Autor Téma: Židáček Leo Příběh legionáře - Žida (autor: Rudolf Vlasák)  (Přečteno 1194 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Vydáno v Praze 1933
Osvětový soubor DRUŽINY DOBROVOLCŮ
ČSL. ZAHRAN. VOJSKA

Je to kniha, tedy ta co mám já, vydaná v roce 1933. Autor v ní popisuje osudy svého spolubojovníka, žida Leo Porgese. Ale na pozadí příběhu hlavního hrdiny je spíše popsán osud mnoha čs legionářů na Rusi. Jejich nadšení, jejich smutek. Jejich radost po bitvě u Zborova, jejich následný ústup a beznaděj. Boje na magistrále, problémy s rudými, problémy ze zásobováním,  nesouhlas s terorem vojsk admirála Kolčaka. Jejich neochota nasazovat krk pro jakékoliv politické cíle. Prostě touha po návratu do vlasti. Je zde zmíněn silný antisemitizmus, ale zdůvodněný tím, že většinu míst v tehdejších "sovětech" ovládali židé. Také zmínka o chování Trockého (pokud je pravda, co se tam o něm píše, a já nemám důvod nevěřit), tak zaplaťpánbůh, že se ho Stalin zbavil. Trockyj byl asi opravdu ještě větší hovado ;)
P.S. Kdo to četl pochopí. A Kříž mi asi napíše, že schvaluji Stalinovy zločiny
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ