Autor Téma: Noel Godfrey Chavasse (GBR)  (Přečteno 1503 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1545
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Noel Godfrey Chavasse (GBR)
« kdy: Červen 14, 2014, 12:30:03 »
Noel Godfrey Chavasse


Noel Chavasse sa narodil 9. novembra 1884 v Oxforde do rodiny siedmych detí.  Potom čo sa jeho otec stal anglikánskym biskupom presťahovala sa celá rodina do nového pôsobiska - Liverpoolu. Noel bol šikovným študentom a v roku 1907 úspešne dokončil školu v Oxforde. V meste však zostal aby pokračoval v štúdiu na univerzite, pričom sa zameral na medicínu. Noel sa taktiež aktívne venoval športovým aktivitám a v roku 1908 dokonca spolu so svojím bratom reprezentoval Veľkú Britániu na Olympijských hrách v behu na 400 metrov, kde sa mu podarilo získať striebornú medailu. V roku 1912 úspešne zvládol záverečné skúšky a ešte v tom istom roku nastúpil ako doktor v jednej z liverpoolskych nemocníc.


Noel spolu so svojim bratom Christopherom v športovom úbore

Onedlho nato, v polovici roku 1913, sa prihlásil a taktiež bol prijatý do Kráľovského armádneho zdravotníckeho zboru v hodnosti poručíka. Noel slúžil v rámci 10. práporu Liverpoolskeho škótskeho pluku. Keď v roku 1914 vypukla 1. svetová vojna, bol spolu so svojou jednotkou odoslaný do Francúzska, aby bojovali v oblasti Ypres. Tu si Noel vyslúžil svoje prvé vyznamenanie, keď sa počas bojov 48 hodín nepretržite vydával do zeme nikoho, aby odtiaľ odniesol zranených. Za svoje činy obdržal Vojenský kríž.V júli roku 1916 sa prápor presunul, aby sa zúčastnil Bitky na rieke Somme. Nové pôsobisko ležalo oproti dedine Guillemont, jedného z kľúčových miest nemeckej obrany. Jednotka zaútočila na dedinu ráno 9. augusta a v priebehu krátkeho času stratila tretinu zo svojich mužov. Noel bol opäť v centre diania, ako popisuje citácia k udeleniu  Viktórinho kríža:

"Počas útoku sa po celý deň staral o zranených a to v otvorenom teréne, pod ťažkou paľbou a často priamo pred zrakom nepriateľa. Keď nastala noc štyri hodiny hľadal zranených v oblasti tesne pred nepriateľskými líniami. Nasledujúci deň s pomocou jedného nosiča niesol pod silnou paľbou ťažko zraneného vojaka vyše 450 metrov naspäť do vlastných zákopov. Počas toho bol zasiahnutý do boku črepinou granátu. Ešte v tú noc spolu so skupinou dobrovoľníkov zachránil trojicu zranených mužov z delostreleckého kráteru, ktorý sa nachádzal menej ako 25 metrov od nepriateľských línií. Stihol tiež pochovať telá dvoch dôstojníkov ako aj pozbierať množstvo identifikačných známok napriek tomu, že bol neustále vystavený guľometnej paľbe. Celkovo sa kapitánovi Noelovi Chavassovi podarilo zachrániť 20 ťažko zranených mužov a poskytnúť pomoc množstvu "obyčajných" prípadov. Jeho statočnosť a sebaobetovanie boli neoceniteľné."


zbierka medailí Noela Chavasse, Imperiálne vojenské múzem

V lete nasledujúceho roku sa Noelov prápor presunul späť do oblasti Yper, kde sa stal súčasťou tzv. Tretej bitky o Ypres. Jej hlavným cieľom bolo obsadenie hrebeňa  Passchendaele. Útok začal 31. júla a 10. prápor ešte v ten deň stratil 143 mužov. Noel samotný utrpel zranenie hlavy, ale po rýchlom ošetrení odmietol evakuáciu do zázemia, aby mohol pomáhať ostatným. Viacej nám opäť prezradí citácia k jeho už druhému Viktórinmu krížu:

"Napriek vlastnému zraneniu, ktoré utrpel počas pomoci zranenému vojakovi, odmietol opustiť svoj post a po nasledujúce dva dni nielenže pokračoval vo výkone svojich povinností ale pravidelne sa vydával do ťažkej paľby, aby vyhľadal a postaral sa o zranených ponechaných na bojisku. Počas takýchto akcií, prakticky bez jedla, s únavou a trpiaci veľkými bolesťami, pomáhal niesť zranených vojakov cez náročný terén. Vďaka jeho mimoriadnej energii a inšpirujúcemu príkladu sa podarilo zachrániť množstvo mužov, ktorí by inak bezpochyby zahynuli v zlých poveternostných podmienkach."

Noelovo šťastie však malo čoskoro vyprchať. 2. augusta, keď konečne odpočíval dostalo jeho stanovisko prvej pomoci priamy delostrelecký zásah. Všetci, ktorí sa tu v danej chvíli nachádzali buť zahynuli alebo boli vážne zranení. Noel sa napriek viacerým zraneniam plazil takmer 800 metrov, aby privolal pomoc. Rýchlo ho preniesli do poľnej nemocnice, kde podstúpil operáciu žalúdka ale nanešťastie 4. augusta 1917 Noel Chavasse svojím zraneniam podľahol. Pochovaný je Brandhoekskom vojenskom cintoríne v Belgicku. Stal sa jedným z iba troch mužov, ktorí Viktóriin kríz získali hneď dvakrát.


Noelov náhrobok na vojenskom cintoríne v Belgicku

Zdroje:
Battleground Europe: Guillemont - Stedman
Chavasse: Double VC - Clayton
www.bbc.co.uk
www.telegraph.co.uk
www.en.wikipedia.org
The only easy day was yesterday.

rase

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2848
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Noel Godfrey Chavasse (GBR)
« Odpověď #1 kdy: Červenec 13, 2014, 11:21:49 »
Někteří lidé jsou opravdu neprůstřelní (vydržel tolik let !)
Na tomto hrdinovi je krásně vidět že člověk nemusí být vojákem s puškou v jedné ruce a granátem v druhé, aby byl vyznamenám takovýmito metály.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757