Autor Téma: Bitka pri Falklandoch (1914)  (Přečteno 4409 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

  • Host
Bitka pri Falklandoch (1914)
« kdy: Červen 29, 2007, 09:37:46 »
Bitka pri Falklandoch
Táto bitka bola vlastne pokračovaním bitky pri Coroneli. Briti sa po porážke pri Coroneli snažili o odvetu a preto vyslalido oblasti Falklandských ostrovov bitevné krížniky Invincible, Inflexible, Princess Royal, pancierové krížniky Carnarvon a Cornwall, ľahké krížniky Kent a Bristol a pomocný krížnik Macedonia. Ako je vidieť z tohto výpisu, tieto sily boli omnoho väčšie, ako tie, ktorými disponovali Nemci. Nemecká eskadra nabrala na sebavedomí po bitke pri Coroneli a rozhodli sa ostrelovať prístav Port Stanley. Nemci však netušili, že tu natrafia na britské ľodstvo.

Keď sa 8. decembra 1914 priblížili nemecké lode k prístavu, začal po nich páliť Canopus so svojimi 305mm delami. Súčasne začali z prístavu vychádzať ostatné britské lode. Keď to von Spee spozoroval, chcel čo najrýchlejšie uniknúť. To bola ale obrovská chyba   keby potopil nejakú lod, ktorá bola v plavebnej dráhe iných lodí, mohol tieto lode aspoň spomaliť a mal by viac času na útek.
Briti sa okamžite pustili do prenasledovania nemeckej eskadry a napoludnie lode protívnikov si vymenili pár výstrelov, no nezaznamenali žiadny zásah. Von Spee, ktorý si uvedomoval vážnosť situácie dal malým krížnikom voľnú ruku pri manévrovaní, aby sa mohli odpútať od protivníka. Potom sa rozhodol, že krížnikmi Gneisenau a Scharnhorst sa vrhne do boja. Menšie nemecké krížniky sa v rýchlosti odpojili, ale velitel britského zväzu admirál Frederick Sturdee za nimi poslal svoje lahké krížniky. Bitka sa zmenila na 3 samostatné epizódy.
Najprv sa rozpútal boj medzi hlavnými silami. Po niekoľkých salvách schytali Scharnhorst aj Gneisenau prvé zásahy. Tieto lode sa snažili urobiť rýchly obrat a odpútať sa od protivníka  :arrow:  no bezvýsledne. Von Spee pochopil, že nemá žiadnu šancu na útek alebo na víťazstvo a preto vydal signál k lodi Gneisenau, aby sa sama pokúsila o útek. V tom von Spee obrátil Scharnhorsta a vydal sa smerom k britským lodiam, aby upútal pozornosť na seba. Scharnhorst však po chvíli dostal niekoľko nových zásahov, naklonil sa na bok a po siedmich minútach klesol ku dnu.

Gneisenau bol zatiaľ plne zaujatý bojom proti dvom britským bitevným krížnikom Invincible a Inflexible a po chvíli zasiahol do boja aj pancierový krížnik Carnarvon. Podvečer sa Gneisenau potopil a britským lodiam sa podarilo zachrániť 187 námorníkov.
Kým hlavné sily zvádzali svoj urputný súboj, britské lahké krížniky prenasledovali trojicu nemeckých krížnikov. Glasgow a Cornwall stíhali Leipzig  :arrow:  Leipzig, ostreľovaný z dvoch smerov zachvátil požiar a keďže loď vystrielala všetku muníciu, veliteľ lode vydal príkaz potopiť loď. Zachránilo sa 6 dôstojníkov a 14 námorníkov. Kent zatial prenasledoval krížnik Nurnberg. Lode sa stretli v súboji, v ktorom bol Kent vážne poškodený. Keď sa už zdalo, že Nurnberg dokáže ujsť z boja, nečakane na ňom vybuchli 2 kotly a to spečatilo jeho osud. Po troch hodinách boja sa ťažko poškodený Nurnberg potopil. Zachránilo sa 10 námorníkov. Tretí nemecký krížnik Dresden dokázal ujsť a 3 mesiace križoval okolo chilského pobrežia. 14. marca 1915 ho vypátrali 3 anglické krížniky v priestore ostrovov Juana Fernandeza. Po krátkom boji vyvesil Dresden bielu vlajku a posádka po otvorení zaplavovacích komôr opustila loď. Tak sa potopila aj posledná loď von Spee (nemeckú eskadru ešte doprevádzali 2 zásobovacie lode Baden a Isabel. Potopili ich krížniky Bristol a Macedonia.
V bitke pri Falklandoch bola nemecká eskadra úplne rozbitá a briti dokázali odstrániť nebezpečenstvo, ktoré hrozilo námornej doprave. Briti nestratili jedinú (!!!) loď, ale škody boli aj tak veľké  :arrow:  Invincible mal 22, Inflexible 3, Cornwall 18 a Kent 40 (!!!) zásahov.


Frederick Sturdee


Inflexible


Invincible zachraňuje 8.prosince 1914 trosečníky z SMS Gneisenau během bitvy u Falkland


SMS Gneisenau