Autor Téma: SS x Waffen SS  (Přečteno 7579 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Westphal

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 17
SS x Waffen SS
« kdy: Prosinec 19, 2013, 09:57:17 »
Jednoduchá otázka.

 Jaký je rozdíl mezi SS a Waffen SS?

Vím, že Schutstaffel byl původně založen jako Hitlerova osobní stráž, pak se rozšířila o Leibstandarte, Palácovou stráž, až z ní nakonec vyrostla "soukromá", elitní armáda. Sloučila se SS a Waffen SS? Nebo se jen změnil název? Byl za války rozdíl mezi členem SS a Waffen SS?

 Westphal
"PS: Na Rommela nežárlím" - Claude Auchinleck, cca 27.1.1942, denní hlášení

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: SS x Waffen SS
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 19, 2013, 11:41:30 »
SS čistě byly hlavně vnitrostátní bezpečnostní složky zatímco Waffen SS byly jednotky čistě vojenské určené pro bojové nasazení na frontě.

Jinak řečeno:
 - SS byla ozbrojená organizace NSDAP vytvořená v roce 1925 z fanaticky oddaných přívrženců Adolfa Hitlera působících původně jako jeho osobní stráž.
 - Waffen-SS byly jednotky SS, určené k běžným vojenským operacím.

Čili SS byly čistě bezpečnostní aparát na území Říše a jeho anektovaných územích, zatímco Waffen SS byly vojenské jednotky pro nasazení na frontě - ovšem měly jednotné velení. Ale přesněji by ti to zpecifikoval asi Sahidko :)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

QVAK

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 143
Re: SS x Waffen SS
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 20, 2013, 12:49:39 »
To dělení velmi zjednodušujete. Existovali čestní členové SS, ti se dělili ještě druhem odznaku, strážní jednotky, bezpečnostní a policejní sbor, ideový, vědecký, tiskový (včetně novin, zavedli do praxe Revorverovou žurnalistiku) a vojska (koncem války i námořní a letecké). SS zasahovala do celého spektra života v Německu. Doporučuji si sehnat a přečíst knihu Druhý muž III. Říše. Vše je v ní chronologicky popsáno a vysvětleno. Nestačíte se divit jak SS ovládalo a kontrolovalo celou Říši. Byla to ve své podstatě paralelní (a sama se považovala za elitní) struktura ostatním mocenským strukturám státu. Podstatně významněji a šířeji než to byli schopni činit např. NKVD, StB, Stasi a pod.

Omyl:

- SS byla ozbrojená organizace NSDAP vytvořená v roce 1925 z fanaticky oddaných přívrženců Adolfa Hitlera působících původně jako jeho osobní stráž.

SA byla ozbrojená organizace NSDAP. SS vznikla na ochranu Vůdce, vnější ochranka, Pretoriáni, osobní byli z SA a SS je převzalo později. Když se SA vymykali s jeho ovládání tak SS rozšířila působnost na kontrolu SA včetně zpravodajské ochrany (vnitřní i vnější) celého hnutí.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: SS x Waffen SS
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 20, 2013, 05:31:58 »
Ozbrojená byla, páč vím, že používali zbraně v doslovném smyslu,. čili jakákoliv organizace veřejně disponující (nejen) střelnými zbraněmi je ozbrojená....

NSDAP měla celkem dva ozbrojené útvary:
 - SA - útočné oddíly
 - SS - ochranné oddíly

Čili osobní byly od začátku SS, cituji:
,,Vyvinuly se z dvou set členné jednotky Hitlerovy osobní ochranky (die SchutzStaffel der NSDAP, odtud zkratka SS) ještě v dobách, kdy Hitler nebyl kancléřem, ale pouze vůdcem NSDAP v roce 1929."

Jinak to dělení je skutečně jednoduché - páč se neptal na členění SS, ale na rozdíl mezi SS a Waffen SS
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Dandy.DG.

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 238
 • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
  • http://www.obecprlov.cz/
Re: SS x Waffen SS
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 21, 2013, 06:30:53 »
STRUČNÁ HISTORIE SS Vznik Schutstaffeln přímo souvisí s koncem I.světové války. Z té se vrátily statisíce vojáků, rozčarovaných jednak, ze stavu v jakém se Německo po válce nacházelo a za druhé se cítili poníženi Versailleskou smlouvou a příměřím vůbec.

Německá společnost se rozdělila na levicové síly hledající vzor v Ruské revoluci z roku 1917 a na krajně pravicové bojůvky tzv. Freikorps, které se střetávaly s levičáky, kteří měli též narychlo zbudované bojové oddíly a chtěli vlastní německý socialistický stát.

Tyto střety politických protivníků obou stran si vynutily vznik jednotek dobrovolníků, jež chránily prominentní představitele jednotlivých stran. Navrch v organizování těchto tlup měli pravicoví  extrémisté u kterých bylo násilí proti oponentům přirozené. Většinou to byli frustrovaní vojáci z Velké války, kteří se neuměli zařadit do normálních kolejí mírového života.

Německo mělo po válce povolenu armádu o počtu pouhých 100 tisíc mužů začleněných do tzv. Reichswehru.

Přímým předchůdcem SS  byl oddíl  SA  nazvaný Stabswache (Štábní stráž), zřízený v květnu 1923 v počtu 8 mužů pod vedením Emila Mauriceho s cílem chránit vedení NSDAP při veřejných akcích (následně přejmenovaný na Stoßtrupp Adolf Hitler a rozšířený o další čtyři muže). Po Mnichovském puči a zákazu NSDAP byl oddíl rozpuštěn.

Schutzstaffel (známější pod zkratkou SS nebo runami , česky Ochranný oddíl, byla ozbrojená organizace NSDAP vytvořená v roce 1925 z fanaticky oddaných přívrženců Adolfa Hitlera působících původně jako jeho osobní stráž. V čele SS v době její největší moci stál Heinrich Himmler jako Reichsführer-SS (říšský vůdce SS). S postupem času si organizace podřizovala veškerý státní i bezpečnostní aparát nacistického státu včetně vyhlazovací politiky. Jejím symbolem byly dva starogermánské runové znaky pro S na černém pozadí (svým tvarem připomínají blesk).
Dnem vzniku SS je tak 9. listopad 1925, kdy byla vytvořena elitní bojová a bezpečnostní složka Schutzstaffel (SS) pod vedením Julia Schrecka. Z malé skupinky lidí (vedené stále jako zvláštní oddíl SA) postupně rostla organizace s pevnou vojenskou hierarchií se sklony k násilnickému zastrašování oponentů. 6. ledna 1929 byl do jejího čela jmenován Heinrich Himmler.

4. srpna 1929 byl ukončen čtyřdenní sjezd NSDAP v Norimberku, kde byl mimo jiné vznesen požadavek zavedení všeobecné branné povinnosti v Německu. Sjezd zakončoval slavnostní pochod oddílů SS a SA o síle 60 000 příslušníků. Průvod se neobešel bez násilí a v jeho průběhu došlo k celé řadě pouličních bitek, což mělo za následek další propagaci síly SS respektive celé NSDAP. Rozrůstající se násilí ze strany oddílů SA a SS vedlo 13. dubna 1932 německou vládu k vydání nouzového nařízení „k zajištění státní autority“, čímž byla zakázána činnost organizací SA a SS.

Zákaz legální činnosti SA a SS se nacistů dotkl a tak 14. června téhož roku přislíbil Adolf Hitler, že pokud budou zákony o zákazu jeho úderných oddílů zrušeny, bude jeho strana respektovat a tolerovat Papenův kabinet. Problémy s SA a SS však i nadále přetrvávaly, což vedlo Mezinárodní vládní komisi pro Sársko, že 11. listopadu 1932 nařídila rozpustit formaci obou nacistických křídel.

2. května 1933 došlo v Německu k likvidaci odborů, jejich úřadovny byly masově obsazovány členy oddílů SA a SS. V noci z 29. na 30. června 1934 došlo k vyvrcholení vnitrostranické krize, v níž se Hitler zbavil svých dlouhodobých oponentů včetně osob nepřijatelných pro špičky tehdejší německé armády a upevnil tak svou moc ve straně i navenek. Událost vešla do historie pod názvem Noc dlouhých nožů a došlo během ní k vyvraždění vrcholných příslušníků SA. /Například Ernsta RÖHMA/  Významný podíl na vraždění měly oddíly SS, které byly odměněny vyřazením ze svazku SA a postavením samostatné složky nacistického režimu, podléhající pouze Hitlerovi.

31. března 1935 převzaly jednotky SS strážní a dozorčí službu ve zřízených koncentračních táborech a pozvolna začaly naplňovat své plány o nastolení konečného řešení. 17. června 1936 byl Heinrich Himmler jmenován do funkce šéfa německé policie.

 Struktura SS

Tím byl položen základ struktury SS v dalších letech, kdy byly SS rozčleněny na:

    Allgemeine-SS - původní teritoriálně členěné SS, které se s postupem doby staly jakousi rezervou pro další složky nacistického režimu

    Waffen-SS - ozbrojené křídlo, vybudované jako stranická paralela Wehrmachtu

    některé divize WSS se staly elitními jednotkami německé brané moci

    SS-Totenkopfverbände - oddíly strážní služby v koncentračních táborech

    policejní jednotky - kromě samostatné pořádkové policie (Ordnungspolizei - Orpo) byla součástí SS i bezpečnostní policie (Sicherheitspolizei - Sipo) zahrnující kriminální policii (Kriminalpolizei - Kripo) a Gestapo. SiPo byla později spojena se stranickou bezpečnostní službou Sicherheitsdienst v RSHA pod vedením Reinharda Heydricha.

    Na dobytých územích působily tzv. Einsatzgruppen složené z příslušníků SS

     V průběhu války se na potírání partyzánského hnutí podílely Zur besonderen Vervendung komanda / např.ZbV31 sídlilo ve Vizovicích odkud zasahovalo proti Ploštině i Prlovu/- oddíly k zvláštnímu určení,  tzv. stíhací svazy a stíhací komanda- Jagdgruppen - v případě Prlova to byli příslušníci Jagdgruppe Süd-Ost-Jagdeinsatz Slowakai 323 Einhait Josef.. Měla to být obdoba britských commandos působící po přechodu fronty v týlu nepřítele.

 
DANDY D.G

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: SS x Waffen SS
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 21, 2013, 08:56:00 »
K předcházejícímu příspěvku jen jedna připomínka: tzv Einsatzgruppen vznikly již před obsazením Rakouska a okupací Československa. Po obsazení Polska bylo jejich úkolem terorizovat místní obyvatelstvo a likvidovat nežádoucí osoby:  židy, polskou inteligenci a kněze (operace Tannenberg). V květnu roku 1941 vznikly jednotky SS Einsatzgruppen určené pro činnost v Sovětském svazu, kam byl plánován německý útok - operace Barbarossa.
Nebyly složené výlučně s příslušníků SS, i když velitelské funkce byly obsazeny příslušníky Gestapa, SD a SS. Mužstvo se skládalo s příslušníků Gestapa, SD, SS, příslušníků pořádkové policie OrPo (Ordnungspolizei), příslušníků zbraní SS (Waffen-SS) ale také Wehrmachtu.
Po vypuknutí Slovenského národního povstání v roce 1944 působily tyto jednotky i na Slovensku. Kromě potlačování povstání se účastnily masakrů, při nichž bylo povražděno přes 5 tisíc Slováků včetně starců, žen a dětí, bylo vypáleno 90 slovenských vesnic, a po válce bylo odkryto 211 hromadných hrobů.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: SS x Waffen SS
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 30, 2013, 11:25:45 »
Příslušníci Waffen SS považovali sebe sama za vojenskou elitu a co vím, opovrhovali členy Einsatzgruppen (složených z velké části z příslušníků jiných národů než Němců - Ukrajinců, Chorvatů, Lotyšů atd.). Stejně tak by měli pohrdat i strážemi SS v koncentračních táborech. Určitou specialitou byla divize SS Totenkopf, která byla právě z kádrů v koncentračních táborech zpočátku doplňována a pokud vím, tak její příslušníci rotovali mezi službou na frontě a službou v KL.
"пуля дура, штык молодěц!!!"