Autor Téma: Hodnocení učebnic dějepisu  (Přečteno 4669 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Westphal

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Hodnocení učebnic dějepisu
« kdy: Prosinec 17, 2013, 08:38:24 »
Chtěl bych znát vaše názory na nynější učebnice dějepisu. Hlavně období druhé světové války. Teď mluvím o vhodně vybraných tématech, přesnosti, objektivnosti a věcech tomu podobných.
 Já mám k dispozici "Dějepis - Nejnovější dějiny" od Státního pedagogického nakladatelství (J. Kuklík + J. Kocian, dotisk 1. vydání, 144 stran, 2002, od založení samostatného Československa až po vstup ČR do NATO). S učebnicí jsem celkem spokojen. Vše je srozumitelně vysvětleno, události jdou za sebou, tak jak mají takže není zbytečný zmatek. Možná by to chtělo více obrázků. Tři obrázky bojujících vojáků na šest let války jsou málo, zato Kubiš a Gabčík! Data celkem sedí, co jsem zjišťoval (pouze kolem 2. světové války) a počty mužů zde nejsou moc uváděny. Možná tak počty mužů 6. armády u Stalingradu a celkové ztráty bojujících stran. Troufám si říct, že pro laiky (žáky 9. tříd) to je postačující. Když ale někdo, třeba já, chce vědět více už musí investovat do odbornější literatury nebo na Panzernet :D !
 To ale vyvstává možnost zeptat se. To je u jiných klidně klidně možné, ale u mně ne :-(. Protože s nástupem nové ředitelky dostala učitelka dějepisu padáka a dostali jsme novou, která pro jistotu dějepis nikdy neučila. Jsem si jist, že toho o druhé světové válce vím více než ona. ( a že toho zase tolik nevím, viz. ostatní uživatele PF ;) ). Proto mám třičtvrtě hodinové prezentace o situacích na frontách a radím spolužákům s jejich prezentacemi. xDD Jestli někdo bude mít k dispozici jakoukoliv učebnici dějepisu, ať se s námi podělí o dojmy.

Westphal
"PS: Na Rommela nežárlím" - Claude Auchinleck, cca 27.1.1942, denní hlášení

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
Re: Hodnocení učebnic dějepisu
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 18, 2013, 02:50:27 »
Tak nehnevaj sa ale ja som žiak 9.triedy a za laika sa nepovažujem.....už toho mám čo-to odstrielané, prečítané alebo naštudované :D ale aby som neišiel mimo téma našu učebnicu som dosť onadával.....aj málo obrázkov, aj mi tam chýbajú spomenuté nejaké významné bitky, osobnosti........napríklad mená typu Rommel, Žukov, Tuchačevskij, Konev, Guderian, Manstein, Eisenhover, Montgomery v nej nenájdeš.....o Grafovi alebo Pokryškinovi ani nehovorím.
Bojuj s nepřáteli, zachraň přátele.

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 18, 2013, 04:42:44 »
Je obecný problém, že Dějepis ustupuje do pozadí, a není na něj tolik času v rozvrhu. Ale je důležité vědět co se v minulosti stalo a neopakovat minulé chyby. Ale většina takovýchto věcí, moc děti nezaujme, ty akorát vědí, že je Call of Duty, že v něm byli na dobré straně USA, Rusové a bojovalo se proti Němcům. Nebo že některé tanky v World of Tanks jsou y druhé světové, ale to je tak všechno.
Ano existují vyjímky, viz rasticek ;) nebo moje maličkost, ale nutit někoho aby se to učil je dost těžké i kdyby to mělo patřit do povědomí dětí.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

čapajev

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 18, 2013, 07:41:54 »
Zlaté dvě hodinky týdně...
Chtěl bych znát vaše názory na nynější učebnice dějepisu. Hlavně období druhé světové války. Teď mluvím o vhodně vybraných tématech, přesnosti, objektivnosti a věcech tomu podobných.
 Já mám k dispozici "Dějepis - Nejnovější dějiny" od Státního pedagogického nakladatelství (J. Kuklík + J. Kocian, dotisk 1. vydání, 144 stran, 2002, od založení samostatného Československa až po vstup ČR do NATO). S učebnicí jsem celkem spokojen. Vše je srozumitelně vysvětleno, události jdou za sebou, tak jak mají takže není zbytečný zmatek. Možná by to chtělo více obrázků. Tři obrázky bojujících vojáků na šest let války jsou málo, zato Kubiš a Gabčík! Data celkem sedí, co jsem zjišťoval (pouze kolem 2. světové války) a počty mužů zde nejsou moc uváděny. Možná tak počty mužů 6. armády u Stalingradu a celkové ztráty bojujících stran. Troufám si říct, že pro laiky (žáky 9. tříd) to je postačující. Když ale někdo, třeba já, chce vědět více už musí investovat do odbornější literatury nebo na Panzernet :D !
 To ale vyvstává možnost zeptat se. To je u jiných klidně klidně možné, ale u mně ne :-(. Protože s nástupem nové ředitelky dostala učitelka dějepisu padáka a dostali jsme novou, která pro jistotu dějepis nikdy neučila. Jsem si jist, že toho o druhé světové válce vím více než ona. ( a že toho zase tolik nevím, viz. ostatní uživatele PF ;) ). Proto mám třičtvrtě hodinové prezentace o situacích na frontách a radím spolužákům s jejich prezentacemi. xDD Jestli někdo bude mít k dispozici jakoukoliv učebnici dějepisu, ať se s námi podělí o dojmy.

Westphal
Přesnost a objektivnost-hlavně obsažnost ! Naše knížka je nová (ještě v ní nejsou naškrábané žádné prasárny...) z roku 2010 dle nějakého nového Rámcového vzdělávacího programu společně s učebnicemi občanky, zeměpisu atd., mělo by to být všechno ucelené, v jednotné grafické úpravě a navzájem propojené. Úprava je sice hezká, ale to nenahradí obsah, jsou tam velké písmenka(Nesmíme je zatěžovat) v malých odstavcích, rozbory dobových textů jako pro děti ve školce a člověk se tam toho moc nedočte, kdybych měl shrnout Východní frontu dle učebnice bez obrázků, vešlo by se to na A5  ještě s velkým nevyužitým prostorem. Obrázky bojové techniky jsou omezeny na jednu T-34/76 a hořícího Shermana  no a nějaké jednoduché mapky aby člověk pohledal. Počty vojáků zpravidla udávány nejsou, popisy osobností také ne. Plusem učebnice je, že všechno je řazeno chronologicky, není v tom guláš. Naštěstí náš profesor se učebnice křečovitě nedrží a sem tam sdělí něco rozšiřujícího
Pár referátů už mám taky na svědomí :D
Word of Tanks, z toho čerpá informace většina lidí co se o 2WW zajímá nebo se snaží. Výslovnost Tajgr I mě vždycky dostane :'(, nebo řeči typu když má Tiger II ve hře tu stopětadvacítku tak ji musel mít i ve skutečnosti, ten Džítý (JagTiger) pěkně dingá, to je prasárna, být skopčákama tak to vyrábím furt a naložím to goldama, vlastně to měli jednoduché, měli samé Tajgry-já bych tam poslal na ty Tý 34 a rozstřílel to, těžko vysvětlovat, že to nebylo vše tak jednoduché...
Je třeba uvažovat
                          Čapajev

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 18, 2013, 08:03:50 »
Čapajeve, zřejmě jste uhodil hřebík přímo na hlavičku. S rozvojem počítačové techniky klesá lidská schopnost učit se a rozvíjet myšlení. Potom děcka ve škole dopadnou tak, jak popisujete.
Znalost historie zřejmě v době příští bude výsadou skupinky lidí, mající seriozní zájem, sdružující se okolo webu panzernet!!  :D
Stále je dost lidí, pro něž historie je koníčkem a jsou schopni těm ostatním ledasco vysvětlit. Myslím si, že je zde dost lidí, které to baví. A existuje takovýchto skupin více. Na palbě, Válka.cz atd. atd. Takže chlapci hlavu vzhůru!! Paní učitelku třeba zajímá, jak dlouhé vlasy nosili muži v době rokoka.....

Westphal

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 18, 2013, 08:06:22 »
I já bych se považoval za vyjímku, taky chodím do 9. třídy...  :D
Ano, máš pravdu. Jak řekl Churchill: "Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat." Ale, co mě nejvíc štvě, je fakt, že jména jako Gabčík, Kubiš, Klapálek, Rommel, von Manstein, Žukov a jim podobní jim nic neříkají. Ale Paul Walker, hokejisti a další lidé, ke kterým mám předsudky, to už je jiný kafe. Nebo třeba to, že ten špatný byl Hitler, osvoboditel byl Stalin.. Je vidět, že propaganda pracuje dále... Taky mě dost baví poslouchat jejich "odborné" a "smysluplné" diskuze o tom, jak by si T-34 poradila s Pantherem, jakou houfničku a jaký průraz, rychlost, pancíř, přesnost má jaký tank a jejich naprosté ničení němčiny. "Džektajgr" je příklad mluvící za vše. A, to vůbec nejhorší, když mám znalosti o Němcích a z obrázků solim kdo byl kdo, tak jsem nacista... Už jim to ani nevysvětluji.

Tak nehnevaj sa ale ja som žiak 9.triedy a za laika sa nepovažujem.....už toho mám čo-to odstrielané, prečítané alebo naštudované :D ale aby som neišiel mimo téma našu učebnicu som dosť onadával.....aj málo obrázkov, aj mi tam chýbajú spomenuté nejaké významné bitky, osobnosti........napríklad mená typu Rommel, Žukov, Tuchačevskij, Konev, Guderian, Manstein, Eisenhover, Montgomery v nej nenájdeš.....o Grafovi alebo Pokryškinovi ani nehovorím.

Naprostý souhlas, až na to, že jsem konkrétně o Rommelovi jednu zmínku četl. Tak snad ty grafy jsou už vážně pro nadšance, jejich absenci ještě chápu, ale jak říkáš tak jména tam prostě nenajdeš. (Budu rýpat a do tvého seznamu bych přidal ještě Pattona ;) ) Můžu vědět, co za učebnici máš?

Rasticek - promiň, nechtěl jsem říct, že laik je každý kdo navštěvuje 9. třídu. Teď jsem myslem jako žáky 9. tříd především. Pochubuji, že dospělý půjde a koupí si učebnici pro devítky.
"PS: Na Rommela nežárlím" - Claude Auchinleck, cca 27.1.1942, denní hlášení

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 18, 2013, 08:13:38 »
Citace
Nebo třeba to, že ten špatný byl Hitler, osvoboditel byl Stalin.. Je vidět, že propaganda pracuje dále...
Jde vidět, že máme podobný pohled na věc, ovšem zde bych ji raději nerozebíral  ::)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 18, 2013, 09:40:01 »
Citace
Rasticek - promiň, nechtěl jsem říct, že laik je
každý kdo navštěvuje 9. třídu. Teď jsem myslem
jako žáky 9. tříd především. Pochubuji, že
dospělý půjde a koupí si učebnici pro devítky.
Ale jasné ja ti rozumiem
Citace
Budu rýpat a do tvého seznamu bych přidal ještě Pattona ;) ) Můžu vědět, co za učebnici máš?
Patton, zabudol som na neho, ale zdá sa mi že niekde tam je aspoň spomenutý.
Dejepis pre 9. ročník ZŠ a 4. ročník gymnázia s osemročným štúdiom
Rok vydania: 2012
Autor: PhDr.Dušan Kováč, PaedDr Viliam Kratochvíl, PhDr Ivan Kamenec, PhDr Herta Tkadlečková

Mňa pobavilo, keď sa ma môj spolužiak, mimochodom tiež hrá World of Tanks, opýtal, prečo rusi počas vojny boli zatlačený tak daleko za hranice keď mali také dobré tanky ako IS-8 :D

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 19, 2013, 12:30:39 »
Doufám, že si mu odpověděl, že přeci Němci měli Jagtigera s goldama :D :D
Jo to jsou tací hráči kteří si ani nepřečtou popisky k tanku.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

čapajev

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 19, 2013, 07:28:14 »
I já bych se považoval za vyjímku, taky chodím do 9. třídy...  :D
Ano, máš pravdu. Jak řekl Churchill: "Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat." Ale, co mě nejvíc štvě, je fakt, že jména jako Gabčík, Kubiš, Klapálek, Rommel, von Manstein, Žukov a jim podobní jim nic neříkají. Ale Paul Walker, hokejisti a další lidé, ke kterým mám předsudky, to už je jiný kafe. Nebo třeba to, že ten špatný byl Hitler, osvoboditel byl Stalin.. Je vidět, že propaganda pracuje dále... Taky mě dost baví poslouchat jejich "odborné" a "smysluplné" diskuze o tom, jak by si T-34 poradila s Pantherem, jakou houfničku a jaký průraz, rychlost, pancíř, přesnost má jaký tank a jejich naprosté ničení němčiny. "Džektajgr" je příklad mluvící za vše. A, to vůbec nejhorší, když mám znalosti o Němcích a z obrázků solim kdo byl kdo, tak jsem nacista... Už jim to ani nevysvětluji.

Je přece jasné, že Chaffee dokáže se svým penetračním dělem prostřelit pancíř Tigera II! Je to spotter, ten musí mít výkonné dělo!  :D
Někdy je těžké vysvětlit, že to není Hitler ale Sepp Dietrich a nemá hakelkrojc ale železný kříž  >:(  (Mohli by to vědět, jeho Leibstandarte bojovala v Ardenách s Tigery II, ovšem už bez jeho velení). No, a když člověk řekne že Železný kříž je kvalitní film tak je propagátor nacismu....

Je třeba uvažovat
                          Čapajev

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 19, 2013, 10:02:19 »
Doufám, že si mu odpověděl, že přeci Němci měli Jagtigera s goldama :D :D
Jo to jsou tací hráči kteří si ani nepřečtou popisky k tanku.
nie v tej chvíli ma to nenapadlo..........doporučil som mu prestať na chvílu hrať World of Tanks a navštíviť Panzernet :)

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 20, 2013, 12:01:04 »
Zamykám, páč od hodnocení učebnic jsme se dostali úplně někam jinam....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

svitak

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Plány imperialistů zhatí, naši vepři boubelatí!
    • Dokumentaristi forever!!!
« Odpověď #12 kdy: Leden 20, 2015, 07:28:07 »
Já jsem měl tedy kdysi k dispozici Dějepis 9, Nakladatelství Fraus, Plzeň 2012.

Učebnice celkem dobrá, hodně obrázků (sice někdy nějaké nepřesnosti, ale to je skoro u všeho). Divil jsem se, že o druhé světové válce je tam napsáno tolik informací (s porovnáním s jinými učebnicemi). A taky mě mile překvapilo nakladatelství, které děkuje za podněty a případné nepřesnosti.

Například v mapě o odsunu Němců je u města Blovic (okres Plzeň-jih) napsáno, že zde byla německá většina a že zde v roce 1945 proběhl obrovský masakr Němců-civilistů srovnatelný například s Postoloprty. Jelikož se celkem zajímám o regionální historii a o těchto informacích jsem nevěděl, šel jsem se zeptat do místního muzea, jak to s tím vlastně je. Opravdu nic z toho není pravda - v tří tisícovém městě zde žilo všehovšudy asi 10 německých rodin a ke konci války zde Američané zastřelili 10 SS (což nepovažuji za pogrom civilních Němců).

Učebnici hodnotím kladně. Hlavně o domácím odboji je zde hodně informací, což je pro dnešní generaci dobře, protože jsem se setkal i s tím, že odpověď na to, kdo byl Kubiš, byla zpěvák...
"Dějiny se sice neopakují, ale lidská blbost je všudypřítomná." -  Ivan Sviták
"Vždy jsem se snažil být dobrým vojákem a důstojníkem a musím být připraven na to, že přijde konec." - Otakar Sviták

von.erzgebirge

• Wehrmacht
    Oberleutnant - nadporučík
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. května 2009
« Odpověď #13 kdy: Leden 25, 2015, 06:45:23 »
Vzpomínám na našeho profesora matematiky na SLTŠ v Trutnově který řekl: "Mě ty kotrmelce nevadí, já učím matiku a 1+1 bude vždy 2. Ale co kolega Uhlíř, ten učí literaturu a dějepis.
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.

Dandy.DG.

• ČSR
  • Poručík
  • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
    • http://www.obecprlov.cz/
« Odpověď #14 kdy: Březen 12, 2015, 11:45:13 »
K nám chodí do muzea učitelé, kteří většinou vědí o čem je řeč, ale jen starší generace. Mladí kantoři mají obrovské mezery v historii např. II. odboje, východní fronty apod.  Atentát na Heydricha zná každý - nebo alespoň většina :-) Ale například operace Tetřev a Tesák, jim neříkají nic. Odboj na konci války není žádným oblíbeným tématem ani na VŠ nebo přímo v akademických kruzích, kde si člověk znalý věci připadá jako ve snu, co jsou historikové schopni naplácat za nesmysly. Doufejme, že se to po připomínkách 70.výročí alespoň trochu napraví. Místo učebnic bych doporučil povinnou četbu některých knih, jako tomu bylo za mého mládí a čtenářské denníky, které se nedají jen tak zfalšovat. Ale tady zase záleží na osobnosti učitele, jak si pohlídá znalosti jednotlivých žáků či studentů. Když sem začínal v roce 2006 pomáhat v muzeu Prlovské tragédie nebylo mezi knihami nic než O.Sládek - Ve znamení smrtihlava - doporučuji. V roce 2012 vyšla kniha Na každém kroku boj od Mgr.Marie Hrošové o historii a působení 1.čs.brigády Jana Žižky. Posledních několik knih máme ještě k dispozici - je to dotisk a je jich mezi lidmi jen 1500 protože jsme si jako Historická skupina PBJŽ nemohli více dovolit.
DANDY D.G