Autor Téma: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk  (Přečteno 2391 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

KrasnoflotěcStuka

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
« kdy: Říjen 31, 2013, 07:09:31 »
Docela by mě zajímalo,jestli i Československo mělo vůbec nějaké válečné lodě,byť třeba jen v nějaké spolupráci za těchto dob;popřípadě jakou mělo strukturu,jak fungovalo a tak.Taktéž jestli se jste se někdo zabýval otázkou STŘEDOVĚKU,jestli se po Vltavě neplavil náhodou válečný koráb pod taktovkou Karla IV :D A nemyslím to jako ironii.
Vím jen o válečné ponorce z první světové Brün(Brno)která se potopila myslím v Itálii.
„Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví.“
Jack London

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
Re: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
« Odpověď #2 kdy: Říjen 31, 2013, 10:07:55 »
Trochu jsem upravil název tématu.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

KrasnoflotěcStuka

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #3 kdy: Listopad 04, 2013, 06:36:21 »
Jo takhle je to lepší,nějak divně jsem to napsal  ;D

Jinak díky za odkazy,nějak mě nenapadlo hledat :D Ale o tom středověku nic nevíte,to by mě zajímalo nejvíce.Taky Rakousko-Uhersko,ale tak jdu hledat.
„Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví.“
Jack London

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
The only easy day was yesterday.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #5 kdy: Listopad 05, 2013, 08:41:35 »
Z geopoliítického hlediska byly Země Koruny České kontinentální mocností, proto nebyl na námořnictvo, prakticky bez přístupu k moři, kladen důraz. Severně Země Koruny české končily v Horní Lužici, což je k moři ještě celkem pěkný kousek. Proto byla v našich zemích využívána pouze říční plavidla, nejsem si vědom, že bychom někdy v historii vlastnili např. Kogu, Hulk, nebo jižní Karaku.
Češi se na moře ve větších počtech dostali až za rakouského mocnářství, a to v průběhu průmyslové revoluce. Předtím většinu námořníku tvořili příslušníci tzv. jihoslovanských národů, tj. Chorvaté, Slovinci aj., důstojnictvo pak Rakušané a časem Maďaři. S příchodem moderních strojních postupů výstavby lodí však bylo třeba kvalifikovaných posádek (strojníci, elektrikáři, mířiči aj.). Průmyslové srdce Rakouska - Uherska bilo v Čechách, proto většinu těchto kvalifikovaných postů tvořili Češi. Uvedu příklad - u hladinového loďstva sloužilo na palubách cca 10% Čechů, na ponorkách to pak bylo více než 20% - ponorka je přeci jen plavidlo nad míru složité a je třeba značné odborné způsobilosti. Žádná z těchto lodí však čechům nepatřila - patřila Monarchii, po válce pak na příkaz Karla připadla veškerá plavidla budoucí S.H.S.
Našimi jedinými prvorepublikovými válečnými plavidly pak byly staré rakouské říční monitory a říční monitor Prezident Masaryk. ČSR však vlastnila obchodní námořní plavidla (tušímže první zakoupila Legionbanka, tak daleko ale má paměť nesahá).
Po druhé světové válce a vyřazení Prezidenta Masaryka ČSR přišla o svou poslední válečnou loď. Celá řada Čechů pak sloužila u námořnictva v Polsku (můj děd například v Gdaňsku), ale to už je jiná kapitola.