Autor Téma: Zajímavý pohled na Stalingradskou bitvu  (Přečteno 10729 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

von.erzgebirge

• Wehrmacht
    Oberleutnant - nadporučík
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. května 2009
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
Re: Zajímavý pohled na Stalingradskou bitvu
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2013, 02:27:09 »
Zaujímavé........ALE keď si všimnete, tak v štvrtom a šiestom odseku sa viackrát objavujú slovíčka „by,údajně,pokud by......” a im podobné, takže zase ide o dohady a čo by, keby.A veta „Jak ovšem správně poznamenal americký vojenský historik David Glantz....blablabla......je toto hodnocení mírně řečeno neúpřimné.” tiež nemusí naozaj byť pravdivá, už len zato že to napísal američan, aj keď rusi tiež zverejnujú informácie len ako sa im to hodí.
Bojuj s nepřáteli, zachraň přátele.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #2 kdy: Květen 06, 2013, 02:43:59 »
Tento článek prakticky nepřináší nic nového a objevného. Obecně se za obrat ve 2. světové válce bere bitva u Kurska. Od té doby již Němci na východní frontě prakticky jen ustupovali. Ale Stalingrad byl první obrovskou porážkou Němců během celé války, do té doby nikdy neztratili tolik vojáků a techniky.
Takže bych to asi ohodnotil takto. Stalingrad, to byl zvrat druhé světové války, nikoliv vítězný obrat. Vítězným zlomem byla bitva u Kurska.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
« Odpověď #3 kdy: Květen 06, 2013, 02:53:03 »
Súhlasím s tebou, ale ja som chcel poukázať na to že ten článok nemusí byť pravda len preto, že to napísal Američan. (A musel som sa k tomu vyjadriť lebo Žukov, spolu s Tuchačevskim, sú moji najoblúbenejší ruský velitelia :D )

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #4 kdy: Květen 06, 2013, 11:02:13 »
Kolikrát je až s podivem, jak špatně se o Žukovovi vyjadřovali mnozí ruští vyšší velitelé.. Operace Mars není moc popisována, proč asi ?

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
« Odpověď #5 kdy: Květen 07, 2013, 01:46:50 »
Kolikrát je až s podivem, jak špatně se o Žukovovi vyjadřovali mnozí ruští vyšší velitelé.. Operace Mars není moc popisována, proč asi ?
preco asi? Lebo bol lepší velitel ako oni dokopy  :)

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #6 kdy: Květen 07, 2013, 03:29:03 »
Přes desetitisíce mrtvých, nevyčerpatelné zdroje tanků, munice a posil by dokázal jít vítězství za vítězstvím každý druhý velitel :) Mít Němci takové zdroje nových strojů a pěchoty, tak podle mého můžou dobýt celé evropské Rusko, severní Afriku a ještě si pohlídat záda na Západě :)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
« Odpověď #7 kdy: Květen 07, 2013, 03:41:56 »
Máš pravdu.......netreba zabúdať na ruskú taktiku „Nás mnogo” .......................ale aj tak si myslím že mal aj trochu viac toho ”vojvodcovského umu”

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #8 kdy: Květen 07, 2013, 04:26:13 »
Nechci napsat historici, ale celkově historie popisuje Žukova jako tvrdého a bezohledného velitele, který nebral ohled na vojáky.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #9 kdy: Květen 07, 2013, 04:28:04 »
Pánové, Žukov je i na západě mezi vojenskými odborníky považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 2.SV. Berou do úvahy i jeho velení u Chalchyn Golu (i když to není 2.SV) Tam měl méně vojáků než Japonci a přesto jim  natrhnul prdel.
Taky dokázal jako snad jediný sovětský velitel odporovat Stalinovi
Ovšem, pokud se někteří považují za větší znalce, já vám to nevyvracím.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #10 kdy: Květen 07, 2013, 06:24:57 »
To je též pravda, ovšem historie ho zná hlavně jako bezohledného velitele, jdoucí za vítězstvími přes mrtvé (hlavně i své) bez ohledu na ztráty....Např. u Moskvy jeho front během necelého měsíce ztratil přes 260 000 mužů, u Stalingradu pod jeho velením díky nařízeným bezhlavým protiútokům proti pevně připraveným a zakopaným německým jednotkám přišel o jeden milión mužů....během operace Mars ztratil 335 000 mužů. Uvádí se to i v knize  "Největší Žukovova porážka", kdy doslova své vojáky tlačil před německé linie silou né vůle, ale kulometů v zádech....

Proti Japoncům měl ze začátku méně sil, ovšem v průběhu bitvy stále dokola žádal o posily, které dostával....

Mohl to být dokonalý taktik (v rámci Rudé armády), který převyšoval své kolegy v Rudé armádě, ovšem stále za mnohem větších ztrát v poměru proti Němcům či jejich spojencům....pro mě to vždy bude řezník, který byl ochoten obětovat ZBYTEČNĚ tisíce svých vojáků v bitvě, jež by mohla mít stejný výsledek, ovšem s menšími ztrátami (při použití jiného směru útoku, taktiky atd.)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #11 kdy: Květen 07, 2013, 07:02:51 »
Stejně je s podivem, že vzájemný boj mezi Sověty a Němci je hodnocen bez ohledu na poměr sil. Dvojnásobná, nebo i trojnásobná přesila byla považována za normální a oslava vítězství nevyvolávala  ani moc kyselých úsměvů. Jako velitel s takovou přesilou bych se moc nenaparoval...

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #12 kdy: Květen 07, 2013, 07:11:12 »
Potreba mať na miestach útoku aspoň trojnásobnú prevahu nad nepriateľom je/bolo považované za jednu zo základných podmienok jeho úspechu. Vojna jednoducho nebola, nie je a nebude akýmsi rytiersky súboj dvoch rovnocenných súperov.
The only easy day was yesterday.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #13 kdy: Květen 07, 2013, 07:24:42 »
Ale ano, máš pravdu, jen mne kolikrát  zaráží projevovaná sláva, např. když Monty porazil Rommela, který počítal kanistry jako zrovna moc nevypovídající o souboji vojevůdců ..Úspěch to byl, ale s malým u.   Jinak Žukov byl pro Rusy požehnáním , a  jeho/jejich/ přístup k lidské síle byl prostě takový, a dodnes je obdobný..

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
« Odpověď #14 kdy: Květen 07, 2013, 07:50:04 »
Ach, nechcem sa hádať......môj názor na Žukova je nasledovný: Skvelý taktik (na ruské pomery), krvavý vojvodca.