Autor Téma: Diskuze k tématu "Zajímavé odkazy"  (Přečteno 7715 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
Diskuze k tématu "Zajímavé odkazy"
« kdy: Březen 10, 2013, 01:05:54 »
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/295577-za-hitlera-nebylo-tak-zle-mysli-si-skoro-polovina-rakusanu.html

U tohoto odkazu budu protestovat. Je silně tendenční a nezobrazuje míru utrpení lidí z té doby. Dnes v době plných supermaketů lidé nevědí, co je to mít hlad. Atmosféra strachu, gestapa, koncentráků. Ta je kde?
Lidská paměť je velice krátká. K ní se vlastně vyjadřuji. ( uváděný výzkum a průzkum názorů). Taky už jsem slyšel, že před rokem 1989 u nás vlastně bylo dobře...
Na rovinu, mám velkou chuť tento odkaz smazat. Myslím, že je irelevantní a jenom podněcuje neonacismus. I s odkazem na počet Rakušanů, kteří v průběhu německé okupace přišli o svůj život. Pokud budete diskutovat, nezapoměnte, že toho již bylo mnoho řečeno.
Sláma

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Re: Diskuze k tématu "Zajímavé odkazy"
« Odpověď #1 kdy: Březen 10, 2013, 02:02:03 »
Paměť je zkrátka selektivní, to je známá věc. Máme tendenci si pamatovat to dobré a ne to špatné.
Nicméně konstatování, že "nebylo za AH všechno špatné" mi nepřijde jako nějaké neonáckovství Rakušanů, ale spíš jako vidění světa i v jiných barvách než je černá a bílá.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #2 kdy: Březen 10, 2013, 02:02:27 »
Ano,  existuje mnoho lidí, kteří poměřují "dobrý život" pouze podle své, tehdejší situace..Že zrovna moje město nebombardovali,  měl jsem pořád co jíst, o koncentrácích jsem jen slyšel  a moje rodina byla štˇastná přece neznamená, že bylo lépe. Tenhle pohled je nejhorší, svědčí o bezcennosti mnoha lidí i když si o sobě myslí opak...Styděl bych se nazvat jakékoliv období mého života, jako štastné, kdybych věděl nebo měl za humny koncentrák... :'(

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2013, 02:56:40 »
Já bych se skutečně soustředil na to konstatování, že nebylo všechno špatné. To skutečně není konstatování hodné nějaké bouřlivé diskuse, protože to můžeme říct úplně o všem, záleží pouze na úhlu pohledu.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #4 kdy: Březen 10, 2013, 04:55:55 »
Pánové, prosím, jak jsem upozornil na předchozí straně, téma je určeno pouze na odkazy. Pokud někdo chce rozvést jakýkoli odkaz, může založit nové téma. (např. "Diskuze k zajímavým odkazům"). Děkuji
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2013, 05:54:36 »
Sláma, prepáč, ale mne je na vrhnutie z tvojho "hľadania čarodejníc". "je irelevantní a jenom podněcuje neonacismus" to celé zatĺklo, možno sa ti ukázalo niečo iné, ale mne sa ukázala správa, ktorá hovorí o tom, čo vyšlo z prieskumu názorov a na záver pár historických fákt, ktoré majú dodať článku odbornosť, nech to nie je len skopčenie z iného serveru. Viacej nie, takže ak na tom vidíš podnecovanie nacizmu, tak sa len musím smiať.  ::)

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #6 kdy: Březen 12, 2013, 11:49:54 »
Diskuzi jsem oddělil, zde je tím založeno nové téma, kde je možné diskutovat k určitým zajímavým tématům. Je však potřeba pomocí citace určitý odkaz převést sem.
Aby bylo vždy k dispozici, připíchnul jsem ho.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #7 kdy: Březen 12, 2013, 02:20:34 »
Podle mě je vše nutné vnímat v kontextu doby. Po poválečném hladu a chaosu a hospodářských problémech přišla stabilní vláda a lidé se začali mít dobře. A kdo žil v souladu s režimem a nevystrkoval hlavu, byl rlativně v pohodě. Tím samozřejmě nechci zlehčovat zvěrstva a utrpení, ovšem "běžný" Rakušan či Němec si žil poměrně v pohodě.

A i podle mě ne všechno bylo špatné. Program návratu do přírody, oslavování prosté práce lidských rukou (byť to zní velice klišovitě)......a např. teď bylo v jedné televizní reportáži, že zákony na ochranu zvířat, platné ve Třetí říši, byly přísnější a pokrokovější než ty dnešní.

Dále je třeba si připomenout, že i v době totálního nasazení všech sil  a zdrojů po r. 1944 se  pořád v Německu vyráběla spousta luxusního a v té době z pohledu válečného úsilí nepotřebného spotřebního zboží. A tím se plýtvalo drahými zdroji. Ale to, co si mohl koupit Němec v r. 1944, i dle mého mohl běžný Rus koupit nejdříve tak v šedesátých letech.   
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #8 kdy: Březen 12, 2013, 03:08:43 »
Můj děda mi vykládal, že doba jeho "totálního nasazení patřila k těm klidným etapám jeho života. Byl vyučený krejčí a byl nasazen do fabriky kde se šily uniformy. Takže nebyl problém splnit normu. A jak říkal: peněz, cigaret a chlastu jsem měl dost. A hlavně, nikde žádný mladý němec, ale těch mladých němek mraky. A všechny to svrbělo.
Přesto všechno z rajchu utekl.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #9 kdy: Březen 12, 2013, 06:45:59 »
Co se týče Rakouska, je potřeba se podívat, co se s ním dělo po WW2 a až potom začít upalovat.
Po válce Rakousko osvobodili Sověti, ovšem od osvoboditelů měli daleko. Až do roku 1955, než konečně odtáhli a Rakousko získalo suverenitu, zde řádili jak banda neurvalců a co se dalo ukrást, to ukradli. A říká se i o znásilňování rakouských žen. Takže, jestli máme pojmenovat to co se dělo pravým jménem, tak šlo o okupaci. Proto zde nenáviděli Rusy stejně jako komunisty.  A ukázalo se, že za Hitlera bylo o dost lépe, z důvodu, že sám byl Rakušan, Rakousko měl rád (kdo by ho neměl rád, že?  :)) a nechoval se zde jak utrhnutý ze řetězu. Hned po válce Rusové ku příkladu z největších ropných polí u Zistersdorfu demontovali 48 ropných zařízení z celkového počtu 58. Rusové požadovali jako válečnou kořist v podstatě celý rakouský ropný průmysl. Po nějaké době, ovšem své řádéní museli zklidnit a poskytovat i pomoc  - nejen krást. (Jinak samozřejmě nejvíc poválečnému Rakousku pomohly USA a VB).
Rakousko deset let po válce prožívalo krušné chvíle. Nevědělo, co s ním bude. Lehce se tedy nežilo. Naštěstí Stalin natáhl bačkory a politická situace se změnila.

Ku příkladu, teď nedávno dávali v TV dokument o záchraně koní lipicanských. Před nájezdem osvoboditelů je museli odvézt pryč, protože se báli,aby je Rusové nesežrali.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #10 kdy: Březen 12, 2013, 10:08:59 »
To máš pravdu, ale já měl za to, že průzkum byl dělán v nynější době, která pro většinu Rakušanů jistě neníl špatná..Samozřejmě zeptat se po okupaci Rusů, po "osvobození" od nich, názor by byl samozřejmě takový, ale s odstupem doby tohle prohlásit..? Je mnoho lidí, kteří tvrdí, že se měli u nás lépe za okupace za války, než po válce a hlavně po roce 1948..Proč ne? Je to opodstatněné, když budeme používat hledisko koncentráků. A tohle hledisko se musí právě v případě Rakušanů používat a ne nadarmo se říká, že byli v těchto dobách velice aktivní..

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #11 kdy: Březen 12, 2013, 10:50:52 »
Máš pravdu, že jde o dnešní pohled, ale víc se asi vyjádřili ti, co už něco prožili.
Zde je podrobnější článek na stejné téma:
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/hitlera-vitali-jasotem-za-nacismu-bylo-i-dobre_263702.html
To dilema, které musí Rakušané řešit, tj. jestli byli obětí nacizmu nebo spolupachateli - není záviděníhodné.
Na druhou stranu - ty řeči o návratu nacizmu nebo vládě jednoho silného muže, bych brala s rezervou. Nacizmus by dnes musel mít jinou tvář (a jistě by se musel schovat pod jiné jméno) a prezentovat se nějakým rozumným programem a vládu jednoho silného muže - tu by jsme potřebovali taky.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #12 kdy: Březen 13, 2013, 07:05:54 »
To máš pravdu, ale já měl za to, že průzkum byl dělán v nynější době, která pro většinu Rakušanů jistě neníl špatná..
Ale ten průzkum byl proveden v nynější době. Záleží však koho se ptali...
dokládá i průzkum veřejného mínění, které k zmíněnému výročí uskutečnil domácí list Der Standard.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #13 kdy: Březen 13, 2013, 10:16:46 »
Ano, vláda jednoho muže má své výhody, když konvenuje tento muž s mými názory, původem a je charismatický, člověk nemusí přemýšlet, vybírat varianty a být zodpovědný vůči sám sobě a světu okolo..Je to ideální pro "duševní naháče", lenochy a hlupáky. Ale co když náhodou nebudu toho správného přesvědčení, nebudu třeba ˇArijec ? Bude to vadit okolo mne pouze dalším neárijcům, ale těm správným to bude jedno..To je to ůskalí pevné ruky v podobě jednoho člověka. :'(

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #14 kdy: Březen 14, 2013, 05:11:55 »
Nedívej se na to z pohledu - jakože by šlo o Hitlera se vším všudy. Dívej se na to z pohledu dnešního. I když žádný človék není ideální a nevyhoví všem, pokud je inteligentní, charizmatický a jde mu o prospěch svého státu, tak je to asi lepší varianta, než když je na čele státu smečka rozhádaných diletantů. Ovšem i ta varianta - vláda jakože jednoho muže - už dnes nemůže znamenat, že by vládl opravdu sám jako car.
                                                            E. Vacková