Autor Téma: Tank Tiger1 versus T 54  (Přečteno 12751 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pavelpe

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Re: Tank Tiger1 versus T 54
« Odpověď #15 kdy: Leden 24, 2013, 05:38:55 »
Z T54M jsem dva roky jezdil. Nebudu hodnotit střelbu nebo nabíjení, neboť jsem byl řidič. Pojezdy byly pouze na torzní tyči bez odpružení a velký problém byla ovladatelnost tanku. PSU byla velmi náchylná k obroušení přítlačných lamel a pak nastal problém jak se zatáčením, tak z bržděním. Další nevýhodou tohoto tanku byl motor - dvanáctiválec o výkonu 470kW nepatřil k nejvýkonnějším a rozpohybovat s tímto motorem plně naložený tank (cca 42 tun) nebylo jednoduché. Ale pokud vím podobným neduhem trpěl i Maybach z Tigerů. Velice neobjektivně si troufnu tvrdit, že do modernizace byla střelba z tohoto tanku velmi nepřesná a ani s laserovým zaměřovačem nebylo jednoduché trefit cíl v kilometrové vzdálenosti a to zejména proto, že laserový paprsek měl velký rozptyl a odrážel i terénní nerovnosti nebo jiné překážky.

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #16 kdy: Leden 24, 2013, 07:40:04 »
Z T54M jsem dva roky jezdil. ....
Mám dotaz (pokud si vzpomeneš), jak dlouho trvalo vycvičení kompletní posádky tanku (velitel, řidič, střelec a nabíječ), děkuji.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #17 kdy: Leden 24, 2013, 07:54:56 »
 Tady je chyba, že mnoho informací o bojových zkušenostech těchto tanků není , např. v Angole v prosinci 1983 se střetlo 72 angolských T55 s jihoafrickými tanky Olifant  a přitom všech 72 tanků T 55 bylo zničeno nebo ukořistěno Jihoafrickou armádou a  byly vyřazeny 2 tanky Olifant, které byly odtaženy a poté opraveny...Byla to jedna z největších bitev tohoto tanku. Samozřejmě o kvalitě posádek nebylo moc známo a ani si nedělám osobně moc iluze o jejich kvalitě , ale přesto...
Pavelpe , nechceš nám říci jestě něco ze svých zkušeností s tímto tankem? Např. jeho tepelná bilance v horku, dochlazování apod. nebo jeho výhody či nevýhody pro řidiče..Protože řidič Tigeru tady asi mezi námi není... ;)

kpt.stone

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #18 kdy: Únor 10, 2013, 10:32:35 »
No s Tigrem to nesrovnám, ale mohu trochu srovnat  T 55 a T 34.....tedy z hlediska jízdy, byl jsem řidič. T 34 byly v. r. 1981 u VÚ 4428 v Hodoníně jako zakonzervované uloženky. Měli jsme tenkrát za úkol je zprovoznit a pak, že se údajně budou předávat nějakým Syřanům. Vzpomínám si, že na nás působily proti T55 jako "závoďák". Svižnější, tišší - hlavně tam nerachtal ventilátor, motor jenom předl.....říkal jsem tomu Ferrari  ;D. Ovládání trochu drsnější, asi podle stavu PSU. Když bylo potřeba pořádně zatočit, musel člověk na rajčák nalehnout. To pověstné řazení nebylo tak strašné, chtělo se do toho opřít - taková brutálnější vejtřaska (V3S). Uvnitř relativně dost místa.....no snad si ještě na něco vzpomenu.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #19 kdy: Únor 11, 2013, 04:11:04 »
S tím musím naprosto souhlasit. Jak jsem již psal v topicu o T34 - řídit tento tank, to je zvláštní pocit - to se prostě nezapomíná. Tomu, kdo to nezažil, tak to nejde vysvětlit.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #20 kdy: Únor 11, 2013, 05:51:09 »
Samozřejmě to mi bylo divné už tehdy, když T 55 sotva lezla a ve filmech z WW2  T 34 létaly vzduchem a akcelerace byla evidentně nesrovnatelná..Samozřejmě vliv má jak váha, tak i uspořádání pohonu, kdy motor podél a chladiče ze stran byl přirozenější..Co mi říkali pamětníci, tak T 34 jen tak nikdo neuvařil a díky chlapskému ovládání , kdy nemělo co unikat jen tak něco řidiče nepřekvapilo./.Pokud byl v kondici./.Proto mne překvapilo, a říkám si, jaké asi musí být ruské ženy, když tento tank byly schopné ovládat.. ;)

GREIF

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
« Odpověď #21 kdy: Únor 11, 2013, 06:51:19 »
Pravda,pravda,už jen to místo,je to jak když sedneš z brouka do avie  :D  T-55 s prostorem nic moc a je to i takový těžkopádnější.

Pombo

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
« Odpověď #22 kdy: Červen 15, 2013, 02:53:15 »
Hraju World of Tanks a řeknu vám, že Tiger nemá proti T-54 šanci :D samozřejmě to neni zdroj pro nějaké odborné srovnávání, ale parametry tanků ve hře vycházejí ze skutečných strojů, takže to až tak od věci není.  :)

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #23 kdy: Červen 15, 2013, 05:36:33 »
A lze nějak porovnat přesnost střelby obou tanků? Že by laser byl vlastně "horší" než přesná optika Tigeru?

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #24 kdy: Červen 15, 2013, 06:00:58 »
Pokud mne paměť neklame, žádná verze T54/55 nebyla vybavena laserem. Ale mohu se mýlit.
Tedy systém řízení palby "KLADIVO" ano, to je ale už opravdu doba Tygrů hodně vzdálená.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #25 kdy: Červen 15, 2013, 11:25:50 »
Taky to nepamatuji, ale bral jsem to jako něco, co bylo až poté..

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 4. listopadu 2008
« Odpověď #26 kdy: Duben 11, 2014, 08:22:40 »
Podle mě je trochu široce položená otázka, srovnávat T-54 1946 s Tigrem není taková chyméra, při konstrukci jeho pancéřování byly plně využity zkušenosti z války, ale srovnávat pozdější verze třebas s KLADIVEM je fakt mimo.

Zajímavější by bylo třeba srovnat T44 s Tibrem, kdy pár kusů bylo již v roce 1944 a jejich nasazení  za wwii je teoreticky možná, pokud by jejich výroba měla větší podporu. Dle mě je t-44 plně vyrovnaným soupeřem Tigra.