Autor Téma: Tank Tiger1 versus T 54  (Přečteno 12145 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
Tank Tiger1 versus T 54
« kdy: Listopad 24, 2012, 10:57:48 »
Jelikož jsem někde slyšel, že existuje nějaké srovnání obou tanků, lze předpokládat, že by tank Tiger 1,popřípadě i 2 měl jako těžký tank WW2 šanci na střední tank T 54, ještě nedávno páteř naší armády? Co Vy na to? Jsou nějaké parametry, které jsou u Tigera dodnes nespochybnitelné a splňovaly by požadavky roků 1960 - 1975 ? Díky.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Tank Tiger1 versus T 54
« Odpověď #1 kdy: Listopad 24, 2012, 03:25:14 »
Spíše bych za nedávnou  páteř naší armády považoval spíše tank T55, i když po všech modernizacích byl T54 naprosto rovnocenný.
A můj osobní názor na položenou otázku je, že by Tiger1 na první verze jistou šanci měl, kdyby měla osádka štěstí.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #2 kdy: Listopad 24, 2012, 04:20:44 »
Ano, napsal jsem 54, aby to bylo spravedlivější, v 60. tých letech moc T55 nebylo, já v 70. letech zažil hlavně T54 a T 54M , T 55 byla "novinka."..

Petrz

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
« Odpověď #3 kdy: Listopad 24, 2012, 04:29:01 »
Zajímavé téma. Dle mne nezpochybnitelnými výhodami Tigera byla dvojnásobná zásoba munice(cca. 90 vs 40 u T-54 (tuším)) rychlost palby(podle mých informací až 10 ran/ min oproti 4-6 u T-54) a možná lepší ovladatelnost.
To mohlo hrát v některých situacích důležitou roli např. při boji v členitém terénu na kratší vzdálenosti.

V klasickém souboji na otevřené ruské stepi však favorizoval T-54 výrazně silnější čelní pancíř (jež by byl oříškem i pro 88mm Pzgr.40) a výkon 100mm děla ,které naopak dokázalo probít téměř libovolné místo Tigera (ne však z libovolného úhlu). Vedle toho je zde výrazně nižší silueta T-54 a plošší trajektorie 100mm děla=vyšší pravděpodobnost zásahu.
Podle mne (mohu se ale mýlit) s klasickou municí by Tiger byl velmi znevýhodněn, s podkaliberní s ohledem na rychlost palby bych to jako předem ztracený souboj neviděl.

Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #4 kdy: Listopad 24, 2012, 06:03:50 »
Zajímavé, říkal jsem si, že Tiger nebude mít moc šancí..O té rychlosti nabíjení jsem netušil, jen pamatuji jak to nabíječi nacvičovali a jak na ně velitel neustále řval. Jinak silueta je samozřejmě lepší, o pancíři věže nemluvě, ten byl obrovský již na pohled. Spíš jsem si myslel, jak je to s pohyblivostí i přesto, že T 54 má poloviční váhu, ale když člověk vidí jak při jízdě podvozek Tigeru kopíruje terén, tak mi připadá že na to, že je T54 střední tank, velký rozdíl nebude. Jde také o to, že se novější tanky přiklonili ke koncepci , vzadu motor a převodovka přímo nad rozetou pohonu..A naposled obsluha tanku, bohužel zkušenosti řidiče Tigeru nejsou dostupné, ale u T 54 to nebyla sranda ten stroj ovládat..

Petrz

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
« Odpověď #5 kdy: Listopad 24, 2012, 07:01:26 »
Jo tak pohyblivost,tu jsem záměrně vynechal neb je to citlivé téma ;) No ale mne samotného by zajímalo jak to je,srovnávat tyto tanky mne nikdy nenapadlo,takže jsem se ani nepídil po informacích. Plynulost jízdy mohla být u Tigera větší, když to vezmu hrubě zjednodušeně tak Tiger vážil o 58% víc a měl dvojnásobný(?) počet závěsů-tudíž každý závěs mohl být "měkčeji" odpružen-celý pojez tedy mohl snáze kopírovat terén. akceleraci bych zase viděl lepší spíš u T-54.
Jde o to že já jsem čistý teoretik a to může být dost ošidné-jediný tank ve kterém jsem byl je Abrams,ve věži a byl to opravdu luxus(prostor plus ergonomie). V žádném tanku jsem ale nejel natož ho řídit nebo nabíjet kanón za jízdy.
Konkrétně u T-54/55 mne na první pohled připadá,že nabíjet kanón musela být dost dřina (nebo ne?)-(i když tank stál) v reálném boji ale asi dokáže člověk podávat výrazně vyšší výkony než na cvičáku.
Pokud jde o řízení ,nemám představu jak náročné je řídit tank klasickými rajčáky, ale pozice tankistů v T-34 nebo T-72 zobrazené na průřezech mi přijdou dlouhodobě extrémně nepohodlné (nrebo ne?), volantové řízení alá Tiger(či Abrams) by mi tedy asi vyhovovalo více.
Takže tím chci říci, že můžeš mít pravdu,těch faktorů je tam spousta,mnohem víc než se uvádí v tabulkách atd.
Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #6 kdy: Listopad 24, 2012, 09:49:46 »
Tady zbývá právě jen teorie, protože jízdní zkušenosti na polygonu s Tigerem má málo kdo. Samozřejmě jsou to jen úvahy, ale přece. Tank T 54 byl zkonstruovaný těsně po válce, ale vlastně úplně v kondici byl až v letech padesátých..Mne subjektivně zaráží ta váha plně "naloženého" Tigera, přes 60 tun a přitom T 54 mi připadá dost obrovský a přitom má téměř o polovinu méně. A přitom má pancíř na věži dost dimenzovaný /bohužel nevím, kolik váží/ ,  tak kde se ta váha Tigera bere? Vypadá to, že je to podvozek , vlastně korba tanku , co je subtilnější..A když jsem viděl např. v Afgánistánu to množství vraků těchto tanků, říkám si, že je tank velice zranitelný, ale spíš zbraňové protitankové systémy předběhly ve vývoji tanky o pěkný kus...

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #7 kdy: Listopad 24, 2012, 11:00:00 »
Co mohu dodat,  pro Petrz řízení  T72 je naprostá balada.
 A co se týče srovnání těchto dvou tanků: (T55 vs Tiger) je třeba brát v potaz takové veličiny jako je rychlost otáčení věže, stabilizace kanonu......atd
Ale jinak má pravdu Kříž, zde jde jen o pustou teorii
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #8 kdy: Listopad 25, 2012, 11:22:34 »
Ano, napsal jsem 54, aby to bylo spravedlivější, v 60. tých letech moc T55 nebylo, já v 70. letech zažil hlavně T54 a T 54M , T 55 byla "novinka."..
Tanky T54 se v ZŤS Martin vyráběly od roku 1957 do roku 1964: celkem bylo vyrobeno 2374 kusů, z toho 125 kusů ve velitelské verzi T54AK. (kolik bylo vyrobených T55 celkově netuším, hledat se mi to nechce, ale v letech 1967 až 1969 to bylo 627 tanků T55). Na přelomu 60. a 70. let byly postupně všechny T54 modernizovány na verzi T54AM, která se naprosto vyrovnala tanku T55A. Navíc při generálních opravách se nezřídka zaměňovaly věže T54 a T55

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #9 kdy: Listopad 25, 2012, 06:42:38 »
Moje chabá paměť z té doby je taková, T54 jsme poznali podle toho, že neměla kompresor a posilovač řízení, jiné napínání pásů a bufík pro motor. Víc rozdílů si nepamatuji, Samozřejmě při opravě se montoval kompresor a komponenty, které měl T 54 M a tím se vlastně posouvala jeho použitelnost. I proto jsem chtěl posuzovat souboj obou  tanků , kdy T 54 je blíže WW2. Šlo mi i to, že Arabové nasadili tyto tanky proti Izraeli, který měl i ještě válečné stroje, jak německé, tak předělané Shermany apod. a přesto dostali přes držku. Samozřejmě kvalita posádek má velkou roli. Ale při převaze moderních tanků T 54 ten cajmrsk  proběhl katastrofálně, že si člověk říká , že s Tigerem by se Arabové možmá nestačili ani pomodlit... ;)

TonyHazard

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #10 kdy: Listopad 25, 2012, 08:02:35 »
Tanky T54 se v ZŤS Martin vyráběly od roku 1957 do roku 1964: celkem bylo vyrobeno 2374 kusů, z toho 125 kusů ve velitelské verzi T54AK. (kolik bylo vyrobených T55 celkově netuším, hledat se mi to nechce, ale v letech 1967 až 1969 to bylo 627 tanků T55). Na přelomu 60. a 70. let byly postupně všechny T54 modernizovány na verzi T54AM, která se naprosto vyrovnala tanku T55A. Navíc při generálních opravách se nezřídka zaměňovaly věže T54 a T55
Jen malé doplnění, je vidět, co zdroj, to jiné informace, rozdíly neřeším.  :)
V Československu se tank T-54 vyráběl v rozmezí let 1957 -1966, za tu dobu bylo zhotoveno 2480 T-54A a 120 velitelských vozidel T-54AK.
Tanky T-55 se v licenci vyráběly v Polsku a Československu, kde výroba probíhala od roku 1964 do konce roku 1967 ( verze T-55), od roku 1967 do 1982 v závodech ZTS Martin (verze T-55A, T-55AK), v celkové produkci 3820 strojů, ze kterých byla větší část exportována do NDR, Maďarska a Jugoslávie.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #11 kdy: Listopad 27, 2012, 12:15:31 »
Dost podstatnou veličinou bude vedle stabilizace kanonu též zaměřování a elektronika - dálkoměry, infra....kde bude samozřejmě Tiger výrazně handicapován.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #12 kdy: Listopad 27, 2012, 02:37:42 »
Ano, s tím jsem počítal, sice přesně nevím, jak dalece od války šel vývoj dopředu, ale atomovou ochranu asi počítat nebudeme..Přeci jenom T 54 v začátku své výroby tak pokrokový nebyl, za to Tiger na svou  dobu zas nebyl moc pozadu tehdejší vědy... ;)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #13 kdy: Listopad 28, 2012, 07:24:31 »
Nemohu s tímto hodnocením souhlasit. T54 v době svého vzniku patřil ke světové špičce.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #14 kdy: Listopad 28, 2012, 12:23:41 »
Není to hodnocení, ale názor. Stabilizaci kanonu měla již tanková děla za WW2,/dálkoměry a infra také/nebo se pletu? A co tak mimořádného mimo konečně radiostanice , kterou Rusové nebyli schopni ani pořádně opajcovat ten tank v 50. letech měl? Nic světoborného jsem tam nenašel, jen nás kolikrát chtěli ohromit naši čeští papouškové, tzn. ruští velitelé s českým původem.. ;)