Autor Téma: Karel Čurda  (Přečteno 16695 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Karel Čurda
« kdy: Září 27, 2010, 09:02:33 »


Dětství:
Karel Čurda se narodil 10.10.1911 v Nové Hlíně u Třeboně. Narodil se v rodině zemědělského dělníka Františka Čurdy a matce Rosalii (roz. Nováčková), jež byla ženou v domácnosti. Karel se narodil jako páté dítě. Celkově měl čtyři sourozence:
sestra Marie *1897 +?
bratr František *1902 +1976
sestra Růžena *1904 +?
bratr Josef *1915 +1915 (zemřel po narození)
(*v případě ? se mi nepodařilo dohledat údaj)
Karel bydel se svou matkou u svého staršího bratra Františka v Novém Ulíně, kde navštěvoval základní školu. Poté studoval 2 roky na Měšťanské škole. Později pracoval jako dělník.

Služba v Československé armádě:
Roku 1933 nastoupil povinnou základní službu v armádě. Nastoupil k pěšímu pluku č.29 v Jindřichově Hradci a sloužil u odloučeného III.praporu 12.roty v Třeboni. Prošel důstojnickou školou a povinnou službu ukončil v hodnosti desátníka. Od roku 1935 sloužil stále v armádě jako desátník délesloužící. V červnu 1938 byl propuštěn a nastoupil jako dozorce Finanční stráže. Po okupaci Československa odešel do Francie, kde vstoupil v srpnu 1939 do Cizinecké legie.

Vypuknutí války, Británie, parašutistický výcvik:
Po vypuknutí války se přesouvá do Agde, kde sídlí formující se československá armáda ve Francii. Zde je zařazen jako četař délesloužící k 10.rotě.
1.ledna 1940 je povýšen na rotného (délesloužícího). Od května 1940 se zúčastní se svou 10.rotou ústupových bojů, až nakonec odplouvá lodí Mohamed El Kebir do Velké Británie. Zde je přiřazen k automobilní rotě jako řidič. Je hodnocen jako tichý, svědomitý a samotářský typ.
19.září 1941 je vyslán do základního sabotážního kursu ve Skotsku. Následující měsíc je jeho výcvik zaměřen na seskok padákem. V lednu 1942 je vybrán pro zvláštní účely a úkoly v naší vlasti, kam se má dostat jako člen výsadku. Po výcviku je zařazen ke skupině OUT DISTANCE. V noci z 27. na 28.března 1942 se snáší nad českou zemí směrem k ní tři padáky.

V Protektorátu:
Skupina OUT DISTANCe je tvořena třemi muži. Je tvořena jejím velitelem nadporučíkem Adolfem Opálkou a desátníkem aspirantem Ivanem Kolaříkem. Čurda dostává jako člen skupiny hodnost pobočníka velitel skupiny, čímž se stává v tomto trojčlenném výsadku druhou nejdůležitější osobou. Úkolem operace byla sabotáž plynárny v Praze-Michli. Dalším úkolem bylo dopravení náhradní vysílačky typu Mark III a kódovacího klíče pro skupinu Silver A. Skupina měla po uskutečnění sabotáže dál působit v odboji, např. navádět spojenecká letadla na cíle za pomocí radiomajáku EUREKA.
Operace sebou nesla od počátku problémy, když byla vinou navigační chyby polské posádky výsadkového letounu Handley Page Halifax RAF skupina vysazena u obce Ořechov nedaleko města Telč, namísto plánovaného místa seskoku u obce Kopidlno u Jičína v Čechách. Při tomto seskoku si navíc velitel Adolf Opálka poranil vážně nohu. Kolaříkovi vypadla při ukrývání padáku peněženka s doklady a s fotografií jeho dívky Milady Hrušákové s věnováním a její adresou. Dalším problémem bylo, že se parašutistům nepodařilo najít shozený kontejner s materiálem a tak velitel rozhodl o zakopání EUREKY a rozpuštění skupiny.
Ivan Kolařík se vydal zpět k rodině do Valašského Meziříčí. Ovšem později spáchal sebevraždu, kdy byl na něj vydán zatykač i s fotografií. Ivan Kolařík se 1. dubna 1942 otrávil nedaleko města Vizovice. Čurda se později opět sešel s Opálkou někdy v dubnu v Praze. Společně se skupinou Silver A se zúčastnil navádění bombardérů nad plzeňskou Škodovku. Ovšem akce se nevydařila a společně s Opálkou se opět vrátili zpět do Prahy.

Atentát a Čurdova zrada:
Je 27.května 1942 a v Praze vjíždí do prudké zatáčky černý Mercedes se dvěma muži, z nichž je jeden Reinhard Heydrich, zastupující protektor pro Čechy a Moravu. Tuto akci provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík. NA této akci se podílel i Adolf Opálka. Všichni tři se později ukryli s dalšími parašutisty v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Čurda se, po repesáliích vyvolaných atentátem na zastupujícího říšského protektora, ukrývá u své matky nedaleko Třeboně. zde se z rádia dozvídá o vypálení a vyvraždění obce Lidice. Proto posílá anonymně, ve strachu o bezpečí své i své rodiny, udání na četnickou stanici, ve kterém vyjmenoval pachatele atentátu. Ovšem ta to odsouvá ze stolu jako nevěrohodné.
Čurda se proto objevuje po třech dnech, 16.června 1942, před budovou pražského Gestapa v Pečkově paláci. Zde udá jména všech parašutistů, o kterých věděl i jejich úkryty. Tím se stává konfidentem Gestapa. Sám později, během obléhání parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resselově ulici Gestapem, žádá ostatní parašutisty o to, aby se vzdali bez boje. Odpovědí je mu výkřik ,,Ty zrádče!" a střelba zevnitř hrobky směrem okénkem ven. Díky jeho zradě se později daří Gestapu odhalit většinu spolupracovníků domácího odboje.
Karlu Čurdovi byla vyplacena odměna půl milionu říšských marek, tj. 1/4 celkové vypsané odměny 2 milionu říšských marek. Později se oženil s Němkou a žil v Praze pod krycím jménem Karl Jerhot.
15.května 1945 je zatčen ve svém bytě v Praze. později je odsouzen k trestu smrti a 30. dubna 1947 oběšen v Pankrácké věznici, 12 minut před Gerikem, v 11.33hod. Čurda odmítl ve svém závěrečném prohlášení prosbu o milost.

Zdroje:
Kdo byl kdo
Wikipedie
lib.cas.cz
valka.cz
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Werner-Ekkehard Knappe

 • Luftwaffe
 • Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 253
Re: Karel Čurda
« Odpověď #1 kdy: Září 30, 2010, 07:42:29 »
Podľa môjho mienenia to bol úplný idiot ! A rozsudok nezazlievam, zaslúžil si to. Kvôli peniazom zradí aj svojich priateľov, to je vec len zbabelcov, kolaborantov a inej chátry ! Nechápem, čo ho to mohlo napadnúť... Heydrich bol tuhý, už sa len stačilo bezpečne zdekovať. Keď naraz on...
Operácia bola ako švajčiarske hodinky... presná, ale pokiaľ zlyhala čo i len najmenšia súčiastka, bol koniec.
A Jerhot/Čurda bol  tou súčiastkou...

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Karel Čurda
« Odpověď #2 kdy: Září 30, 2010, 10:05:50 »
Mě dost zaráží, jak ty hochy vybírali..? Že se i dnešní psychotesty seknou, je pravda.., ale zařadit takového slabocha do diversní skupiny, to je trochu lehkovážné a neprofesionální...Jel se schovat k mamince, bez ohledu na bezpečnost ostatních...

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Karel Čurda
« Odpověď #3 kdy: Říjen 01, 2010, 08:06:23 »
Aniž bych ho chtěl nějak omlouvat, byl pod dost velkým tlakem. A nebyl ani první ani poslední, bohužel jeho zrada měla nejvážnější následky.
Co třeba takový Gerik? Ten šel na gestapo rovnou po seskoku.....
"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Karel Čurda
« Odpověď #4 kdy: Říjen 01, 2010, 09:43:07 »
Právě, to mě zaráží, vždyť museli tušit, do čeho jdou,  někdy mi připadá, že to měli jako jízdenku a stýskalo se jim po domově a mysleli, že to nějak uhrají..Jaké zprávy měla rozvědka o momentálním stavu v protektorátu, když kolikrát kontaktní adresy byly dávno pasé.? .Že byli pod tlakem, je jasné, nám se to snadno povídá, ale kolikrát "obyčejný"sestřelený  pilot se zachoval jako profík a přitom měl dokonce naději, že přežije v zaj. táboře a paragán po výcviku, kterému jako banditovi hrozí smrt  se  jde udat na gestapo....

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Karel Čurda
« Odpověď #5 kdy: Říjen 01, 2010, 10:09:47 »
Co jsem četl Bylo málo mužů, což je asi základní kniha o našich západních parašutistech, tak to většinou bylo tak, že skočili jinam než měli, ztratili vybavení, byla zima a z kontaktních adres je vyhazovali, protože díky teroru s ti lidé buď báli nebo byli zavření.....takže většinou po cca týdenním bloudění v lesích se parašutisté vzdávali gestapu.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

lizin

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 20
Re: Karel Čurda
« Odpověď #6 kdy: Březen 25, 2012, 11:06:37 »
Moravec a jeho skupina, měli absolutně špatné informace týkajících se adres .Na uvedených adresách buď bydleli již jiní lidé, nebo lidé měli strach a nepomohli, a nebo si dotyční mysleli, že jde  provokaci. Zradu Gerika a Čurdy a dalších parašutistů nechápu, byli vyzbrojení, mohli se bránit, a oni  se sesypali strachy. Z vyícviku v Anglii měli oba vytečné hodnocení, a pak takový obrat. Mluvil jsem s mnoha pamětníky, a více méně se zhodovali, že ti vzorní, a výteční a bezchybní z výcviku, pak v akci zklamali, a opakem byli takoví ti pruseráři, a ne moc vzorní, kteří se pak v boji vyznamenali. Ono  je něco jiného výcvik a pak holý boj o život. Ani my, ani já, dnes nevíme, kdo by se jak zachoval. Co ale vím je, že čin našich parašutistů z Londýna, Evropa jako celek ještě nedocenila. Ono zabít třetího muže říše, který připravoval ve Wansee totální likvidaci Židů v Evropě, tak to byl mimořádný, hrdinský čin.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Karel Čurda
« Odpověď #7 kdy: Březen 26, 2012, 02:40:35 »
Tento týden vyšel další díl dokumentárního cyklu o Heydrichovi. Tentokrát zkoumá právě Čurdu a jeho chování.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10350893065-heydrich-konecne-reseni/212563235400006/
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Karel Čurda
« Odpověď #8 kdy: Březen 27, 2012, 10:20:03 »
O tom jsem četl dobrou knihu, autor Jiří Šulc, kniha Dva proti říši. No mně se nelíbí, jak zde každej prohlašuje, jaký byl ten a ten zbabělec a já nevím co ještě...Ano, teď to vypadá, že byl Čurda totální zrádce, ale nikdo z vás v té době a v té situaci nežil, těžko se to dá soudit, jak byste se zachovali vy? Berte to taky z hlediska lidský psychiky v takových situacích.
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Karel Čurda
« Odpověď #9 kdy: Březen 27, 2012, 02:58:28 »
Tiny, máš pravdu, nikdo neví, jak by se zachoval , ale Čurda zradil vše, co je člověku svaté..Udal své kamarády, nebojácné lidi jen za to, že ho schovávali apod. Tady žádná omluva nefunguje, to udělal jen kvůli strachu o svůj bídný život? O maminku ? Ať jde do pr.ele, mohl si prostřelit hlavu kulí  jako jeho kolega a bylo by po strachu.. Ale na to musíš být frajer, to neudělá slaboch..A jít se udat na gestapo i když o něm neměli tušení..? A co si myslel, že v protektorátu dostane maximálně domácí vězení ? Normální člověk  by zůstal doma, chodil by do Kolbenky a večer večeřel s maminkou..Proč tam /do Anglie/ten sráč šel? Kolik  mladých lidí a žen  prodal Gestapu ? Na tento odsudek nepotřebuje člověk zažít protektorát, stačí rozum..

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Karel Čurda
« Odpověď #10 kdy: Březen 27, 2012, 04:15:28 »
A pak nikdo Čurdu nesoudí podle toho, jak by se zachoval on. Jde o to jak se zachoval on a jak jeho spolubojovníci. On věděl do čeho jde, věděl jaká to nese rizika. Spousta našich parašutistů si radši prostřelila hlavu než, aby padla do rukou gestapa. Spoustě našich parašutistů vyvraždili kvůli jejich boji za Československo rodinu.
Myslím, že všichni si uvědomujem důvod jeho zrady. Asi nikdo z nás ho nepodezírá za skrytého nácka. Ale to ho ještě nijak neospravedlňuje.

Ono by se toho zde dalo napsat hrozně moc. Jak z morální tak faktické stránky. Ale k čemu? Mnohem záživnější forma je zmíněna v mém příspěvku výše. Skutečně doporučuju.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Karel Čurda
« Odpověď #11 kdy: Březen 28, 2012, 08:57:55 »
Kagenecku, dobrý pořady o tom Heydrichovi tam, v TV to totiž nesleduju. Jinak je tam sekce "Co by kdyby" nebo tak něco - jsou tam někde k ní nějaká videa, co by se daly zhlídnout?? Díky. Jinak mě pobavila v jednom díle hláška, že údajně Himmler sám vynesl po těch zhruba 200 schodech v Mauthausenu ten 40 kg kámen až nahoru a řekl, že to není takový problém :-D Jestli je to pravda, tak měl Himmler celkem fyzičku na to, jakej to byl na pohled chcípák. Vynést 40 kilo šutr nahoru by dalo zabrat kdejakýmu zdatnýmu chlapíkovi - to jsou skoro 2 pytle cementu a když jsem lezl s 2 pytli cementu do schodů, pěkně jsem se zapotil a to jich bylo max. 100 :-))) Sorry, za hlášku mimo, ale pobavilo mě to, tak se chci podělit.
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Karel Čurda
« Odpověď #12 kdy: Březen 28, 2012, 01:37:24 »
Úplně nerozumím tomu na co se ptáš. Žádnou takovou sekci jsem nenašel, tudíž ani žádná videa.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Karel Čurda
« Odpověď #13 kdy: Březen 28, 2012, 01:46:28 »
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10350893065-heydrich-konecne-reseni/212563235400006/

Tohle, když si sjedeš dolů, tak je tam šedý obdélník a tam mimo jiné "Co by kdyby Únor nebyl vítězný".
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!