Autor Téma: Východní fronta - směr Moskva 1941  (Přečteno 10971 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Východní fronta - směr Moskva 1941
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 04, 2013, 07:18:51 pm »
Viktor - protiútok u Moskvy vedly převážně dobře vyzbrojené a vystrojené sibiřské jednotky, disponující velkým počtem zbraní, munice, techniky a vybavení, vhodnými pro protiútok v ruské zimě. To že před nimi linii tvořily jednotky, které neměly nic, je druhořadé, jelikož měly pouze brzdit německý postup před nástupem jednotek z Dálného východu, což se podařilo. Němci byli nuceni od tažení na Moskvu ustoupit a nikdy tento postup již neopakovat.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

QVAK

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 143
Re: Východní fronta - směr Moskva 1941
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 05, 2013, 03:07:19 am »
Musíme si uvědomit, že RA neměla v době útoku Němců standardní kvalitu jednotek. Jednotky se dle své dislokace a plánovaného nasazení nechají dělit do 3. skupin kvality. Tyto skupiny je určující vliv dopadu Stalinových čistek a "bojové nasazení" v míru i plánované zdounásobení stavu.
1/ jednotky v nasazení.
a- Zde se jedná o jednotky dislokované po celé Sibiři které museli být připraveny k nasazení proti Japoncům. Těchto jednotek se nedotýkali  Stalinovy čistky (až na 4 popravené z velitelství frontu), měli vybudovanou funkční logistiku, byly personálně stabilizované, vycvičené a stmelené se zkušeným i iniciativnim  velitelským sborem. Svoji kvalitu prokázali dvěma porážkami Japonské armády. Standard RA 30. let před čistkami a kvapným zdvojnásobováním stavů.
b- Jednotky shodně vybudované a vycvičené jako Sibiřské na které ale v plné síle dopadli Stalinovy čistky druhé poloviny 30. let. Sice jim zůstala již vybudovaná logistická podpora ale s nedostatkem zkušeného velitelského sboru a paralizované na všech stupních strachem, bez jakékoli iniciativy a přežívající od zatčení k zatčení. Výsledek se projevil v Zimní válce i obsazování Pobaltí.  Díky "bojovému nasazení" byly v nich ukončeny veškeré čistky a Timošenkovi se podařilo jakš takš jednotky dát opět do "provozuschopného stavu" i když již zdaleka nedosahovali kvalit jednotek Sibiřských. Ztráta 1/3 až 1/2 zkušeného velitelského sboru i iniciativy na všech úrovních je nenahraditelná. Tyto jednotky kvalitativně tvořili střed.
2/ Zbylé jednotky RA (v Evropské části Ruska) se po odeznění hlavní vlny Stalinových čistek měli zdvojnásobit. K tomu navíc po porážce Polska i redislokovat v nových posádkách. V těchto původních i z nich nově postavených jednotkách chybělo vše. Od logistiky přes zázemí až hlavně po velitelské kádry na všech stupních velení (dopadlo to až tak, že učitele povolávali do funkce velitelů praporů). Přitom celý život vojska byl paralizován strachem ze zatčení který brzdil jakoukoli iniciativu. U letectva přibylo k tomu všemu navíc přezbrojování na moderní typy letadel při nedobudování letišť v nových dislokacích. O kvalitě, vycvičenosti a semknutosti vojsk se nedá mluvit ani náhodou. Spíše o bandě v uniformách imitující armádu a její výcvik i oprašujíce techniku (aby se nepoškodila a nikdo nebyl obviněn ze sabotáže). A na tuto "bandu" dopadl hlavní úder Wehrmachtu.
Proto byla tak rozdílná bojeschopnost a kvalita jednotek v RA. Např. vzpomínky Slováků z nasazení na Východní frontě. Rusové ustupovali při každém jejich  útoku do doby než narazili na horskou divizi RA. S tou po 5 dní nikdo nepohnul a ani se nepřiblížil k jejim zákopům. Divize spřádaně ustoupila až na rozkaz když ji hrozilo obklíčení tak, že to nikdo po celou noc a část dopoledne nezjistil.
Požadovaného standardu (Sibiřané) dosáhla opět RA nejdříve ve druhé polovině roku 1943.


Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Východní fronta - směr Moskva 1941
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 05, 2013, 11:59:52 am »
Ona to byla pro Rusy stoletími ověřená úspěšná taktika likvidace silnějších armád. Připomínám např. Napoleona, Karla XII, možná i Krymskou válku.

Overená možno, ale v tomto prípade im bola nanútená. Podľa schválených plánov totiž mali pripadný útok odraziť ešte v hraničnom pásme a následne čo najrýchlejšie preniesť boje na územie nepriateľa. Takže postupný ústup a rozťahovanie fronty bolo (minimálne v prvých týždňoch/mesiacoch) vojny výsledkom rýchleho nemeckého postupu a nie takto nastavanej sovietskej stratégie.
The only easy day was yesterday.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Východní fronta - směr Moskva 1941
« Odpověď #18 kdy: Leden 22, 2015, 09:03:30 am »
Měl bych jeden takový dotaz-delší dobu mne trápí otázka, jak to vlastně tedy bylo s počtem obyvatel sovětského svazu v době německého útoku. Tady na fóru se dá občas narazit na údaje 120 či 170 000 000 obyvatel-to první je ale tuším samotné Rusko bez přidružených území. Pokud měl Sovětský svaz v roce 1991 i po Stalinových masakrech a 2. světové válce 290 000 000 obyvatel....kolik jich bylo v roce 1941? Často se tu udává poměr sil Německo/Rusko 80 000 000 obyvatel proti 170 000 000, přitom když Německo zaútočilo na Sovětský svaz, bylo přečísleno 5 ku 1 a přijde mi divné, že  by okupační síly a nevyužité lidské zdroje (o Africe ani nemluvím) tvořily až takové procento možných ozbrojených sil jako takových.....možná jen něco přehlížím, ale stále mi to přijde podivné.

Edit.: Dle tabulek dodaných NeonMasterem do diskuze o Königstigeru by to mělo být něco málo přes 190 000 000.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

venco

 • ČSR
 • Podporučík
 • Příspěvků: 207
Re: Východní fronta - směr Moskva 1941
« Odpověď #19 kdy: Leden 23, 2015, 07:18:23 am »
Našiel som na rôznych stránkach od 170-190 000 000. Napr. tu je niečo
http://www.krvavavojna.estranky.cz/