Autor Téma: Pohraničné opevnenie na Východnom Slovensku (úsek M-II Kuzmice)  (Přečteno 3794 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
M-II Kuzmice

Ako som pred pár týždňami sľúbil vybral som sa na prieskum okolia východoslovenskej obce Kuzmice kde sa nachádzala časť pohraničného opevnenia.

http://i1126.photobucket.com/albums/l601/Rene_Tacar/Bunkre%20Kuzmice/Bunkresmerkuzmiceprejdenbunkre.jpg
Mapa úseku M-II (červeným sú vyznačené bunkre ktoré som zatiaľ objavil. Čiernym je zaznačený bunker ktorý sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť).

Na úvod svojho pátrania som sa vybral k západnému okraju obce Kuzmice kde som mal v pláne vydať sa po zelenej turistickej značke pri ktorej som dúfal že nájdem 4 objekty.

Objekty pozdĺž zelenej turistickej trasy:

M-II-13 A-180 - Nenašiel som ho. V jeho okolí je silný porast divorastúcich kríkov a ak je v rovnakom stave ako nasledujúci objekt tak je možné že ho ani v budúcnosti nenájdem ale budem na tom aj naďalej pracovať.

M-II-17 A-180

M-II-19 A-120 - Nenašiel som ho.

M-II-20 A-120

Z týchto som našiel a vyfotografoval len dva objekty.

M-II-17
M-II-20

M-II-17 A-180

Objekt sa nachádza na lúke hneď vedľa poľnej cesty po ktorej vedie zelená turistická trasa k jazeru a rekreačnému zariadeniu Izra v Slanských vrchoch. Stav objektu je žalostný. Bol odstrelený ale dodnes sa zachovala jedna stena a prepadnutý strop. Bohužiaľ je táto ruina silne zarastená burinou a tak sa vopred ospravedlňujem za fotky.

FOTO OBJEKTU:

Zelená turistická značka na boku objektu. Paradoxne prichádzajúci od dediny ju nevidia lebo je otočená k lesu.

Prepadnutý strop objektu

Pohľad zboku

Pohľad na prednú stranu bunkru. (z pohľadu od cesty)

M-II-20 A-120

Objekty postavené v oblasti pohoria Slánske vrchy respektíve priamo v lesoch sa zrejme zachovali najlepšie. Tento objekt je v pomerne dobrom stave aj keď mu chýbajú vchodové dvere a podlaha je zanesená hlinou a lístím. Strieľne sú v dobrom stave a dokonca tá ktorá kryje vstupné dvere má na druhej strane pôvodnú západku. Na streche bunkra za ten čas čo tu stojí vyrástlo niekoľko kríkov a mladých stromov. Ale inak je v dobrom stave.

FOTO OBJEKTU:

Vývod potrubia na streche objektu.

V hľadaní budem ďalej pokračovať s ďalšími objektmi. Neskôr pridám ďalšie foto a popis v akom sa nachádzajú stave.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman