Autor Téma: Čs armáda v r. 1989 a dnes  (Přečteno 8084 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Čs armáda v r. 1989 a dnes
« kdy: Srpen 23, 2012, 09:35:08 »
Může někdo objektivně srovnat naší armádu z r. 1989 a tu dnešní? Zajímalo by mě, co od ní můžeme v případě potřeby očekávat. Jedná se o její početní stav, zredukovaný z 200 tis. na 30 tis. vč. oz. Její výzbroj, v autoparku jednoho útvaru bylo více tanků a obrněné techniky nežli dnešní celkové stavy. A proč jsme se zbavovali letounů MIG 29 které se doposud drží na špičce letecké techniky? A hlavně, proč se likvidovali naše zbrojovky a nyní musíme nakupovat předraženou techniku ze zemí, které v době, když se u nás vyráběli děla a tanky, vyráběli luky a šípy?
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #1 kdy: Srpen 23, 2012, 10:11:26 »
Podle mne, na základě mé četby odborných publikací a mého osobního přesvědčení (netvrdím, že je správné a že jsem neomylný), byla tzv ČSLA jednou z nejlépe vyzbrojených a vycvičených armád světa. Byli jsme prakticky třetím státem na světě, který měl v řadové službě nadzvukové stíhačky (MiG 19), v době kdy ještě některé státy NATO používaly opakovačky byla již u nás zbraní řadového vojáka útočná puška - podle naší terminologie samopal- vz58. Nemluvě o tom, že jako jediný stát tzv Varšavské smlouvy jsme měli ve výzbroji i ruční zbraně vlastní konstrukce a ne jen sovětské. ¨
Co se dělo a děje po roce 1989 je jen postupný úpadek, jak armády tak celého obranného průmyslu.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #2 kdy: Srpen 23, 2012, 12:44:17 »
Mám za to, že se srovnávat nedá. Podívejte se do minulosti, stačí námi probíraná WWII.
      Schopnost armády a její síla se snad dá vyjádřit moderností výzbroje a počty vojska, zbraní, tanků, letadel. Ale její užitková síla je dána vojenskou doktrínou toho, kterého státu. Probíráte předválečnou armádu RČS a zde je vidět její vyloženě obranná doktrína, výrazně zobrazená budování pohraničního opevnění. Naproti tomu Wehrmacht a Luftwaffe byly stavěny dle útočné doktríny rychlé války, která ve svých prvních letech byla vysoce úspěšná. Naproti tomu, nejednou bylo napsáno, že obranná doktrína Wehrmachtu a její naplnění, tedy způsob vedení boje již tak dobrý nebyl. Prosím nepolemizujme zde o stavu lidských zdrojů, tedy o tom, že kvalitní jádro v druhé polovině války buď velelo, nebo již neexistovalo. Chci zde zdůraznit, že ruský, tehdy sovětský voják, bral obranu SSSR jako svou osobní věc. Opět prosím nepolemizujme o NKVD atd…. Jde mně o to, že pokud budete číst memoáry z druhé fronty, zde je lidský faktor se svými morálními vlastnostmi zcela jiný. Můžeme třeba hovořit o obraně demokracie, porážce fašismu, nebo pomoci Evropě, atd…
      Nyní se dostávám k ČSLA a její síle v roce 1989. Mám za to, že ač počty veliká, její bojeschopnost nebyla největší. Tu totiž snižoval neustálý nedostatek náhradních dílů, kdy se mnohdy stávalo, že z požadovaných 75% bojeschopných strojů bylo skutečně schopných provozu mnohdy jenom procent 50%. Tedy polovina. Požadovaná čísla byla dodávána štáby v hlášeních jednotlivým stupňům velením a říká se, že papír snese vše…Vím, o čem píši.
Nepopírám, že tehdejší protivník ČSLA, tedy Bundeswehr a NATO neměly problém s náhradními díly, ale byli v té době technologicky podstatně výše. Srovnání Mig-21 a F-16 v taktických možnostech bojového systému dělí od sebe skoro dvě generace. Totéž platí o MiG 29. Byl to skvělý letoun, ale pro piloty. Jako součást zbraňového systému selhával. Ten totiž neexistoval. Letadlo byla jenom moderní verze frontového stíhače, jako třeba  Jak1 nebo Lavočka. Tedy pro frontový „dog fight“. A to mně pověděli přímo ti, kteří s uvedeným letadlem létali. Srovnání se zbraňovými systémy, kterých je letadlo součástí, neexistuje tak, jako onen systém.
      Proběhlo též knihami, kdy opravdu existovaly plány, že „pátý den budeme na Rýnu“. Pro mladší doporučuji film Tankový prapor, aby si mohli uvědomit, jak nadšení byli vojáci socialistické armády a troufám si tvrdit, že na Rýnu bychom nebyli ani pátý den, ani za měsíc. Naopak, vojáci ČSLA  k tehdejšímu Západnímu Německu vzhlíželi poměrně obdivně a nevím, jestli by se nedělo něco jako v roce 1944 na ruské frontě, kdy slovenští vojáci přebíhali k Rudé armádě, ale tentokráte ve směru zcela  opačném. Nedělám si iluze.
Pokud tedy budeme srovnávat, asi se zde jenom budeme hádat, protože srovnávat nelze.
       A dnešní armáda? Vrátím se k doktríně. V roce 1989 se v armádě neustále cvičil frontový způsob boje jako z učebnic WWII (sám jsem psal diplomku z ruských skript roku 1962, které stále byly tajné(!) a na kalendáři již byl letopočet 1983), nyní se cvičí boj ohniskový a daleko více se předpokládá vyšší manévrovost a téměř gerilový způsob boje.
Proto opět: nejsme schopni říci, jestli dnešní armáda je lepší nebo horší té z roku 1989. Vládnou zcela jiné podmínky. A co se týče vojáků dnešního vojska, myslím, že jsou daleko lepšími bojovníky než ti z roku 1989 s velkými břichy…

Sláma

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #3 kdy: Srpen 23, 2012, 02:48:33 »
Přesně jak řekl Sláma, mě osobně v mé vojenské službě zarazila hlavně lidská úroveň důstojnického sboru , o morálce vojska nemluvě. Hlavně aby bylo vše na papíru v pořádku, jaký byl skutečný stav ale tušili téměř všichni. Socialistická neůcta i ke společným zbraním  mě již poté moc nepřekvapovala . Samozřejmě byly vyjímky , ale co bych chtěl dodat, nezapomenu jak mi otec, který byl v centru místního dění v roce 1968 překvapeně sděloval, jak jsou překvapení ve velení tankového pluku, jaká je u vojáků bojová morálka , a že osádky tanků dychtí po přímé konfrontaci a nechtějí pustit sovětská vojska /tankové jednotky/ do města. Dokonce tvrdil, že Sověti mají z toho obavy a zahájili vyjednávání, kdy poté vznikla tzv. kolaborantská komise /byl jí účasten/ a jak to tak v Čechách bývá , pozvali své soudruhy dál a nějaká bojová morálka jim byla ukradená.. Místo aby poté zahodili uniformu, věrně sloužili dál..Tehdy byla poslední šance zvednout hlavu, ale jako vždy nadšení lidí /hlavně vojáků/ bylo udušeno v zárodku..

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #4 kdy: Srpen 23, 2012, 03:54:42 »
Já byl na vojně v letech 1985 - 87, podzimní nástupní termín. Mohu tedy mluvit jen o tomto krátkém časovém úseku.
 Nevím, jak to bylo z procenty bojeschopných tanků jinde, ale co pamatuji, tak ve Vyškově, u našeho výcvikového praporu bojové techniky, nebyl z několika desítek tanků mimo provoz nikdy více než jeden, snad semotamo dva. Ale většinou byly v provozuschopném stavu všechny. A to byly stroje výcvikové, v provozu používané každodenně k výcvikovým a školním účelům.(jak pro výuku střelby, tak řízení či taktiky).
A taky si nejsem vědom, že bychom nějak obdivně shlíželi k tehdejšímu západnímu Německu.
Co si také pamatuji, tak naprosté většině z nás byla zcela ukradená nějaká výchova k socialismu či komunismu, a brali jsme to, že se učíme bránit svou vlast - Československo.   A co se týče důstojníků, nebyli naštěstí všichni takoví, jak to popisuje Kříž - třeba můj otec odmítl podepsat souhlas se vstupem a byl z armády vyhozen.
Ale ono opravdu nejde srovnávat tehdejší povinnou vojenskou službu s dnešní profesionální armádou.  Ale co se nemění a asi ještě dlouho nezmění, že po útoku vedeným nejmodernější technikou, "přesném" bombardování pomocí satelitní navigace atd stejně válka pokračuje jako za časů druhé světové - území je dobyto, až když na něj vjedou tanky a vstoupí noha pěšáka, dříve ne
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #5 kdy: Srpen 23, 2012, 06:17:53 »
Je všeobecně známo, že nejspolehlivější je technika v provozu, uložené stroje byly jen kolonka v seznamu. Dokonce i auta "uložená" v autoparku, která měla majitele pouze při poplachu při jeho vyhlášení zůstala stát pro poruchu. Jde mi o to, že papírová síla tehdejší armády neodpovídala skutečné bojové síle , které byla schopna. A že to v roce 1986 vojáci nebrali politicky také o něčem svědčí, mne osobně na 1. místě SSSR a potom až naše republika se lvíčkem s rudou hvězdou nad hlavou  neříkala vůbec nic, protože pro mne obrana naší republiky byla prioritní. Tam jsem pochopil, jak jsou politruci v armádě škodliví. A trochu mne zaráží, proč tehdejší obránci socialismu v roce 1986 poté patrně v roce 1989 zvonili klíči..? Nebylo jim to trochu trapné?

Jacob94

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
 • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #6 kdy: Srpen 23, 2012, 06:30:00 »
Ohledně našich zbrojovek.
KOnec Studené války znamenal velký propad poptávky po výrobě zbraní na našem území, zanikla VŠ, zanikl SSSRa hlavně chybí promyšlená koncepce obrany státu. Navíc to bylo asi to hlavní, celková společenská atmosféra výrobě zbraní nepřála a hlavní strategií naší transformované ekonomiky se stala tzv. konverze zbrojní výroby na výrobu civilní.
Jak je to pro tehdejší dobu příslovečné, hlavním problémem byl fakt že změna měla proběhnout v rámci několika měsíců a to bez zajištění poptávky po daném zboží. Zbrojní produkce měla během těch několika měsíců klesnout na pouhých 10% stavu z konce 80.tých let.
Pro některé produkty nebyl zajištěn vůbec odbyt a tak se krachovalo a zavíralo.
Prostě velký humanista Havel a Klaus spolu se svým týmem géniů se rozhodli udělat z Čech humánní zemi a zrušili jediný průmysl který by i v krizi měl zajištěn jakýs takýs odbyt a který mohl držet ekonomiku nad vodou, ale co bychom chtěli, když si efektivně zničili i ostatní těžký průmysl že ?  :(
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #7 kdy: Srpen 23, 2012, 06:52:26 »
Je třeba ale přiznat, že určitá naivita šla napříč obyvatelstvem . Lidé byli k sobě upřímnější a i já naiva jsem si dokonce myslel, že jsou lidé schopni se změnit. Takže bych nebyl tak přísný, tehdy nikdo opravdu nevěděl, jak dál. Dnes všichni všechno ví, ale v tehdejší situaci nepamatuji někoho, kdo by věděl, jak dál. Republika byla plná zbraní, s kterými by šel Hitler proti SSSR již v roce 1939.. ;)
Kdo tehdy myslel na stávající  výrobu, když byla celá Evropa plná sovětských zbraní všeho druhu a někteří jej dávali zadarmo..K čemu by nám byla nová Téčka a Delfíny..?

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #8 kdy: Srpen 23, 2012, 07:13:51 »
Jak už řekl kříž, měli sme zbrojní průmysl, ale po rozpadu východního bloku, se ukázalo, že ty zbraně nikdo nechce a ani pro naši armádu nebyly již dostatečné. Byly to prostě zastaralé kusy techniky (všude jich bylo hodně a nové nikdo nechtěl). Navíc i samotné výrobny byly zastaralé a chyběla technologie. I kdyby se investovaly velké prostředky do plánů na moderní techniku, bylo by potřeba celé závody předělat, všechno začít budovat nanovo atd. Nikdo nemůže čekat že by v našich zbrojovkách začaly vyrábět tanky třeba na úrovni tehdejších Leopardů 2, nebo něco obdobného. Vždyť i když sme tehdy chtěli zmodernizovat naše tanky, tak se musela elektronika a motory kupovat v zahraničí (Izrael, Francie atd.). Ty továrny by se rozpadly i kdyby je Havel chtěl zachovat (!) - stačí porovnat s tím, jak živoří zbrojní továrny v Srbsku a třeba Rumunsku. Západním technologiím konkurovat prostě nešlo, navíc studená válka skončila a zájem o zbraně obecně vychladl.
Co se týče nebojeschopnosti současné armády a snižování stavů, tak se stačí kouknout třeba do Německa, kde se vláda taky snaží všemožně rozprodávat tanky a snižovat stavy. Je to prostě teď takový trend = šetřit na armádě
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Jacob94

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
 • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #9 kdy: Srpen 23, 2012, 11:57:43 »
Jo, asi bude muset přijít nějaký další nový velký konflikt aby se začalo zase zbrojit.
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #10 kdy: Srpen 24, 2012, 08:40:26 »
Jo, asi bude muset přijít nějaký další nový velký konflikt aby se začalo zase zbrojit.
Tak o tohle nestojím. Beze mne pánové. Faději se budu na stíhačky koukat v muzeu a tank si pojedu prohlédnout do Lešan....
Zapoměňte na konfilkty a učte se žít v míru se svými sousedy. Copak těch pomatenců s bombami okolo pasu a vraždící ve jménu různých bohů a naáboženství není málo?!!!!

Jacob94

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
 • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #11 kdy: Srpen 24, 2012, 12:17:53 »
To ne, jen jsem tím chtěl říct že momentálně je v Evropě období kdy se spíše odzbrojuje, ale jestli přijde nějaký konflikt, tak se zase začne zbrojit. Nepropaguju tu tady žádnou válku atd...
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Čs armáda v r. 1989 a dnes
« Odpověď #12 kdy: Srpen 24, 2012, 02:42:15 »
Kéž by to tak zůstalo, že bychom se na stíhačky dívali jen v muzeu a na tanky v Lešanech. A kdyby  válka probíhala jen v debatách  na internetu, nebylo by to špatné....