Autor Téma: STEN GUN ( Velká Británie )  (Přečteno 38206 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Re: STEN GUN ( Velká Británie )
« Odpověď #45 kdy: Únor 02, 2010, 05:31:57 »

Chtěl jsem určit datum této fotky a narazil na zajímavou diskusi: docela dost lidí na zahraničních fórech (axishistory, ww2incolor) tvrdí, že se nejedná o sten, ale o MP 3008.
To se mi ale zdá hodně podivné. Nejsem rozhodně odborníkem na ruční palné zbraně, ale jestliže se samopal MP 3008 začal vyrábět v listopadu 1944, tak to Arthur Phleps ležel už dva měsíce v masovém hrobě a divize Handschar byla rozpouštěna.... Napadalo by mě jedině vysvětlení, že by šlo o nějaký prototyp. Co si o tom myslíte?
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Alex Weide

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
« Odpověď #46 kdy: Únor 02, 2010, 05:42:29 »
Citace: Milan S.
Mimochodem nezdá se vám to MG nějaký divný (pokud se tedy jedná o MG 34)? To pouzdro hlavně mě přijde dost hladký, bez větracích otvorů, chybí tomu muška a ještě pár detailů. Ale možná to je jen nekvalitní fotkou.
Jasně to je MG 34 určené do pevné lafety v obrněné technice, řemen vpředu je zaháknutý za otvor pro výfuk horkého vzduchu od hlavně.

http://i225.photobucket.com/albums/dd297/armeiro1/mg34t-1.jpg

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #47 kdy: Únor 02, 2010, 05:44:54 »
Skutočne nemci kopírovali sten vo verzii MP 3008. Líšil sa hlavne šachtou na zásobník, ktorá smerovala dole a nie doľava. Tiež si myslím, že by mohlo ísť o tento samopal.

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
« Odpověď #48 kdy: Únor 02, 2010, 05:46:45 »
Když se na to teď dívám, tak to má zásobníkovou šachtu směrem dolů , ale předek jako sten (na jinych fotkách má MP 3008 předek trochu jiný). Držadlo má rovněž kruhový výřez jako sten. Možná, že se jedná o nějaký předělaný sten s šachtou pro zásobníky z MP 40. Každopádně velmi zajímavé.
Ampulle !!!

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
« Odpověď #49 kdy: Únor 02, 2010, 07:10:12 »
Napadl mě ještě jeden postřeh: s velikou pravděpodobností je fotografie pořízená v roce 1944. První britská dodávka zbraní do Jugoslávie byla uskutečněna 9. listopadu 1941 (byla ovšem určena četnikům). Artur Phleps byl do Jugoslávie převelen na jaře 1942, nedá se říct, že by se vyhýbal bojovým zónám, měl i útočný odznak pěchoty. Se samopalem Sten se tedy musel setkat a bylo by zvláštní, kdyby si ho po dvou letech takhle zvědavě prohlížel. Obyčejný samopal to tedy asi nebude.
Ovšem napadá mě ještě druhá věc: běžný kus MP 3008 to tedy být nemůže, zbraň byla objednána až 15. listopadu, Phleps zemřel 21. září. Musel by to být prototyp. V tom případě by mi bylo divné, kdyby zbraň ve fázi prototypu byla vyfocena do novin (i když vojenských). Na prototypy zbraní by se mělo vztahovat vojenské tajemství (nebo se aspoň domnívám, když tak mě poučte).
Takže se přikláním k názoru Wernera Mölderse.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Jurdam

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #50 kdy: Květen 03, 2010, 01:58:59 »
Sten (kromě verze 1 a 3) měl možnost sklopit zásobníkovou šachtu směrem dolů, pokud v něm nebyl zastrčen zásobník, aby se dovnitř nedostal prach. K tomu sloužila zástrčka s pružinou na zásobníkové šachtě(na té fotce je pěkně vidět).
MP3008 tohle udělátko na zásobníkové šachtě neměl, pozbylo tam účel.
Řekl bych, že se jedná o klasický STEN mk.2.

Scarecrow

• RAF
  • Corporal
« Odpověď #51 kdy: Červenec 31, 2010, 12:27:41 »
Ta "bombička" byl upravený britský granát No.73 (možná ho znáte jménem "Termoska")-podle některých zdrojů byla v granátech pro operaci Anthropoid až 1 libra botulotoxinu.
A i bez 1 libry trhaviny byl pěkně nebezpečný. V okruhu 10 metrů od výbuchu se rozbila okna a poraněno bylo několik lidí.
Přidej se k Air Force a poznáš kus světa.

"Tally Hoe"

Jerry.Gunman

• ČSR
  • Desátník
  • King George the First von Milowitz
« Odpověď #52 kdy: Březen 12, 2012, 11:08:32 »
Ta "bombička" byl upravený britský granát No.73 (možná ho znáte jménem "Termoska")-podle některých zdrojů byla v granátech pro operaci Anthropoid až 1 libra botulotoxinu.
A i bez 1 libry trhaviny byl pěkně nebezpečný. V okruhu 10 metrů od výbuchu se rozbila okna a poraněno bylo několik lidí.

Nechci býti hnidopichem, ale 1 libra botulotoxinu (tedy "klobásového jedu") v granátu mi přijde jako poměrně dosti nepravděpodobná idea
Post coitum omne anima triste est, praeter gallo, qui cantat