Autor Téma: Šluknovská zrada - Jaroslav Beneš, Jindřich Marek  (Přečteno 2785 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Šluknovská zrada - Jaroslav Beneš, Jindřich Marek
« kdy: Srpen 13, 2012, 10:03:00 »
                                                                                         ŠLUKNOVSKÁ ZRADA

Název: Šluknovská zrada
Autor: Jaroslav BENEŠ, Jindřich MAREK
ISBN: 80-86011-31-3
Vydání, rok: první, 2006
Formát: A5
Počet stran: 60
Druh papíru: natíraný (kvalita mezi ofsetovým a křídovým)
Vazba: brožovaná
Jazyk: česky
Vydal: FORTPRINT

Příběhy příslušníků Stráže obrany státu…

Vzpomínky bývalých příslušníků jednotek Stráže obrany státu ze Šluknovského výběžku na rok 1938. Vzpomínky jsou doplněny řadou archivních dokumentů. Publikace obsahuje několik desítek dobových, převážně nepublikovaných fotografií.

Kniha, vydaná k 70. výročí založení jednotek SOS, je vlastně soubor vzpomínek a výpovědí pamětníků a účastníků tehdejších událostí v tzv Šluknovském výběžku. Především se zde popisuje role, kterou zde sehrál  český okresní hejtman JUDr. František Machek, který se dal zcela do služeb sudeťáků a pomáhal odzbrojovat naše příslušníky SOS. A jak je v naších zemích zvykem, po odstoupení pohraničí se vrátil do Prahy, byl povýšen na vrchního radu politické správy. Zatímco odzbrojení financové, četníci, policisté a vojáci byli odvlečeni do Německa, kde byli podrobeni výslechům, mučení a násilnostem sudetských Němců.¨

Na závěr si dovolím odcitovat kousek úvodu této knihy:
Oběma - (myšleno autorům knihy) - potom stejným dílem není lhostejné, že se stále častěji setkávají ze strany bývalých nacistů z organizace Witikobund i některých českých kavárenských intelektuálů s relativizováním  a zpochybňováním této historické kapitoly ve prospěch těch, kteří jí způsobili. Pamětníci smutných událostí roku 1938 na Šluknovsku již bohužel, až na několik vzácných výjimek, nežijí a ať za ně promluví alespoň tato kniha

Jinak je to velmi působivé čtení vzpomínek přímých aktérů těchto událostí. Popis chování německých občanů naší republiky, pobyt v německém zajetí po odvlečení do Německa.
Já osobně bych ji doporučoval přečíst. A to hlavně těm, kteří odsuzují poválečný odsun Němců z našeho pohraničí.

Možná by to mělo být v topicu odkazy, ale myslím, že to úzce souvisí s touto knihou
http://www.zasvobodu.cz/tak-to-nebylo-/

P.S.
Já ji koupil na aukru, ale dá se ještě normálně sehnat přes internetové obchody.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
Re: Šluknovská zrada
« Odpověď #1 kdy: Srpen 19, 2012, 12:03:03 »
jak jsem sem již jednou psal, zajímaly by mne vaše názory na tuhle knihu i na další knihy ze "zelené" edice jednoty ČsOL Mladá Boleslav