Autor Téma: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce  (Přečteno 9225 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #15 kdy: Září 14, 2012, 01:43:49 »
Je to jenom dobře, že diskuse se rozběhla a je zajímavá, takže klidně předbíhej ŽK. :D

Dovolím si citovat z vlastního článku k otázce, kterou si zde nadhodil - Vlasov a Pražské povstání:

"Z podnětu Bunjačenka, kterému Vlasov nechal volnou ruku, spěchala do Prahy na pomoc bojující Praze. Vlasov byl opatrný a s pomocí nesouhlasil. Nechtěl, aby se divize předčasně vázala a jednoznačně podporovala povstání, u kterého se ještě neví, jak bude politicky orientováno. Nechtěl žádné ozbrojené akce. Bunjačenko však přislíbil zástupcům českého odboje pomoc v boji proti Němcům. Viděl záchranu v tom, že osvobodí Čechy dřív, než dorazí Rudá armáda a česká vláda jim poskytne azyl. Divize tedy 6.května vstoupila do bojující Prahy. Její příchod znamenal pro povstalce pomoc v podobě útvarů plně vyzbrojených a vycvičených. Zahájili útok na ruzyňské letiště, které obsadili a táhli i na další cíle v Praze. Jejich účast měla i psychologickou pomoc. Jednotkám se podařilo zastavit postup jednotek SS po levém břehu Vltavy u Lahoviček a zabránily jim prorazit do týla Prahy od Radotína.

V průběhu bojů velení divize vyjednávalo s velením Pražského povstání, které se začalo k spolupráci s vlasovci stavět odmítavě. Urgentně se řešila otázka, zda je únosné, aby se využívala pomoc příslušníků ROA, kteří donedávna patřili mezi spojence Německa a tudíž mezi nepřítele Stalina."

Nebylo to jednoduché. Vlasovci byli k závěru války nepohodlní pro obě strany. A Vlasov si to uvědomoval. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #16 kdy: Září 14, 2012, 04:24:47 »
leon IV.
to co říkáš sice zdůvodňuje proč se lidé dávali k Němcům, ale omluvil bych tím konání nějakých ukrajinských odvedenců, kozáků, i těch obyčejných ruských vojáků. Tihle všichni prostě bojovat museli, nikdo se jich neptal na jejich politické názory. Pak člověk chápe že nenáviděli své velitele a Stalina - raději přeběhli k nepříteli. Vlasov ale patřil do úplně jiné škatulky, byl oporou Stalinova režimu zcela dobrovolně, účastnil se soudů a prakticky vzato tyhle funkce nemohl vykonávat člověk který by nesympatizoval s praktikami Stalinovy vlády. Prostě by nemohl být generálem, v lepším případě by mohl být obyčejným pěšákem nebo hůř. Zrovna vlasov byl člověk který si tu kulku za vlastizradu vysloužil zaslouženě a kdo ho chce omlouvat, by se měl zamyslet nad tím co dělal před válkou a co dělal když se dal k Němcům.
Co se týče zmínky, že Vlasovci byli při pomoci povstání dobře vyzbrojení a jednalo se o silné jednotky, tak něco mi tam nesedí, vždyť i německé jednotky koncem války dřely nouzi s bídou, jak co se ošacené, tak i výzbroje týče. Nevím proč by měli být ruští dobrovolníci být lépe vyzbrojení než Němci (!) možná mi ale něco uniklo...
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #17 kdy: Září 14, 2012, 04:28:10 »
Po příjezdu RA byl zahájen hon na příslušníky ROA , chteří buď nechtěli nebo nemohli odjet. Stříleli je na místě v tramvajích ,  nemocničních lůžkách , na ulicích, prostě všude.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #18 kdy: Září 14, 2012, 05:00:23 »
RAse - příslušníci ROA byli poměrně dobře vyzbrojeni - jenom technika: stíhače tanků Hetzer, T-34/76...mimo jiné disponovali poměrně silným dělostřelectvem, zahrnující Pak40, minomety, houfnice apod.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #19 kdy: Září 14, 2012, 07:30:49 »
rase
Hodně lidí ve Stalinově šli takzvaně se stádem, a snažili se o vlatní prospěch. Vlasov se ůčasnil soudů s toho důvodu, aby sám nestál před ním. Dalo by se možná říci, že viděl co se dělo strašného když byl tak vysoko a pak se to snažil zničit, i když se mi to nezdá.

stuka
No nechci nic ospravedlnovat, ale základy fašismu a komunismu jsou si podobné a to hodně. A právě proto doufal, že mění menší zlo za to velké.

Já spíš dávám největší šanci tomu, že Vlasov byl prospěchář který by pro své přežití udělal všecko.
Podle mě Vlasov doufal, že si němci nechají Ukrajinu a část ruska někde k Uralu a zbytek by nechali ruskému lidu. Který by později až nalezne sílu to dobil zpátky, ale už ne pod hlavičkou komunistů.
Já bych Vlasova neomlouval z důvodu toho, že podle mě byl prospěchář a přidal by se ke komukoliv jen aby mu to vyhovovalo.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #20 kdy: Září 16, 2012, 09:24:50 »
A to zase já, mám z Vlasova trochu jiný pocit. I když názor, že byl prospěchář - úplně nezavrhuju. Je to možné. Ale v první řadě se mi jeví jako člověk (typicky ruský  :D ? ), který upadá lehce do extrémů. Na jedné straně se hrne do boje, za Stalina, vlast a plní si řádně své povinnosti, na druhé straně má rád pohodlíčko, vodku, krásné ženy, zpěv, dobré jídlo, dobré bydlo.  V jednu chvíli dokáže položit život za nějakou ideu, v další chvíli už ho to moc nezajímá, nebo úplně něco jiného. Prostě široká ruská duše, do které se mnoho vleze a která je plná překvapení a extrémů. Co tím chci říct? Snad jen to, že hodně asi v jeho osudu míchaly karty právě tyto vlastnosti. Zažil život úspěšný, bojovný, akční, všemi obdivovaný, ženami milovaný - prostě pro typického chlapa život dobrý. Potom náhle všemu stop a měl by čučet v zajetí a sedět na latríně se svými podřízenými a jíst hrachovou kaši? To asi nebylo nic pro něho, tak si vybral stejnou cestu jako dosud, jen pod jiným praporem. Samozřejmě ruská duše je duše tklivá a plná stesku za domovem, takže boj sám se sebou určitě sváděl, než se postavil proti svým. A snad potom hledal i hlubší důvody, že se mu podaří něco změnit atd. atd. Ale v první řadě si myslím, že přeběhl k nepříteli čistě z takových důvodů, jak jsem výše uvedla. Šlo o důvody prospěchářské? Jen do jisté míry.
To je ovšem jenom můj názor.
Kolik knih o Vlasovovi vyšlo, tolik různých názorů je na jeho osud. Těžko se v tom vyznat.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #21 kdy: Září 17, 2012, 06:56:46 »
Řekl bych, žes to docela vystihla. A je pravda, že za tu rozpolcenost zaplatil..

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #22 kdy: Říjen 22, 2012, 12:10:53 »
Co se týče Vlasova, četl jsem zajímavou knihu   Jmenoval se Vlasov (J.Ch.Buisson). Autor v ní Vlasova ani neomlouvá, ani neodsuzuje, ani nechválí - ale přesto ji doporučuji přečíst.

A k jeho osudu - dovolím si položit jednu čistě teoretickou otázku: jak by třeba asi po válce dopadl maršál Bernard Law Montgomery, kdyby se v Africe dostal do německého zajetí a dal se do německých služeb, vytvořil ze zajatých Britů armádu a s tou pak bojoval proti spojencům?
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ