Autor Téma: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce  (Přečteno 9199 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
"Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« kdy: Srpen 09, 2012, 10:36:49 »
Táto tzv"Repatriace" začala lovem ruské emigrace v Paříži ihned v roce 1944. "Nikdo nám neunikne! Všechny vás najdeme!" zněly vzkazy vyvolané touto "repatriací",  domluvenou a schválenou na Jaltě. Násilná repatriace se měla vztahovat na ty, kdož oblékli německou uniformu, kdož na základě důvěryhodných informací kolaborovali a na všechny příslušníky sovětských ozbrojených sil, nepropuštěné po 22. červnu 1941 ze služby sovětskými armádními orgány (byli do ní ovšem zahrnuti i ruští emigranti a jejich děti).
Všechny západní mocnosti na "repatriaci" bez výjimky spolupracovali, a to se  jim sovětští důstojníci vůbec netajili  tím, že většinu repatriovaných čeká prakticky ihned kulka. První transporty z Francie do Murmanska vypluly ještě koncem roku 1944. a ihned v přístavu,   před očima spojeneckých posádek byli "repatrianti" postříleni. Ve Francii si NKVD dokonce později zřídilo vlastní trestný tábor Beauregard, a Francouzům trvalo plné dva roky, než jej konečně zavřeli. Přesně tyto dva roky -  do května 1947 -, byla totiž  FKS (francouzská komunistická strana) ve vládě. Teprve potom o poměrech v táboře proskočily zprávy na veřejnost a situace už byla vzhledem k veřejnému mínění neúnosná.
Západní mocnosti si touto cestou totiž přály zajistit budoucí sovětskou spolupráci v Evropě. Hlášení důstojníků britského loďstva, kteří byli svědky poprav hned na přístavních molech v Murmansku a Oděse, nenarušila labouristickou vůli ke spolupráci.
 
21.5.1945 uzavřel velitel 5. britského sboru sir Ch. Keightley dohodu s představiteli sovětského NKVD (skupina SMERŠ) při štábu maršála Tolbuchina, který obsadil část Rakouska, o vydání všech kozáků sovětským vojskům. Pod záminkou "konference" o posouzení společných akcí proti bolševikům s polním maršálem Alexandrem bylo z lienzského tábora odvezeno 2146 kozáckých velitelů, z toho 12 generálů, do města Judenburg, kde na hranici sovětské okupační zóny na mostě přes řeku Mur byli předáni sovětským jednotkám. Část kozáckých velitelů byla na místě postřílena, část odvezena na Sibiř do gulagů. S hlavními představiteli kozáckého vojska byl zorganizován v Moskvě soud a 17. ledna 1947 byli všichni na základě vynesených rozsudků popraveni. Tragický osud většiny kozáků a jejich rodin se dovršil 31. května 1945, kdy styčný důstojník britské okupační správy mjr. Davis oznámil v táboře, že všichni budou vydáni sovětským orgánům a odsunuti do sovětské okupační zóny. 1. června 1945 byl tábor Pegetz obklíčen jednotkami palestinské brigády 8. britské armády. Tato brigáda byla zřízena na území Palestiny z vojáků židovského původu, kteří zde byli použiti jako odplata za činnost kozáků při pronásledování Židů na území SSSR. Zvěrským násilím, přes zoufalý odpor bezbranných lidí, pomocí tyčí, bodáků a střelných zbraní byli kozáci, ženy, děti a starci, většinou zranění nebo v bezvědomí, naházeni na nákladní auta a odváženi k nákladnímu vlaku. Dělo se tak během pravoslavné bohoslužby pod širým nebem, kterou sloužili kozáčtí duchovní. Aby unikli nespravedlivému vydání do sovětských rukou, zabíjeli otcové své rodiny, zoufalé ženy se vrhaly s přivázanými dětmi k tělu do řeky Drávy, muži si vzájemně podřezávali hrdla nebo si lehali pod pásy britských tanků. Na ty, kterým se podařil útěk do lesů, byli pořádány štvanice za účasti místních Rakušanů. Přeživší účastníci násilného vyklizení tábora vypovídali, že mnoho mužů v britských uniformách používalo ruský žargon. Je to vysvětlitelné, vždyť v Palestině bylo mnoho emigrantů z SSSR, kteří bojovali v řadách britských jednotek. V místě tragických událostí byl později zřízen hřbitov obětí, kde se v památných dnech setkávají přímí účastníci, potomci obětí a příslušníci ruské emigrace z celého světa.

Této "repatriaci" nebylo věnováno moc filmů, je to totiž ostuda jak pro západní spojence, tak pro bývalý východní blok. Vlastně jsem o tom viděl jen jediný film. Tuším se jmenoval VÍTR Z VÝCHODU, nebo tak nějak. Popisoval osud jedné skupiny, která vjela do neutrálního Lichnštejnska a snahu NKVD je dostat nazpět. Zajímavé je, že takový státeček se nebál postavit kolosu SSSR a vojáky nevydal. Marně se snažím tento film sehnat.
zdroj: přísně tajné, N.N. Krasnov - NEZAPOMENUTELNÉ
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #1 kdy: Srpen 10, 2012, 07:55:14 »
Ano, knihu od Krasnova mám doma a je to obrovská ostuda spojenců, že toto umožnili ..Měli tu zběř, jak navrhoval Patton nahnat zpátky za hranice SSSR a ještě jednou osvobodit Evropu..Ale to by politicky bohužel neprošlo. ;D

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #2 kdy: Září 12, 2012, 10:50:47 »
Stejně dopadl i generál Vlasov viď článek http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4496
Prostě dali od všech takových jako on a od kozáků ruce pryč a ponechali je svému osudu, i když chudáci radši volili předtím menší (tehdy si mysleli že menší) zlo než Rusko za Stalina. Je to dilema do dnešních časů. Je zrádcem ten, kdo ve své zemi nesmírně trpí?
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #3 kdy: Září 13, 2012, 01:49:50 »
To je právě úhel pohledu, Vlasov byl generál a přípojil se k nepříteli a střílel do těch, kterým předtím velel. Jeho pohnutky politického rázu jsou sice pochopitelné, ale to by nesměl udělat takovou kariéru předtím. Je to jako když zběhli vojáci Wehrmachtu k partyzánům za SNP a i partyzánům bylo divné, s jakým elánem stříleli s nimi do svých bývalých spolubojovníků. To, že tvrdili, že jsou soc. demokraté na tom nic nemění. A ještě takový příklad, který tady na foru byl kvitován jako správná věc, kdy zběhlý voják Slovenské armády na východní frontě při přesunu s novými "kamarády" partyzány ve své Slovenské uniformě při přesunu územím ovládaným Wehrmachtem  šel ke strážnému a povídá, kamaráde nezapálíš mi cigaretu ? Voják uviděl kolegu , vyndal zapalovač a povídá jasně a chtěl mu připálit a on jej podřízl jako prase. Tohle mi nepřipadá jako správná věc. Proto i Vlasov měl být souzen a odsouzen... A  každý voják už jen za dezerci dostal trest smrti , tak proč by za zradu neměl být i generál potrestán. Jde jen o to, že ho nemuseli vydat  , ale patrně spojenci měli na tuto otázku podobný názor.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #4 kdy: Září 13, 2012, 08:22:08 »
Co se týče Vlasova, nadhodil jsi zajímavý úhel pohledu na něj, který mi dosud (přiznám se) trochu unikl. A musím s tebou souhlasit. Že to opravdu z jeho strany  nebylo správné, i když až doteď jsem hledala pro něho polehčující okolnosti. Politické pozadí ho opravdu asi neomlouvá. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #5 kdy: Září 13, 2012, 09:38:51 »
No on přežil všechny čistky v 30. letech, dokonce byl člen vojenského soudu v těchto letech a udělal kariéru, dostal Leninův řád, takže byl "kovaný". Ke konci války mohl uniknout, Němci i později Američané mu nabízeli možnost odjezdu, ale on chtěl "zůstat se svými vojáky" a mimochodem jako jediný z velení ROA nesouhlasil, aby jejich jednotky pomohly při Pražském povstáníl , takže si vlastně svůj osud a konec vybral sám.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #6 kdy: Září 13, 2012, 09:57:46 »
Kříž mě předběhl :D
Člověk který přežije ve Stalinské armádě období čistek, navíc jako generál, musel být dost úslužný režimu. Navíc to ukazuje na fakt, že se jednalo o "kovaného" stalinistu (záměrně něříkám komunistu, jelikož ti končili minimálně na Sibiři). Člověk který věrně sloužil Stalinovi a dost možná mu i podlézal (což je pochopitelné a v případě stalina byla druhou možností kulka...), přešel v době zajetí k němcům a opět mu byl ponechán post (funkce) (!!!) Pokud budu vycházet z toho, že v Československých jednotkách v Rusku sloužili často i vyvrhelové společnosti a různé podivné živly (jak často tvrdí vojáci co se dostali k těmto jednotkám z Británie), tak museli být vojáci sloužící pod Vlasovem také dost divné živly, jinak by se ruští vojáci do ROA hrnuli v kvantech. Proč to ale nedělali ?! Vždyť i hodně našich vojáků co padli do ruského zajetí za WW1 se dávali k legiím, i když byli loajální Císaři... prostě šli za lepšími podmínkami. U Vlasova a ROA to muselo být poněkud jinak. Myslím že zajatci Vlasovovi prostě nevěřili a bylo jim jasné že je to člověk né zrovna věrný, ba až věrolomný. Myslím tedy že ruští zajatci měli dost hrdosti a raději pošli hlady v táborech, než aby se dali k ROA (možnost na výběr měli - koncem války!). Asi s tím člověkem nechtěli mít nic společného... předtím ty vojáky vedl, teď do nich chtěl střílet a sloužit nepříteli (!) Neřeknu kdyby se tak zachoval prostý voják, ale Generál !!!
Kdyby byl morální autoritou, tak by za ním šli vojáci sami, takhle se k němu přidávali jen vojáci co chtěli jen přežít, nebo později zběhnout.
Kozáci a ukrajinci už byli jiná kapitola, ti ale sloužili v jiných jednotkách a nebudu je zmiňovat.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #7 kdy: Září 13, 2012, 10:50:29 »
S tím nelze jinak, než souhlasit. Vlasov byl prostě zvyklý velet, bojovat,  mít moc a rozhodovací slovo a otázka za koho a za co, ho možná až tak nezajímala. Takže v jeho případě asi není na místě ho litovat. Dokonce bych si dovolila říct, že i to politické pozadí, o kterém kříž mluvil a které Vlasova neomlouvá, nebylo asi v životě Vlasova rozhodující.
No, kdybych článek o něm měla psát teď, tak bych ho asi psala z tohoto uhlu pohledu. :)
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Oto

 • Finská armáda
 • Yliluutnantti - Nadporučík
 • Příspěvků: 330
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. března 2009
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #8 kdy: Září 14, 2012, 08:35:04 »
Ke konci války mohl uniknout, Němci i později Američané mu nabízeli možnost odjezdu, ale on chtěl "zůstat se svými vojáky" a mimochodem jako jediný z velení ROA nesouhlasil, aby jejich jednotky pomohly při Pražském povstáníl , takže si vlastně svůj osud a konec vybral sám.

O možnosti úniku nabídnuté od Američanů nevím, vždyť ho vydali rusům. Vlasov nasazení ROA v Pražském povstání nijak nebránil. Každopádně nasazení ROA při Pražském povstání byl převážně jen pokus velení ROA vylepšit reputaci před západními zeměmi a snaha o zavděčení se, tedy pud sebezáchovy. To však ještě nevěděli, jak čestní a slovo držící jsou západní země, viz. http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,4096.msg76009.html#msg76009.

S tím nelze jinak, než souhlasit. Vlasov byl prostě zvyklý velet, bojovat,  mít moc a rozhodovací slovo a otázka za koho a za co, ho možná až tak nezajímala. Takže v jeho případě asi není na místě ho litovat. Dokonce bych si dovolila říct, že i to politické pozadí, o kterém kříž mluvil a které Vlasova neomlouvá, nebylo asi v životě Vlasova rozhodující.
No, kdybych článek o něm měla psát teď, tak bych ho asi psala z tohoto uhlu pohledu. :)

Vlasov byl sice zvyklý velet a bojovat, ale pokud nebyl naivní, muselo mu dojít, jak s ním, jako se zajatým sovětským generálem budou zacházat němci, a rovněž jak s ním bude zacházeno v případě osvobození jeho soukmenovci. Z historie víme, jak dopadli osvobození ruští zajatci, ať už vojáci nebo civilisté. Tudíž z mého pohledu je jeho rozhodnutí logické.

U Vlasova a ROA to muselo být poněkud jinak. Myslím že zajatci Vlasovovi prostě nevěřili a bylo jim jasné že je to člověk né zrovna věrný, ba až věrolomný. Myslím tedy že ruští zajatci měli dost hrdosti a raději pošli hlady v táborech, než aby se dali k ROA (možnost na výběr měli - koncem války!). Asi s tím člověkem nechtěli mít nic společného

Nevím jestli byli prostí ruští vojáci natolik informovaní a všemožnou sovětskou a německou propagandou již natolik nezblblí, aby se dokázali objektivně rozhodnout, nebo měli tolik hrdosti. Možná kdyby všichni věděli, jak se k nim soudruzi zachovají při repatriaci, usnadnilo by jim to jejich rozhodování.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #9 kdy: Září 14, 2012, 09:09:16 »
Situace tehdy byla složitá a kdo ví jak by se zachoval každej z nás.
Mně spíš zajímalo, jestli si Vlasov zasloužil trest smrti a to je právě dilema, která pobízí k zamyšlení . Z pohledu Rusů byl zrádce, ale my víme, že "zradit" v té době Rusko a Stalina nelze tak jednoznačně posuzovat jako zradu. Přesto se přikláním k ŽK, že Vlasovova vojenská čest mu neměla dovolit střílet do svých bývalých spolubojovníků. Mohl si vybrat jednoduchou cestu - zůstat bokem čučet v zajetí. Jak by po válce dopadl v tom případě? No, pokud by ho spojenci vydali, tak by dostal trest smrti , stejně jako jiní, které také bez hanby byli Spojenci vydáni přímo na jistou smrt, i když se "provinili" jenom tím, že padli do zajetí. V tom případě by jsme nyní Vlasova zahrnuli mezi hrdiny, kteří se vyznamenali v boji proti nacistům a následně byli poválečnou mašinérií, jež se vyznačovala směsí krutosti, politické lhostejnosti a nevyhnutnosti, nespravedlivě smeteni. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Oto

 • Finská armáda
 • Yliluutnantti - Nadporučík
 • Příspěvků: 330
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. března 2009
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #10 kdy: Září 14, 2012, 12:17:11 »
Jak by po válce dopadl v tom případě? No, pokud by ho spojenci vydali, tak by dostal trest smrti , stejně jako jiní, které také bez hanby byli Spojenci vydáni přímo na jistou smrt, i když se "provinili" jenom tím, že padli do zajetí. V tom případě by jsme nyní Vlasova zahrnuli mezi hrdiny, kteří se vyznamenali v boji proti nacistům a následně byli poválečnou mašinérií, jež se vyznačovala směsí krutosti, politické lhostejnosti a nevyhnutnosti, nespravedlivě smeteni. 

Myslím si, že v tom případě by byl Vlasov zapomenut.

leon IV.

 • ČSR
 • Kapitán
 • Příspěvků: 336
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #11 kdy: Září 14, 2012, 01:12:18 »
Je na zamyšlení, že tím, že bojoval po boků Němců proti vlastním lidem, sám osobně chtěl pomoci rusům obecně. Dost dobře věděl jaké to v Rusku je, a proto chtěl svrhnout Stalina a udělat něco lepšího. Sice nacismus nebyl zrovna to nejlepší co si mohl vybrat, ale nejspíš na výběr moc neměl. Kdyby se nepřidal k Němcům tak odhaduju, že by se konce války nedožil, ruští vojáci žili v úděsných podmínkách.
Zní to divně, ale chtěl pomoci vlatním lidem v Rusku tím, že bude střílet do vlatních řad. Doufal, že po válce, kterou vyhraje německo, bude v Rusku lépe než za dob komunismu.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #12 kdy: Září 14, 2012, 01:22:36 »
Údajně při poslední poradě ve vedení ROA  Vlasov odmítal , aby se jednotky zůčastnily /pomohly/ Pražskému povstání a s Buňačenkem se pohádal. Odjel a poté, již u Američanů mu bylo nabídnuto odjet z oblasti, kde patrně jako u mnoha jiných předávali spojenci jimi obsazené ůzemí i s tam zajatými vojáky. Jiná kategorie je takový Krasnov , kavkazan, o kterém tu byla řeč, který bojoval s Bělogvardějci , ve 20. letech odjel do Švýcarska, kde žil a poté se přidal ke kozákům s obdobnými motivy osvobodit matičku Rus od Stalina a jeho socialismu. To ja úplně jiná káva a jeho vydání s celými rodinami je zločin.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #13 kdy: Září 14, 2012, 01:25:18 »
 Leon - Ano, to je dobrá připomínka.  Snad tím omlouval sám sebe a své konání. Na druhou stranu mu nemohly být neznámé aspoň stručné dějiny Německa, založení Třetí říše, pakt se Sovětským svazem a následné napadnutí Sovětského svazu. Předpokládám, že si do jisté míry (možná hodně) uvědomoval, že Německo musí být v základních rysech stejné jako Sovětský svaz. Pokud si to neuvědomoval a myslel si, že koná správně, že něčeho dobrého docílí - došel ke zklamání a přijal asi svůj pád a svoji smrt s klidem.

To, že by byl zapomenut, pokud by zůstal v klidu v zajetí, to si nemyslím. Osvědčil se v bojích proti Německu opravdu znamenitě. Hlavně při Moskvě.

ŽK mně předběhl. :D
 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: "Repatriační" akce NKVD po 2, světové válce
« Odpověď #14 kdy: Září 14, 2012, 01:33:50 »
To jsem neměl v úmyslu. :D