Autor Téma: Babij Jar  (Přečteno 8862 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Babij Jar
« kdy: Srpen 06, 2012, 11:47:28 »
                                                                                                    Babij Jar 

Jedná se o největší masovou vraždu (dle dobové německé terminologie POPRAVU) v dějinách lidstva.
Jen pouhých deset dní poté, co nacisté dobyli Kyjev, 29. září 1941, se v značně poničeném městě objevily plakáty s touto vyhláškou v němčině, ruštině a ukrajinštině:
„Židé žijící v Kyjevě a jeho okolí se dostaví 29. září 1941 v 8 hodin ráno na roh ulic Melnichovská a Dochturovská (u hřbitovů ). S sebou si vezmou osobní doklady, cennosti, peníze, teplé oblečení, spodní prádlo atd. Všichni Židé, kteří neuposlechnou toto nařízení a budou přistiženi kdekoli jinde, budou zastřeleni. Všichni civilisté, kteří vniknou do budov evakuovaných Židů a odcizí jejich majetek, budou zastřeleni.“

V Kyjevě  v té době žilo asi 150 000 židů, mnozí stihli uprchnout, mnozí vstoupili do Rudé armády. Většina z těch, co zůstali, si však myslela, že je to začátek jejich deportace. Nikdo z nich netušil, že německé velení rozhodlo již o několik dnů dříve jinak, rozhodlo se je fyzicky zlikvidovat.
Následující den, 30.9. 1941 byl krásný slunečný den, němečtí vojáci odváděli židy do blízké rokle, kde se museli svléknou do naha, ulehnout čelem k zemi a čekat ránu do týla. Později si museli ulehnout na mrtvé a čekat na smrtící výstřel. Během necelých dvou dnů zde bylo zavražděno 33 771 židů (dle situační zprávy poslané do Berlína).  Na celou akci bylo vydáno 100 000 ks munice. Po celou dobu nad tímto místem kroužila letadla, aby hlukem svých motorů přehlušila zvuk výstřelů. Utajení bylo zpočátku tak dokonalé, že místní obyvatelé a dokonce i samotní židé mysleli, že se jedná pouze o deportaci.
Bohužel, popravy zde pokračovaly po celou dobu německé okupace, později se nejednalo jen o židy ale hlavně o  Ukrajince, Rusy o válečné zajatce. Celkový odhad je asi 200 000 mrtvých.
Celou akci neprováděli jednotky SS, ale jednotky pořádkové policie, WH a ukrajinské milice. Samotnou popravu pak jednotky řadové "Schutzpolizei" - tedy běžné pořádkové policie. (tyto policejní jednotky prováděly později i popravy v Lidicích)
Po válce se díky Stalinově antisemitismu na celou událost prakticky uvalilo jakési informační embargo. Teprve když tehdy populární sovětský básník Jevgenij Jevtušenko navštívil na přelomu padesátých a šedesátých let Kyjev, a zde se teprve dozvěděl, co se tu vlastně stalo, se o celé události začalo mluvit. V roce 1962 vydal o tomto masakru  báseň a rozpoutal tak diskusi, v roce 1962 složil na základě této básně svou světoznámou 13. symfonii Dmitrij Šostakovič.
http://hudba.proglas.cz/detail-clanku/premiera-sostakovicovy-13-symfonie-na-proglasu.html

Ale pomník na místě této tragédie byl vztyčen až roku 1976

Zdroje: wikipedia,  obrázky wikipedia, vlastní četba
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
Re: Babij Jar
« Odpověď #1 kdy: Srpen 07, 2012, 12:16:05 »
Mňa prekvapuje to množstvo ľudí ,čo stihli popraviť za dva dni.  :o Nevieš náhodou počet vojakov ,ktorí sa zúčastnili na tomto masakre?
Taktiež je zaujímavé to s tými lietadlami .

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #2 kdy: Srpen 07, 2012, 12:34:07 »
Ne, to se mi nikde nepodařilo zjistit. Ale tento masakr vedl k nečekanému vyústění. Samotní vojáci se z toho hroutili a i když se jinde dobrovolně účastnili poprav, zde to již na ně bylo moc. A další kritika přišla paradoxně z vedení nacistické strany: spotřeba munice se zdála příliš veliká a omezovala frontové dodávky - tedy se začlo hledat jiné řešení masové likvidace a začala cesta vedoucí k plynovým komorám.

Pár fotek na doplnění   - - - dávám jen odkaz, samotné fotky raději nebudu vkládat

http://www.koncentracni-tabory.estranky.cz/fotoalbum/nezarazene/kyjev---babij-jar

Když se podíváte na tu rokli, tak po osvobození Kyjeva tam místo ní byla rovná pláň

a ještě jeden odkaz

http://www.youtube.com/watch?v=tKIPLE6CNjE

A na závěr bych chtěl poprosit, aby si někteří jedinci odpustili příspěvky typu: "Komunisté taky vraždili a víc" .
  Děkuji
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #3 kdy: Srpen 07, 2012, 09:53:06 »
Vidieť taký vysoký počet mŕtvol je na psychiku až moc,to bez pochýb ,preto takýto vojaci páchali často samovraždy (napadlo ma ,že to bolo dobre vykreslené vo filme Lidice) ,alebo skončili na alkohole.Som názoru ,že kritika bola opodstatnená ,totiž 100 000 kusov munície je naozaj dosť a na fronte by určite boli prospešnejšie...

Myslím si ,že niečo také by sem napísal len vypatlanec a nie riadny člen fóra.

PS: Ďakujem za odkaz na video ,večer si to pozriem.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #4 kdy: Srpen 07, 2012, 11:40:51 »
Thor Herman patrně míří na mne s tím dovětkem, které možná vyplynulo z našeho dopisování na jeho popud, ale je vidět, že vůbec nic nepochopil. Tahle zvěrstva se přeci nedají komentovat jinak a  argumenty pro neexistují. Jen nechápu, jak někoho vůbec může napadnout tímto způsobem řešit budování čehokoliv..Je trochu divné, že tato genocida byla poměrně v ůstraní  na rozdíl od jiných..

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #5 kdy: Srpen 07, 2012, 12:30:42 »
No myšlienka ,že musí byť vyhladená podradná skupina ľudí ,aby tá lepšia mohla mať lepšie zajtrajšky bola vtedy rozšírená po celom svete. Pozri si film "The soviet story" ,kde sa o tom dobre pojednáva.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #6 kdy: Srpen 07, 2012, 01:05:23 »
Ještě jedna poznámka k tomuto tématu. Před několika, dá se říci mnoha, lety jsem četl knihu, na jejíž název a ani na jméno autora si opravdu absolutně nevzpomínám. Spisovatel v ní popisuje své osobní zážitky a prožitky jako malého chlapce (asi 10 až 12 let, taky už nevím přesně) právě v Kyjevě. Začíná to před napadením SSSR a končí osvobozením Kyjeva.
Krom jiných tam popisuje tzv tragédii holubářů. Němci jednoho dne vylepili vyhlášky o zákazu chovu holubů, druhý den všechny, co měli smůlu a vyhlášku si nepřečetli, nebo přečetli ale ignorovali, jednoduše sebrali a v Babím Jaru postříleli. Jak autor popisuje, od té doby se vyhlášky četly několikrát denně.

A k samotné okupaci Kyjeva ještě jedna zajímavost, dá se říci paradox. Při německé okupaci jako jedni z prvních vstoupili do města vojáci slovenské Rychlé divize. A při jeho osvobozování jako první vstoupily do města jednotky 1. československé samostatné brigády. bojující v sestavě 1. ukrajinského frontu. Kdoví, kolik slovenských vojáků se účastnilo obou vstupů zároveň

P.S.
Svým dovětkem v předchozím příspěvku jsem nemyslel nikoho konkrétně,  ale příspěvky tohoto typu obecně     

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #7 kdy: Srpen 07, 2012, 05:54:21 »
Jugene, myšlenka ano, ale vždy se dá s určitostí předpokládat, že se takovéto činy obrátí proti tomu, kdo je spáchal. Už jen z toho důvodu, že zničí jakékoliv možnosti dobrovolné spolupráce obyvatelstva s okupanty a nutnost zvýšení množství vojáků na udržení status quo o partyzánské válce nemluvě..

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #8 kdy: Srpen 07, 2012, 11:11:33 »
Nejedná se náhodou i o první pokus masového řešení "židovské otázky" po vpádu do SSSR (na Ukrajinu)? Do té doby snad docházelo převším jen k pogromům ze strany místního obyvatelstva, za přímé nebo nepřímé účasti Němců. Tohle bylo jednoznačně řízeno shora a dobře naplánováno, i tak bych ale řekl, že to byl první pokus v takto masovém měřítku. 33 771 lidí během dvou dnů je hodně vysoké číslo, nemáte tušení jaká byla bilance plynových komor (za den). Řekl bych že snad i nižší. O tom psychickém zhroucení popravčích sem už něco slyšel, prý pak bylo hodně vojáků na dlouhou dobu nepoužitelných a ostatní měli také velké problémy (i když to byli dobrovolníci). Tuším že se i zvýšil počet sebevražd... Víc jak 15 000 lidí, to už je menší město jen za jediný den.
Tyhle popravy na sebe musely vázat i enormní zdroje, jak materiální tak i plánovací, které by šly využít k praktickým věcem (třeba opravám nádraží pro zrychlení zásobování) - zmíněná letadla, munice, lopaty... Když se nad tím člověk zamyslí z čistě materiálního hlediska, Němci se ochudili z důvodu vyhlazování židů o potencionální brance, vědce, část financí, museli organizovat provoz a stavby táborů atd. Rozhodně si nemyslete že to byly malé částky (!) Peníze které šlo využít praktičtějí. Oplátkou němci získali prázdné domy, něco majetku co se nestihl dostat z Říše, odvedení pozornosti od vnitrostátních potíží (společný nepřítel), část pracovní síly atd. Vždycky sem měl Němce za pragmatiky, ale tohle je snad až moc impulzivní a nedomyšlené - takhle museli sami vědět že válku nevyhrají.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #9 kdy: Srpen 07, 2012, 11:39:51 »
Když se ke Kyjevu blížila Rudá armáda, pokusili se Němci zahladit stopy. Byla tam povolána speciální jednotka, která měla za úkol mrtvé vyhrabat a v provizorních krematoriích spálit.
V seriálu Neznámá válka, u nás původně uváděném jako Velká Vlastenecká Válka je o tomto masakru pojednáváno ve 13. díle, tedy krom jiného
odkaz na tento seriál
http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,5677.0.html

http://movie-library.cz/film/245456-neznama-valka-tv-serial/

Německý voják, probírající se věcmi zavražděných

Stejně to musel být zatraceně pevný žaludek, aby si po takovém masakru z věcí zavražděných vybíral třeba dárek pro své dítě

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #10 kdy: Srpen 08, 2012, 03:08:44 »
* onehdá jsem narazil na serii fotek, upozorňuju, že je to fakt síla... tohle bych ukazoval dnešním "ideově zoceleným" neonacistům...

* autor je Johannes Hähle, válečný zpravodaj z Propaganda-Kompanie 637 u 6. armády. Nejvíce fotek bylo pořízeno 1. října 1941. Všechny ty fotky jsou z jednoho 36 mm filmu AGFA COLOR.

EDIT: co jsem se dočetl, tak takovéto akce bylo obecně zakázáno dokumentovat.
+ doplnění: Hähle tyto fotky údajně nafotil s tím, aby se o tom vědělo. Filmy neodevzdal k vyvolání, nýbrž si je nechal vyvolat na dovolené soukromě, a měl je pak doma schované.

https://picasaweb.google.com/german.ww2.atrocities/194110KievBabiYar
----------------------------------------------------------------------------------------------

JEN TAK MIMO: dobře ty pocity vojáků při těchto popravách popisuje Christopher Browning ve své knize o 101. záložním policejním praporu, a stručně řečeno - ti vojáci postupně vůči masovému zabíjení otupěli...
přispělo k tomu zejména opakování "poprav", vztahy ve skupině (tj. "slaboši a tvrdí"), příklady nadřízených a odstup od obětí (rozdíl mezi osobním kontaktem s obětí a střelbou v mnohačlenné popravčí četě), a i "dělba práce" s Hiwi ("Trawniki")...
NE tedy nějaký "vrozený antisemitismus" či ideové školení (Browning dokazuje, že takových výukových materiálů u policie moc nebylo - to je samozřejmě v protikladu s důkladným školením Einsatzgruppen!), případně zakořeněnost nacismu (byli to již starší vojáci, kteří zařili ještě éru před rokem 33´)

http://www.pkmodely.estranky.cz/clanky/referaty-a-recenze--i-s-ww2-tematikou-/christopher-browning_-obycejni-muzi---recenze-.html

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #11 kdy: Srpen 08, 2012, 04:56:45 »
        Osobně mne ale celkem zaráží, že ani dnes není tato událost v podstatě zmiňována, dokonce by se dalo říci, že je veřejnosti prakticky neznáma.

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #12 kdy: Srpen 08, 2012, 05:10:01 »
to si myslím, že platí o většině těchto akcí... bylo toho ohromný množství, kor na východě...
a jak se správně píše výše, účastnily se toho jakékoliv jednotky, které byly po ruce ! není to tak dávno, kdy v Německu historici vydali velkou knihu o válečných zločinech Wehrmachtu, byla k tomu i obrovská výstava - není třeba dodávat, že to vzbudilo v laické i odborné veřejnosti nevoli...
spíš o tomhle lidi ani moc nechcou vědět, řekl bych... v dnešní postmoderní době už taky není "free cool a in" se vracet do minulosti...  pak se není co divit, že vznikají názory popíračů holocaustu mimochodem...

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #13 kdy: Srpen 08, 2012, 05:50:18 »
Zrovna jsem narazil na článek, který se sice nedotýká přímo Babího Jaru, ale celkově sem myslím patří. Přesto prosím, aby jste se zdrželi komentářů k tomuto článku  (tedy v tomto topicu. Děkuji)

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/275458-zidi-kriceli-jak-husy-kdyz-je-strileli-smal-se-v-interview-nekdejsi-litevsky-policista.html

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #14 kdy: Srpen 08, 2012, 05:50:57 »
To je přirozená vlastnost člověka, nechce probírat svá nebo "rodinná"dřívější svinstva, raději mluví o tehdejších pozitivních věcech a kdo to vytahuje je pro ně nepřítel. Člověk nerad vidí svou pravou tvář, a když je konfrontován , mluví o svém mládí, popřípadě byla taková doba..Věřím, že pro mnoho z nich to byla noční můra. Proto je nejlepší tato svinstva nedělat.