Autor Téma: Protitanková puska Boys (Stanchion)  (Přečteno 3592 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2048
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
Protitanková puska Boys (Stanchion)
« kdy: Únor 06, 2010, 06:09:19 »
Protitanková puška Boys (Stanchion)Počátky zbraně se datují k roku 1935, kdy v Royal Small Arms Factory - Enfield (Královské továrně na malé zbraně - Enfield), kdy prvotní návrhy této pušky zhotovil kapitán H. C Boys a byla pojmenována Stanchion. Puška procházela testováním téměř dva roky a do té doby, než byla schválena pro výrobu, její konstruktér zemřel. Oficiální název pušky byl tedy změněn na Boys na počest jejího konstruktéra.

Puška byla veřejnosti představena v roce 1937 a její výroba trvala až do roku 1942. Puška měla ráži 13,9 mm a mohla střílet náboje umístěné v zásobnících umisťovaných na zbraň shora. Zásobník měl celkem v sobě pět nábojů. Pro velkou váhu byla v těle zbraně umístěna dvojnožka a střelce před zpětným rázem chránila ramenní opěrka potažená kůží.
Náboje byly původně americké konstrukce Kynoch & RG 0,55 Boys a vážil 47.6 gramů.

Celkem vznikly dvě verze pušky:
Mk. I - váha střely 60 g AP, úsťová rychlost 747 m/s, průbojnost 23,2 mm/90 metrů
Mk. II - váha střely 47, 6 g AP, úsťová rychlost 884 m/s, s wolframovým jádrem 945 m/s

Použití:
Bojiště:

Zimní válka 1939 - 1940:
dodávka zbraní pro finskou armádu, zbraň zde získala na popularitě, jelikož v té době dokázala vyřadit jakékoliv nasazené sovětské vozidlo, převážně masově nasazované T-26.

Západní fronta a severní Afrika:
 během bojů ve Francii si obsluhy těchto pušek také dobře vedly, jelikož byly schopné ohrozit německé tanky Panzer I, Panzer II, ranné verze Panzer III a Pz.35(t) s Pz.38(t). Totéž platilo o německých tancích i v severní Africe, navíc na zdejším bojišti nebylo žádné italské obrněné vozidlo před touto puškou v bezpečí. Roku 1942 byla na sever Afriky dopravena i upravená zkrácená verze, kterou využívala SAS přimontovanou na džípech proti lehce pancéřovaným cílům, bunkrům a zaparkovaným německým a italským strojům na letištích. Paradoxem je, že se jich osádky SAS stejně zbavovaly ve prospěch amerických kulometů M2 nebo italských kanónů Breda ráže 20 mm.
Krátce po vylodění na Sicilii došlo k oficiálnímu vyřazení ze stavů britských jednotek na evropském bojišti.

Pacifické bojiště:
Zbraň byla též ve výzbroji britských jednotek v britských koloniích v Pacifiku. Proti japonským tankům byly poměrně účinné, ovšem díky lepší organizovanosti japonských sil a chaosu v britských silách nebylo možné této výhody v boji. Údajně jsou ale potvrzené dva zničené japonské tanky před Singapurem, zničené obránci za pomoci těchto pušek.
1. Bn Cambridgeshire pluk zase předvedl, že pušky jsou vhodné pro pouliční boje, kdy s nimi ničil zdi domů, v nichž se ukrýval nepřítel.

Americká námořní pěchota koupila několik kusů ještě před 7. prosincem 1941 a posílily obranu Filipín. Zde je jeden prapor námořní pěchoty používal při protiútocích pro ničení zakopaného nepřítele, ovšem sloužil i k původní protitankové obraně. Ukořistěné pušky sloužily v japonských okupačních silách.
tyto pušky používaly i některé domorodé filipínské jednotky během japonské invaze na Filipíny, později během partyzánské války a dokonce ještě i v letech 1945 - 1960, včetně obou stran během tzv. Hukbalahap povstání (1946 - 54) i v rámci filipínského expedičních sboru v Koreji (1950 - 55). Několik kusů bylo využíváno i čínskými nacionalistickými jednotkami během druhé čínsko - japonské války, i během bojů v Barmě.

Zřejmě o poslední doložené bojové použití se postarali příslušníci Irské republikánské armády (IRA), když touto puškou v září 1965 zasáhli britský hlídkový člun HMS Brave Borderer. Díky tomu, že byla puška poměrně rozšířena ve všech národnostních armádách britského impéria od Pacifiku, přes Evropu, Afriku až po Ameriku, disponovala touto zbraní řada zemí:
 Velká Británie
 Austrálie - výzbroj v rámci britské armády, několik kusů sloužilo po válce.
 Kanada - výzbroj v rámci britské armády, několik kusů sloužilo po válce.
 Čínská republika - dodávky pro nacionalistická vojska.
 Malajsko - výzbroj v rámci britské armády, několik kusů sloužilo po válce.
 Malajsie - výzbroj v rámci britské armády, několik kusů sloužilo po válce.
 Demokratická republika Kongo - několik kusů v letech 1964 - 65 použito protivládními povstalci
 Finsko - během zimní a pokračovací války proti SSSR, pod označením 14mm pst KIV / 37
 Francie - získala velkou zásilku výměnou za 25 mm protitanková děla
 Německo - ukořistěné kusy z Norska, Francie a Řecka po britských expedičních sborech, něm. označení: 13,9 mm Panzerabwehrbüchse 782 (e)
 Řecko - použití zbraně jak vládními jednotkami, tak komunistickými povstalci během občanské války v letech 1944 - 1949
 Itálie - několik ukořistěných kusů během války v Africe (1940 - 1943)
 Irsko - Irská povstalecká armáda
 Lucembursko
 Nový Zéland - výzbroj v rámci britské armády
 Filipíny - používané filipínskou armádou a policií během druhé světové války za japonské okupace 1942-1945, poválečná éra od roku 1945 do roku 1960, filipínské expediční síly v Koreji (PEFTOK) během korejské války 1950-1955 a Hukbalahap povstání v letech 1946-1954.
 Sovětský svaz - obdržel 3200 těchto protitankových zbraní díky zákonu o půjčce a pronájmu.
 Spojené státy americké - použití u americké námořní pěchoty v roce 1942 na Filipínách. Během korejské války byly některé jednotky americké námořní pěchoty posíleny o tyto pušky předených kanadskými jednotkami.


Technické údaje:
Ráže: 13,97mm
Průbojnost: 21 mm/300 m - 23,2 mm/100 m
Hmotnost: 16 kilogramů
Obsluha: puška byla obsluhována většinou dvojicí střelec-nabíječ
Kapacita zásobníku: 5ks
Úsťová rychlost: 990metrů/sek.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/