Autor Téma: Vasilij Grigorjevič Zajcev  (Přečteno 22940 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

karpaCZ

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
Re: Vasilij Grigorjevič Zajcev
« Odpověď #15 kdy: Srpen 22, 2016, 06:03:57 »
Zápisky odstřelovače vlastním a mám dvakrát za sebou s tím, že v předmluvě bylo varování, že je to občas trochu přikrášlené propagandou. Přímo v tom úvodu... a četl jsem to snad i na pár jiných zdrojích... slavný odstřelovač König snad ani nikdy neexistoval, při nejmenším je onen souboj vymyšlený.
Co se počítání skore týče, pokud lze v tomhle věřit Zajcevovi, tak jednak byl potřeba na započítání skóre svědek (pochopitelně), jednak ale údajně obyčejní vojáci, důstojníci atd. počítali stylem "co výstřel, to zásah," alespoň co si pamatuji.
K příběhu o střelbě na lahev... ano, o tom psal přímo Zajcev. :D
Na konec bych možná i věřil, že několik prvních dní/týdnů, možná déle, působil jako obyčejný pěšák. Myslím, že všichni si dovedeme představit zhruba životnost vojáků ve Stalingradu, a proč tedy dávat nováčkovi odstřelovačskou pušku a riskovat její zbytečnou ztrátu, když by jí mohl dostat někdo zkušenější?
"Zvláště, když se zdálo - abych poněkud předběhl události -, že mi nové podmínky nabízejí podstatně větší a zajímavější možnosti. Kupříkladu se mělo ukázat, že v průběhu uplynulých šedesáti šesti let podstatně klesl počet sovětských vojáků nacházejících se na území Německé říše."
                                 -Už je tady zas

venco

• ČSR
  • Podporučík
Re: Vasilij Grigorjevič Zajcev
« Odpověď #16 kdy: Srpen 23, 2016, 12:27:42 »
Zajcev nebol nováčik. Mal už odslúžených pár rokov v námorníctve. Áno bolo to jeho prvé nasadenie. V knihe je kopec propagandy a nepresností. Ťažko uveriť keď popisuje ako sa na 600 metrov díval a v puškohľade videl detailne tvár tuším slobodníka SS aj s vyznamenaniami. Detaily by nerozoznal ani na 300 metrov pri zväčšení ďalekohľadov na mosinkách. A navyše v Stalingrade žiadny SS-sáci nebojovali. Inak je kniha celkom pútavo napísaná.