Osobnosti > SSSR

Vasilij Grigorjevič Zajcev

(1/4) > >>

Hamerinski:
Vasilij Grigorjevič Zajcev

* 23.března 1915 Elino - ? 15.prosince 1991 Kijev

Narodil se 23.března 1915 ve vesnici Elino (nyní Agapovský okres Čeljabinského kraje) v rodině rolníka. Členem VKP(b)KPSS byl od roku 1943. Dokončil stavební průmyslovku ve městě Magnitogorsk. Od roku 1936 byl ve Vojenské námořní flotile. Dokončil Vojenskou hospodářskou školu. Válka zastihla V.G. Zajceva ve funkci náčelníka finančního oddělení v Tichomořském loďstvu v zálivu Preobražene.Na frontě Velké Vlastenecké války byl od září roku 1942. Odstřelovačskou pušku dostal z rukou velitele 1047.pluku Meteleva, měsíc na to dostal medail Za odvahu. Do té doby Zajcev stihl zastřelit 32 němců. V odbdobí od 10.listopadu do 17.prosince 1942 v bojích o Stalingrad zastřelil 225 vojáků a důstojníků, mezi nimi i 11 odstřelovačů. V přední linii učil odstřelovačskému umění řadové vojáky a důstojníky, připravil takto 28 odstřelovačů. V lednu roku 1943 byl Vasilij Zajcev těžce zraněn. Zrak mu zachránil profesor Filatov v moskevské nemocnici.Nařízením Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR byl 22.února 1943 Vasiliji Grigorjeviči Zajcevovi udělen titul Hrdiny Sovětského svazu, předán řád Lenina a medaile Zlatá hvězda (№801).Pro medaile a titul Hrdiny Sovětského svazu si byl Zajcev v Moskvě a po jejich obdržení se vrátil na frontu. Válku skončil na Dněstru v hodnosti kapitána. Ve válečných letech napsal Zajcev dvě učebnice pro odstřelovače, ale také objevil použitelný způsob odstřelovacího lovu v podobě šestice - kdy jednu oblast boje pokrývaly palbou tři páry odstřelovačů (střelec a hledač).Po válce byl demobilizován. Pracoval jako ředitel Kijevského strojírenského závodu. Zemřel 15.prosince 1991. Byl pohřbený v Kijevě na Lukjanovském vojenském hřbitově, třebaže jeho posledním přáním bylo pohřbení ve stalingradské zemi, jíž on bránil.31.ledna 2006 byly ostatky Valerije Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajevské mohyle.Vyznamenán byl řádem Lenina, dvěma řády Rudého praporu, řádem Vlastenecké války 1.stupně a mnoha dalšími medailemi. Byl také poctěn titulem Čestný občan města hrdiny Volgogradu.Jméno hrdiny nese motorová loď plavící se po Dněpru. Byly o něm také natočené dva filmy Andělé smrti v roce 1992, režisérem byl J.N. Ozerov a hlavním představitelem byl Fjodor Bondarčuk a Nepřitel před Branami v roce 2001.

Kageneck:
Asi nejznamnejsi odstrelovac na svete co?

Poprve jsem o nem slysel prave ve filmu nepritel pred branami. Tam vypadal docela jako bystry clovek, ale kdyz sem ho pak videl na dobove fotce, tak mi pripadal trochu tupe :D To je ale trosku mimo....

Docela by me zajimalo, kolik "setrelu" mu pricetla propaganda.von Kageneck

fík:
Zajceva jsme tu už řešili, ale řeknu znova,  že Nepřítel před Branami je dobrej film, ale dost loves torry a zdaleka tomu nevěřím, i když je to podle skutečnosti.  Četl jsem totiž knihu Hrdinové Ruska a ten spisovatel čerpal z archivu tak mu věřím víc.

Milan S.:
taky jsem cetl ze ve skutecnosti nemel vubec tolik zasahu a rusky sniper s takto vysokym skore byl znamej pouze jako Zikan a pravdepodobne skoncil v propadlisti dejin..

fík:

--- Citace ---taky jsem cetl ze ve skutecnosti nemel vubec tolik zasahu a rusky sniper s takto vysokym skore byl znamej pouze jako Zikan a pravdepodobne skoncil v propadlisti dejin..


--- Konce citace ---
No Cikán měl jen o jeden zásah méně. Nevím jestli si ho nepletu s jiným odstřelovačem, ale byl podle mě i v jednom dokumentu a měl tam rozhovor jako veterán. Ale fakt bych kecal, kdybych to tvrdil určitě.  Říkal že střílel taky řidiče jedoucích aut.Prostě Zajcev byl něco jako Whitmann. Propagandou nafouknutej úspěšnej voják.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi