Autor Téma: Vasilij Grigorjevič Zajcev  (Přečteno 22957 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
Vasilij Grigorjevič Zajcev
« kdy: Únor 08, 2007, 03:59:52 »

* 23.března 1915 Elino - ? 15.prosince 1991 Kijev

Narodil se 23.března 1915 ve vesnici Elino (nyní Agapovský okres Čeljabinského kraje) v rodině rolníka. Členem VKP(b)KPSS byl od roku 1943. Dokončil stavební průmyslovku ve městě Magnitogorsk. Od roku 1936 byl ve Vojenské námořní flotile. Dokončil Vojenskou hospodářskou školu. Válka zastihla V.G. Zajceva ve funkci náčelníka finančního oddělení v Tichomořském loďstvu v zálivu Preobražene.

Na frontě Velké Vlastenecké války byl od září roku 1942. Odstřelovačskou pušku dostal z rukou velitele 1047.pluku Meteleva, měsíc na to dostal medail Za odvahu. Do té doby Zajcev stihl zastřelit 32 němců. V odbdobí od 10.listopadu do 17.prosince 1942 v bojích o Stalingrad zastřelil 225 vojáků a důstojníků, mezi nimi i 11 odstřelovačů. V přední linii učil odstřelovačskému umění řadové vojáky a důstojníky, připravil takto 28 odstřelovačů. V lednu roku 1943 byl Vasilij Zajcev těžce zraněn. Zrak mu zachránil profesor Filatov v moskevské nemocnici.

Nařízením Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR byl 22.února 1943 Vasiliji Grigorjeviči Zajcevovi udělen titul Hrdiny Sovětského svazu, předán řád Lenina a medaile Zlatá hvězda (№801).

Pro medaile a titul Hrdiny Sovětského svazu si byl Zajcev v Moskvě a po jejich obdržení se vrátil na frontu. Válku skončil na Dněstru v hodnosti kapitána. Ve válečných letech napsal Zajcev dvě učebnice pro odstřelovače, ale také objevil použitelný způsob odstřelovacího lovu v podobě šestice - kdy jednu oblast boje pokrývaly palbou tři páry odstřelovačů (střelec a hledač).

Po válce byl demobilizován. Pracoval jako ředitel Kijevského strojírenského závodu. Zemřel 15.prosince 1991. Byl pohřbený v Kijevě na Lukjanovském vojenském hřbitově, třebaže jeho posledním přáním bylo pohřbení ve stalingradské zemi, jíž on bránil.

31.ledna 2006 byly ostatky Valerije Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajevské mohyle.

Vyznamenán byl řádem Lenina, dvěma řády Rudého praporu, řádem Vlastenecké války 1.stupně a mnoha dalšími medailemi. Byl také poctěn titulem Čestný občan města hrdiny Volgogradu.

Jméno hrdiny nese motorová loď plavící se po Dněpru. Byly o něm také natočené dva filmy Andělé smrti v roce 1992, režisérem byl J.N. Ozerov a hlavním představitelem byl Fjodor Bondarčuk a Nepřitel před Branami v roce 2001.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2007, 05:05:23 »
Asi nejznamnejsi odstrelovac na svete co?

Poprve jsem o nem slysel prave ve filmu nepritel pred branami. Tam vypadal docela jako bystry clovek, ale kdyz sem ho pak videl na dobove fotce, tak mi pripadal trochu tupe :D To je ale trosku mimo....

Docela by me zajimalo, kolik "setrelu" mu pricetla propaganda.

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2007, 08:41:52 »
Zajceva jsme tu už řešili, ale řeknu znova,  že Nepřítel před Branami je dobrej film, ale dost loves torry a zdaleka tomu nevěřím, i když je to podle skutečnosti.  Četl jsem totiž knihu Hrdinové Ruska a ten spisovatel čerpal z archivu tak mu věřím víc.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Milan S.

• Finská armáda
  • Everstiluutnantti - Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
..
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2007, 08:48:58 »
taky jsem cetl ze ve skutecnosti nemel vubec tolik zasahu a rusky sniper s takto vysokym skore byl znamej pouze jako Zikan a pravdepodobne skoncil v propadlisti dejin..

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
« Odpověď #4 kdy: Únor 09, 2007, 04:05:17 »
Citace
taky jsem cetl ze ve skutecnosti nemel vubec tolik zasahu a rusky sniper s takto vysokym skore byl znamej pouze jako Zikan a pravdepodobne skoncil v propadlisti dejin..

No Cikán měl jen o jeden zásah méně. Nevím jestli si ho nepletu s jiným odstřelovačem, ale byl podle mě i v jednom dokumentu a měl tam rozhovor jako veterán. Ale fakt bych kecal, kdybych to tvrdil určitě.  Říkal že střílel taky řidiče jedoucích aut.

Prostě Zajcev byl něco jako Whitmann. Propagandou nafouknutej úspěšnej voják.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

sepp dietrich

• Host
« Odpověď #5 kdy: Červen 30, 2007, 09:35:24 »
Citace: fík
Sidorenko nejlepší byl, ale nebojoval u Stalingradu (nebo jo?) a neproslavili ho proto.  Taky zajcev to třeba nastřílel v krátkým čase, kdežto Sidorenko se s tím mohl srát celou válku. :D
Zajceva udělala esem opravdu bitva o Stalingrad. Pro rudoarmějce to byla největší čest bránit Stalinovo město a ti co obranu Stalingradu přežili byli až dokonce války něčím víc než pouhými vojáky - uštědřili německé armádě první skutečnou porážku (u Moskvy němci jen zamrzli, kdyby bylo hezky tak těch 40. sibiřských divizí určitě odrazili). Ale nej sniper je Bílá smrt Simo Häyhä 505 rudoarmějců za 100 dní ze standartní Mosin-Nagant a to bez optiky a na víc jak 400 metrů.

PS: Kam a jak umístnit pár řádek o něm?? - dík za rady (začínám tu)

rasticek

• Rudá armáda - RKKA
  • лейтенант - Lejtenant
Re: Vasilij Grigorjevič Zajcev
« Odpověď #6 kdy: Březen 20, 2013, 09:49:55 »
Teraz pred nedávnom mu vyšla kniha Zápisky odstrelovača, a je to (ževraj) z jeho pamätí.............
Bojuj s nepřáteli, zachraň přátele.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #7 kdy: Březen 20, 2013, 11:03:52 »
Můj příspěk berte jako němý výkřik do tmy, svá tvrzení nemohu doložit žádnou citací, či odkazem.
Zaboha si totiž nemohu vzpomenout, kde jsem to četl: samotný Zajcev prý přiznával a hlásil mnohem méně zabitých nepřátel, než bu bylo přisuzováno: dle jeho slov- dokud zabitému nesebral známku, či jasně neviděl jeho smrt. zásah nepočítal.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #8 kdy: Listopad 02, 2015, 09:29:37 »
On je asi trochu problém s "nafukováním" počtů zásahů u sovětských odstřelovačů všeobecně. Co je možná ještě lepší, asi i tváří v tvář docela jasné ruské převaze ve "výcvikové tradici" se nám k tomu při srovnávání s jejich německými protějšky staví do cesty jedna nepříjemnost, a sice způsob počítání zásahů. Matně tuším, že Rusové počítali všechny zásahy, zatímco Němci pouze ty dosažené za samostatných "výpadů" (jednoduše operací bez účasti větší části jednotky), ani nemluvě o tom, že ze strany okolí nebyla vždy chuť potvrzovat zásahy velká. Přístup k vojenské tradici i po roce 1941 pořád ještě dělal z odstřelovačů "zákeřné" střelce ze zálohy (navíc ještě ta z důvodu nedostatečné vybavenosti ostrostřelců a s ní souvisejícími drobnými krádežemi vybavení způsobená řevnivost mezi odstřelovači a dělostřeleckými pozorovateli, kteří často jako jediní mohli potvrzení poskytnout).

Jinak, zpět k Zajcevovi....neví někdo o nějakých zajímavých pracech na téma jeho souboje s Königem? Ono by člověka přece jen zajímalo, co jsou jen vžité fámy a co ne. Třeba to že "naprosto dokonale provedený trik helmy na holi" údajně ve skutečnosti byla opravdu lidská hlava, kterou pod pohrůžkou smrti od komisaře zvedl neznámý Rus nad okraj zákopu. Nebo téže zajímavé teorie o tom, zda byl König vůbec zabit v odstřelovačském souboji a nezahynul při jakémsi dělostřeleckém přepadu. Ta verze kterou udává Zajcev sám (ehm...údajně (možná jsem jen příliš skeptický)) v Zápiscích odstřelovače totiž zas až tak spolehlivě nevyhlíží, podle ní by König, zřejmě jeden z nejlepších odstřelovačů třetí říše, udělal absurdně začátečnickou chybu (mluvíme o o onom slavném vyhlédnutí z úkrytu zda zasáhl), čemuž ještě zdatně sekunduje opakované zdůrazňování Königovi totožnosti s mrtvým. Tedy.....nemá někdo v rukávě nějaké vyjasňující doušky?
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #9 kdy: Listopad 03, 2015, 12:28:22 »
Nevím proč píšeš o docela jasné ruské převaze či o tom že že Rusové počítali všechny zásahy. To popíráš zásluhy ostatních národů tehdejšího Sovětského Svazu na porážce Německa?.
Jinak, Zajcev nebyl žádné "maso hnané na porážku zlými rudými komisaři", jak se snaží namluvit známý americký film, ale opravdový dobrovolník. Klidně mohl sedět jako náčelník finančního oddělení v tichomořské flotile, ale šel tam jako dobrovolník a ke Stalingradu přijel již jako odstřelovač.
Ostatně, proč se dnes pitvat tím, kolik zabil Němců. I kdyby zabil jen jednoho, tak to byl člověk, který bránil, a to dobrovolně, svou vlast. Takoví lidé si zaslouží úctu.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #10 kdy: Listopad 03, 2015, 10:04:50 »
No, ehm....takhle jsem to v žádném případě nemyslel  :) Budu tedy politicky korektní a budu hovořit o sovětech (ovšem prosím, nevyčítejte mi poté otázky politického smýšlení jednotlivců). "Rusové počítali" by mi ovšem projít dle mého mohlo poměrně s klidem-Rusko bylo přece jen vedoucí mocností Sovětského svazu poněkud bezkonkurenčně. A co se vašeho prahu týče, pane, to se mi jen zdá, nebo otevřeně popíráte zásluhy zmíněných národů na porážce zbývajících zemí Osy?

Pitvat historii mi se vší úctou přijde velice důležité, neboť nám to přece jen jaksi může pomoci odvrátit podobné souběhy událostí v budoucnosti. Jako zajímavost doplním, že (přiznávám, nejsem si jist zda Zajcev dorazil ke Stalingradu již jako odstřelovač či pouhý pěšák jak sám tvrdí, dobrovolníkem však snad opravdu byl, ne.....?) podle samotného "Zápisníku odstřelovače", z něhož Rus/GB/USA do značné části čerpá inspiraci, Zajcev dorazil ke Stalingradu jako pouhý příslušník pěchoty a údajně dle svého tvrzení do té chvíle vůbec neviděl optický zaměřovač (hmm.....). Jen mne prosím nechytejte za slovo.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #11 kdy: Listopad 06, 2015, 10:31:01 »
Nepsal jem, že Zajcev dorazil do Stalingradu jako snajpr, jen že tam nejel jako nahnané  maso na porážku, ale jako dobrovolník. Byl původně nějakým účetním u tichomořského loďstva a ke Stalingradu šel dobrovolně.
A za druhé: osobně si myslím, že je třeba rozlišovat jak zásluhy, tak zločiny SSSR a Ruska. Jak za zásluhy o porážku Německa, tak třeba za okupaci ČSSR.  Bohužel, díky dnešním médiím se mezi tyto státy dává rovnítko. Což je podle mne špatné. Je třeba si uvědomit, kdo stál ve vedení SSSR: Hladomor na Ukrajině - gruzínec, potlačení povstání v Maďarsku 1956 (ale také v Polsku či NDR v tom samém roce 1956) ukrajinec, okupace ČSSR-Ukrajinec.
porážka Německa? - Gruzínec. Rozpad SSSR - Rus a Gruzínec Gorbačov + Ševardnadze
Prostě by se mělo rozlišovat mezi tehdejšími státy SSSR.
Ovšem to je jen můj osobní názor a nikomu jej nevnucuji. Nejsem totiž takový demokrat, jako někteří členové fóra, kteří by nejraději s nimi nesouhlasící jedince ihned postavili ke zdi. ;)

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #12 kdy: Listopad 06, 2015, 04:02:57 »
Nepsal jem, že Zajcev dorazil do Stalingradu jako snajpr

...ale šel tam jako dobrovolník a ke Stalingradu přijel již jako odstřelovač...

Ehm. :)

The only easy day was yesterday.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #13 kdy: Listopad 07, 2015, 12:11:49 »
Dostal jsi mne, napsal jsem to blbě. Někde jsem prostě četl, že když jel ze Sibiře na frontu, tak se mu ostatní posmívali pro jeho malou postavu. Načež se na nějaké zastávce vsadil, že roztřílí nějaký terč. Nasázel tam vše a velící důstojník transportu mu věnoval svou pistoli s tím, že je rozený snajpr. Ale jestli ke Stalingradu opravdu přijel jako oficiální odstřelovač, či jako řadový pěšák, to nevím. Ale rozhodně tam jel jako dobrovolník.

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #14 kdy: Listopad 11, 2015, 11:34:40 »
Nepsal jem, že Zajcev dorazil do Stalingradu jako snajpr, jen že tam nejel jako nahnané  maso na porážku, ale jako dobrovolník. Byl původně nějakým účetním u tichomořského loďstva a ke Stalingradu šel dobrovolně.
A za druhé: osobně si myslím, že je třeba rozlišovat jak zásluhy, tak zločiny SSSR a Ruska. Jak za zásluhy o porážku Německa, tak třeba za okupaci ČSSR.  Bohužel, díky dnešním médiím se mezi tyto státy dává rovnítko. Což je podle mne špatné. Je třeba si uvědomit, kdo stál ve vedení SSSR: Hladomor na Ukrajině - gruzínec, potlačení povstání v Maďarsku 1956 (ale také v Polsku či NDR v tom samém roce 1956) ukrajinec, okupace ČSSR-Ukrajinec.
porážka Německa? - Gruzínec. Rozpad SSSR - Rus a Gruzínec Gorbačov + Ševardnadze
Prostě by se mělo rozlišovat mezi tehdejšími státy SSSR.
Ovšem to je jen můj osobní názor a nikomu jej nevnucuji. Nejsem totiž takový demokrat, jako někteří členové fóra, kteří by nejraději s nimi nesouhlasící jedince ihned postavili ke zdi. ;)

Pak je i "osvobození" východní Evropy zásluhou SSSR (potažmo Gruzie). Ovšem, že dobový vůdce země pocházel z (blízké) ciziny bych za očišťující okolnost příliš nebral. Přece jen, která to byla země, která přijala jeho přístup a umožnila mu vést ji? Pokud se nemýlím, Gruzie Rusko nikdy nedobyla, Stalin dosáhl na nejvyšší post prostou cestou politickou. Tím nechci vyvolávat žádnou politickou nenávist, jen se pokouším nastínit příčiny "rusofobie". Oblast Ruska byla vzdor své moci oproti západnějším státům většinu své historie spíše mírně zaostalá, drtivá většina obyvatelstva žila ještě přinejmenším na konci 19. století v podmínkách ve srovnání třeba s tehdejšími Čechami naprosto otřesných. A takové státy se mohou vydat (být nasměrovány) lecjakou cestou, jak nám ukazuje samotné SSSR-právě Rusko bylo místem, kde se myšlenku komunismu podařilo prosadit.

SSSR jako bod na geografické mapě je možná již minulostí, jenže k přeměně v "demokratický" stát došlo z větší části pouze zevnitř a z nejvyšších míst, čímž pádem nutně o předchozí systém zcela opouštějící reformy nešlo. Vládní orgány co do personálního stavu často s velmi velkým podílem osob, zastávajících své pozice již za minulého režimu, a přirozená možnost při zrušení nejokatějších nástrojů kontroly ty méně výrazné ponechat (či vytvořit nové pouhým snížením výkonnosti starých) se vší úctou nevytváří právě vzor demokratického státu.

Samozřejmě, ani současné západní demokracie nefungují právě dokonale, svoboda a právo veřejného projevu jedince i samotná demokracie v nich ale mimo oficiální roviny stále zůstává oproti Rusku na znatelně vyšší úrovni, což budiž doloženo alespoň tím, že můžeme být o politických skandálech a pochybeních v takřka plné míře informováni a ne je pouze pociťovat.

Mj. však co se týče oné historky o Zajcevově cestě ke Stalingradu a střelbě na terč (mám pocit, že mělo jít o plechovky či láhve...), tuším, že je zapsána přímo v samotných Zápiscích odstřelovače.

P.S.: Je sice milé ohánět se demokratičností a nevnucováním svého názoru, fórum jest však místem určeným k diskuzi a konfrontace je tak zcela nezbytnou součástí. Jistě se tedy nehněváte, předložím-li pohled vlastní. Zároveň se omlouvám, znějí-li tyto poslední řádky příliš útočně, nebylo to záměrem.