Autor Téma: Neštěstí v podzemním skladišti RAF Fauld  (Přečteno 4852 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Neštěstí v podzemním skladišti RAF Fauld
« kdy: Červenec 06, 2012, 02:48:38 »
Neštěstí v podzemním skladišti RAF Fauld

27.listopadu 1944 se blíží konec války v Evropě, spojenecká vojska pomalu stojí na hranicích Německa a z východu se přes Polsko valí Rudá armáda. V Británii přestávají nálety okřídlených bomb V-1 a balistických raket V-2 a země si může vydechnout. Ovšem téhož dne přesně v 11.11 hod se ve střední Anglii ozývá obrovský výbuch a nechává mnoho mrtvých. Jde o nálet? Sabotáž? Ne, jde pouze o politování hodnou nešťastnou událost. Co se vlastně toho dne událo?

Podzemní skladiště Ozbrojených sil Královského letectva patří k jedněm z největších na území Británie, kde jsou uskladněny pohonné hmoty (PHM), munice, dělostřelecké náboje a bomby, včetně dalšího vybavení. Celkem se nachází ve skladišti něco mezi 3500 až 4000 tunami vojenského vybavení, hlavně vysoce explozivní (HE - Heavy explosion) bomby, přes 500 miliónů kusů nábojů do pěchotních zbraní plus další vybavení britské armády. Včetně 450 000 metrů krychlových pitné vody v blízké přehradě, která následek výbuchu nevydrží a zatopí celé okolí.

Onoho dne se okolím rozlehne obrovská detonace a na místě skladiště po výbuchu zůstává pouze 120 metrů hluboký a 1200 metrů široký kráter. Kráter je dokonce možné vidět z obce Fauld, na západ od Hanbury Hill v hrabství Staffordshire. Celkově zahyne přes 75 lidí, přesný počet ovšem nebyl nikdy zjištěn:
-23 pracovníků na místě (příslušníci RAF a váleční italští zajatci) + 5 přiotrávených toxickými plyny a 10 těžce zraněných
-42 civilistů z blízkého okolí a 20 zraněných

Dále bylo zabito velké množství (přes 200 kusů) dobytka

Výbuchem vznikly dva velké krátery splývající v jeden. Očití svědci z No. 21 MU Bomb Storage dump hlásili že v dobu výbuchu spatřily dva velké hřiby dýmu stoupající do několika tisíc metrů a požár na jeho spodním konci. Podle důstojníka Mu No.21 začalo hořet v okolí zápalných pum a bylo přikázáno nechat dohořet oheň a pouze jej udržovat, aby se nerozšiřoval. Poté došlo k výbuchu.

Vše v okolí 1300 metrů od centra výbuchu bylo silně zasaženo tlakovou vlnou, např. vápenka, sádrovna, včetně mnoha civilních objektů. Zároveň byla silně poškozená i blízká přehrada. Celkově byla výbuchem poškozena oblast o rozloze 65 km čtverečných.

Části skladu, nepoškozené výbuchem, byly poté nadále využívány britskou armádou, po odstoupení Francie z NATO roku 1959, přesunula americká armáda většinu svého vybavení do Británie. Její vybavení bylo uloženo právě v tomto skladišti (1967-73). Po návratu Francie do NATO převzala skladiště opět britská armáda.

K samotnému incidentu, katastrofa výbuchu nebyla nikdy zcela objasněna, až v roce 1974 bylo oznámeno, že vinu za výbuch nese dělník, který během manipulace s rozbuškou kouřil cigarety. Současně se objevovaly konspirační teorie o zásahu německou raketou V-2. Skladiště se ovšem nacházelo mimo účinný dostřel těchto střel, čili je to více než vyvratitelné.
Zajímavostí je, že v ruinách skladiště se nachází ještě spousta výbušnin a jiného materiálu, britská vláda jejich vyzdvižení ovšem považuje za nereálné, už jen k nutnosti vynaložení obrovské sumy liber.


 Zdroje:
bocn.co.uk, google.co.uk
whatdotheyknow.com (možnost stáhnutí oficiální zprávy v AJ)
ww2talk.com, wikipedia

Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

RavenFCB

 • ČSR
 • Desátník
 • Příspěvků: 53
 • Divize Ostrava
Re: Neštěstí v podzemním skladišti RAF Fauld
« Odpověď #1 kdy: Červenec 10, 2012, 02:22:47 »
Dobře sepsáno  ;)  I přes tu fotku si rozhodně nedovedu představit 120m hluboký kráter  :o  Stejně je to divné,proč takové množství munice a materiálu skladovali na jednom místě a ne na více.

Werner-Ekkehard Knappe

 • Luftwaffe
 • Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 253
Re: Neštěstí v podzemním skladišti RAF Fauld
« Odpověď #2 kdy: Červenec 10, 2012, 08:21:32 »
Úžasný príbeh...mám rád takéto črepinky o WW2, ktoré nezačínajú frontom a sú zaujímavé. Klobúk dole... ;)