Autor Téma: Ekranoplán  (Přečteno 6772 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
Ekranoplán
« kdy: Červenec 04, 2012, 02:00:26 »
Zajímalo by mě co si myslíte o tomto kříženci.
Ekranoplán je stroj na pomezí letadla, vznášedla a lodě. Ekranoplán létá na principu tzv. dynamického přízemního efektu, kdy je letoun tlačen vpřed tím, že se tlakem vzduchu „odráží“ od vodní hladiny. Díky podobnému principu se dokážou vznést z hladiny vodní ptáci.[zdroj?] Tato technologie byla sice známá už před druhou světovou válkou, ale skutečný výzkum těchto strojů vzrostl až v 60. letech v SSSR pod vedením inženýra Rostislava Alexejeva a to především pro vojenské účely. Díky tomu, že nejde ani o letadlo či loď, nelze stroj jednoznačně zařadit do jednotlivé kategorie a v samotném SSSR probíhaly spory letectva a námořnictva o to, komu budou ekranoplány patřit.
Ekranoplán se pohyboval několik metrů nad hladinou jako klasické vznášedlo, právě díky dynamickému přízemnímu efektu a mohl dosahovat rychlosti až 500 km/h. Na kratší vzdálenosti se však dokázal i vznést do letové výšky normálního letadla (např. pro náhlé vyhnutí se lodi). Kombinoval vlastnosti jiných dopravních prostředků, do rychlosti 80 km/h se choval jako loď, při 100 km/h se choval jako vodní kluzák či vznášedlo a při rychlosti 150 km/h již jako klasické letadlo.
Hlavní vojenskou výhodou ekranoplánu bylo to, že díky výšce letu v rozmezí 3-10 metrů nad hladinou se dokázal vyhnout minám a protitorpédovým sítím. Také byl nezasažitelný torpédy a ze země odpalovanými protiletadlovými a protilodními střelami, zničitelný byl prakticky jen leteckými řízenými střelami. Další, i když o něco méně důležitější, byla jeho schopnost být sonarově neviditelný tím, že se nedotýkal hladiny. Zároveň byl jako velmi nízko letící stroj nepozorovatelný pro tehdejší radary. Takže šlo především o dokonalý prostředek pro uskutečnění vylodění.
Během projektů v SSSR však nastalo několik problémů. Např. při jednom testu se stroj i s několika konstruktéry na moři rozlomil na přední a zadní část. Díky jednomu vedoucímu inženýrovi(?), který pohotově spustil pomocné příďové proudové motory tzv. Boostery, přední část "doletěla" společně s velkou částí posádky ke břehu na rozdíl od zadní části, která se potopila.
Po rozpadu Sovětského svazu se připravovala civilní verze Orljonok A-90-150. Byla založena i nová společnost v Petrohradě (Ekolen), která měla navázat kontakty se zahraničními partnery a pokračovat ve výzkumu. Nicméně další snahy udržet tento program ztroskotaly a dnes se s těmito stroji setkáme jen velmi ojediněle.

tady je pár obrázků.

My vyhráváme díky našim Tygrům!

Pombo

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
Re: Ekranoplán
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2012, 11:25:17 »
Už jsem o tomto stroji četl a zaujala mě právě ta skutečnost, že není vidět ani radarem, ani sonarem. Pro nečekané vylodění, při kapacitě 900 vojáků a 2 obrněné vozy, ideální. Nevím proč se neujal, určitě měl obrovskou spotřebu a asi byl i obtížně říditelný.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #2 kdy: Červenec 06, 2012, 11:32:51 »
Sám jsem se chystal o tomto stroji vytvořit příspěvek. Co jsem se dočetl, jeho další vývoj a vojskové použití zhatila obrovská finanční náročnost.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #3 kdy: Červenec 07, 2012, 06:44:41 »
Už jsem o tomto stroji četl a zaujala mě právě ta skutečnost, že není vidět ani radarem, ani sonarem. Pro nečekané vylodění, při kapacitě 900 vojáků a 2 obrněné vozy, ideální. Nevím proč se neujal, určitě měl obrovskou spotřebu a asi byl i obtížně říditelný.

900 vojáků a 2 OT? nemyslel si 900 vojáků nebo 2 OT?

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #4 kdy: Červenec 07, 2012, 06:52:41 »
Foto civilní verze

plus něco na přečtení
http://www.military.cz/russia/navy/ekranoplan/Ekranoplan.htm
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #5 kdy: Červenec 08, 2012, 01:01:01 »
Takže Ekranoplány mají šanci prorazit pořád. Jenom mě udivuje že může létat ve třítisících metrech.

Pombo

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
« Odpověď #6 kdy: Červenec 08, 2012, 08:48:08 »

900 vojáků a 2 OT? nemyslel si 900 vojáků nebo 2 OT?
V mém zdroji (http://www.military.cz/russia/navy/ekranoplan/Ekranoplan.htm) je uvedena ato informace. Ale už jenom těch 900 vojáků je fascinující a k tomu ještě 2x OT. Tak nevím.

Jacob94

• RAF
  • Warrant Officer
  • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
« Odpověď #7 kdy: Červenec 31, 2012, 11:08:48 »
Tak ony byly ty ekranoplány dost velké mrchy.

Zde protilodní verze vybavená šesti protilodními řízenými střelami s plochou dráhou letu typu 3M80 Moskit (v kódu NATO SS-N-22 Sunburn). A to byla prosím zmnšená verze původního projektu.

projekt 903 alias Lun (Holubice)

Tady je domnívám se původní verze projektu pojmenovaná prostě ekranoplan.

There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #8 kdy: Červenec 31, 2012, 03:27:18 »
Tady jsou velikostně a chronologicky seřazené všechny ruské ekranoplány. pěkně před rokem 1960 až do let 90.

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #9 kdy: Srpen 04, 2012, 07:12:15 »
Úžasné vůbec jsem nevěděl že měli tolik druhů. :o