Autor Téma: Colt M1911 A1 (USA)  (Přečteno 13003 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Colt M1911 A1 (USA)
« kdy: Únor 08, 2007, 11:41:32 am »

Colt M1911 A1

M1911 byla osobní obranná zbraň užívaná v U.S. Army při nepokojích na Texasko-mexických hranicích, za 1. a 2. světové války, v Korei, Vietnamu, Panamě, při zásahu v Granadě a dokonce i v Perském zálivu! Armáda rozhodla o nahrazení této pistole až v roce 1985. Byla používána důstojníky všech kategorií. ( ve Vietnamu jí používaly také střelci z M-60 a M-79 ) Zbraň má bohatou vojenskou minulost (je to nejdéle "bojově" nasazená zbraň ), bývala oblíbená pro svoji spolehlivost a silná v každém střetnutí. Byla nahrazena modernější pistolí M9. Colt M1911 byl též po mnoho desetiletí oblíbenou zbraní všech mariňáků. Mnoho jich slouží dodnes u jednotek SEAL a jiných speciálních jednotek ( "Tunnel Rats" ), protože podle jejich slov ?Střela ráže .45 srazí k zemi i toho nejodhodlanějšího útočníka?!

Colt M1911 je ráže .45 a funguje na principu zpětného rázu. Zbraň má uzamčený systém s nuceným poklesem hlavně. Je to poloautomatická zbraň se zásobníkem, systém Single Action (úderník musí být natažený aby bylo možno střílet, spoušť ho nenatahuje automaticky jako v systému double action). Táhlo pojistky může být zapnuto pouze pokud je kohout v napnuté poloze. Pokud je pistole zajištěná, zůstává úderník trvale v natažené poloze. M1911 byla vysoce uznávanou zbraní pro svou spolehlivost a účinnost, ačkoli měla způsob střelby Single Action a způsob zajištění zbraně byl takový, že pro nošení v poloze připravené ke střelbě musel být uživatel se zbraní dobře seznámen a vycvičen. I přez tato omezení kladená na uživatele bylo ročně hlášeno několik nechtěných výstřelů. Některé zbraně byly speciálně upravované pro vysoké důstojníky.

Technické údaje:
Primární určení: poloautomatická pistole 
Délka: 21,91 cm 
Délka hlavně: 12,78 cm
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 1,14 kg 
Hmotnost nabité zbraně: 1,36 kg
Ráže: .45 
Maximální účinný dostřel: 45 m
Úsťová rychlost: 253 m/s
Kapacita zásobníku: 7 nábojů

zdroj: i-net

Colt M1911 A1 s pouzdrem a sumkou na 2 zásobníky
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2007, 02:52:54 pm »
Jenom dodám, že pod americkým vojenským označením M9 se skrývá italská Berreta 92. Členitá, všude se zachytává, drahá.....nebýt filmů, kde z ní dělají nepřekonatelnou zbraň, byla by jen z poloviny tak slavná.

Navíc po nasazení v Afghánu říká US Army, že ráže 9 mm Luger je málo účinná a chce se vrátit zpátky k 45 ACP.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Black

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2007, 03:08:55 pm »
Děkuji za doplnění!

Musím souhlasit, že berreta není dvakrát povedená zbraň! Ani se mi moc nelíbí ( ale to je jen můj dojem ).

Někde jsem se dočetl, že se U.S.Army chce vrátit k M1911!
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2007, 03:22:55 pm »
Jsem v tomhle dost nepoučen, jestli tomu dobře rozumím, poloautomat, jako tahle nádherná klasika  :P  se na začátku natáhne a pak každý výstřel nabije pro další ránu. A u automatu, se nemusí nic natahovat, zajistit odjistit a jen pálit? Jak je to u revolverů, pamatuju, že ve westernech nabíjeli po každém výstřelu, ale snyd byly i ''poloautomaty'' ?

Rád bych v tom měl konečně jasno.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Manfred

• Host
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #4 kdy: Únor 08, 2007, 03:36:52 pm »
tak a ja este dodam ze v 30 rokoch v USA oblubena zbran mafianov, aj ked to nema nic spolocne z WW2 ale ked si predstavim colt 1911 tak si ho predstavim v ruke nejakeho mafiana, to je proste klasika

Black

• Lieutenant-colonel
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #5 kdy: Únor 08, 2007, 03:41:01 pm »
Tak podle mne je poloautomat taková zbraň, že pro každý výstřel musíš zmáčknout spoušť, kdežto u automatu ti to "sype" pořád, dokud držíš spoušť ( samopal )

Ve westernech měly perkusáky, tam musely natahovat kohoutek po výstřelu, protože tím pootočily bubínek! U dnešních revolverů se pootačí bubínek s mačkáním spouště!

Laicky řečeno...doufám, že je to srozumitelné a hlavně dobře! :)

Bambi by ti to určitě vysvětlil odborněji! :wink:

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #6 kdy: Únor 08, 2007, 03:41:48 pm »
Ne. Správně si popsal činnost "poloautomatu", neboli samonabíjecí pistole. "Automatem" se označují samočinné zbraně, střílející dávkou : natáhnu, zmáčknu spoušť, střílí celý zásobník. Pistole natáhnu, zmáčknu spoušť, jedna rána, zmáčknu spoušť, druhá......

Pleteš to dohromady s druhy spouští :

SA= Single Action. I když je náboj v komoře, před výstřelem musí být natažený kohout.

SA/DA=Single Action/Double Action. Pokud je náboj v komoře, první výstřel vystřelím promáčknutím spouště, tím se natáhne i kohout. Pro další výstřely je už natažený.

DAO, CDA, SDA........novodobé výmysly, na delší diskusi.

Takže : např. Colt 1911 je SA. Dva způsoby : nemám náboj v komoře, po tasení natáhnu závěr, tím dostanu jak náboj do komory, tak natáhnu kohout, střílím. Nebo natáhnu náboj do komory a natažený kohout zajistím pojistkou (Američané tomu říkají "cocked and locked" a nosí takto 1911 pořád!!!!)

Moderní SA/DA pistole nosím s nábojem v komoře, ale s kohoutem dole, první ránu vystřelím promáčknutím s větším odporem, pak stejné jako SA.

Prostě pokud má Colt 1911 kohout dole, nikdy nevystřelí !!!

Líbí se mi ty filmy, kde mají SA/DA pistoli, drží ji někomu u hlavy a pak pro zdůraznění svých proslovů natáhnou palcem kohoutek...:-)

Jinak první revolvery byly také SA, musely se natahovat před každým výstřelem. Je to vidět pouze v reálně natočených filmech, vzpomeňte Sedm statečných, jak pravou rukou mačká spoušť a levou dlaní natahuje kohout. Největší pistolníci si úplně vymontovali spoušť a odpalovali náboje natahováním kohoutu dlaní - "fofrování."

Jinak SA/DA se také říká revolverová spoušť, protože revolvery mohly promáčknutím odpalovat dřív než pistole. Za IIWW byly SA/DA Walther PP a PPK. Z devítek to byla jako první na světe P 38. Např. Browning HP 35 byla jen SA.

marty

• Wehrmacht
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #7 kdy: Únor 08, 2007, 03:51:06 pm »
Citace: "Bambi"
Moderní SA/DA pistole nosím s nábojem v komoře, ale s kohoutem dole, první ránu vystřelím promáčknutím s větším odporem, pak stejné jako SA.

Prostě pokud má Colt 1911 kohout dole, nikdy nevystřelí !!!

Chápu to dobře tak, že kohout není natažen (je dole) a já ho natáhnu silnějším stiskem? Jinak náboj už je od začátku v komoře... A pak už to funguje, jako poloautomat, kdy dalším už méně silným stiskem střílím po náboji  :?:  Takhle mi to aspon vyznělo, není to nebezpečnější, když zbraň se natáhne a vystřelí jen silnějším stiskem, ne jako u poloautomatu, kde se musí natáhnout náboj. Asi v případě SA/DA je mnohem důležitějšé pojistka.

Ještě, při poloautomatu, se tim typickym natazenim vsune náboj a současně se natáhne kohout, který se tedy dá natáhnout i samostatně? Jak jsi popisoval to zdůraznění.

to jako že já sem lama? Tak to dík  :roll:
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #8 kdy: Únor 08, 2007, 04:04:04 pm »
Citace
Chápu to dobře tak, že kohout není natažen (je dole) a já ho natáhnu silnějším stiskem? Jinak náboj už je od začátku v komoře... A pak už to funguje, jako poloautomat, kdy dalším už méně silným stiskem střílím po náboji  :?:  Takhle mi to aspon vyznělo, není to nebezpečnější, když zbraň se natáhne a vystřelí jen silnějším stiskem, ne jako u poloautomatu, kde se musí natáhnout náboj. Asi v případě SA/DA je mnohem důležitějšé pojistka.

Ještě, při poloautomatu, se tim typickym natazenim vsune náboj a současně se natáhne kohout, který se tedy dá natáhnout i samostatně? Jak jsi popisoval to zdůraznění.

Napáskuji zásobník, strčím do pistole, natáhnu závěr. Tím se mi natáhne kohout. U SA/DA ho můžu zase vypustit zpátky dolů (buď opatrně palcem nebo speciální pákou - nemají všechny pistole). SA/DA pak vystřelí promáčknutím spouště první ránu, každá další už je kohout natažený, protože spolu se závěrem ho natáhnou dozadu prachové plyny. Samozřejmě že můžu SA/DA nosit s napnutým kohoutem a zajištěnou pojistkou, ale proč bych to dělal, Zaprvé musím zbytečně odjišťovat, tedy pohyb navíc, zadruhé je to docela nebezpečné mít napnutý kohout, např. při pádu.

U SA vložím zásobník do pistole. Natáhnu závěr až v boji po tasení před prvním výstřelem, tím natáhnu kohout. Nebo natáhnu závěr hned doma a natažený kohout zajistím pojistkou.

Prostě základní rozdíl : náboj natáhnu do komory, vrátím kohout dolů. SA nevystřelí, SA/DA ano. Takže u SA/DA můžu střílet hned po tasení, SA musím nejdřív natáhnout (pokud nejsem bláznivýž Američan s "cocked and locked")

Samozřejmě můžu taky mít u SA náboj v komoře a palcem natáhnout jen kohout. Ale to je mnohem pomalejší než plynulým pohybem natáhnout závěr.

Dobře, dostals mě. DAO je Double Action Only= každý výstřel střílím s neměnným velkým odporem,pistol nemá kohout. Nemá to žádnou pojistku, nosí se s nábojem v komoře. Bezpečnostním prvkem je ten dlouhý chod spouště, velký odpor, žádný viditelný kohout, na který by to mohlo spadnout. Pistol "nabij a zapomeň", pro debily, kterým padají na zem a střílejí normální pistole...

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #9 kdy: Únor 08, 2007, 04:14:42 pm »
Jinak pořád si pleteš funkci zbraně a druhy spouště :

Zbraň je : jednoranná - bez problémů

opakovací - další náboj dostanu do komory mechanicky  

pohybem něčeho : kliky u Mauseru 98,

pohyblivým předpažbím u brokové "pumpy",

svým palce na spoušti u revolveru

samonabíjecí ("poloautomat") - další náboj do komory se

dostane "prací" prachové

náplně - pistole, SVT, SKS.....

samočinná ("automat") - na jedno stisknutí spouště střílí

dávku, pracuje na stejném principu

jako samonabíjecí

marty

• Wehrmacht
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #10 kdy: Únor 08, 2007, 04:20:00 pm »
Díky moc, konečně jsem to pochopil a ujasnil si to.

SA/DA tedy vystřelí, i když

Já si to nepletu, ty druhy spouště už teď chápu, ale funkce s tím úzce souvisí ne?! Jak se co nabije a natáhne a pak kolik to střílí v závislosti na natažení a zmáčknutí.

Citace
náboj natáhnu do komory, vrátím kohout dolů. SA nevystřelí, SA/DA ano.

Takže SA/DA vystřelí, i když máš kohout dole? Asi sem fakt lama.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #11 kdy: Únor 08, 2007, 04:24:40 pm »
:D Jo. Proto se to jmenuje Double Action !!!!! Kohout natáhnu silou svého palce, neboli promáčknu !!!!!!!! Při druhém a dalším výstřelu už mi ho natáhnou prachové plyny, neboli Single Action !!!!!!!!!!!!!!

marty

• Wehrmacht
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #12 kdy: Únor 08, 2007, 04:39:12 pm »
:?  tak dík to fakt potěší :twisted:

Jo, jasný, já tě blbě pochopil, když je kohout dole, znamená to, že si ho palcem natáhnul, a ne že je dole, jako že je nenataženej?

Single action chápu! Zas tak natvrdlej a blbej nejsem! Ale ten rozdíl mezi SA a SA/DA

SA: natáhnu (naboj i kohout) a vystrelim.. pak to jde samo pomocí plynů.

SA/DA: natáhnu (náboj i kohout), ale vrátim kohout do nenatažené polohy a on taky vystřelí... pak to jde samo pomocí plynů. Tohle z toho plyne!

Pokud ano, pak nechápu, proč tedy natahovat kohout, když střílí i bez natažení kohoutu.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #13 kdy: Únor 09, 2007, 07:53:53 am »
Citace: "marty"

SA: natáhnu (naboj i kohout) a vystrelim.. pak to jde samo pomocí plynů.

SA/DA: natáhnu (náboj i kohout), ale vrátim kohout do nenatažené polohy a on taky vystřelí... pak to jde samo pomocí plynů. Tohle z toho plyne!

Pokud ano, pak nechápu, proč tedy natahovat kohout, když střílí i bez natažení kohoutu.

Správně, ty můj kluku !! :D Ale při natažení závěru, když strkáš náboj do komory, se Ti automaticky natáhne i kohout. Takže ho pak musíš vrátit dolů.

Výhoda SA/DA nad SA : můžu nosit náboj v komoře a po tasení rovnou střílet, zároveň je to mnohem bezpečnější než SA s nataženým kohoutem, byť zajištěná, protože u ní je kohout už napnutý, třeba při pádu to nemusí kohout vydržet, povolí a odpálí náboj.

Abys měl radost, popíšu Ti i funkci DAO.

Náboj odpaluje úderník. Lapidárně řečeno, taková tyčka, která svým ostrým koncem napíchne zápalku a tím odpálí náboj. U SA i SA/DA kohout praští do jedný strany úderníku, tím úderem druhá strana úderníku odpálí náboj.

DAO nemá kohout. Mám náboj v komoře, mačkám spoušť. Mačkám.....mačkám...mačkám........přenosová páka od spouště má vybrání, to zachytí úderník, kolem něho je pružina..........mačkám.....pružina se napíná, úderník jde dozadu.....furt mačkám....hop, úderník se vysmekne z vybrání, pružina ho vymrští vpřed, napíchne a odpálí náboj. Plyny hodí závěr dozadu, nabije se nový náboj ze zásobníku do komory, úderník je zase vepředu......a já zase mačkám.......

Výhody : při každým výstřelu stejný (velký) odpor spouště, primárně určeno pro nošení náboje v komoře (nemůže to spadnout na kohout a tím odpálit nechtěně náboj), nemá to pojistku, nabij a zapomeň.

Nevýhody : strašně dlouhá dráha spouště, velký odpor, a pozor !! háklivé na druh střeliva. Úderník, vymrštěný jen silou pružiny, má mnohem menší sílu než úderník, do kterýho praštil kohout, takže náboje s tvrdší zápalkou neodpálí.

Tohle je čisté DAO. Z našich zbraní třeba ČZ 100. Jinak Glocky, Steyery a další mají mechanismy něco mezi SA/DA a  DAO, protože se tam částečně předepíná ta pružina úderníku. Ale to už je dost složitý a pro diskusi nepodstatný. Howgh.

Kolomaznik

• US ARMY
  • Captain
  • Semper fi
    • rudy102.cz
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. červma 2009
Colt M1911 A1 (USA)
« Odpověď #14 kdy: Červenec 06, 2008, 02:51:16 pm »
O to mže si na M9-tku vojáci ztěžujo usem taky slyšel, a pro ty kterým vadí chyby M1911A1 jako malá kapacita zásobníku tak jako zbran s nevíce kopiemi a různými upravami na světě je 1911ctka v everzi s dvouřadim zásobníkem... Co jim brání ji znovu zařadit jako pistoli číslo 1? Taky by si mohli ,,pořídit,, SaW (nebo SIG)...  

Takže HP je SA?? Hm to ji u mě posunuje trochu blíže ku 1911.

Browning 1903 a např. Colt 1908 Pocket Hamerless jsou DAO nebo jaký systém u nich totiž nevidím žádnej (vnější) kohout (možná tomu asi nerozumim co já vim..) :?

DAO, CDA, SDA - novodobé výmysly ? DAO znam, ale ty další 2 co to má bejt?

Bambi: Pistol "nabij a zapomeň", pro debily, kterým padají na zem a střílejí

normální pistole...??? Pro debily? Sic jsou Glocky DA/DAO a SIG Sauery snad taky ale neřekl bych že většina federálních agentů(bit amíků) neumí střílet...
"http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://www.rudy102.estranky.cz"
SEMPER FI - VŽDY VĚRNI!
Svět je velká koule, koulející se špatným směrem. Kolomaznik (Já)