Autor Téma: 2A3 Kondensator (Sovětský Svaz)  (Přečteno 12472 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
2A3 Kondensator (Sovětský Svaz)
« kdy: Květen 16, 2012, 09:21:56 »

V době, kdy co nebylo atomové, nebylo jak říkáme ,in´, zkonstruovali v USA 280 milimetrový jaderný kanón M-26 Atomic Annie. Zásadou bylo použití jaderných zbraní v případném konfliktu a to nejen při použití letectva a raket, ale i v rámci samohybného dělostřelectva. Ve Spojených státech po dlouhém výzkumu vznikl poziční kanón M65 Atomic Annie (atomová Anna) ráže 280mm s dostřelem 20 mil. Celkově je vyrobeno 20 kusů při ceně 800 000 dolarů za kus.

V rámci americké přítomnosti v Evropě se tato děla dostala i do Západního Německa, kde sehrála propagandistickou roli. Aby Sovětský svaz nebyl zahanben a zároveň osočován svými spojenci, že jsou vydáni možnému americkému atomovému útoku na pospas, vydala Výbor sovětů nařízení zahájit vývoj vlastních dělostřeleckých kompletů - samohybného minometu ráže 420mm a samohybného kanónu ráže 406,4 mm.

Vývoj 406,4 mm kanonu probíhal pod označením SM-54 Grabin v konstrukční kanceláří CKB-34, jejich výroba pak v. Závodě № 221. Dělostřelecký systém dokončila Grabinova konstrukční kancelář Nižnij Gorkij krátce poté. Podvozek vycházel ze sovětského těžkého tanku T-10M, ovšem značně upravený pro požadavky děla. Samotná instalace děla SM-54 na podvozek Objektu 271 proběhla 26.prosince 1956.  Hlaveň děla byla hladkého vývrtu.  Kanón byl schopen vystřelovat jaderné projektily o hmotnosti 570kg s počáteční rychlostí 716 m/sek do vzdálenosti 35,6km.

Pohon kompletu o váze 64 tun zajišťoval vodou chlazený vidlicový dvanáctiválcový vznětový motor V-2-IS (V2K) o výkonu 700 k (552kW - 2100 otáček/ min). Maximální rychlost 30km/hod. a dojezd 200 km po silnici. Válka.cz uvádí jako pohonnou jednotku V-12-6B (turbo diesel) se stejnými výkony.

Celkem vznikly čtyři kusy, které byly veřejnosti představeny na listopadové přehlídce Rudé armády v roce 1957, kde ji měli možnost spatřit i západní pozorovatelé. Další přehlídky se účastnily 7. července 1957, kdy projížděly po ulici Běloruská před stanicí metra. Poté byly tyto dělostřelecké systémy podrobeny dělostřeleckým zkouškám a následně převedeny do stavů rezerv Vrchního velení.
V těch zůstaly v ,,aktivní" službě až do nástupu Nikity Chruščova, který dal přednost raketám před projekty těžkého dělostřelectva a super těžkých tanků ze stalinské éry. To znamenalo, že roku 1960 byly všechny čtyři kusy vyřazeny z armádních útvarů. Tři kusy byly kompletně sešrotovány, čtvrtý kus se dochoval do dnešních dnů a je možné jej spatřit v Centrálním muzeu ozbrojených sil v Moskvě.

Vysvětlivky označení:
SM-54 - dělo 406,4mm
Objekt 271 - upravený podvozek tanku T-10M

Ráže     406 mm
Kadence    1 výstřel za 5 minut
Maximální dostřel    35.6 km (Wikipedie a valka.cz uvádí 25.6 km)

Bojová hmotnost:    64000 kg
Celková délka:    20000 mm
Celková šířka:    3080 mm
Celková výška:    5750 mm

Zdroje:
palba.cz, časopis Modelář 6/2007, valka.cz, wikipedie
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
Re: 2A3 Kondensator (Sovětský Svaz)
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2012, 08:47:10 »
Já jsem se díval na velikost toho děla, a viděl jsem tam délku 20 m, to je dost velké. Mohl by jste někdo napsat, jak měl dlouhou hlaveň?
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #2 kdy: Květen 17, 2012, 11:38:43 »
Já bych viděl ty čísla trochu jinak. Jestli je celková délka vozidla 20 metrů, není možné, aby délka hlavně kanonu měla 30 metrů. To by pouze teoreticky trčela ještě 10 metrů za tank.
Zase pouze teoreticky, dejme tomu, že hlaveň (závěr) je asi ve středu vozidla. Použitý tank T-10M (asi ho neprodloužili, byl jen modernizovanou verzí), vycházel z těžkého tanku T10 s délkou korby 7,25 m (7250 mm). Tím budem spíše odčítat.
Takže polovina z 7250 mm je 3625 mm, z celkové délky 20 000 mm se odečte 3625 mm a výsledek je 16 375 mm
To by měla být pravděpodobná délka hlavně - 16,38 m
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #3 kdy: Květen 18, 2012, 08:07:52 »
Děkuji moc, asi spíš to bude ta druhá možnost, ale i tak je to dost dlouhá hlaven. Taky to mělo dost velký dostřel, ale stejně se mi zdá, že je to v bojových podmínkách nepoužitelné.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #4 kdy: Květen 18, 2012, 08:39:51 »
Já bych viděl ty čísla trochu jinak. Jestli je celková délka vozidla 20 metrů, není možné, aby délka hlavně kanonu měla 30 metrů. To by pouze teoreticky trčela ještě 10 metrů za tank.
Zase pouze teoreticky, dejme tomu, že hlaveň (závěr) je asi ve středu vozidla. Použitý tank T-10M (asi ho neprodloužili, byl jen modernizovanou verzí), vycházel z těžkého tanku T10 s délkou korby 7,25 m (7250 mm). Tím budem spíše odčítat.
Takže polovina z 7250 mm je 3625 mm, z celkové délky 20 000 mm se odečte 3625 mm a výsledek je 16 375 mm
To by měla být pravděpodobná délka hlavně - 16,38 m

Asi ho ale prodloužili, tank T-10 má 7 pojezdových kol a 3 nosné kladky a na 2A3 Kondensator vidím 8 pojezdových a 4 nosné. Takže asi o něco delší ten podvozek bude.

Ale "přesnou" délku bych odhadl asi takto: ten lauf je dlouhý jako prase   ;D

video ze zkoušky M65 ATOMIC ANNIE
http://www.armadninoviny.cz/video-atomove-delostrelectvo.html?hledat=M65+Atomic+Annie
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #5 kdy: Květen 18, 2012, 07:01:37 »
Pojezdové kola jsem tedy nepočítal.  :D  Takže si můžeme přičíst 0,5 m, i když to přeženem, délka hlavně kanonu nepřesahuje 17 metrů. Příležitostně sem ještě něco přihodím.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #6 kdy: Květen 18, 2012, 07:13:12 »
Pojezdové kola jsem tedy nepočítal.  :D  Takže si můžeme přičíst 0,5 m, i když to přeženem, délka hlavně kanonu nepřesahuje 17 metrů. Příležitostně sem ještě něco přihodím.

Půl metru na jedno pojezdové kolo u těžkého tanku????? Tak to  přidej.  A to podstatně.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #7 kdy: Květen 18, 2012, 07:31:38 »
Nepočítal jsem 0.5 m na pojezdové kolo, jen jsem se vyjádřil, že jsem je nepočítal. Tu délku 0.5 metru jsem přidal k délce kanonu, s předpokládaným prodloužením korby asi o 1 metr, za předpokladu, že kanon bude končit asi ve středu korby. Tím "prodloužení" dělím dvěma.

Velmi podařený model 2A3 Kondensator.

Zdroj : smallscaleafv.com

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #8 kdy: Květen 18, 2012, 07:41:33 »
Já bych to prodloužení korby viděl spíš na 2m, ale ten kanón bych asi tipoval menší. Tak něco mezi 2/3 až 3/4 z celkové délky 20m.  Chtělo by to holt fotku přímo z boku, ten úhel pohledu dost zkresluje.

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #9 kdy: Květen 18, 2012, 07:55:48 »
To jsou vše pouze odhady, zkusím něco sehnat. Jinak jsem jen tak počítal prodloužení korby o jedno pojezdové kolo.
korba se sedmi pojezdovými koly - 7250 mm
korba s osmi pojezdovými koly - 8286 mm

Zdroj : airlandseaweapons

Další podrobné fotky vozidla : http://svsm.org/gallery/406mm_2a3

Při testování jmenovaného vozidla docházelo k mnoha poruchám. Při výstřelu vozidlo "couvlo" o několik metrů, už po vypálení několika simulátorů jaderných granátů byly poškozeny tlumiče.
Po každém výstřelu byl kontrolován stav konstrukce celého vozidla, aby bylo zjištěno poškození slabých částí. Konstruktéři následně přicházeli s novými řešeními, avšak "couvání" při výstřelu neodstranili. Po stém výstřelu se hydraulika úpně zhroutila.
Na zrušení 2A3 Kondensatoru se podepsaly nejen raketové systémy, ale i neschopnost projiždět ulicemi měst, pod mosty, pod elektrickým vedením.
Jinak samohybný minomet 2B1 "Oka" (Objekt 273) s ráží 420 mm měl hlaveň o délce 20 metrů.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #10 kdy: Květen 19, 2012, 12:13:58 »
Tak ty obrázky asi podporují mou teorii o délce kanónu mezi 2/3 až 3/4 z celkové délky 20m. Ale zaujal mne ten obrázek bezzákluzového děla S-103 ( C-103 ) Víš o něm něco bližšího? 

A ktomu popisovanému "couvnutí" po výstřelu. Ono to pěkně škublo i při výstřelu plnou ráží i z T72.

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #11 kdy: Květen 19, 2012, 09:20:16 »
Viděl bych, že ten bezzákluzový byl lépe použitelný, hlavně teda kvůli té hydraulice :D
Přední pojezdová kola a jejich tlumiče by měli měnit po každém výstřelu, takový zpětný ráz je docela slušná věc. Co by se stalo kdyby mířil 90°směrem nahoru, by ho pak museli vykopávat ze země :D

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #12 kdy: Květen 25, 2012, 08:23:11 »
Tento samohybný kanón som videl v múzeu delostrelectva a raketovej techniky v Petrohrade. Múzeum všetkým vrele doporučujem. Bolo to asi naj military múzeum čo som navštívil.

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #13 kdy: Květen 25, 2012, 01:21:22 »

Podle tohoto obrázku by se dala zjistit délka hlavně.