Anketa

Který raketomet je dle vás lepší?

Nebelwerfer 42
47 (53.4%)
Kaťuše
41 (46.6%)

Celkem hlasů: 22

Autor Téma: Nebelwerfer  (Přečteno 44697 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Nebelwerfer
« Odpověď #30 kdy: Únor 05, 2007, 07:13:31 »
No ja jsem trochu zapátral, samozřejmě jsem nenašel odpověd na otázku "Proč to tak kouří?"  :D , ale našel určitou věc, která by možná mohla být vysvětlením.

Konstrukce 150mm střely byla následující (nenašel jsem schéma, takže pouze slovně), Pohonné ústrojí bylo umístěno ve špici střely, tím bylo přesunuto těžiště co nejvíce dopředu a bojová hlavice byla umístěna na konci náboje, raketa tedy připomínala zvon. Pro zvýšení rychlosti střely bylo po obvodu střely v zadní šásti na vnitřní straně pláště umístěno 26 Venturiho trubic, které svíraly s podélnou osou pláště úhel 14 stupňů. Trubicemi procházely výfukové spaliny, která tak vlastně střelu dále urychlovaly a dodaly jí navíc tolik potřebný otáčivý spin. Jako pohonná látka sloužil černý prach, rozdělený do sedmi prachových tyčí. Celá střela vážila 34,8kg, měřila 924mm a hmotnost bojové hlavice byla 2,47kg TNT. Používala se převážně proti živé síle protivníka.

Konstrukce 210mm střely byla odlišná. Více se podobala konvenční střele. Bojová hlavice byla ve špici, a pohonné ústrojí v zádi střely, tedy klasické tlačné uspořádání, ani zde nechybělo 22 Venturiho trubic pod úhlem 16 stupňů. Celá střela vážila 109,8kg, měřila 1,25m a bojová hlavice byla 10kg amatolu. Pohonná hmota zůstala stejná. Tato střela se používala proti odolnějším cílům a proto při dopadu vytvářela charaktristické krátery narozdíl od 150 mm střely.

Vím, že pro někoho to může být nepochopitelné, ale snažil jsem se to přepsal tak aby to bylo pro nás laiky srozumitelnější. Přikláním se tedy ke Kageneckovi, že míra "zadýmení" při střelbě by mohla být dána typem použité střely.

Jinak ještě bych dodal, že kromě 150mm a 210mm střely existovaly i 280mm, 300mm a 320mm střely.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Milan S.

• Finská armáda
  • Everstiluutnantti - Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
..
« Odpověď #31 kdy: Únor 05, 2007, 07:43:24 »
tak sem jeste chvili googloval a nasel sem informaci, ktera zde uz mozna padla, ale v souvislosti s tou velikosti koure me napadlo tohle: nebelwerfer palil hlavice s vybusnou naplni, bojovym plynem a zadýmovací hlavice. Tak jestli ty fotky s tim velkym kourem nejsou proste jen nebelsky dymovnice, protoze to neleti zas tak dlouho a do takovy trubky se zadymovaci sloze vejde mrte, tak proc resit inicializaci pri dopadu... treba premejsleli stejne a proste zadymovaci sloz se zapalila rovnou pri odpaleni rakety a cmoudila cestou k cili a pak na miste dopadu.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Nebelwerfer
« Odpověď #32 kdy: Únor 05, 2007, 08:18:48 »
Taky moznost :)

Ale spis se priklanim k tem ruznym druhum raket.

Jinak to o tech raketach, to jsem nevedel, ze meli i jine umisteni bojove hlavice. Domnival jsem se, ze 210 mm to melo kvuli presnosti stejne. Asi prisli na jiny zpusob jak zpresnit strelu.

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Re: ..
« Odpověď #33 kdy: Únor 05, 2007, 08:19:12 »
Citace: "m!|_An"
tak sem jeste chvili googloval a nasel sem informaci, ktera zde uz mozna padla, ale v souvislosti s tou velikosti koure me napadlo tohle: nebelwerfer palil hlavice s vybusnou naplni, bojovym plynem a zadýmovací hlavice. Tak jestli ty fotky s tim velkym kourem nejsou proste jen nebelsky dymovnice, protoze to neleti zas tak dlouho a do takovy trubky se zadymovaci sloze vejde mrte, tak proc resit inicializaci pri dopadu... treba premejsleli stejne a proste zadymovaci sloz se zapalila rovnou pri odpaleni rakety a cmoudila cestou k cili a pak na miste dopadu.

Tím to 100% není, v mnoha vzpomínkách sovětstkých i německých vojáků se  říká, že když "Nebelwerfery začaly malovat po obloze" bylo zle. Já si stojím za tím už říkal Kageneck a pak i já, že to je způsobeno typem rakety. Navíc dýmovnice začne "dýmat" stejně až ve vzduchu.

Bojový plyn? To mi řekni jaký?  :?:  :?:
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Milan S.

• Finská armáda
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
..
« Odpověď #34 kdy: Únor 05, 2007, 10:21:56 »
No sám nevím, byla to dosti krátká definice o tom ze rakety nesly plyn/explosiva/dymovnice... mozna to je kachna.

S tim kourem to byla jen takova moje dalsi teorie :) ale bude to spis urcite tema razema, ta vetsi pravdepodobne dela vetsi bordel a ty raze 300+ uz asi vubec. Taky jsem se docetl o slusnym psychologickym ucinku, ze to kvileni bylo max. neprijemny.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Nebelwerfer
« Odpověď #35 kdy: Únor 06, 2007, 07:42:58 »
Pokud byl hnací složí černý prach, muselo to kouřit ukrutně pokaždé !! Viděli jste někdy střelbu čeným prachem? dva tři výsttřely z revolveru a nebylo nic moc vidět.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Milan S.

• Finská armáda
..
« Odpověď #36 kdy: Únor 06, 2007, 06:16:52 »
a jo.. to sem prehlid  :idea:  pamatuju kdyz sme kdysi s kamosem zapalil hromadku cernyho prachu co sme nalamali z petard a byl to ku*va oblak kouře, tak teď to je jasný..  jak ale vysvětlit fotky, kde ten kouř není? Asi v těch stabilizačních tryskách bylo něco jinýho

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Nebelwerfer
« Odpověď #37 kdy: Únor 07, 2007, 02:42:20 »
Jak píše Bambi, tak černý prach kouří "ukrutně"!

Našel jsem něco o pohoných látkách:

Do roku 1940 za tepla lisovaný černý prach. Protože mělo zrno malou pevnost a docházelo k tvorbě trhlin a následným nehodám při střelbě, tak se od roku 1940 používal diglikolový prach. Existovaly 3 druhy prachových náplní v závislosti na vzdušných teplotních podmínkách.

Normální ( -25°C +40°C )

Arktická ( -45°C -0°C )

Tropická ( -5°C +50°C )

Technicko-taktická data 150 mm střel:

150mm Wurfgranate Spreng ( trhavá )

Rozměry:

délka: 979 mm

průměr: 158mm

Hmotnost:

celková: 31,8 kg

hnací náplň: 6,35 kg

bojová náplň: 2,5 kg

Úsťová rychlost: 342 m/s

Max. dostřel: 7055 m

150mm Wurfgranate 41 w Kh Nebel ( kouřová )

Rozměry:

délka: 1020 mm

průměr: 158 mm

Hmotnost:

celková: 35,9 kg

hnací náplň: 6,35 kg

bojová náplň: 3,86 kg

Úsťová rychlost: 342 m/s

Max. dostřel: 6905 m
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Paulus

• ČSR
  • Kapitán
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. března 2009
Nebelwerfer
« Odpověď #38 kdy: Březen 31, 2007, 08:19:25 »
Já si myslím,že nebelwer je lepší.Více se podobá dělu a mohl střílet v nouzi rakety na útočící tanky.Měl také vyšší kadenci palby díky otáčivému systému.Naví se mohl montovat na SD.Kfz 251 a být tak lépe chráněn před nepřítelem a zvýčilo to mobilitu.Kat'uše vystřílela a pak dlouho nabíjela,na rychlou palbu nebyla stavěná,ale zase jich bylo víc.Kat'uši se podobá také raketomet pro M4 Sherman,který se po vybití odhodil.

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Nebelwerfer
« Odpověď #39 kdy: Březen 31, 2007, 09:45:23 »
Další kdo se upích. Měl si tam napsat všechny nebo nikoho. :D  Ale to video se mi moc líbí....
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Sepp Rössner

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Nebelwerfer
« Odpověď #40 kdy: Duben 01, 2007, 10:55:10 »
V poho , ja jsem si to tak myslel.  :roll:
"Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou."
General G. C. Patton

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Nebelwerfer
« Odpověď #41 kdy: Říjen 16, 2007, 03:00:25 »
Hlasuji pro Nebelwerfer a dodám,že když střílely Kaťuše,Němci zastrčili hlavy do okopů a nevystrčili je,dokud palba trvala.Jenomže sověti,když zjistili,že střílejí Nebelwerfery,snažili se okamžitě přesunout palbu tam,protože byla vražednější a způsobovala jim větší ztráty,už jen tím,že exploze probíhaly nad zemí a měly větší účinek proti živé síle.To video je SUPER!!!Nemám slov.flak88
flak88

Heinrich Reimers

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. srpna 2008
Nebelwerfer
« Odpověď #42 kdy: Říjen 16, 2007, 03:02:44 »
já taky Nebelwerfer,dokázal narušit morálku vojs už tím svým ůpěním :wink:

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Nebelwerfer
« Odpověď #43 kdy: Říjen 16, 2007, 03:14:05 »
kaťuša bola potom asi svojim zvukom morálke nepriteľa prospešná, že  :wink:
The only easy day was yesterday.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Re: Nebelwerfer
« Odpověď #44 kdy: Říjen 16, 2007, 03:22:55 »
Citace: "flak88"
Hlasuji pro Nebelwerfer a dodám,že když střílely Kaťuše,Němci zastrčili hlavy do okopů a nevystrčili je,dokud palba trvala.Jenomže sověti,když zjistili,že střílejí Nebelwerfery,snažili se okamžitě přesunout palbu tam,protože byla vražednější a způsobovala jim větší ztráty,už jen tím,že exploze probíhaly nad zemí a měly větší účinek proti živé síle.To video je SUPER!!!Nemám slov.flak88

Děkuji.

Ale ten přesun palby mohl být možná způsoben větší šancí na zásah. Zatímco Nebelwerfer musí být odtažen, tak ruský protějšek může během okamžiku zmizet z místa střelby.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel