Autor Téma: Protiletadlový kanon - fungování  (Přečteno 16566 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

von Irgirg

 • ČSR
 • Rotný
 • Příspěvků: 95
Protiletadlový kanon - fungování
« Odpověď #15 kdy: Listopad 26, 2007, 07:53:27 »
Citace: "Kageneck"
Je fakt, že i holky z hitlerovy mládeže (tuším, že pro holky se to jmenovalo jinak) obsluhovaly kanony. I Kageneck v knize vzpomíná, že bojovaly jako muži ale bylo zvláštní je pohřbívat jako vojáky.Citace


Jenže ono hlavní nálety byly od r. 1943............
To nepopíram, ale to "většinou" se mi tam prostě nelíbí :D
Správně.  :D  Hitlerjugend (HJ, Hitlerova mládež) byla určena chlapcům ve věku 14-18 let. Dívky tohoto věku se družily v organizaci Bund Deutscher Mädel (BDM, Liga německých dívek). Pro dítky mladší, od 10 let, obého pohlaví vznikla mládežnická organizace Deutsches Jungvolk (Německá mládež).

Béďa

 • Wehrmacht
  Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 284
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 4. listopadu 2008
Protiletadlový kanon - fungování
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 12, 2007, 09:06:05 »
to flak: Brémy a 60 letadel? O obraně třetí říše moc nevím, neuvedl bys nějaké publikace kde se dají informace načerpat?Distanční zapalovače: promát měli Američané, poprvé byly nasazeny v Pacifiku a později v Evropě proti V1, jejich účinek byl natolik revoluční, že na sestřelení jednoho letadla bylo potřeba asi 500 granátů, dříve to bylo 5000 granátů...

QVAK

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 143
Re: Protiletadlový kanon - fungování
« Odpověď #17 kdy: Srpen 21, 2013, 09:13:06 »
Veškerá dělostřelecká munice se nastavovalo ručně.

malé ráže měli jen narazové zapalovače, a samodestrukční účínek.

střední ráže se nastavovaly buď na tříštivé nebo tříštivothavé

to znamená tříštivá explodovala hned po nárazu a tříštivotrhavá se až po nějakým čase(pár desetin sekund)

velké ráže hlavně protiletecké šrapnely se časovaly na čas

zaměřovač určil výšku a podle tabulek se nastavilo za jakou dobu ma granát explodovat po výstřeluG41M

Existuje ještě jeden zapalovač pro malé ráže. Američané ho nazvali rádiový. Používali ho na granátech <40 mm. Fungoval jako primitivní radiovýškoměr (reagoval na příjem vyslaného signálu). Inicioval granát cca 8 m od cíle. Celou válku byl tajný. Američané tvrdí, že jeho zavedením zvýšil účinnost palby 4x.

Střelba probíhala takto:

Malé ráže:
Střílí ze zásobníku nebo pásu a střílí jen přímou palbu kdy miřič ovládá vlastní míření a odpaluje kanón. Velitel čety přiděluje cíle a vyhodnocuje vlastní - cizí. Dělovod odhaduje nebo měří vzdálenost cíle kterou časovač nastavuje na mechanizmu který (pokud se nestřílí "radiozapalovačem") nastavuje během nabíjení čas destrukce náboje >20 mm ráže. U ráží <20 se časování nenastavuje.
Střední a velké ráže:
Sestava - děla jsou rovnoměrně umístěna na obvodu kruhu o průměru 80 - 100 m. V jeho středu je umístěn optický zaměřovač se sloučeným dálkoměrem. Všechna děla jsou zaměřena do Hlavního směru .
1/ Děla nestřílí přímou palbu ale nastavují navelené prvky (azimut, náměr a čas) a střílí na povel salvou. Palbu řídí velitel baterie s velitelskýcm družstvem jež jsou vybaveni a obsluhují centrální zaměřovač(odečítají prvky a navelují je na děla).  Individuální zaměření se provádí jen tehdy když je sestava rozbita a to obdobně jako u malých ráží.
2/ S pomocí radaru je vše shodné jako s optickým zaměřovačem jen prvky se velí pomocí pojítek od radaru a musí se u nich přepočítat oprava (o rozdíl umístění radaru a baterie vůči cíly).
3/ S pomocí mechanizace. Děla jsou vybaveny hydraulickými mechanizmy pro nastavování  prvků a časování střel a baterie hydrocentrálou. Děla se propojí hydraulickými hadicemi s Řízením palby a řídící palby (velitel baterie) s pomocí velitelského družstva si prvky, časování i odpal děl provádí centrálně sám. Obsluhy jen nabíjí děla. Tento způsob palby je jejrychlejší i nejpřesnější a je možno k řízení palby využít jak radaru tak dálkoměru.

Veškeré granáty >20 mm jsou vybaveny z výroby nastaveným autodestrukčním zapalovačem (většinou dnovým) aby při palbě na letadla na zemi nezpůsobily větší škody než letadla nepřítele.
P.S. Tříštivotrhavé dělostřelecké náboje se na letadla nikdy nepoužívají. Mají malou účinnost. Letadla se sestřelují střepinami. Přímím zásahem jen malými rážemi a z krátké vzdálenosti.