Autor Téma: Bitva u Zborova  (Přečteno 4181 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Dandy.DG.

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 238
 • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
  • http://www.obecprlov.cz/
Bitva u Zborova
« kdy: Únor 15, 2012, 08:23:07 »
BITVA U ZBOROVA
Bitva u Zborova (2. července 1917) byla součástí tzv. Kerenského ofenzívy a představovala první významné vystoupení Československých legií na východní frontě. Úspěch československých jednotek byl natolik výrazný, že ruská vláda poté zrušila veškerá omezení na formování nových jednotek z českých a slovenských zajatců.
Československá střelecká brigáda o síle asi 3500 mužů (1. střelecký pluk „Mistra Jana Husi“, 2. střelecký pluk „Jiřího z Poděbrad“, 3. střelecký pluk „Jana Žižky z Trocnova“) v rámci tzv. Kerenského ofenzívy, na vedlejším směru, dosáhla slavného úspěchu, když nadšeným útokem prorazila přes 4 linie pozic rakousko-uherské armády až do hloubky asi 5 km a získala velký počet zajatců a válečného materiálu. Proti Československé střelecké brigádě zde stály část 86. pěšího pluku a 6. pěšího pluku 32. uherské pěší divize a rakouské pěší pluky č. 35 (plzeňský) a č. 75 (jindřichohradecký) z 19. pěší divize o síle asi 5500 mužů dobře vystrojených a výborně vyzbrojených. Oproti tomu Čs. střelecká brigáda měla velmi slabou výzbroj, kulometů zoufalý nedostatek a  zcela nedostatečná byla i výstroj. Ztráty Čs. střelecké brigády – 185 padlých a  zemřelých následkem zranění a asi 700 zraněných. Krvavý byl i polední boj o Mogilu, opevněné návrší držené Maďarským plukem. Tam padla většina z téměř 200 našich legionářů. Ruská armáda byla v té době již z velké části rozložená působením bolševických agitátorů v čele s Leninem. O to větší váhu mají činy našich legionářů v samotné bitvě u Zborova a pak i v tažení přes Sibiř. V knize doc. Dr. Jaroslava Prokeše se spousty ruských vojáků bratřily s Rakousko-Uherskými pluky, zakopávaly zbraně a munici a z toho důvodu byla výzbroj našich dobrovolců tak chatrná. Pušky, několik kulometů, žádné dělostřelectvo, to jim poskytovali ruští vojáci stále ještě věrní  Kerenského vládě.
Prokeš píše, že se i mezi legionáři rozmáhala poraženecká nálada a dokonce si sundávali „letnočky“ neboli Masaryčky – trikolóry s čepic z důvodu, kdyby náhodou padli do zajetí R-U armády, tak  by dostali za velezradu provaz. Brzy však pochopili, „že již nelze bez hanby a výsměchu ustoupiti, že je v sázce čest národa pro níž nutno se bít v rozhořčeném a zoufalém zápase na život a smrt“
Čechoslováci byli špatně živeni přesto dnem i nocí pracovali na opravě zákopů a stavbě nových. Doplňovali  chatrnou výzbroj a seznamovali se s terénem.
Úsek, který byl přidělen Československé brigádě byl s ohledem na její nevelkou početnost a špatvou výzbroj příliš velký neboť jeho délka byla šest a půl kilometru. Rozklaádal se na jihozápad od městečka Zborova mezi vesničkami Pohrebce a Josefůfvka a byl rozdělen bodem, zvaným „lunet Káťa“ na dva úseky  severní  a  jižní . Severní část vybíhala k nepříteli opěrným bodem „Marusja“ a byla obsazena prvním plukem. V záloze stály oddíly třetího pluku. Velitelem tu byl plukovník Mamontov. Jižní, delší část úseku zaujal pod velením podplukovníka Zembalevského druhý pluk a druhý prapor třetího pluku.Na severu a na jihu od čs.úseku byly rozloženy tzv. Finské divize 4.a 6. jejichž úkolem bylo dobytí vrchu Mohyla a vesnice Koňuch. Na rakouské straně stál 35.plzeňský a 75.jindřichohradecký s velkým podílem Čechů ve svých řadách.
V bitvě u Zborova proti sobě snad i bojovali dva budoucí českoslovenští prezidenti: Klement Gottwald na rakouské straně a legionář Ludvík Svoboda, a T. G. Masaryk bitvu sledoval z Petrohradu pomocí telegramů a válečných vývěsek. U Zborova bojoval 1. střelecký pluk ještě pod názvem pluk „Svatého Václava“. Po Zborovské bitvě, když profesor Tomáš Garrigue Masaryk naše vojáky navštívil, dovolil si jako předseda Československé národní rady tento pluk přejmenovat na pluk „Mistra Jana Husa“. Souhrnně byly výše uvedené pluky označeny ruským velením čestným názvem „pluky 18. června“ (podle ruského kalendáře v den zahájení ofenzívy Alexandra Fjodoroviče Kerenského, den před Zborovskou bitvou) a mohly si na své prapory a korouhve připevnit čestné Georgievské (svatojiřské) stuhy. Vrchní velitel ruských vojsk ocenil naše legionáře s tím, že se klaní před jejich statečností a jejich velitelem, a poklonil se před T. G. Masarykem po mužicku, až po pás.
Tomáš G. Masaryk se poté zasloužil o dobudování první divize dvěma pluky (pluku Jana Husa a Jiřího z Poděbrad výše zmíněným třetím Jana Žižky z Trocnova a čtvrtým plukem Prokopa Holého Velikého) a založením druhé divize, jejíž první střelecký pluk byl pojmenován právě po něm (pátý pluk T. G. Masaryka). Rovněž jízdní pluky Jana Jiskry z Brandýsa a jízdní pluk nitranských kozáků vznikly právě Masarykovou zásluhou. Při odjezdu T. G. Masaryka přes Sibiř (7. března 1918) vznikala již třetí divize, a to 9. střelecký pluk Jana Sladkého Koziny z Hrádku a 10. střelecký pluk Karla Havlíčka Borovského. Když Masaryk dorazil do Vladivostoku jako „kvartýrmajstr“ českých legionářů, bojovalo již 12 střeleckých pluků a dva obrněné vlaky (vždy s lokomotivou vzadu a prázdným odminovacím plošinovým vagonem vpředu.
Hrdinové v pravém slova smyslu. Vezměte si, že padnete do zajetí, dostanete se z hrůz zákopů a potom se tam dobrovolně vrátíte a ještě k tomu s nadšením pro věc, která byla v té době nejistá.Nejmladší dobrovolníci.Pochod Čechoslováků ke ZborovuČeští důstojníci: Šidlík, Eisenberger,Švec, Podmol a Koukolík./Cecová u Zborova/Zdroj: Doc.Dr.Prokeš : Dějiny naší samostatnosti
                                        Wikipedie
DANDY D.G

Jarouš

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 233
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: Bitva u Zborova
« Odpověď #1 kdy: Únor 23, 2012, 05:54:02 »
Výročí bitvy u Zborova se za první republiky slavilo jako den Armády.
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

Dandy.DG.

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 238
 • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
  • http://www.obecprlov.cz/
Re: Bitva u Zborova
« Odpověď #2 kdy: Únor 23, 2012, 06:17:00 »
 A taky v současnosti bychom si na legionáře měli vzpomenout častěji.
DANDY D.G