Autor Téma: Carl von Pückler-Burghauss  (Přečteno 6181 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

RainBowPolux

 • Wehrmacht
  Stabsgefreiter - desátník
 • Příspěvků: 72
  • Můj nový blog
Carl von Pückler-Burghauss
« kdy: Únor 03, 2012, 09:49:01 »
Carl von Pückler-Burghauss
 
7. října 1886 - 12. května1945

Byl německý šlechtic, veterán z Velké války a velitel jednotek Waffen-SS za 2. války. Dosáhl hodnosti SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS a velel posledním vzdorujícím jednotkám v Československu i po podepsání kapitulace 7. května.

   Před Velkou válkou a za ní
Narodil se 7. října roku 1886 ve Vratislavi. Jeho otcem byl major pruské armády ve výslužbě  Friedrich hrabě von Pückler-Burghauss a matkou byla hraběnka Elly von Köppen.
Měl jednoho sourozence-bratra Sylviuse.
Po ukončení vysoké školy (vojenské akademie) nastoupil v roce 1907 do Raichsheeru a už v říjnu téhož roku mu byla udělena hodnost poručíka (Leutnant)
Roku 1913 byl převelen mezi rezervní důstojníky a oženil se Olgu Elizabeth, princeznou Saxea- Altenburgskou, vévodkyní Saskou. Narodili se jim čtyři děti (tři z nich však až po Velké válce), nejstarší byla dcera Ella Viola (*8. dubna 1914; † 04.4.1982), další dcerou je (podle dostupných informací) stále žijící  Eleonore-Renata (*25. listopadu 1919), předposledním dítětem byl  syn Karl Rüdiger, ten však zemřel v novorozeneckém věku, narodil se a zemřel roku 1923. Poslední syn se také nedožil ani jednoho roku, jeho jméno se mi však nepodařilo zjistit.
Za Velké války bojoval ve Francii a Polsku, v roce 1917 byl povíšen do hodnosti nadporučíka (Oberleutnant ) a zbytek války strávil v generálním štábu  u Armee Korps Nr. 6 (6. armádní sbor). Byl mu udělen Železný kříž v obou třídách.

   Meziválečné období
Po krátké službě u jednotek Freikorps se v roce 1920 vrací na rodné sídlo v Nützdorfu a zjištujě, že jeho otec již nežijě, ve stejné době si ke jménu přidává Burghauss.
1. prosince 1931 vstoupil do řad NSDAP (člen Nr.788.697) a zároveň vstoupil i do SA, kde dostal hodnost SA-Sturmbannführer. Jeho kariéra v SA nebyla nijak výrazná, prošel řadou hodností a službu u SA dokončil jako SA Gruppe Silesia.

   2. válka
Válka zastihla  Pücklera v hodnosti kapitána (Hauptmann), kdy sloužil jako pobočník generála Alfreda Hubickiho u 4. Leichte Division (4. lehká divize). S touto divizí se zúčastnil invaze do Polska.
25. listopadu 1939 byl  Pücklerovi schválen přestup k jednotkám SS. V roce 1942 působil jako zástupce policejního šéfa pro střední Rusko SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bach-Zelewskiho a dne 12. září stejného roku byl povýšen do hodnosti SS-Brigadeführera a Generalmajora Waffen-SS. Byl nucen opustit východní frontu a odjet do Protektorátu Čechy a Morava, protože byl jmenován vrchním velitelem SS pro tuto oblast.
V květnu 1943 byl povýšen do hodnosti SS-Gruppenführera a Generalleutnanta Waffen-SS a byl převelen k  15. Waffen-Grenadier Division der SS (lettische Nr. 1) působící v Lotyšsku a stal se jejím velitelem. U této jednotky setrval do 17. února roku 1944 a poté se opět vrátil do Protektorátu, kde zastával svou starou funkci až do konce války.

   Poslední boje 2. války
7. května byla v Remeši podepsána notoricky známá bezpodmínečná kapitulace německých vojsk v Evropě, to však neznamenalo konec bojů, jak se spousta lidí domnívá. Pückler se rozhodl neuposlechnout rozkazu a pokračoval v boji proti Rudé Armádě a českým povstalcům. Jeho vojáci (zbytky jednotekKampfgruppe Wallenstein a pluku Der Führer z SS Divize Das Reich) se pohybovali kolem demarkační linie a snažili se vyhnout zajetí Rusy. Vojáci (asi 6000) byli roztroušeni podél asi 30 km demarkační linie v oblasti mezi Čimelicemi a Milínem. Tři dny odolávali jeho muži útokům 104. gardové střelecké divize pod velením generála Sergeje Serjogina, nakonec v noci z 11. na 12.  května podepsal kapitulaci svých vojáků plukovníkovi Allisonuovi, náčelníkovi štábu 4. tankové divize XII. Sboru.  Pückler byl přesvědčen, že své vojáky zachránil před sověty, američané však zajatce stejně předali do rukou Rudé armády, protože byli zajati na její straně demarkační linie (Američané se stáhli zpět ke Strakonicím).
Po podepsnání kapitulace odešel  Pückler na kraj Čimelic do domu číslo popisné 99 (ze mně nepochopitelných důvodů nesouhlasí se současným označením) a zastřelil se svou pistolí. Spolu s ním se zastřelil jeho pobočník, tlumočnice-asi 28 letá Lili Mühlingová, která ,,popravila“ svou  4letou dcerku a matku Lola Gargishovou.
13. května byl generál a další mrtví vojáci pohřbeni u zdi starého hřbitova.
V Čimelicích zůstal po generálovi jeho pes-německý ovčák, o němž kolují ,,legendy“, že zplodil potomky se zdejšími fenami a proto jeho krev koluje na jihu Čech nadále.

   Generálova osobnost
Pozor! Následující část obsahuje informace ze zdroje ,,jedna bába povídala“
Tak jak ho popisují pamětníci, vzdoroval  Pückler klasické představě o vojácích SS, nebyl krutý, ale byl tvrdý. Od vojáků požadoval poslušnost a také se mu dostávala. A už i jen to, že se snažil zachránit své muže před zajetím Rudou armádou, která by je bez milosti popravila, nebo poslala do gulagu, hovoří o jeho charakteru. Jeho muži však bohužel stejně skončili ve spárech mstících se vojáků Rudé armády a většina jich byla postřílena.


Vojenská kariéra ve vyznamenáních a hodnostech

Data povýšení
Fähnrich - 1. duben, 1907
Leutnant - 17. říjen,1907
Oberleutnant - květen, 1917
Hauptmann - 18. květen, 1918
SA-Sturmbannführer - 1. prosinec, 1931
SA-Standartenführer - 1. červenec, 1932
SA-Oberführer - 10. duben, 1933
SA-Brigadeführer - 1. květen, 1937
Hauptmann - 1. duben, 1938 (znovu vstoupil do armády)
Major - 1940
SS-Mann - 1. červenec, 1940
SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS - 12. září, 1942
SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS - květen, 1943

Významná vyznamenání
Pruský železný kříž I. třídy (První světová válka)
Pruský železný kříž II. třídy (První světová válka)
Spona k pruskému železnému kříži I. třídy
Spona k pruskému železnému kříži II. třídy
Válečný záslužný kříž I. třídy s meči
Válečný záslužný kříž II. třídy s meči
Sudetská pamětní medaile
Medaile za východní frontu
Slezská orlice I. třídy
Slezská orlice II. třídy
Kříž cti
Sportovní odznak SA v bronzu

Zdroje
http://de.wikipedia.org
http://cs.wikipedia.org
Kronika obce Čimelice"Ovládáme hmotu, protože ovládáme vědomí. ..." O´Brien, román 1984, George Orwell

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Carl von Pückler-Burghauss
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2012, 05:56:50 »
Jsou nějaké informace o jeho působení v zázemí? Střední Rusko, Protektorát?
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

RainBowPolux

 • Wehrmacht
  Stabsgefreiter - desátník
 • Příspěvků: 72
  • Můj nový blog
Re: Carl von Pückler-Burghauss
« Odpověď #2 kdy: Únor 11, 2012, 01:29:02 »
Bohužel prozatím se mi o jeho působení v zázemí nepodařilo zjistit nic, to však neznamená, že přestanu pátrat. Hned jak něco najdu, bude to tady! ;)
"Ovládáme hmotu, protože ovládáme vědomí. ..." O´Brien, román 1984, George Orwell