Autor Téma: Druhy munice  (Přečteno 7915 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Druhy munice
« kdy: Leden 26, 2007, 04:14:43 »
Přiznám se, že v označování granátů se i to plete.

Pokuď je SABOT kumulativní, tak nezáleží tolik na úsťové rychlosti- zaléží spíše na přesnosti konstrukce náboje, kdy je nutné, aby paprsek při nárazu a rozpadu pouzdra dostal onu vysokou rychlost (dnes až 10 000m/s, dnes jsou tyto náboje proti soudobé obrněné technice považovány za překonané, z ekonomických důvodů se však stále používají, dává se však přednost podklabirení munici ze slitiny wolframu, nebo ještě lépe tepelně zpracovaného uranu).

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Druhy munice
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2007, 07:24:38 »
Bambi: poslední příspěvek jsi napsal třikrát proto to mazání. :wink:

A mohl bys čistě jenom kvůli mě vysvětlit všechny ty pojmy co si napsal?

To SABOT, AP....
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Druhy munice
« Odpověď #2 kdy: Leden 29, 2007, 11:44:32 »
Jo tááák.... Nějaký úlet mého PC.

Ty granáty jsou pokud vím vysvětleny někde na panzernetu. Zkusím to stručně :

AP - Armour Pearcing. Protipancéřový. Klasický průbojný granát z pevného materiálu, např. ocele. Pancíř probíjí pouze svojí energií - takže podle vzorečku potřebuji co nejtěžší a zároveň nejrychlejší, což se vylučuje. E=mc2, rychlost je důležitější. Proto dlouhé hlavně a menší ráže, tedy co největší rychlost.

SABOT - podkaliberní. Účelem je menší ráže = větší rychlost. Menší ráže ale = menší prachová náplň = menší rychlost. Proto vystřelím náboj větší ráže, ale z hlavně vylétá kontejner s podkaliberní střelou, kontejner odpadá a podrážová střela pokračuje velkou rychlostí k cíli. Jelikož je lehčí než AP stejné ráže, letí sice rychleji, ale rychlost rychle se vzdáleností klesá. Potřebuje být co nejtvrdší, tj. wolfram, ochuzený uran atd. Ve IIWW to byl u Němců nedostatkový wolfram, proto třeba Tiger vozil SABOTů jen pár na největší ruské obludy, zbytek byl AP.

Existuje ještě jedna zajímavá varianta SABOTu, kdy vystřelím homogenní střelu větší ráže, ale hlaveň je na konci zúžená a střela se při průchodu ústím hlavně násilně zúží a pokračuje jako podrážová. Byla to německá zbraň, mám pocit ráže 28 mm, používaná v protitankových puškách i na vozidlech. Nemám u sebe příslušnou Střeleckou revui......

HEAT - High Explozive Antitank - kumulativní (postaru průpalná). Pancíř likviduje horkým paprskem plynů, který propálí pancíř. Plyny vzniknou při výbuchu přesně směrované nálože v granátu při nárazu na cíl - tj. vůbec nezáleží na úsťové rychlosti. Je to poměrně složité....... Proto ty představné pancíře - i pletivo stačí, aby iniciovalo výbuch nálože, paprsek plynů rychle ztrácí se vzdáleností účinnost, proto než doletí od pletiva k boku tanku, ztratí účinnost a pancíř nepropálí. Koukněte na moderní tanky - aktivní pancíř, při nárazu střely sám exploduje a svojí explozí rozruší ten paprsek. Používáno jak v Panzerfaustech, RPG, bazuka, MILAN, Carl Gustav atd.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Druhy munice
« Odpověď #3 kdy: Leden 29, 2007, 09:08:51 »
Jo díky za vysvětlení. Je to opravdu velmi složitý. Hlavně to jak se náboj zmenší přímo v hlavni a ještě takovýho zdánlivě jednoduchýho zařízení jako je protitanková puška je vysoko nad rámec mího chápání,.... :oops:
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
Druhy munice
« Odpověď #4 kdy: Leden 31, 2007, 01:26:16 »
Díky za oživení vědomostí, Bambi :wink:

Pro lepší pochopení si dyž tak přečti tenhle článek, mě pomohly ty obrázky :wink: :

http://www.fronta.cz/typy-munice-uzivane-obrnenou-technikou
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
  • ст.сержант - Staršij seržant
Re: Druhy munice
« Odpověď #5 kdy: Červenec 07, 2014, 08:54:25 »
SABOT - podkaliberní.

Já že podkaliberní je APCR ?? je to to stejné nebo je v tom rozdíl ?
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #6 kdy: Červenec 08, 2014, 09:03:23 »
APCR = Armour piercing composite rigid, v USA se používá označení HVAP = High velocity armour piercing, české označení je Protipancéřová střela s průbojným jádrem. Jde o dutou rážovou střelu vyrobenou z měkkého kovu (železo, hliníková či jiná slitina), ve které je usazen trn z velmi tvrdého kovu- průbojné jádro. Při nárazu této střely na pancíř se samotná střela zastaví, ale jádro pokračuje v pohybu a probíjí pancíř. Jde vlastně o úpravu střely typu AP k vystřelování z velkorážového kanónu. Tento typ střely má díky velkému průměru značný odpor vzduchu a tudíž letem k cíli ztrácí velkou část své kinetické energie- proto se tento druh střeliva již v tankových kanónech nepoužívá.
(citace. wikipedia.cz)

sabot´= Střela se skládá z podkaliberní průbojné střely se stabilizátorem (stopovkou) a oddělitelných segmentů s plastovou těsnicí obroučkou, které vedou a těsní střelu v hlavni. Segmenty se po opuštění hlavně oddělí od podkaliberní střely, která pokračuje dál v letu na cíl.
Podkaliberní střely probíjí pancíř svou kinetickou energií, získanou při výstřelu. Zatímco hmotnost střely je srovnatelná se standardní municí, při dopadu působí na podstatně menší plochu pancíře.Pro lepší účinek v cíli se některé střely vyrábějí lehčí než standardní munice, čímš je dosaženo vysoké úsťové rychlosti (až 2000 m/s), malý úbytek rychlosti na dráze letu diky malénu čelnímu průřezu a vysoké průřezové zatížení při probíjení pancíře.Nicméně střela na větší vzdálenost ztrácí svojí rychlost a tím i účinek, proto se na větší vzdálenost používají střely k kumulativní náloží. Energie potřebná k urychlení oddělitelných segmentů se nepodílí na probíjení pancíře a je ztrátová – proto musí mít segmenty minimální hmotnost a u kvalitních střel činí méně než 30 % hmotnosti střely.
Materiál použitý na těla APDS musí mít vhodné mechanické vlastnosti – vysokou pevnost a vysokou houževnatost. Důvodem je velké namáhání osovými i radiálními silami v hlavni při výstřelu. Zrychlení v hlavni dosahuje až 1100 m/s². Radiální síly jsou vyvolávány kmitáním hlavně, nesouosostí střely s osou hlavně a u drážkovaných hlavní navíc odstředivými silami.
citace: wikipedia.cz

Snad to stačí, víc se mi nechce vyhledávat.
 ;)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
  • ст.сержант - Staršij seržant
« Odpověď #7 kdy: Červenec 08, 2014, 09:27:36 »
Děkuji za vysvětlení. Je toho až moc ;D
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

oterea

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #8 kdy: Červenec 08, 2014, 05:23:18 »
děkuji Thore. to jsem se zas dověděla něco nové. přiznám se, že jsem o těch sílách neměla tušení. teď už vím, že je to díky kmitání hlavně. koukla jsem si to na wiki.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #9 kdy: Červenec 09, 2014, 10:54:48 »
děkuji Thore. to jsem se zas dověděla něco nové. přiznám se, že jsem o těch sílách neměla tušení. teď už vím, že je to díky kmitání hlavně. koukla jsem si to na wiki.

Dívka zajímající se o druhy tankové munice? Sen každého z nás tady na Panzernetu.....:-)
"пуля дура, штык молодěц!!!"

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #10 kdy: Červenec 10, 2014, 06:56:06 »
Dle mých zkušeností jsou tyto ženy většinou nesmírně ošklivé. Nejlepší jest, kdy se žena zajímá o vaření, láska prochází žaludkem.