Autor Téma: Focke Wulf Fw 200 C-4 Condor (Bomber) Revell 1:72  (Přečteno 5753 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Focke Wulf Fw 200 C-4 Condor (Bomber) Revell 1:72
« kdy: Listopad 27, 2011, 10:20:03 »

Slovo na úvod.

Model nemeckého štvormotorového bombardéru Focke Wulf Fw 200 Condor som našiel v osvedčenom modelárskom obchode a hneď mi padol do oka. Bral som ho ako raritku keďže nemecká Luftwaffe nemala k dispozícií veľa štvormotorových lietadiel a tak pristúpila k prerobeniu civilného stroja na vojenské účely. To len tak na okraj. Navyše stavebnica ponúkala príjemné rozptýlenie počas horúcich júlových dní. To som ešte netušil že sa mi jej stavba pretiahne až na 4 mesiace.

Stavba:

Model je vyrobený zo šedého plastu s ktorým mám celkom dobré skúsenosti a tak aj napriek obtiažnosti číslo 5 som sa do toho pustil s vervou. Prekvapil ma veľký počet dielov ale to modelu neuberá na kvalite ba práve naopak. Máte tak viac detailov a tým pádom aj zaujímavejší výsledok. Začíname ako obvykle zostavením kokpitu. Osobne odporúčam si nafarbiť všetky diely už v rámčeku lebo priestoru k manévrovaniu štetcom sa vám po zlepení celého kokpitu nedostane. Celkovo sa na kokpite môžete poriadne vyblázniť a to potvrdzuje obtiažnosž modelu. Postupne si zlepíte celý interiér lietadla ktorý následne vlepíme do trupu. Pasuje tam výborne takže nemali by sa vám dostaviť žiadne problémy.

Pri stavbe modelu máte viackrát na výber ako si ho chcete vyzbrojiť. &pri poloviciach trupu máte na výbe či chcete v zadnej polovici trupu na mieste dvoch okienok umiestniť dvojicu guľometov alebo ich radšej zasklíte priehľadnými dielmi. Ja som zvolil otvorené strelecké pozície s guľometmi. Bohužiaľ neskôr vám pri stavbe môžu trošku zavadzať no výrobca to nevymyslel práve najlepšie. Takže pozor na guľomety nach ich neolámete a potom ich musíte pracne lepiť späť ako sa to stalo mne. No dajme tomu že to bola moja nešikovnosť. Po príprave oboch polovíc trupu príde na rad zadný podvozok. Osobne si myslím že tu nebolo čo riešiť a tak ideme ďalej. Krídla a Vop idú ako po masle no po priložení krídel k trupu vám vznikne na spodnej strane pri trupe nepekná štrbina. Mne sa ju nepodarilo nijako odstrániť a tmel som nepoužil kvôli vystupujúcim koncom krídel ktoré som nechcel dokaličiť. Prekryt kabíny je v pohode a je pekne odstrieknutý no problém prichádza pri zostavovaní streleckého postu za kokpitom. &vnútorný mechanizmus sa zloží hladko ale prakryt streleckej vežičky je zrejme nesprávne odstrieknutý a kanón vám zavadzia pri jeho prilepení respektíve by ste ho museli odrezať ak by ste ho vôbec chceli nalepiť. Ja som sa s tým veľmi nepáral a odrezal som kus prekrytu ktorý mi prekážal. Zadný strelecký post na chrbte lietadla je rovnakého typu aký poznáme z lietadiel Heinkel He 111. Tento sa vám zostaví skoro sám :D ale s nalepením odsuvného krytu tohoto postu počkajte pretože vám bude prekážať pri záverečnom maľovaní. Oba strelecké posty na chrbte lietadla sa dajú spraviť ako odnímateľné ak ich neprilepíte k trupu a len nasuniete. Je tak možnosť hocikedy nakuknúť dovnútra modelu a odhaliť tak interiér. Teda ak ste naň dostatočne pyšný :D . Nasledujú motory no tým sa povenujem samostatne a preskočím na podvozky. Ak sa totiž fírerovi videli podvozky chatrné tak mne sa vidia ako zostavené zo zápaliek. Trochu komplikovaná zostava vzpier mi skomplikovala život ale po dostatočnom zaschnutí - nechal som to schnúť takmer 24 hodín (len pre istotu) - máte dostatočnú istotu že sa vám lietadlo nepoloží na brucho. Po ich zostavení a doplnení kolesami je na rade lepenie krytov podvozku. V reveli to mohli vymyslieť aj detailnejšie lebo tak tu máte k dispozícií cíce z vonku pekné kryty podvozkových šachiet ale z vnútornej strany sú hladké ako zamrznutý rybník v januári. Nejaké to robrovanie alebo iné okrasy by som rozhodne uvítal. Ideme k Bombám! Lietadlo nesie 6x 250 kilogramové bomby. Dve sú umiestnené v pumovnici na bruchu lietadla a zvyšné štyri sú zavesené pod krídlami. Vyzerá to pekne ale nie to som chcel. Prvým nedostatkom stavebnice je práve pumovnica. Je odstrieknutá z priehľadného plastu ale nie práve kvalitne. Ja som ju mal obodkovanú prebytočným priehľadným plastom. Nie je to až taká veľká katastrofa keďže väčšina tohoto dielu bude na záver prekrytá farbou ale nejako vás to ako modelára nepoteší. Dvierka na pumovnici môžete nechať zatvorené alebo po rozrezaní dieliku efektne otvoriť a tak ukázať smrtiaci náklad v jej vnútri. Na zadný koniec pumovnice ide ďalší strelecký post. Ihlanovitá kupola sa dá nalepiť v operačnom móde (otvorená) alebo v neoperačnom móde (zatvorená). Záleží len na vás ako si vyberiete pred nalepením kupoly. Potom celú pumovnicu prilepíte na brucho modelu. Tu som mal menší problém s manévrovacím priestorom. Kupola zadného streliska má na konci výstupok ktorý vám má zapadnúť do otvoru v lietadle no potom predná časť pumovnice tak trochu nechce dosadnúť na trup. No ak to nejde rozumom skúsime to silou :D a diel nalepíme v tej najlepšej polohe ktorá vyhovuje nášmu svedomiu :D . ďalší problém pri zostavovaní pumovnice mi priniesol strelecký post v jej prednej časti. Neviem čím to je ale v návode máte určený jeden diel a pri prezeraní fotiek prototypu tam bol druhý diel. Oba však v stavebnici sú. Vyhýbajúc sa problémom som išiel podľa návodu aj keď ten druhý vyzeral príťažlivejšie (mal otvor na vypadávanie nábojníc z guľometu a krajšie na ňom vyzeral veterný štítok). Napokon na model prilepíte motory, závesníky na bomby pod krídla a samotné bomby. Dvere v zadnej časti trupu môžete nechať otvorené a napokon prilepíte vrtule. Toť vše k stavbe. Poďme sa bližšie pozrieť na motory.

Motory.

Chlapíci z revellu mi motormi ulahodily. Sú detailne spracované a parádne sa pri nich dá vyblázniť. Je hriech ich po dokončení zakrývať krytmi. Hviezdicové motory sú proste špica! Na výber máte dva druhy výfukov - ja som zvolil jednoduchšie kvôli lepšej vynímateľnosti z rámčeka. Problím sa môže ukázať pri zasúvaní dielov ktoré budú neskôr viesť vrtule. Pri jednom motore som mal menšiu výrobnú vadu kedy som musel dieru na konci motorového dielika mierne upraviť pretoťe diel nebol prevŕtaný rovno ale mierne uhýbal. Ak máte radi točiace sa vrtule na hotovom modeli odporúčam skúsiť takéto riešenie. Dva motory som prekryl a dva ponechal otvorené pre pokochanie sa tou drinou čo som na ne vynaložil.

Kamufláž.

Stavebnica nám ponúka kamufláže dvoch strojov z jednotky KG. 40. Prvý patrí deviatej letke a slúžil na základni Avard vo Francúzsku v lete 1944. Ten som si zvolil za svoj. Druhý stroj patrí siedmej letke KG 40 a je z Nórska kde slúžil na jar 1945. Obe lietadlá majú ostre lomené polia šedozelenej a zelenej farby a pri nórskom stroji ešte doplnené bledými bielymi fľakmi.

Slovo záverom a zhodnotenie.

Stavebnica rozhodne nie je pre modelára začiatočníka a ja mne dala občas zabrať. Kvalita výliskov je pomerne dobrá ale pri bombových závesníkoch sa vyskytujú pomerne veľké otrepy ktoré je treba orezať. Kvalitou sa jedná o jedničku od revellu a niet jej skoro čo vytknúť. Samozrejme až na ten diel pumovnice - ten je hrozný no pokryje ho farba. Taktiež podvozky sa po prilepení chovajú akoby bolo lietadlo neúnosne ťažké. Nie žeby praskali ale lietadlo dosť sedí čo sa však dá vysletliť pumovým nákladom o hmotnosti 1 500 kg. Jednoznačne podarená stavebnica s množstvom kulinárskych detailov :D môžem odporúčať.

Ďalšie foto dodám behom týždňa ďakujem každému kto si to celé prečítal :D

Nabudúce Pz. Kpfw VI Tiger Ausf. E Nemecká legenda v talianskej krabičke.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Re: Focke Wulf Fw 200 C-4 Condor (Bomber) Revell 1:72
« Odpověď #1 kdy: Listopad 28, 2011, 09:53:33 »
Pěkná práce.

Chtěl bych se zeptat, co znázorňují ta dvě letadla na kýlovce?
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #2 kdy: Listopad 28, 2011, 04:32:49 »
Hodně pěkná práce, moc se mi to líbí, můj jediný model byl mig-15 a ten se mi tak moc nevyved a bratr mi ho později rozsed takže ted nic nemám. Jinak Fw-200 je můj nejoblíbenější letout, hlavně pro svůj vzhled, ale pro svoji úspěšnost a dlouhý dolet.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

poviedkar

• Luftwaffe
« Odpověď #3 kdy: Listopad 28, 2011, 05:33:12 »
To Kageneck: Tie lietadlá na smerovke sú zrejme zostrelené nepriateľské lietadlá lebo pri jednom je takmer nečitateľný nápis Beaufighter a pri oboch lietadlách sú uvedené aj dátumy. Pri prvom nepomenovanom je dátum 17. 3. 43 a pri beaufighteri je dátum 28. 6. 43 . ďalej sú tu uvedené tri miesta kam posádka lietala. Sú hneď vedľa tých lietadiel na smerovke. Prvé zhora je Stalingrad - 4 paličky (zrejme štyri bojové alebo zásobovacie lety) potom je tu Kaukaz 5 letov a Anglicko 4 lety.

To Leon: Áno aj mne sa páči tvar lietadla len škoda že som nemohol postaviť mašinu od KG 200. To by bola iná káva :D
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #4 kdy: Listopad 30, 2011, 05:41:54 »
Krásně zpracovaná recenzce, fakt výborně! Modýlek též mooc hezky postavený, hlavně ty detaily se moc líbily!! Jen si nejsem jistý s použitou kamuflážní barvou, podle jakého schématu jsi to dělal, jestli se můžu zeptat? :) Ne, nerejpu zbytečně, ale zdá se mi to takové neobvyklé. Snad se tu objeví někdo Luftwaffe znalejší, abych nekecal blbosti...
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

poviedkar

• Luftwaffe
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 01, 2011, 05:21:27 »
To Filip: Kamuflázná schéma co bylo po ruce. Bohužiaľ výber farieb mi nedovoľoval originálnu kamufláž - nedostatkový tovar aj v tomto kúte sveta je kompletná škála farieb na modely. Tak som si spravil rovnakú kamufláž akú už mám na Blohm & Voss BV 141. Viem nie je to úplne kóšer ale bola to taká z núdze cnosť.
                           Alexander Berkman

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 01, 2011, 05:33:05 »
Mne sa to páči sám vieš čo tam máš zle ale každým modelom sa posúvaš nabudúce skús z internetu objednať odporučil by som gunze ktorý robia priamo odtiene  :)

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 01, 2011, 05:47:25 »
Ahááá :(( To je veeelkáá škoda, kdyby cokoli jiného, ale že zrovna tohle, co? No ale jinak modýlek moc pěkný!! (Co se barev týče: bóže... tak příště ;) )
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands