Autor Téma: Erwin Rommel  (Přečteno 24531 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #30 kdy: Únor 08, 2012, 01:18:40 »
Zajisté, že o vyhlazovací politice třetí říše věděl. Ale podle slov jiných jeho chápání nepřekračovalo linii fronty. V politice vedené Hitlerem se nijak neagažoval, byl to v první řadě voják. Po porážkách v Africe, Itálii a hlavně v Rusku byl pro odstranění Hitlera z vedení státu, ale odmítal atentát a jeho vojenská čest mu nedovolila jednat proti přísaze.

1) Znal plán na převrat
2) Byl ve spojení s pučisty
3) Neangažoval se přímo v atentátu, pouze ,,chtěl" hrát roli v mírovém jednání po odstranění Hitlera
4) Po atentátu měl převzít velení armády, jelikož byl mezi vojáky Wehrmachtu a převážně veterány Afrikakorpsu a Wehrmachtu, kteří se účastnili tažení ve Francii roku 1940, oblíbený

Dá se říci, že jako vojenský stratég byl nedocenitelným velitelem, ovšem jako osoba na možné politické scéně by byl slepý jako kotě po narození.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Erich

 • Wehrmacht
  Stabsgefreiter - desátník
 • Příspěvků: 65
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #31 kdy: Únor 08, 2012, 01:22:05 »
Myslím,že Rommel by byl uražený pokud by mu někdo přičítal,že zabíjel židy.Mě nejvíce štve,že většina Němců byla po válce spravedlivě potrestána,ale Rusy ani komunisty v po  pádu komunismu zejména u nás nikdo nepotrestal a dodnes jsou jako strana.Já bych dal,že by vyznávání komusnimu by se trestalo jako vyznávání nacizmu a stranu bych zakázel,ale tady už dost odbočujeme od tématu Erwin Rommel olouvám se.

Vím,že už před vpádem spojenců do Francie chtěl Rommel zastavit spojence na plážích a třeba vyjednat mír,protože mu bylo jasné že Německo nemůže držet krok s průmyslem USA.

Byl to voják souhlasím v oblasti jako moc věděl o vyvraždování židů toho moc nevím,ale pokud by byl proti Hitler by ho určitě označil za zrádce nebo něco podobného co známe nebo že je zbabělec.Hitler nechtěl nikoho kdo se zastával židů a myslím,že ani Rommel by nebyl rozdíl.

(Pokud si sám odpovídáš či doplňuješ, nezakládej nový příspěvek, ale použij ikonu "změnit") *T*

Burko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Légionnaire 1ère classe
 • Příspěvků: 37
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #32 kdy: Únor 08, 2012, 01:41:20 »
Hermann - tak vieš je demokracia, do politiky sa môže hlásiť kto chce  ;) Inak čo sa týka toho ruského zajatia, rusi pokiaľ viem nepodpísali ženevskú konvenciu ergo mohli si robiť so zajatcami čo chceli, neboli viazaný nejakými obmedzeniami a pravidlami....na druhej strane to isté Nemci robili s tými sovietskymi zajatcami...v nemeckom zajatí umrelo myslím až 3 a pol milióna sovietov..to je myslím dostatočný dôvod prečo sa Rusi chovali k zajatým nemcom tak ako sa chovali..bola taká mentalita, ruskí spisovatelia burcovali aby si každý zabil jedného fašistu...nebolo rodiny, ktorá by vo vojne nestratila príbuzného...bola taká doba..brutalita vyvolá iba brutalitu.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #33 kdy: Únor 08, 2012, 02:28:35 »
Je zajímavé, že u Rommela nikdo" byla taká doba" nepoužije..Ale u komunistů a Sovětů to slyším často..Ale je třeba si uvědomit, že komunistická svinstva se dělala ještě dávno před napadením SSSR  třetí říší..O chování Rusů v Zimní válce, obsazení Pobaltí  by bylo se třeba zeptat místních obyvatel..Proto taky tolik jejich občanů bylo v SS. A Rommel je výplod německého vojenství , a myslím, že se povedl..Myšlenka, že naši generálové by odmítli příležitost si zabojovat a udělat kariéru je scestná.. Vojáci jsou cvičeni k válce a politici jsou od toho, minimalizovat případný konflikt.. A jestli zvítězí ve svobodných volbách rozený vůdce, řeší část problémů svých voličů, tak se mu odpouští jeho svinstva /když se nás netýkají/ a když se postupně stane miláčkem národa, vojáci prostě splní svou povinnost....My dnes víme to, co mnoho přímých ůčastníků nevědělo, a když ano, rozsah svinstva netušilo. Takže naše odsudky nejsou fér. Rozhodující je jeho osobní chování a Rommel žádná svinstva netrpěl a zajatci nepřítele nebyli nijak decimováni..V Africe a na tom se shodly obě strany, se bojovala "férová" válka. A to, že Rommel věděl o atentátu na Hitlera a byl srozuměn se svou rolí poté, také o něčem vypovídá.A pohled na brutalitu u Generála  v boji, je samozřejmě jiná než u středoškolského profesora..Jinak by nemohl být vojákem...

Burko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Légionnaire 1ère classe
 • Příspěvků: 37
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #34 kdy: Únor 08, 2012, 02:38:14 »
Zelezny kriz - mám pocit že s tým spojením Bola taká doba myslíš mňa. Neviem prečo by sa s Rommelom malo použiť toto spojenie..veď ja ho z ničoho neobviňujem. Som názoru, že o koncentrákoch sa príliš v Nemecku nevedelo..kde kto k tomu prístup nemal...navyše je známe, že Rommel nerešpektoval Hitlerov rozkaz o likvidácii nepriateľských zajatcov v Afrike..bol to vojak, nie mäsiar..bol zo starej školy..nečítal som článok, ale počítam, že tam je zmienka o tom, ako na talianskom fronte zajal talianskych vojakov bez jediného výstrelu za čo získal Modrého Maxa. A to, že niečo vedel o atentáte. Bohužial bol sa ocitol v zlej situácii. Na jeho mieste, koľkí z vás by ste utekali za Fuhrerom a všetko mu to nabonzovali? História by ho odsúdila a vsadím sa, že by sme sa dnes nebavili o tom, aký to bol brilantný taktik ale skôr zradca a neviem čo iné.


Hermann Bauer

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 18
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #35 kdy: Únor 08, 2012, 02:57:58 »
Pri Rommelovi som ešte nepočul, že by jeho vojaci prostredníctvom jeho rozkazu vraždili zajatcov alebo niečo podobné. Určite vedel o dianí v zázemí Nemecka (koncentračné tábory atď.), určite s tým nesúhlasil, a preto bol prínosom pre nemecké vojnové operácie a nie príkladom "ako má vyzerať správny nacista".
"Prekvapiť nepriateľa a potom vpred, vpred, vpred." Heslo skupiny armád Sever

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #36 kdy: Únor 08, 2012, 07:41:27 »
Nicméně on sám tvrdil, že je přesvědčený nacionální socialista. Musíme však rozlišovat, příznivců nacismu bylo v Německu spousta (ne náhodou se Hitler chopil moci), ovšem jen málokdo věděl něco o likvidačních táborech.
Rommel skutečně nemá na krku žádný válečný zločin. Ovšem nedělejme si iluze o tom,  že by se nějakých nedopustil kdyby musel velet na východní frontě. Africké bojiště bylo zkrátka jiné.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #37 kdy: Únor 08, 2012, 08:19:56 »
..V určitých dobách nebylo přesvědčení v to, či ono považováno za něco nepatřičného - /jak u koho /, jak u nás /KSč/  tak v Německu /NSDAP/ takže jak použil Burko výraz  "byla taká doba " je na místě.. Teď jde o to, co ti lidé ve jménu toho kterého přesvědčení provedli..A bylo by velmi zajímavé, jak by Rommel reagoval a komentoval konec války a Norimberský proces..Burko, nic ve zlém a omlouvám se za použití Tvého sousloví,...
Toto sousloví má jednu nevýhodu, schovávají se za něho lidé, kteří nemají čisté svědomí , a může za to ta doba a  ne oni.

Burko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Légionnaire 1ère classe
 • Příspěvků: 37
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #38 kdy: Únor 08, 2012, 11:27:03 »
zelezny kriz - v pohode, na ten výraz nemám patent  :D
Apropó ja som nikde nenapísal, že Rommel spravil nejaký vojnový zločin v Afrike..iba to, že Hitler prikázal nemaznať sa so spojeneckými zajatcami (commandos, židovskí vojaci) prípadne ich nebrať do zajatia a Rommel tento jeho príkaz nerešpektoval a ďalej si to robil po svojom.
Každopádne zhodneme sa, že to bol výnimočný vojak, populárny medzi bežnými vojakmi a menej populárny medzi štábnymi dôstojníkmi. Či to bol nacista alebo nie, ťažko povedať. Možno to bol nacista iba oditaľ - potiaľ..možno to bol nacista iba navonok....

Westphal

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 17
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #39 kdy: Říjen 18, 2013, 08:04:00 »
https://www.facebook.com/pages/Rommels-Afrikakorps-1941-43/153361498159683?fref=ts

Zajímavá facebooková stránka o Rommelovi a DAK. Doporučuji prohlédnout fotogalerii. Vlastně, na nic jiného se tam nedívám...

 Westphal
"PS: Na Rommela nežárlím" - Claude Auchinleck, cca 27.1.1942, denní hlášení

Westphal

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 17
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #40 kdy: Listopad 07, 2013, 10:24:21 »
Dnes jsem se dozvěděl smutnou zprávu. Jediný syn generála polního maršála Erwina Rommela, Manfred Rommel dnes zemřel.

dr. Manfred Rommel se narodil 24. prosince 1928. Již jako 14letý nastoupil do řad Luftwaffe, k obsluze protiletadlových děl. Také se on sám chtěl přidat k jednotám Waffen-SS avšak jeho otec Erwin Rommel ho od toho rozhodnutí odradil, kvůli tomu, co věděl o těchto jednotkách. Po smrti jeho otce dezertoval do francouzské armády. Po válce se vrátil ke studiu práv a politologie. Později, v roce 1974, byl zvolen starostou města Stuttgartu, až do roku 1996. Byl jedním z nejpopulárnějších politiků CDU. Zajímavé je, že v době jeho funkce jako primátora se znal s Georgem Pattonem IV., synem George S. Pattona, který stál proti jeho otci. Manfred Rommel a George Patton IV. mají společné to, že se oba narodili 24.12. Také byl přítelem Davida Montgomeryho, syna Montyho. Později mu bylo uděleno nejvyšší německé civilní vyznamenání ( Bundesverdienstkreuz ) za udržování dobrých vztahů Německa a Francie v době jeho mandátu jako primátora Stuttgartu, který mu posléze udělil čestné občanství. Manfred Rommel zemřel 7. 11. 2013 ve věku 84 let.
Odpočívej v pokoji.

Zdroje:
částečný překlad nekrologu Manfreda Rommela z deníku The Guardian doplněný informacemi z wikipedie a knihy Mýtus Rommel.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Manfred_Rommel
http://www.theguardian.com/world/2013/nov/07/manfred-rommel
Mýtus Rommel – M. P. Remy 2002


 Westphal
"PS: Na Rommela nežárlím" - Claude Auchinleck, cca 27.1.1942, denní hlášení

rasticek

 • Rudá armáda - RKKA
 • лейтенант - Lejtenant
 • Příspěvků: 208
Re: Erwin Rommel
« Odpověď #41 kdy: Listopad 08, 2013, 09:26:18 »
tak ma zase niekto predbehol
Manfred Rommel

Odpočívaj v pokoji

Aj tak je to zvláštne že sa poznal s Pattonom IV a dokonca priatelil s Montgomerym, synmi dvoch velkých nepriatelov jeho otca
Bojuj s nepřáteli, zachraň přátele.