Autor Téma: Recenze: FlaK 36  (Přečteno 2844 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Filip Junek

• Čestný moderator
Recenze: FlaK 36
« kdy: Listopad 06, 2011, 03:05:21 »
RECENZE: FLAK 36

Výrobce: Revell
Měřítko: 1/72

Pár slov...o rozporuplném kousku.

Modýlek proslulé „osmaosmdesátky“ jsem si koupil spíše z nudy a přejedenosti z tanků, samohybných děl a pancéřáků všeho druhu. Tak jsem si říkal, že bych se pustil do něčeho zvláštního. No tak jo...německý legendární „flak“. To jsem ještě netušil, co to bude za peklíčko. Máme k dispozici 4 rámečky ze světle šedého plastu. Návod je řešen poměrně nešťastně formou nikoli sešitku, jak jsme na to zvyklí, nebo alespoň já. Nýbrž formou překládaných listů, na níž posloupnost vyobrazených stavebnicích  mi byla docela dlouho záhadou. Špatně se v tom listuje a navíc se to má tendenci sypat.

Podle mě...stavět tenhle model v takovém měřítku je prostě zbytečné. Spousta detailů, až příliš titěrných, což platí zejména pro elevační kola, či jiné ovládací prvky jako spoušť, či stupnice náměru. Častokrát se mi stalo při stavbě, že jsem je čepelí prostě přerazil a pak se to muselo pracně lepit dohromady. Nevím...být to trošku větší měřítko, řekněma tak pětatřicetinka, nebo dvaačtyříctka, bylo by to také o něčem jiném, a hlavně by to bylo lepší... Takhle si prostě myslím, že by bylo vhodnější udělat místo tohoto modelu v takovém měřítku něco unikátního a méně obvyklého, bylo by to možná lepší.

Titěrnost nade vše

Stavba začala podstavcem pro lafetu kanónu. To je ještě dobré, dá se to a nezabere to moc času. Překvapilo mě mile, že jej můžete nechat buď za a) v transportní, složené poloze (nohy jsou pohyblivé!!) nebo za b) v rozložené, palebné poloze (nohy jsou rozložené-tím pádem jsou vám potom ty pohyblivé úplně k ničemu). Jenže jsem ještě netušil, co přijde poté. Pak se totiž přesunete ke stavbě samotné lafety kanónu. To je peklíčko, pane. Elevační kola, spoušť a vůbec vše kolem je neskutečně miniaturní. Pozor, ať je nepřepůlíte. Navíc do toho pak přijde samotná hlaveň. Tu můžeme nechat ve dvojí poloze, buď v úhlu 45 stupňů – palebná poloha proti vzdušným cílům, nebo ve vodorovné poloze. No jo...ale nevím, jestli jsem buď já udělal chybu, nebo je to špatně už od výrobce, ale vodorovná poloha je prostě nemožná. Ozubené půlkolo náměru se totiž zasekává o hydraulické válce! Nevím, zbrousit mi to nešlo, uříznout jsem to nechtěl... no tak dobřee, bude hlaveň namířena k obloze... (ach joo :( )

Předek kanónu je chráněn masívním pancéřovým štítem. Jako osoba interesovaná ve všem, co se týká druhé světové války jsem se s tím samozřejmě setkal. Otázka je, proč tomu tak bylo. Jestli se tyto kanóny dostávaly pouze do blízkosti fronty, nebo tak něco. Jako samozřejmě, že jsem ho tam dal, jen teď když tuto recenzi píšu, tak nevím jak jej budu patinovat. Napadly mě nějaké stopy po střelách, či tak něco.

Pokud budete postupovat podle návodu, tedy jako já, budete se poměrně nelogicky vracet z konce na začátek. Dokumentace nás pak vrací zpátky k podstavci a nutí nás lepit ocelové stojny, na kterých kanón stál. Vedle těchto trnů pak budete ještě lepit původně ocelové podložky a dodělávat táhla pro zvedání podstavných nohou. Navrhuji proto prozkoumat návod a udělat nejdřívě vše na podstavci a pak to ostatní.

Vozíky

Do stavebnice byly přidány navíc transportní vozíky. To je pro výrobce k dobru, zaměstná vás to, když už máte samotnou „osmaosmdesátku“ hotovou. Vozíky jsou oba téměř identické a máte na výběr který z nich pak jen vybavíte ojnicí pro tažení například za transportérem. Na obou je množství dobře zpracovatelných detailů, které pak naskytují spoustu prostoru pro patinovaní a vyhrání si s nimi dodatečně po dokončení. Problém jsem narazil při skládání kol, protože návod jasně nedefinuje jak je složit a je tak docela možné, že se dostanete do problémů která kola použít. Je jich v rámečcích víc, než je potřeba. Ono je to vlastně dobře, můžete si aspoň vybrat mezi plastickou a méně plastickou variantou podvozku. Já si tedy vybral tu více plastickou, sice je to náročnější na čas kvůli schnutí barvy, ale výsledek pak stojí za to.

Barvení

Tady si u mě Revell trošku vylepšil reputaci. Kamuflážní schémata jsou tu celkem 4, pokud se tedy nepletu...Pojďme se podívat hned na to první. To mě docela pobavilo, na záhalví se píše „Unbekannte Einheit, Russia 1942“ Tedy neznámá jednotka, Rusko, 1942. Přitom na blatníku vozíku je jasně znázorněná umrlčí lebka, jenž sloužila jako rozlišovací prvek divize SS Totenkopf. Ono i na poznávací značce rozeznáme písmena SS... Tak nevím, co to má znamenat. Asi nějaká druhá vlna denacifikace.

Druhým schématem se nabízí skromným šedým nástřikem provedená „osmaosmdesátka“ 2 Reg. General Goering, Kiev, 1941. Jediné zpestření nudně šedého nátěru je seznam „úspěchů“ osádky kanónu plus na zadním vozíku transportní sestavy je možnost nějakých barevných dekálů, ono to pak vozík hezky prosvětlí. U mě je teda zaflákalo pigmentové bláto, na jednu stranu škoda, na druhou je to realistické.

Se třetím schématem zůstaneme na východní frontě. Nabízí se kanón ve stavu Flak Regiment Herman Goering. Ten jsem zvolil já. Zaujal mě nástřik „flekaté“ kamufláže na předním pancéřovém štítě. Bohužel nemám airbrush, tak tedy musela nastoupit vata namočená do barvy. Je to metoda nejmenšího zla, se mi zdá... Pigment obstarala tradiční „světlá zem“ a „rez“ na některé podvozkové části.

Proto se tady nebudu zabývat tím posledním, kterým je bez určení jednotky africkou kamufláží zbarvený kanón...

Závěr

Co napsat... To bude asi nějtežší  z celé téhle recenze. Podle mě je to úžasný doplněk k nějakému dioramatu, to zcela určitě. Ale jako...jen tak aby stál zbůhdarma na poličce, to je docela škoda. Je to prostě čistě doplňkový model, kupovat si ho jen účelově nemá moc smysl. Takže jej asi umístím do nějakého dioramatu.
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

Filip Junek

• Čestný moderator
Re: Recenze: FlaK 36
« Odpověď #1 kdy: Listopad 06, 2011, 04:38:29 »
Zde jsou fotky :

They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #2 kdy: Listopad 07, 2011, 10:00:11 »
Ihneď na prvej foto deliaca rovina ale inak by som model hodnotil celkom dobre a tie vozíky mi prídu tiež veľmi dobre spracované chcelo by to trochu lepšie fotky (ja stým stále bojujem :D ) a za recenziu by som dal čistú jednotku!  ;)

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #3 kdy: Listopad 08, 2011, 10:48:48 »
Jj, ta dělící čára mi bohužel unikla. Teda ne úplně, já jí chtěl zapilovat, ale pak jsem na to úplně zapoměl :D Jo, ty vozíky bych taky hodnotil kladně, je to dobrý doplněk (jedna z mála věcí na téhle stavebnici) :-) příště takovou kravinu neudělám... :D

-Bobby Sands