Autor Téma: Výročí čs. letců  (Přečteno 8288 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
Výročí čs. letců
« kdy: Listopad 04, 2011, 01:05:21 »
28. října měl 100. výročí narození plk. Stanislav Rejthar - válečný letec a velký vlastenec z Kuroslep u Náměště nad Oslavou.

Večer zveřejním na webu dva články (kompletní - vyšel v příloze Vysočina MF DNES, ale bohužel zkrácen, a stručný - vyšel v Jihlavských listech), které jsou věnovány jeho památce.
Tady je ten stručný:
Citace
100. výročí narození Stanislava Rejthara, válečného letce z Vysočiny
Muž ryzího charakteru a velkého vlastenectví, Stanislav Rejthar, se narodil 28. října 1911 Kuroslepech u Náměště nad Oslavou. Po maturitě narukoval do armády a akce „1000 pilotů republice“ jej přivedla k letectvu. 1. srpna 1937 nastoupil v hodnosti poručíka k 5. pluku v Brně.
Okupace milované vlasti byla počátkem dlouhé cesty boje za svobodu, jímž dostál vojenské přísaze. Odešel přes Polsko do Francie, ale její rychlý pád zabránil přesunu na frontu. Poslední nadějí byla Velká Británie, kde v červenci 1940 vstoupil do Royal Air Force. Absolvoval výcvik, několik kurzů a působil jako letecký instruktor. 22. září 1942 nastoupil k 313. československé stíhací peruti, s níž se účastnil ofenzivních akcí. V dubnu ale utrpěl těžké zranění páteře při nouzovém přistání, když jeho Spitfiru došlo během návratu z letu palivo. Léčil se plně rozhodnut k návratu a po čtyřech měsících znovu bojově létal. Počátkem roku 1944 se přihlásil do Fajtlovy skupiny letců směřující do SSSR. V červnu zformovali 1. československý stíhací letecký pluk, u nějž se stal náčelníkem štábu. Jednotka byla poslána na pomoc Slovenskému národnímu povstání, ale nedostala se jí adekvátní podpora ze strany sovětů. Při nuceném ústupu dokázal mužstvo převézt přes zasněžené hory zpět a probít se s ním zpět skrz frontu. Do osvobozené republiky se vrátil v polovině května 1945.
Sloužil dál v armádě, ale komunistický převrat v únoru 1948 zmařil vyhlídky na dobrou budoucnost země. Charakterní hrdiny zrůdný režim nepotřeboval, zneuctil jejich oběti a snažil se je uvrhnout v zapomnění. Podplukovník Rejthar byl vyhozen z armády a perzekuován, ale udržel si rovnou páteř. Jeho dny se naplnily 20. listopadu 1977. I po letech však zůstává vzorem a inspirací nejen pro ctitele našich válečných letců. Čest jeho památce!

4. listopadu má 96. narozeniny plk. Imrich Gablech, držitel Řádu Bílého lva a náš čestný člen (http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=cs_letci&sekce2=gablech)

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
Re: Výročí čs. letců
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 21, 2011, 05:06:01 »
21. prosince má 100. výročí narození plk. Josef Gutvald - stíhací pilot z Třeště u Jihlavy.

Létal v RAF u 43., 46., 3. a 313. perutě.
27. května 1941 se mu stal osudným cvičný výškový let s naváděním na domovské letiště. Během stoupání do cílových 7000 metrů se pozemní kontrole odmlčel. Zakrátko jeho zjevně neovládaný Spitfire Mk. Ia s burácejícím motorem vyletěl strmě z mraků a roztříštil se o zem nedaleko Uckerby. Pilot v řídkém vzduchu pravděpodobně ztratil vědomí v důsledku zamrznutí kyslíkového přístroje…

Stal se první obětí 313. perutě, která vznikla 10. května 1941 na letišti Catterick.
Portrét je výřezem z fotky, která byla shodou okolností pořízena pár minut před posledním startem.

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
« Odpověď #3 kdy: Leden 10, 2012, 11:11:33 »
5. ledna měl 100. výročí narození stíhač plk. František Chábera
* 5.1.1912, Lansberg (Německo)
† 21.10.1999 Litoměřice

stíhací eso (5 jistých a 3 pravděpodobné, info)
účastník bojů ve Francii, bitvy o Británii (info) , SNP u 1. ČSSLP
v RAF létal u 312., 96., 68. a opět 312. perutě, dosáhl hodnosti F/O
perzekuován komunisty - 5 let těžkého žaláře (info, info)

Info: http://aces.safarikovi.org/biography/cz/cz/chabera.html
Životopis: http://www.topsid.com/index.php?war=ceskoslovensko&unit=frantisek_chabera

Výročí čs. válečných letců v roce 2012
http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=clanky&sekce2=vyroci-cs-valecnych-letcu-v-roce-2012

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
« Odpověď #4 kdy: Březen 08, 2012, 09:06:22 »
1. března měl 100. výročí narození plk. (F/Lt RAF) Oldřich Doležal, DFC - pilot 311. bombardovací perutě z Moravské Ostravy.
Pilot Liberatoru, který potopil německou loď Alsterufer, jeden z organizátorů úspěšného úletu dopravních Dakot do Erdingu.
Životopis:
http://batastory.net/cs/milniky/oldrich-dolezal-batovec-z-raf
http://fcafa.wordpress.com/2012/03/01/oldrich-dolezal/ ... vydaný k výročí na webu, který spravuje jeho syn Tom Dolezal

6. března měl 100. výročí narození plk. Josef Novák - stíhač ze Zboňku u Letovic, který padl během bitvy o Francii

Životopis: http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=clanky&sekce2=100-vyroci-narozeni-josefa-novaka ... článek inicioval a na přípravě se podílel No.56 Sqn Marasek

18. března má výročí plk. Josef Bryks, MBE z Laštan u Olomouce - legendární stíhač utýraný v komunistickém lágru

Info: http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=cs_letci&sekce2=stihaci_v_raf&pismeno=b#bryks_josef

Dandy.DG.

• ČSR
  • Poručík
  • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
    • http://www.obecprlov.cz/
« Odpověď #5 kdy: Březen 08, 2012, 10:24:23 »
Joe, zasloužíš poděkování, že uvádíš tyto nebojím se říci hrdiny, kteří se v nedokonalých strojích vyčerpaní den co den vrhali do vzdušných bitev, aby osvobodili evropu od Hitlera a tím i svoji vlast, ta se jim jak všichni víme také pěkně odvděčila. Čest jejich památce!
DANDY D.G

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #6 kdy: Březen 08, 2012, 02:02:19 »
Přesně tak, možná by stálo za to, připomenout, jakou "odměnu "tito hrdinové dostali od příslušníků tohoto národa a možná by ani neprotestovali členové, kterým vadí antikomunismus../hlavně můj/..

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #7 kdy: Březen 08, 2012, 04:06:26 »
Přesně tak, možná by stálo za to, připomenout, jakou "odměnu "tito hrdinové dostali od příslušníků tohoto národa a možná by ani neprotestovali členové, kterým vadí antikomunismus../hlavně můj/..
Kříži, to jsi už psal alespoň 86x ! Vzpomínáš si na mnou uváděný seznam v "Čs.letci - komentáře"? Tak se tam podívej, zkus něco nového najít o jejich poválečných osudech a uvést více konkrétních faktů. Nejlépe zdokumentován je pouze život J.Brykse. A nepiš pořád ty samé věci. Neustále se to opakuje...
Sláma

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2012, 09:33:25 »
Je zajímavé, jak Tebe mnou zminovaná svinstva, která se jim stala prudí, kdykolv to zmíním , vždy  poukazuješ na samozřejmě  Tvoje odkazy, kde jsi o tom psal..Vy jste schopni popisovat jakékoliv podrobnosti z jejich života i různé nepodstatné marginality, ale běda, když se někdo opětovně zmíní o tom, co se jim po válce stalo..Ty jsi jak naštětěný a já už začínám tušit odkud vítr fouká....Hergot člověče, tyhle věci se MUSÍ NEUSTÁLE PŘIPOMÍNAT, aby lidé, hlavně mladí věděli, čeho byli jejich předci /možná otcové a dědové/ schopni..Jsme jim tím povinnováni za to, co pro nás udělali.. Tohle je jeden z hlavních důvodů, proč já ty komouše tak nesnáším, ty davy českých  hovad , kteří s mávátky provolávali slávu straně a přitom dobře věděli, že jsou plné kriminály těchto lidí.  NIKDY JIM TO NEODPUSTÍM, PROTOŽE  JE TO OBROVSKÉ SVINSTVO a Ty bys měl být první, kdo by na to měl poukazovat a ne mě pokaždé okřikovat... :'(

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #9 kdy: Březen 08, 2012, 11:32:59 »
Kříži, názor ti neberu. Ale proč tedy neuděláš seriál příběhů? Píše o tom Post bellum, jsou toho plná regionální muzea.Vyšly knihy. Odkaz na seznam knih jsem ti taky uvedl v tom tématu. Tak proč jako svou pomstu komoušům, tady těm mladým klukům něco hergott nenapíšeš? Aby to věděli. Jenom meleš, že se jim stalo bezpráví a křivda. Stala se křivda. A veliká. Já to vím a ty to víš. Ale mladí již NEVÍ, JAKÁ křivda se stala. Tak o tom něco napiš!!!!
 Kdybych to stíhal, tak jsem tady již něco napsal. Vždyž čs.letce stále nemám hotové. To bych musel sedět u počítače každý den non-stop a ještě by chybělo. Musím se nějak živit a tak dále. Tak nenech psát o těch svinstvech jenom 2-3 lidi!!
Sláma
Omlouvám se, ale už mne to nebaví. Furt se jen kecá.

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
« Odpověď #10 kdy: Březen 09, 2012, 07:40:09 »
Dandy
Díky moc! Vynasnažím se pokračovat. Asi to víš, ale pro připomenutí... na webu máme automatický kalendář připomínající narozeniny letců blízké k aktuálnímu datu. Postupně ho doplňuju  ;)

Kříž, Sláma
Máte oba pravdu. Aktuální situace je mizerná a pro trochu znalé celkem smutná... když vidí tu zabedněnost všude kolem.  :(
Bláhově by si člověk občas mohl myslet, že tenhle hnusnej kus rudý historie má v paměti každý aspoň trochu vzdělaný člověk... ale bohužel tomu tak není. I tuto oblast se snažíme při klubových prezentacích připomínat, protože je to jedna z informací, která prostě musí být předána.

Pár odkazů k tématu
Příslušníci čs. letectva žalářovaní nebo zavraždění komunisty v období 1948-1989: http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=clanky&sekce2=prislusnici-cs-letectva-zalarovani-a-zavrazdeni-komunisty ... seznam, který je dostupný na několika webech.
Co se svými odpůrci prováděl komunistický režim po roce 1948: http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=clanky&sekce2=co-se-svymi-odpurci-provadel-komunisticky-rezim-po-roce-1948 ... krátký článek ze vzpomínek Richarda Husmanna / Filipa Jánského
Victims of Communism / Oběti komunismu: http://fcafa.wordpress.com/2010/08/15/victims-of-communism-3 ... vynikající článek se seznamem doplněným o řadu detailů

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #11 kdy: Březen 09, 2012, 10:47:20 »
Ale tady jde i o osobní názory přispěvatelů , od toho tady jsme, nebo máme opisovat  jednotlivá fakta? To si každý může najít , když bude mít zájem..Studenti sami zinscenovali soud s pilotem Bryksem a jeho osudy a nikdo o tom ani necekl, v novinách byla jen noticka..Mě připadá zbytečné, abych se snažil se svými chabými spisovatelskými schopnostmi přepisovat text někoho schopnějšího a fundovanějšího a snažil se jej obohatit svou nekompetentností v orientaci v textu. A dávat odkazy mi připadá nefér a ani to neumím. Nehledě na to, že by se mi velmi zvedl tlak a začal bych okolo sebe hledat zbraň, kterou bohudík doma nevlastním..Číst válečné knihy se vším všudy mi problém nedělá , dobře spím, ale tento druh svinstva nemohu strávit ani pochopit a mám v sobě velký stud, že s těmi lidmi, co to prováděli patřím do jednoho národa.. Proto nemohu to téma zpracovávat, nehledě na to, že když se člověk prokouše těmi  nařízeními psanými červeně, má po chuti..Protože  stejně by něco opomenul a oponentura by mu to dala šežrat..Kolikrát je mi líto, když někdo /většinou mladší člen nebo nováček/ načne starší téma a je hned upozorněn, jestli si všiml datumu posledního příspěvku a že je téma uzavřeno..Jako kdyby se dalo cokoliv uzavřít, nový pohled i třeba nesmyslný, je přece vstup do diskuze a nový členové si chtějí také projít názorovou  smrští, protože i neotřelý a možná i velice pomýlený názor má svou cenu. Pro mladého člověka určitě..Vlastně jsem chtěl připomenout v mém prvním příspěvku jen moji velkou ůctu k lidem , kteří mají svoje výročí a to jsou Čs. letci a proto v této souvislosti jsem musel zmínit odvrácenou stranu ůcty, což je lidská krutost, snoubená s lidskou blbostí , chtivostí a zrůdnou ideologií.. Mnoho lidí i odpustilo nebo zapomnělo, ale já jsem dodnes schopen  odplaty..Protože díky  těmto zvráceným lidem je dnes v Čechách veliký nedostatek čestných a charakterních lidí a podle toho to taky vypadá...

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
« Odpověď #12 kdy: Březen 09, 2012, 01:07:04 »
O rekonstrukci procesu s Josefem Bryksem jsem se dozvěděl na ČRo 1 - několikrát tam tu informaci zopakovali a byla tam i nějaká menší reportáž a rozhovor - udělali mi radost organizátoři i rádio.
Názor na komouše máme celkem podobnej - jestli někoho fakt nesnáším, tak jsou to právě oni. Mimochodem, i třeba Karel Kuttelwascher byl znám jako antikomunista.

Osobně považuju za přínos k tématu i dobře zvolené odkazy na zajímavé články, ideálně s nějakou stručnou anotací. Opisovat něco někde namá význam a přepisovat něco ve stejném duchu taky tak.
Tvoje poslední věta dobře vystihuje situaci v tomhle státě. Po několika emigracích elity (před válkou, po 1948 a v 60. letech) a 40 letech rudého zmaru je to holt dost bída. O to větší je naléhavost úkolu "snažit se něco změnit".
I tohle je jeden z důvodů, proč v klubu děláme to co děláme - připomínáme památku našich válečných letců nejen ve vztahu k samotnému létání, ale hlavně jako výjimečné osobnosti konfrontované s řadou historických událostostí (od První republiky, přes Mnichov, okupaci, exil, RAF, návrat, 1948, perzekuce,... až k těm, kteří tu ještě jsou s námi).

Je moc důležité tahle témata aspoň otevřít, upozornit na ně. Třeba se tahle často zabedněná společnost nad tím aspoň trochu začne zamýšlet.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #13 kdy: Březen 09, 2012, 02:05:34 »
Ani nevíš, kolikrát si vzpomenu na majora Frídla , s kterým jsem vedl rozhovory a jeho ženou , která dostala 12 let a v kriminálu potratila..Byl prost /na rozdíl ode mne/ zášti, jen prostě nechápal PROČ.. Jeho světlý bod v jeho životě byla královna Alžběta a obyvatelé Anglie..Slovo doma nepoužíval, žil až do 80. let jako vyvrhel pod dohledem STB..Tyhle osudy nám ublížili víc než kdyby v Čechách řádila tsunami... :'(

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #14 kdy: Březen 09, 2012, 03:51:47 »
Napiš sem jeho příběh...
Příběh jednoho života..
Příběh člověka....
Příběh majora Frídla.....