Autor Téma: Matilda Mk.II  (Přečteno 3932 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Filip Junek

• Čestný moderator
Matilda Mk.II
« kdy: Říjen 25, 2011, 06:28:41 »
MATILDA MkII.

Výrobce: Italeri
Měřítko: 1/72

NA POTŘETÍ, ALE PŘECI

Vím, sliboval jsem vám recenzi německého Elefanta, jenže jaksi se to úplně nevedlo. Za prvé jsem neměl potřebnou základovou barvu a ani se mi pro ni nějak nechtělo jet. Kromě toho ta Matilda tu kolem mě poletuje už docela dlouhou dobu. Vlastně jsem ten začínal na třikrát a původně jsem ho nechtěl, jenomže vytoužená T-55 od Trumpeteru prostě nebyla a nebude (grr). Poprvé jsem jej vyndal z krabice, prohlédl si jej a zjistil, že na něj vlastně nemám náladu. Podruhé jsem jej opět vyndal z krabice, připravil si montáž korby, zase to složil a nechal být.

Jenže po ne tak úplně vydařeném Pe-2, po němž mi stále zůstává jakási...pachuť...,jsem se pustil do Matildy. Britský pěchotní tank se mi postupně začal líbit. Italeri je u mě poměrně dobře zavedená firma, mám od ní vlastně tři kousky, počítaje i tenhle. Pokaždé jsem byl spokojen, navíc při stavbě ISU-152 jsem dokonce dostal dva kity v jednom, tak korba z druhého mi slouží za jakýsi polygon pro barvy a pigmenty. Ale teď k modelu samotnému.

PRŮBĚH...POHODA!

V ruce držím dva rámečky z béžového plastu, návod a...chvilka napětí...gumové pásy! Tomu jsem nad napoprvé nevěřil, že něco takového u italerky budu svědkem. Potěšen jsem byl dost. No nic, pojďme se na to podívat. Stavbu jsem zahájil dle návodu sestavením šasi, sestavájící se ze tří dílů, spodku a dílců, na které budou upevňovány podvozkové rolny. To bylo bez problémů, jen je potřeba pořádně začistit místa, kde byly dílky původně spojeny s rámečkem. Ono to pak jde blbě k sobě. Blbě, ale jde.

Na řadu přichází složení pojezdových rolen. Tento způsob řešení podvozku zdá se mi poněkud nešťastným, jak by řekl klasik. Je to pravda, nemůžu s čistým svědomím napsat, že je to úplně šťastně zvládnuto. Rolny lepíme na kotvicí segment, který pak nasedá k boku tanku. Takže se může lehce stát, že se nosný čep vlivem působení lepidla odleptá a rolna vám odpadne. Já nevím...ono takhle se to debilně popisuje, to byste museli vidět. Kromě toho z návodu není jasně poznatelné, jestli „nosné“ dílce mají být oddělené, nebo dávány na svá místa zvlášť. Au au au, na tenhle úsek stavby pozor! Zase ale co na obranu Italů říci, když se tu něco podělá, zase to až tak nevadí, ono se to pak stejně zakryje pancířem a vůbec to nebude vidět. Důležité však je, aby rolny byly na dílci v jedné rovině s povrchem, to kvuli pásům. Vodící a napínací kolečka jsou pak už v pohodě a bez problémů. Tomu bych snad nic nevytknul.

Návod pak pokračuje stavbou korby a různých prvků na něm. Toho jsem se tak úplně nedržel a přešel na věž. Jednak proto, že se mi zrovna chtělo a jednak proto, abych viděl, jestli bude potřeba ji nějak upravovat, než ji osadím na korbu. Tak tedy ta se sestává ze čtyř hlavních dílců, nepočítaje hlaveň. U poklopů máte sympatickou možnost volby, totiž nechat otevřené, nebo zavřené. Pro větší detailnost jsem zvolil otevřený poklop. Navíc tam pak je možnost umístění figurky tankisty. Model to docela oživí. Na bok věže pak přijdou různé doplňky jako skříňky, vrhače dýmových granátů, či úchyty pro jakési plachty. Pokud máte ve vrakovišti nějaké součástky, jako kanistry a tak dále, sem s nimi, vizuální dojem to zase o něco zvedne.

Věž je hotova, na trupu sedí bezvadně a jestli si dobře vzpomínám, nic nebylo třeba dobrušovat či tmelit. Na korbě toho není nic, co by stálo za zevrubný popis. Umístíme pouze reflektory, předbarvil jsem si lopaty, krumpáče a tak všechno, co tam přijde až posléze,když budeme mít korbu  a zbytek nabarvený podkladovou barvou. Na záď pak ještě přijde výfuk, který je složen ze dvou součástí a ve fázi patinování nabízí spolu motorovým prostorem docela slibné pole působnosti pro patinu. Malá poznámka: já se ho třeba ani nedotkl :-). Než hotovou korbu usadíte na podvozek, nezapomeňte nalepit pásy a předtím je spojit žhaveným šroubovákem. Pak je vlastně jen navléknete. Možná bych se měl zmínit o maličkém nedostatku, předek korby úplně nedoléhá k podvozku, ale to spraví opilování hran a pak to bude dobré.

PÁR SLOV O BARVÁCH

Přede mnou stojí částečně, pouze základní revellkou „16“ předbarvený model. A teď jaké zbarvení zvolit. Ruské zbarvení zavrhuji jako první. Tento typ sloužil v řadách Rudé armády v rámci smlouvy o půjčce a pronájmu. Ale to mě přišlo málo exotické, a navíc po Pe-2 bych toho Ruska měl  na stole až dost. Zato kamufláž jednotky známé jako „No. 4 Independent Tank Squadron Malta“ mi přišla více než sebevražedná. To se podívejte na net na tohle, stojí to za to. Běžný, pouze jen pískově žlutý nátěr je moc fádní a jednoduchý. Volil jsem proto kamufláž ze severoafrického bojiště z roku 1941.

Tank jsem tedy opatřil světle modrou revellkou „49“ dále pak zelenou „67“. Britská pouštní kamufláž je poměrně,aspoň pro mě, zajímavě řešená rovně rýsovanými pruhy bez klikyháků, mezi kterými barva ostře přechází z jednoho pole na druhé. Modelářskou pásku bohužel nevlastním, a proto jsem si tedy budoucí pole ze začátku předmaloval tenkým štětečkem.

Patina...tedy to byl docela problém. Prach na modelu nebyl příliš vidět. Sice tam byl, ale nic extra efekt. O nějakém, mnou tolik milovaném, bahně nemohlo na poušti být řeči. Tak tedy co s tím. Kolega mi však poradil rez. Jo, rez, jo? Aha...a odkud asi tak. Jednoduše, mořská slaná voda je poměrně agresivní, a navíc v pouštních oblastech v noci klesá teplota až na velmi nízké teploty. Model jsem tedy lehce „orezavěl“ a bylo hotovo.

OBTISKY

Vlastně nevím, proč tomu dávám samostanou kapitolu. Obtiskový aršík je docela oříšek. Jednotlivé značky a čísla jdou docela obtížně dolů a k povrchu sedají tak nějak všelijak. Stačí přelaknout a je to betonové. Docela ujdou, hezky vyvedené, zřetelné. Ale třeba dragonovská kvalitka to úplně tak není. A pak...mám rád třeba takové to „lidové umění“ posádek tanků, kdy si vojáci na vozidla psali jména svých dívek, či nějaké jiné nápisy. Britové asi znali jen jeden typ písma, nebo nevím. Ale výběr nápisů je trošku chudší a všechny jsou více-méně stejné, jediný rozdíl je jen ve významech nápisů.

SUMA SUMÁRUM

Model je to dobrý. Skoro by mě zajímalo, jestli ho nedělá v 1/72 ještě někdo, srovnávací recenze by nebyla tak úplně od věci. Málo co bych tomu vytknul, až na ten podvozek tedy. Tam by to šlo vyřešit formou celých dílů. Sice na úkor lehčí celkové obtížnosti a kratší době stavby, avšak nervy bychom si maličko ušetřili. K poměru cena/výkon, který asi většina modelářů docela sleduje: otázka je, jestli 219 Kč je hodně či málo. Já bych řekl, že kdyby to stálo kolem těch. třeba 190Kč, byl bych úplně spokojen. Celkově bych tento kit hodnotil tak devíti body z desíti...

No nic, klucí. Já zase jdu dělat něco normálního, zatím modelařině zdar a uvidíme, co příště vyplodím.

Filip
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Matilda Mk.II
« Odpověď #1 kdy: Říjen 25, 2011, 10:41:36 »
Filipe Filipe. Kedy sa už konečne dočkáme toho Elefanta Filipe :D . No nič prelúskame sa teda cez Matildu a poriadnym kanónom zameriame ďalší cieľ :D . No malá chvíľka poezie sa zdá u konca bíti a poďme ďalej. U tej kamufláže máš pravdu skúkol som to na pánovi googlovi a je to jsná vražda. Pardon samovražda. Aj s posádkou ti gratulujeme k úspešnému vybratiou tej správne nerusáckej kamufláže a prajeme pevnú ruku pri ďalšej práci.

Modelárčine Zdar.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #2 kdy: Říjen 26, 2011, 11:45:40 »
Filipe, smolíš tady jednu recenzi za druhou  :D, ale obrázky žádné. To se stydíš za svůj výtvor či co?  :D
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #3 kdy: Říjen 26, 2011, 05:27:31 »
Máte mít pánové Filipa v přátelích na Facebooku a viděli bys jste to :D
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #4 kdy: Říjen 26, 2011, 06:35:05 »
Máte mít pánové Filipa v přátelích na Facebooku a viděli bys jste to :D
Proč by to mělo vidět jen pár vyvolených?  ???  Pokud je zde recenze, musí mít alespoň jeden obrázek!
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #5 kdy: Říjen 27, 2011, 07:23:53 »
Tak já to vezmu jedno po druhém: :-)

Poviedkar: No Elefant se asi trošku odloží, zkouškové období je přeci ještě dalekoo, takže jsem se pustil do proslulé "osmaosmdesátky". Tu tam docela sestřelím za ten návod a některé drobnosti! Ale neboj se, dočkáš se i Elefanta. Je to dragonovský kousek a sáám se na něj docela těším! Snad nezklame proslulá dragonovská kvalita a nějaké ty menší bonusy .-)

Tony: No to se vůbec nestydím! :-) Jen si musím trošku pohrát s prohlížečem, aby mě sem šly vkládat obrázky! :( Protože Mozilla mi to nechce ukazovat a google chrome jsem na to zatíím nezkoušel. Ale je fakt, že když už tak už, no... Třeba ten M-25 Dragon wagon se mi, myslím, povedl a spousta dalších... tak by bylo hezké se podělit s ostatními :-) Jen hele...co kdyby se fotky modýlků mohly přidávat třeba i na FB stránku? Přilákalo by tot řeba další čtenáře a návštěvníky fóra...Jen návrh...

Pospec: Tak to je bez komentáře :)

Zde je model po další úpravě.
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #6 kdy: Říjen 27, 2011, 07:33:47 »
Novinky z modelářského světa galaxie Panzernet? :D
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #7 kdy: Říjen 27, 2011, 10:19:02 »
Tak nějak :D

-Bobby Sands

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #8 kdy: Říjen 27, 2011, 10:20:17 »
Dííík!! Ty vadoo, jak se ti to povedloo :( To chci taky! Ale prostě mě to prohlížeč neumožňuje, nebo někde dělá chybku

-Bobby Sands