Autor Téma: P-51 Mustang - Revell  (Přečteno 7664 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2046
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
P-51 Mustang - Revell
« kdy: Říjen 22, 2011, 07:00:25 »
P-51 Mustang


Výrobce: Revell
Měřítko: 1/72

Trocha historie:
30.června roku 1944 měla 15.letecká armáda zaútočit na tři závody na výrobu syntetického benzínu. Tyto závody byly součást koncernu Oberschlesische Hydrieerwerke A.G. (OHW) v Horním Slezsku. Továrny vyráběly od roku 1942 měsíčně 35 000 tun PHM. Třetí závod umístěný v Odertalu (dnešní Zdieszowice) měsíčně produkoval  měsíčně dalších 15 000 tun.

Nepříznivé počasí ovšem způsobilo, že mohly být bombardovány pouze vedlejší cíle - železniční uzly a letiště na území bývalého Rakouska. Během návratu letadel, se dostaly svazy nad Hodonín, kde byl vyhlášen letecký poplach. Během tohoto letu se od svazu odlepila stíhačka P-51 D-5NA Mustang s kódovým označením WD-R, jehož pilotoval Lieutnant Merle Max Kurtz. Letadlo náleželo  k 4.squadroně 52.Fighter Group, jež měla základnu v italském Miláně.

Americká stíhačka M.Kurtze přistála lehce poškozena poblíž obce Vracov. Případ šetřila četnická stanice Vracov, jež provedla zajištění letadla ve svém hlášení pro Okresní úřad v Kyjově uvedla:

...30.června 1944asi v 11.30hod. na poli přibližně 2km severovýchodně od obce Vracov přistál americký stíhací letoun, který je částečně poškozený. Pilot poručík Merle Kurtz je bez zranění. Letoun letěl asi ve výšce 2000m ve směru z jihovýchodu na západ. Zmíněný letoun je jednomístný dolnoplošník s označením WD Air Forces-44-13487 Arder no. Ac 40064. Celý případ nahlášen na Inspektorát informované policie na Moravě v Brně, venkovské úřadovně Gestapa v Uherském Hradišti a protektorátnímu četnictvu v Kyjově. Neozbrojený pilot byl bez odporu nedaleko se zdržujícím se dělníkem Antonínem Bůřilem odveden na četnickou stanici ve Vracově. Četnický strážmistr Jan Urbanec zajistil mapy, peníze a legimitaci. Pilota i zajištěné věci převzalo gestapo z Uherského Hradiště. letoun byl až do příjezdu odklízecí jednotky hlídán četnictvem z Vracova.

HODNOCENÍ HISTORICKÉ PŘEDLOHY: 100%
(neokoukaná a hlavně zdejší historie)

Trocha plastu:
Mnoho modelářů má u nás německý Revell jako stále jednu z nejlepších firem, proto jsem, oslepen vidinou modelu stroje, jež má s mým okolím tolik společného, po ní šáhl, bez jakýchkoliv pochobností. Ovšem probuzení doma po vytáhnutí ráměčků (tzv. druhý pohled) bylo více než ledové. Tlusté části trupu, křídel...vše to totálně jak se říká ,,zabila" letová směrovka a ocasní křidýlka. Usadit je správně = utrpení.

Na trupu se navíc objevuje i několik plastových otřepů a placiček, které, než bez poškození okolních částí modelu odstraníme, tak nám uplyne i přes půl hodiny nezávidění hodné práce. Musíme dávat i pozor na zakončení našich horních končetin, jinak může na bříšku prstíku se objevit krvavá rána, která vám může práci znepříjemnit ještě více.

Rovněž kompletace partií trup - křídla je ze soudku, kdy se vám bude mimo skalpel, tmel a pořádný kus šmirgl papíru hodit řádná zásoba nervů, proto před stavbou tohoto modelu nenavštěvujte práci, školu či jiná místa, jež vás můžou již dostatečně rozladit :) Navíc samotný model je celkově ,,gumový" - při trochu pevnějším stisku mají některé části modelu tendenci se vám ,,vykrucovat."
Vykrucování mi ovšem přislo vhod u vrtule, jež byla zkroucena do polohy ,,po nouzovém přistání."

Interiér je poměrně chudý, obsahuje poze třídílnou sedačku (sedačka, podlaha a zadní pancéřová deska) a budíkovou palubní desku. Natřeno nějakou ruskou světle šedou (odstíny u interiéru neřeším, hlavní je, že je to podobné :D ), patinováno bylo technikou suchý štětec - černá Agama akryl. Samotné sedadlo bylo natřeno tmavější zelenou (pro změnu německá). Pásy byly nařeznány skalepelem z čestvého vydání obchodního řetězce Lidl s pogumovanou vrstvou.

Pro soutežní model bych doporučil pořídit nějaké doplňkové sady či přímo jinou stavebnici.

HODNOCENÍ ÚROVNĚ STAVEBNICE: 50%
HODNOCENÍ ÚROVNĚ PILOTNÍHO PROSTORU: 70%
HODNOCENÍ KVALITY REKLAMOVÉHO PAPÍRU: 100%
Trocha obtisků:
Obtisky ze stavebnice byly použity pouze v případě hvězd. Mě osobně na obtiskovém papíře držely ,,jako přilepené" i po 10 minutách ve vlažné vodě - na modelu ale začaly sjíždět, kroutit se a i po přelakování vypadají trochu k světu. V případě koupě této stavebnice bych doporučil zainvestovat do doplňkových sad obtisků od nějaké firmy - např. zde: http://www.bilek-eshop.cz/cz/produkty/kategorie-zbozi/obtisky-lepty

Pospecovi k plné ,,spokojenosti"  chybí pouze registrační číslo na ocas letounu. menší doplňující obtisky, jako varovné tabulky a nápisy, dodal výrobce a domácí zásoby.

HODNOCENÍ OBTISKŮ ZE STAVEBNICE: 50%
HODNOCENÍ OBTISKŮ Z DOMÁCÍHO VRAKOVIŠTĚ: 100% (:D)

Trocha barvy:
Použity byly akrylové barvy od firmy AGAMA, s kterými velmi rád pracuji a jsou levné a dostupné. Pouze kormidlo má nádech červeno-hnědé (smíchané z červené, černé, hnědé), jež je barvou pokryté od poloviny trupu až po konec. Stejnou barvu má i kužel vrtule.
Spodní plochy křídel a trup byly kompletně natřeny stříbrnou barvou od AGAMA. Horní plochy křídel zelenou akrylovou barvou určenou pro americkou pěchotu. Patina byla uskutečněna za použití hnědé olejovky (spodní plochy), stříbrné akrylky (dřeniny, vystupující nýty) a černé.Fotografie výsledného výtvroru budou prezenzovány v samostatném příspěvku...
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: P-51 Mustang - Revell
« Odpověď #1 kdy: Říjen 22, 2011, 08:32:39 »
Na túto stavebnicu spomínam trochu s úžasom pretože sa mi ju ako jedinú nechcelo dokončiť pretože mi tam výrobca zabudol dať sklo :D
K mienke o Revelu treba podotknúť že modely ktoré robí teraz sú rapídne na vyššej úrovni ako tento kúsok.  ;)

poviedkar

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 426
 • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: P-51 Mustang - Revell
« Odpověď #2 kdy: Říjen 22, 2011, 10:58:16 »
Pospec ako to tu tak čítam tak aj ty si narazil na koňa menom Mustang.

Aj ja som kedysi dávno keĎ som začínal s modelárinou začínal s Mustangom od revellu. Bol to môj prvý model.Je to trošičku iná verzia ale ak si dobre spomínam tak mal asi všetky neduhy ktoré si tu vymenoval. Tmavozelený plast od tej doby označujem ako zelený piesok totálne odfláknutý zle brúsiteľný a tak ďalej a tak ďalej a to nechci vedieť ako som sa tešil na Junkers Ju 88 a zase len zelený plast :D
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: P-51 Mustang - Revell
« Odpověď #3 kdy: Listopad 07, 2011, 10:01:55 »
Zelený plast od revelu je naozaj hrozný aspoň mne sa sním blbo pracovalo a deliace roviny boli veľmi zle viditeľné.

Filip Junek

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 316
Re: P-51 Mustang - Revell
« Odpověď #4 kdy: Listopad 08, 2011, 10:59:57 »
Poslední model co jsem tu recenzoval, tedy ten FlaK byl ze šedého plastu. Nevím...ať už je zelený/šedý/khaki, přijde mi, že Revell šel poslední dobou s kvalitou výlisků dolů. Dostal se mi do ruky kit jednoho soudobého tanku a některé díly měly otřeby, byly moc měkké a vůbec to stálo za pytel. A byl to plast zelený...
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken
 
-Bobby Sands

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: P-51 Mustang - Revell
« Odpověď #5 kdy: Listopad 09, 2011, 04:57:46 »
Ja mám z novodobým revellom dobré skúsenosti až na obrnené vozidlo Fennek to bolo tiež zo zeleného plastu

poviedkar

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 426
 • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: P-51 Mustang - Revell
« Odpověď #6 kdy: Listopad 10, 2011, 11:19:36 »
Tu vám dám moje skúsenosti so zeleným plastom + modely ktoré sú z neho vylisované:

P-51 B Mustang - zelený plast bol vcelku v pohode len celý model kazilo slabé rytie paneláže.
Ju 88 A-4 - zelený plast, veľké otrepy, slabé lícovanie, podivuhodná geometria krídel, zaplácané motory. To sa rovná - historicky najväčšia makačka na modeli akej som sa kedy zúčastnil (ale v rámci možností to vyšlo)
T-34 1940 - zelený plast, občas trochu nepresné lícovanie a odporné strieborné gumené pásy deklasovali tento model na spodnú hranicu hodnotenia. P.S: kryt kanónu mi v Revelli odliali naopak a tak mám na ňom z vonkajšej strany nepekné ryhy.

Všetky modely sú v mierke 1:72
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman