Autor Téma: Bitva u Hradce Králové 1866  (Přečteno 12684 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Filip Junek

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 316
Bitva u Hradce Králové 1866
« kdy: Říjen 18, 2011, 07:50:35 »
BITVA U KRÁLOVÉHO HRADCE 1866

Celková situace:

Nebo se jí také říká bitva u Chlumu, každopádně je to jedno, když řeknete jedno nebo druhé, nespletete se. Jak k ní došlo? V polovině 19. století získávalo Prusko stále větší vliv ve střední Evropě, zejména pak po uchopení moci Otto von Bismarckem. Mezníkem a přímou cestou k válce bylo obsazení Holštýnského vévodství a vyloučení Rakouska z německého spolku na popud Pruska.  Popuzené Rakousko vyhlásilo 17. června roku osmnáctistého šedesátého šestého Prusku válku. Pomineme nyní další střetnutí a bitvy obou znesvářených stran a pojďme si udělat malou procházku do historie na chlumské bojiště.

O bojišti celkově:

Jeho přesné ohraničení se dá docela špatně určit. Ono když se řekne bitva u Královýho Hradce, tak se každému spíše vybaví město Hradec Králové, jak samotné bojiště. Zkusím vám to přiblížit. Bitevní pláň se tedy rozkládá mezi vesnicemi Hněvčives, Sadová, Popovice. Pak následuje samotný prostor bojových operací a za ním je prakticky už okraj Hradce králového. Pořád nic? Tak pak už pomůže jen mapa strýčka Googla, ono se to takhle opravdu dá špatně popsat. Snad jen...kdo jezdíte občas starou silnicí, tak vlastně přes část bitevní zóny projíždíte. Do nedávna tam ještě u kraje býval směrovník k místní památkové zóně.

O bitvě:


a) začátek.

Celkový počet mužů na rakousko-saské straně činil zhruba 200 000 mužů ve stavu Severní armády pod velením Ludwiga von Benedeka a prince Alberta Saského. Proti nim mašírovalo cirka 225 000 mužů pruské První, Druhé a Labské armády. Síly byly tedy jakž takž vyrovnané. Zabývejme se nyní rozmísťováním obou vojsk proti sobě.

Po půlnoci 2. července zachytili během pruští zvědové rozmisťující se rakouské jednotky. Ty se rozvíjely do širokého půlkruhu v linii Neděliště-Chlum(vrchol nedaleko vsi stejného jména)-Stěžírky. Celkem šlo o asi 10kilometrů dlouhou linii. Pruský generál Helmut von Moltke uvažoval, že zahájí mohutný postup všech tří armád s cílem prorazit linii, zatímco jezdectvo vyrazí s cílem odříznutí ústupových cest rakouských armád. Kdyby tak bylo učiněno, Benedekova vojska by pravděpodobně byla zničena. Plány jsou však od toho, aby nevycházely.

b) bitva začíná...

Ráno třetho červencového dne bylo ve znamení rachotu postupujících vojáků, dunění dělostřelectva a štěkaných rozkazů. Avšak Moltkeho plán nevyšel, jak vyjít měl. Selhalo telegrafické spojení (ano, v té době se již používal na bojišti telegraf) a Druhá pruská armáda nezaútočila – nedostalo se jí potřebných rozkazů. Naproti tomu Třetí a První pruská armáda však bojovala, avšak nedosáhla významných vítězství, navíc byly pod ukrutnou palbou rakouských dělostřelců. Prusové se dostali pouze do zalesněné oblasti, známé pod názvem Svíb. Později v tomto lese byla vztyčena řada pomníků a památníků známá jako Alej mrtvých.

V tomto momentě podle některých historiků dochází ke klíčovému okamžiku bitvy. Rakušané rozhořčeni ztrátou Svíbu podnikli protiúder. Nemoudré to rozhodnutí. Rakušané používali taktiku mohutných útoků pěchoty, a to až na úrovni praporu a výše. Navíc hlavní zbraní rakouského pěšáka byla klasická, zpředu nabíjená puška. Prusové užívali pušky patentu „Dreyse“ tedy zezadu nabíjené pušky „jehlovky“ umožňující rychlejší a i přesnějš střelbu. Pod jejich střelbou rychle hynuli rakouští pěšáci jdoucí v bodákových útocích. Navíc rakouské sbory se utkaly s Prusy v boji právě o strategicky méně významný les Svíb.

Poledne zastihlo rakouské pěšáky uprostřed lítých bojů. Na morálce jim to však nijak neubíralo. Velitelé ani vojáci však neměli tušení, že se blíží pruská posila a jakmile její velitel poznal, že boj byl zahájen bez nich, dal rozkaz k okamžitému rychlému pochodu směr bojiště. Prusové vpadli vyčerpaným Rakušanům do boku a pustili se do boje s jednotkami, které v předešlém boji střetli se s Prusy ve Svíbu. Mohutný nástup Prusů prakticky znemožnil rakouským jednotkám ze střední části bojiště dostat se sem. Pravé křídlo prakticky ponechané bez krytí se pomalu hroutilo, až bylo úplně zničeno. Na straně Rakušanů však stálo počasí. Jeho nepříznivá tvář pomáhala Benedekovi v plánování a uskutečňování klamných protiúderů, jenž sloužily ke krytí ústupu ku Hradci. Dvouhodinová tuhá bitva o Chlum měla za následek ztrátu rakouské převahy a vlastně tak zhatilo veškeré vyhlídky na vítězství a okolo třetí hodiny odpolední prakticky pruský voják na bojišti zvítězil.

Rakušanům hrozilo obklíčení a postupné zničení Severní armády, která nyní po celé délce bojiště rychle ustupovala. A padk ustupovala dále směrem na Moravu, Holice, Českou Třebovou. Pruské voje byly bojem hodně oslabené a některé jednotky úplně vyčerpané. Na hlavním štábu bylo tedy rozhodnuto nepokračovat v dalších bojových operacích, zejména nepronásledovat Rakušany...

Rakouská Severní armáda tedy přežila... Avšak 40 000 vojáků padlo, 20 000 bylo zajato a několik stovek až tisíců se stalo nezvěstnými. Naproti tomu pruské voje ztratily ve srovnání se soupěřem „pouhých“ 9000 vojáků.

Vojenské hledisko:

Bitva u Sadové/Hradce Králového/Chlumu pomohla Prusům dokázat svoji takticko zdatnost, technickou připravenost a taktikou, kteréžto faktory je nad ostatními protivníky vyvyšovaly.


ZDROJE:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Hradce_Kr%C3%A1lov%C3%A9

http://www.abc-bitvy.estranky.cz/clanky/bitva-u-hradce-kralove.html
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken
 
-Bobby Sands

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #1 kdy: Říjen 18, 2011, 08:15:12 »
No, ono by se dalo říci, že les Svíb nebyl pro žádnou stranu strategicky významný, dnes je ovšem znám díky právě onomu zcela nesmyslnému rozkazu o jeho dobytí na Prusích.

Do této bitvy se zapletl II. a IV. rakouský armádní sbor, jejichž soupeřem byla pruská 7. divize. Rakušané byli krvavě odraženi, ovšem na pruské straně to nevypadalo údajně nijak světleji. Zajímavé rovněž je, že zatímco rakouské armády na severu krvavě bojovaly (víceméně neúspěšně) s Prusy, na jihu se ji podařilo rozdrtit vojsko pruského spojence - Itálie. Toto vítězství umožnilo zkonsolidovat rakouské vojsko a zadržet pruský postup dále do vnitrozemí Rakouska-Uherska.

Památníky bitvy (3.části):
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_pomn%C3%ADk%C5%AF_z_bitvy_u_Hradce_Kr%C3%A1lov%C3%A9_roku_1866_%C4%8D%C3%A1st_1_-_150
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Filip Junek

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 316
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #2 kdy: Říjen 18, 2011, 08:25:55 »
Jj, to víím. Já tam už nechtěl rozepisovat takhle dopodrobna kdy a která jednotka proti které se o ten les utkaly. Ono pak s přehršle čísel se může stát nudný výčet jen... Ale díííky za doplnění! :)
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken
 
-Bobby Sands

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #3 kdy: Říjen 18, 2011, 08:36:46 »
Fajn, mám článek o této bitvě rozdělaný i na mém blogu (nenajdete ho - mám ho teprve v konceptech :D , tak až ho budu mít, tak sem hodím doplnění....domluveni, kolego? :)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Filip Junek

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 316
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #4 kdy: Říjen 18, 2011, 10:04:41 »
Jasan!! :)
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken
 
-Bobby Sands

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #5 kdy: Říjen 19, 2011, 02:50:42 »
Někde sem měl i rozpis armádního rozpočtu na několik let před válkou. Rakousko tehdy vydávalo na zbrojení jen malou částku, která stačila na to, aby byla nakoupená moderní děla (+ pár drobností) oproti tomu Prusové dávali na zbrojení několikanásobně vysší sumy (o desítky procent). V bitvě samotné měli Prusové velice snadno zdevastovat Rakouské jednotky, leč, nestalo se tak (což samo o sebě je neskutečný úspěch !). Dám takový příklad:
První generace zadovek sice byly rychleji nabíjené naž zadovky, ale častokrát se stávalo, že se v nich nábojice zasekla, nebo se zasekla samotná puška (nabíjecí mechanismus). Nešlo tedy jen o samotnou kadenci palby, ale i o spolehlivost. Druhá a třetí generace zadovek (použitá Prušáky v roce 1866) sice byly mnohem kvalitnější, ale ne zase nějak extrémně, jak je nám tvrzeno. Ve výsledku Prajsové vděčili za vítězství především lepší organizaci a lokální převaze (+ perfektní mapy a znalost terénu). V určitých okamžicíh se totiž moho stát, že Rakušané zvítězili, což by bylo absolutně proti logice - třeba úspěchy rakouského dělostřelectva při krytí ústupu atd. (i jezdectvo bylo velice kvalitní - ač bylo v podstatě zničeno).
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #6 kdy: Říjen 20, 2011, 01:53:23 »
Za mého mládí se tvrdilo, že základním důvodem pruského vítězství byly právě a jen jehlovky. Moderní studie ale tomu už takový význam nepřikládají. Pušky Lorenz byly sice pomalejší, ale i přesnější, myslím, že měly i větší dostřel. Byla to prostě bitva, kde vítězství leželo na vážkách, nakonec se přiklonilo na stranu Prusů.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #7 kdy: Říjen 20, 2011, 07:40:37 »
Rase zde nakousl jezdectvo - párkrát sem narazil i na fakt, který přisuzoval rakouskému jezdectvu různé odvážné akce a čelní útoky - údajně rakouské jezdectvo přinutilo i několik pruských jednotek po prudkém čelním útoku k ústupu. Jednoduše se proti nim rozběhli na koních, přičemž první řady byly sice sraženy k zemi, ovšem další a další rakouští jezdci na svých koních pronikli i pruskými řadami, přičemž nejednou se stalo, že se Prusové museli stáhnout.

Ovšem tyto útoky měli za následek krvavé rakouské ztráty, ovšem posloužily své věci výtečně - Prusové byli zdrženi, což umožnilo jiným rakouským jednotkám nabrat dech.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #8 kdy: Říjen 20, 2011, 09:10:52 »
Taky důstojnický sbor byl v Rakousku v podstatě nekompetentní vést jakoukoliv větší válku. Nebyly totiž peníze a ani chuť k nějaké reorganizaci. Neschopní lidé tak i nadále zůstávali na klíčových pozicích. Celkově by se dalo říct že celá armáda na tom byla dost bídně, minimálně co se týče organizace a vybavení (v podstatě i počty). Morálka a schopnosti vojáků ale byly vždy hodnoceny kladně. V podstatě by se dalo říct to, že armáda byla skvělá k tomu, aby jakš takš udržovala pohromadě národy říše (byla multikulturní oporou císaře) ale o úspěšné expanzi si mohla nechat jen zdát - jak se ukázalo při snaze obsadit Bosnu (byla sice úspěšná, ale rozhodně se nejednalo o nic čím by se dalo chlubit). Podle mého neměla "naše" armáda nikdy překračovat hranice "říše".
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #9 kdy: Říjen 28, 2011, 12:26:51 »
Z mé rozdělaného článku na blogu sem házím nějakou statistiku:

Prusové:
225 000 mužů
Velitel generál Helmuth von Moltke
ztráty 9000 mrtvých a raněných

Rakušané a Sasové:
230 000 mužů
velitel generál polní zbrojmistr Ludwig von Benedek
ztráty 43 000 mrtvých a raněných, 20 000 zajatých
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Filip Junek

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 316
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #10 kdy: Listopad 18, 2011, 12:58:59 »
http://youtu.be/08GEYjv8tPs

U kanónu stál a pořád ládoval :-) :-)
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken
 
-Bobby Sands

kubfol

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 1
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #11 kdy: Listopad 21, 2011, 04:54:04 »
kdyby jsme meli zadovky, tak by jsme vyhrali, a ty italove se pridali k prusakum jen aby ziskali uzemi srabi jedni.

(úprava příspěvku) *T*

- nechal jsem se unýst
OMG - oma geschwader

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #12 kdy: Listopad 22, 2011, 05:03:41 »
První generace zadovek byla absolutně nespolehlivá, zasekávaly se patrony a závěry řádně netěsnily. Navíc byl problém i se samotnou výrobou patron pro zadovky (vojáci měli k dispozici menší množství munice než u předovek). Roku 1866 už ale měli Prajzové k dispozici druhou (nebo třetí) generaci zadovek, která tyto nešvary eliminovala. Pořád ale byly zadovky velice moderní zbraní a dokonce i mnoho představitelů Pruské armády, těmto zbraním nedůvěřovala (prý byla pro vojáky moc technicky náročná a dostřel byl malý). Zlom přišel až po roce 1866. Navíc si Rakousko ani nemohlo dovolit, přezbrojit armádu, jelikož dávalo na zbrojení jen část toho co Prusko. Peníze u nás šly hlavně na dělostřelectvo, které mělo ve světě perfektní jméno + zde byla tradice kvalitního jezdectva (velká částka šla samozřejmě i na námořnictvo, ale to nepočítám). Prusům válku vyhrála hlavně lepší organizace a mnohem lepší orientace (všichni důstojníci uměli číst v mapách) + kvalitní mapy Čech. Navíc i štěstěna stála ja jejich straně (!)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva u Hradce Králové 1866
« Odpověď #13 kdy: Listopad 22, 2011, 05:19:47 »

Mapa střetnutí
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/