Ťaženie v ZSSR 1/222.júna 1941 začala najkrvavejšia operácia v histórií ľudstva operácia
Barbarossa.Kedže Slovensko malo záväzky voči Nemecku, Slovenská armáda sa pripojila do ťaženia proti ZSSR už 24.júna. keď prekročili jej vojská bez vyhlásenia vojny hranice so ZSSR.
Príprava a organizácia Slovenský minister národnej obrany generál Ferdinand Čatloš vydal 22.júna 1941 osobitný rozkaz č. 1 na základe ktorého vznikla improvizovaná motorizovaná jednotka nazvaná rýchla skupina (ďalej RS).Jednotky, ktoré sa mali stať súčasťou novo vzniknutej jednotky sa následujúci deň začali formovať v okolí Medzilaboriec.RS spadala pod 17. Nemeckú poľnú armádu. Bola plne motorizovaná, dokopy mala 1910 mužov a 47 tankov, jej slabinou však bol nedostatok pechoty a delostrelectva. Taktiež pechota nemala žiadne samopaly, mínomety a len veľmi málo ťažkých guľometov a abstinovali aj protitankové delá, ktoré by boli schopné čeliť moderným ruským tankom typu T-34 a KV.
Slovenskí vojaci pri ťažkom guľomete

Čas na obed
Prvé bojePrvú bojovú akciu absolvovali slovenské jednotky 26.júna pri obci Wojtkova.Po obsadení obce prenikli do úzkeho údolia za ňou.K prelomeniu sovietskej obrany nedošlo kvôli nedostatku pechoty a delostrelectva.Po obsadení údolia vojakmi a vozidlami Slovenskej armády,začala mínometná a následne delostrelecká paľba.Následne sa zo zúrivosťou vrhli na slovenské jednotky sovietski vojaci, ktorí boli veľmi húževnatí.Treba podotknúť, že sovietské delostrelectvo nebolo zastrieľané a preto malo skôr psychologický účinok.Po tomto protiútoku sa slovenské jednotky stiahli na svahy severozápadne od obce, kde sa im do večera podarilo stabilizovať situáciu.Pri tomto protiútoku zomrel prvý slovenský vojak v ZSSR.
27.júna sa smer postupu zmenil na západ, pretože RS bola podriadená nemeckej bojovej skupine plk. Julia Coretiho*.Jednotka sa nachádzala na východnom brehu rieky San v týle sovietskych opevnení.Jej prvou úlohou bolo sa zabezpečiť proti prípadnému útok sovietov z juhu a východu, potom mali zaútočiť na sovietske opevnenia Molotovej línie od východu a umožniť tak oproti útočiacej 454. zaisťovacej divízií prekonať rieku.
Kedže 454 ZD. nedokázala čelným útokom preraziť, rozhodlo sa velenie, že nasadí slovenskú RS na útok zo sovietskeho týla.Ako prvé zaútočili slovenské tanky, ale útok bol neúspešný.Následne na bunkre zaútočili ženisti a pechota.Po niekoľko hodinovom boji bolo z 13 bunkrov v okolí obec Zaluž dobytých 9 bunkrov a zvyšné 4 boli zablokované a dobre strážené.Bunkre boli dobyté 3-4. júla vojakmi z 5. pešieho pluku z 2. divízie armádnej skupiny.
Slovenské tanky pri prekračovaní rieky San

Slovenskí vojaci počas oddychu, na foto je dobre vidieť ukoristené ruské samopaly. ktorými sa snažili zakryť absenciu vlastných samopalov.

V prvej polovici júla bola RS zosilnená na brigádu.Na slovensku sa za tedy zorganizovala Slovenská armádna skupina a to predovšetkým z zmobilizovaných záložníkov.Táto skupina prekročila hranice so ZSSR začiatkom júla.Tvorili ju dve pešie divízie ( 1. a 2. divízia) ,dva delostrelecké pluky (11. a 12 del. pluk) ,ženíjny prápor ,tanková rota, spojovací prápor , rota obrnených aut a ďalšie menšie jednotky.Jej veliteľom sa stal minister národnej obrany generál Ferdinand Čatloš.Útvary boli odkázané hlavne na kone, takže mobilita bola obmedzená.Práve preto sa Nemecké velenie rozhodlo nechať túto jednotku na Ukrajine ako okupačné vojsko.
Do boja sa na začiatku júla 1941 dostal len 5. peší pluk z 2. divízie.Jeho úlohou bolo dobyť posledné bunkre Molotovovej línie v okolí mesta Lesko.Posádky sovietskych bunkrov na východnom brehu rieky San totiž stále odolávali nemeckej 454. zaisťovacej divízií.Taktiež most cez rieku San pri obci Lesko ešte stále stál,ale bol podmínovaný. Obrancovia ale svojou paľbou neumožnili odmínovať most, preto bol nepoužiteľný.Preto dostala 2. divízia rozkaz dobyť bunkre v okolí Leska,aby nemecké i slovenské jednotky mohli ďalej postupovať na východ.Útočné oddiely pechoty a ženistov vybavené trhavinami boli 3. júla 1941 o 11:30 pripravené k útoku.Boj trval celý deň a celú noc.Niektoré posádky bunkrov sa bránili do posledného muža iné sa rýchlo vzdali.Nad ránom už boli všetky bunkre dobyté.
Bunkre o ktoré sa viedli tvrdé boje

Armádna skupina bola 11. júla 1941 podriadená veliteľstvu tylového priestoru skupiny Juh s úlohou vystriedať nemeckú 444. zaisťovaciu divíziu v priestore Sambor-Mikolajow-Stryj ,udržiavať na osadenom území poriadok a vyčistiť ho od rozprášených zvyškov sovietskych jednotiek.Činosť väčšiny týchto jednotiek sa nemenila ani v druhej polovici júla.Výnimku tvorili iba stíhacie letky a Rýchla brigáda,ktoré sa zúčastnili bojov v rámci 17.armády
Reorganizácia Rýchlej skupiny V rovnakom čase , keď útvary armádnej skupiny vykonávali náročné pešie presuny po planinách Ruska , aby skončili v úlohe strážnych jednotiek ,prebiehala reorganizácia
rýchlej skupiny na silnejšiu Rýchlu brigádu (RB).Rýchla skupina bola posilnená novými jednotkami z 1. a 2. divízie ,11. delostreleckého pluku a inými jednotkami z armádnej skupiny.Už 7. júla 1941 bola jednotka premenovaná na Rýchlu brigádu a zároveň bola podriadená veliteľstvu armády.
Jej veliteľom sa stal dovtedajší veliteľ Rýchlej skupiny Rudolf Pilfousek.
Po doplnení mala brigáda 4 902 vojakov a dôstojníkov.Väčšinu mužstva tvorili mladí vojaci prezenčnej služby z ročníkov 1918-1920 a väčšina dôstojníkov nebola o moc staršia, ako dobrý príklad poslúži veliteľ RB plk. Pilfousek ktorý mal 42 rokov.Títo muži boli síce na vrchole svojich fyzických síl, ale nemali žiadne bojové skúsenosti.Brigáde boli taktiež pridelený nezistený počet dôstojníkov a rotmajstrov z Wehrmachtu.
Bitka o Lipovec10. júla 1941 bola slovenská RB začlenená do 49.horského zboru generála Ludwiga von Kublera.Ten dal rozkaz, aby sa jednotka presunula do Vinnice a aby sa pripravila na bojové nasadenie smerom na Ilince a Lipovec..Ich výhodou bolo to že mužstvo sa skladalo prevažne z kaukazských a stredoázijských národov čiže by sa dalo povedať že boli aklimatizovaní na život v horách a Lipovec bol hornatejšom teréne.Veliteľom bol generál major Semjon Akimovič Tlačenko ,pôvodom Ukrajinec.
Lipovec bránila 44.horská strelecká divízia**.Jednotka okolo Lipovca vybudovala veľa "liščích dier" čo boli vlastne okopy pre 2-6 stojacích obráncov v tvare U ramenami k nepriateľovi.Súvislé zákopové pásmo tu nebolo vybudované, zato „líščie diery“ boli vykopané tak aby sa mohli navzájom kryť. Obrancovia nezabudli tieto postavenia dobre zamaskovať obzvlášť pri krajoch ľanových polí boli tieto postavenia perfektne maskované čo pôsobilo útočníkom ťažkosti.
RB vyrazila do útoku na Lipovec za úsvitu dňa 22. Júla 1941.Predsunuté pozície 44.HSD boli rýchlo prekonané ale hlavné obranné pásmo sa nepodarilo prekonať kvôli húževnatej obrane.
Plukovník Pilfousek preto dve hodiny váhal , kým o 12:30 nariadil nový útok na Lipovec zo všetkými silami brigády .
Slovenskí vojaci pri Lipovci prekonávajú ľanové pole

Útok začal silnou delostreleckou prípravou. Potom vyrazila do útoku pechota. Slovenským vojakom sa podarilo úplne rozprášiť krycie oddiely 44.HSD na kopcoch. Tanky a pechota prenikli popoludní do mesta ale keď si plukovník Pilfousek myslel že Lipovec je dobytý ,začal generál Tkačenko záložným plukom o 17:15 silný protiútok. S pomocou delostrelectva zaútočili minimálne dva prápory na pravé krídlo útočného sledu RB. Súčasne zaútočil na Lipovec sovietske jednotky z ľavého brehu rieky Sob.
100mm delo škoda

Hrozilo obkľúčenie útočného sledu RB a následné zničenie. Plk. Pilfousek si našťastie uvedomil, že na zastavenie takéhoto rozsiahleho útoku nemá k dispozícií žiadne zálohy. Preto o 18:00 nariadil útočnému sledu ustúpiť do obranného postavenia 2 km od obce Ščastliva.
V Lipovci však zostalo odrezaných 250 slovenských vojakov a dôstojníkov s obrnenými vozidlami. Nikto z nich nemal ani najmenšiu chuť sa vzdať do sovietskych rúk. Postupne sa po malých častiach prebíjali späť celú noc až do úsvitu.
Rýchla brigáda Lipovec nedobyla a navyše utrpela tvrdé straty.
Ráno 23.júna o 4:00začalo slovenské delostrelectvo 45 minútovú delostreleckú prípravu.Po nej vyrazili k Lipovcu od Ščastlivej slovenské tanky a pechota a z Vachnovky predvoj nemeckej 295. pešej divízie.Aj tento útok bol odrazený.Generál Tkačenko si však uvedomil,že jeho divízia po dvojdennom vyčerpávajúcom boji nevydrží koncentrovaný útok z dvoch strán.Nariadil preto svojim jednotkám, aby sa nenápadne stiahli z Lipovca k Ilincom.Velenie RB a 295 PD tento zámer neodhalilo. O 12:00 spustilo nemecké a slovenské delostrelectvo silnú paľbu na Lipovec a Kamionku.Zároveň vyrazila do útoku nemecká pechota na severnom okraji Lipovca a do 16:00 mestečko úplne ovládla.
Zničený slovenský tank Lt-38

Bitka pri ukrajinskom mestečku Lipovec bola prvou a zároveň poslednou bojovou akciou Rýchlej brigády na sovietsko-nemeckom fronte.
Celkov straty RB boli 75 mŕtvych (z toho 7 dôstojníkov) , 167 ranených ( z toho 9 dôstojníkov) a 19 zajatých (z toho 1 dôstojník).Z pôvodne 50 zajatých mužov sa 27 podarilo ujsť zo sovietskeho zajatia a 4 padli pri pokuse o útek.Materiálne straty zahŕňali 6 zničených tankov a 25 nákladných aut.
Dá sa povedať, že tieto straty boli výsledkom podcenenia protivníka, o ktorom velenie RB prakticky nič nevedelo v priebehu celého boja!
Brigáda bola vyslaná do boja bez prieskumu a leteckej podpory.
Straty, ktoré spôsobila RB sovietskej 44.HSD boli odhadnuté na vyše 700 mŕtvych a takmer 1000 ranených.Do slovenského zajatia padlo 150 sovietskych vojakov.
Bitka o Lipovec bola pre slovenských vojakov nielen krstom ohňom , ale aj najkrvavejšiou bitkou ťaženia proti Zssr
Reorganizácia Slovenskej armádyVäčšina slovenskej armády však zostávala v nečinnosti. Celkový početný stav slovenskej armády v poli pritom 15. Júla 1941 dosiahol 50 689 mužov! Generál Čatloš sa preto po konzultáciách s dôstojníkmi svojho štábu a po rokovaniach s nemeckou stranou rozhodol k rozsiahlej reorganizácii slovenskej poľnej armády. Slovenská armáda mala nedostatok rýchlych dopravných vozidiel, na Slovensku sa práve začala žatva a pre Slovenskú republiku bolo finančne príliš nákladné udržiavať za hranicami toľko vojska ,ktoré navyše nebojovalo. Bolo rozhodnuté zosilniť Rýchlu brigádu na Rýchlu divíziu , ktorá mala byť plne motorizovanou jednotkou.
Po týchto reorganizáciách však nastala otázka:Čo zo zvyšným mužstvom?Rokovania s nemeckou stranou boli dosť zložité.Na zaistenie tylových oblastí sa napokon ponechalo ešte menej vojakov ako na fronte.zo zvyšného aktívneho mužstva sa postavila Zaisťovacia divízia (ZD),ktorá v rokoch 1941-1943 pôsobila na Ukrajine a v Bielorusku ako okupačný útvar.Prebytoční záložníci boli odsunutí na Slovensko a postupne prepustení z armády do civilu.Obidve divízie mali v prípade potreby doplniť aktívni vojaci zo Slovenska.Prepúšťanie záložníkov sa týkalo predovšetkým otcov a živiteľov rodín ,starších ženatých záložníkov a nakoniec najstarších slobodných záložníkov.
Slovenský kontingent sa tak zredukoval z 50 689 na 16 303 vojakov.Celkom 34 386 záložníkov (teda 2/3 vojska) sa vrátilo na Slovensko v auguste 1941.Slovenská armáda na východnom fronte tak bola výrazne zredukovaná.
Propagandistická fotka

Cieľom reorganizácie nebola len početná redukcia poľnej armády ,ale aj jej efektívne využitie.Dovtedy bola väčšina jednotiek armádnej skupiny zamestnaná len vyčerpávajúcimi pochodmi a strážnymi úlohami v tyle nemeckého frontu,po reorganizácií dostali jednotky bojové úlohy.Na fronte zostali Rýchla divízia,zaisťovacia divízia a 12 letka. Rýchla divízia sa od začiatku budovala ako vyšší frontový zväzok, ktorý mal v prvej línií nahradiť Rýchlu brigádu.Veliteľom sa stal plk. del. Jozef Turanec.
Bitka o KyjevRD bola v druhej polovici augusta 1941 podriadená skupine Armád JUH.Presun na front začal 18.augusta 1941.Presuny po náročných cestách boli náročné.Veľa vozidiel sa pokazilo.V septembri 1941 bola RD nasadená do bitky o Kyjev.
Do bitky sa zapojila práve v čase uzatvorenia obkľúčovacieho kruhu okolo sovietskych vojsk pri Kyjeve nemeckou armádou.Jednotky divízie sa presunuli 15.septembra do 8 hod. do určeného obraného úseku južne od Kyjeva.Rozjazdené cesty znížili rýchlosť presunu na 6-8 km/h.Na druhý deň bola celá RD v obrane na pravom brehu Dnepra.Z divízie bola vyčlenená osobitná skupina pionierov a protilietadlových delostrelcov určená na podporu nemeckej 132.panzer division.Úsek RD bol relatívne pokojný.Prebiehali len malé prieskumné akcie,pechotné a delostrelecké prestrelky.Za týždeň nasadenia divízia získala v tieni nemeckých jednotiek ľahký úspech.
Zajala 1 650 sovietskych vojakov,potopila jednu ozbrojenú riečnu loď,zostrelila jedno sovietske stíhacie lietadlo,vyradila minimálne tri sovietske delostrelecké batérie a zničila niekoľko desiatok sovietskych nákladných áut.Straty utrpené v boji boli minimálne.Padli traja vojaci,jeden zostal nezvestný a ranených bolo 5 mužov.
Zajatý sovietsky vojaci

Priateľská nálada zo sovietskymi zajatcami

*-zloženie- zaisťovací pluk 4,bojová skupina pplk.Baath,policajný pluk 303 a RS.
**-náležala k 13.streleckému zboru 12. armády. viacej tu
http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,5441.new.html#new