Autor Téma: Hitlerovy poslední dny  (Přečteno 6936 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Danvice

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 333
Hitlerovy poslední dny
« kdy: Červenec 30, 2008, 09:02:56 »
V polovině března 1945 se Hitler v obavách ze vzdušných náletů přestěhoval ze svého sídla v nov budově Řišského kaancléřství v Berlíně do obrněného bunkru (Führerbunker), který se nacházel pod ní. zde schromažďoval zbytky svých věrných a v podivné atmosféře odmítal připustit, že jeho Třeté Říši už nemůže nic zachránit.
Spojení do bunkru bylo tak mizerné, že vysocí štábní důstojníci sem museli k poradám dvakrát denně osobně docházet z bunkrů Nejvyššího velení ozbrojených sil v Zossen, 25 km jižně od Berlína; takové velení mohlo jen těžko fungovat. Hitlerovo rozhodnutí zůstat trvale ve svém Führerbunkeru a nikoli v Zossen, kde by mohl svým armádám velet mnohem efektivněji, bylo jen dalším příznakem jeho odtržení od reality.

Sovětská armáda se v té době nacházela na řekách Odře a Nise, zhruba 80 km od Berlína. Stalin vydal rozkaz k dobytí berlína 1. běloruskou frontou maršála Georgije Žukova za podpory 1. ukrajinského frontu maršála Ivana Koněva. Fakticky byl zvědavý, kdo se do hlavního města dostane první. Proti rudé armádě stálo 90 německých divizí s 10.000 děly, 1.500 tanky a 200.000 muži v samotném Berlíně.

Za cenu vysokých ztrát se Žukovovi podařilo prolomit dokonale organizovanou obranu Seelowské vrchoviny a němci se stáhli do vnějšího prstence obrany Berlína. Nepříčetný Hitler, který rozvíjel imaginární bojové formace, jež ve skutečnosti existovaly jen v jeho mysli, vydal ještě jeden poslední rozkaz k zatlačení Sovětů; "Každý důstojník, který svým mužům zavelí k ústupu, do pěti hodin zaplatí životem!" 22. dubna však již propadl beznaději. Svému štábu nařídil uprchnout, ale sám odejít odmítl. Hrstka věrných  zůstala s ním; většina ostatních utekla, ale pokud nezemřeli při bombardování či ostřelování, padli do rukou sovětských vojáků, kteří si probojovávali cestu do Berlína.

Nacistický režim se konečně začal definitivně rozkládat. Dne 23. dubna odeslal Göring Hitlerovi telegram, v němž navhl, že by se měl dočasně stát vůdcem Říše, protože byl Hitler odříznut v Berlíně. Tři dny na to, 26. dubna, byl dopaden hermann Fegelin, Himmlerův styčný důstojník a švagr Hitlerovy družky Evy Braunové, jak se v civilním oděvu připravuje na útěk z Berlína. byl zatčen a později zastřelen; příštího dne se Hitler dozvěděl, že se Himmler pokusil se Spojenci dojednat mír.
V tomto okamžiku již na předměstích Berlína operovaly čtyři sovětské armády (třetí, pátá, Čtyřicátá sedmá úderná a 3. gardová tanková). 25. dubna se jim podařilo Berlín rozdělit na dvě čsti a úplně obklíčit. německá armáda (Wehrmacht, SS) i domobrana (Volkssturm) kladly jako obvykle hoiževnatý odpor, přestože Sovět "rozsekali" celé město na malé sekotry, aby tak zabránili jakékoli koncentraci sil.

29. dubna nadiktoval Hitler svůj osobní a politický testament, v němž vrchního admirála Karla Dönitze jmenoval prezidentem a Goebbelse říšským kancléřem. 29. dubna se oženil s Evou Braunovou a nadiktoval svou poslední vůli a závěť. o další den později 30. dubna, kdy se k ěnmu sovětské jednotky přiblížily na pouhých 400 metrů, se zastřelil a otrávil a Eva Braunová si vzala dávku jedu. Jejich těla byla polita 400 litrů benzínu a zapálena v zahradě kancléřství. Následující den spáchali sebevraždu také Dr. Joseph a Magda Goebblesovi. ještě předtím svým šesti dětem kyanid.

Venku mezitím němci vytrvale kladli fanatický odpor útočníkům a bojovali o každý dům, o každé patro. Přesto ale 1. května zavlála nad budovou Říšského sněmu (Reichstagu) sovětská vlajka. Poslendí buňky odporu v několika málo vládních budovách padly 2. května, kdy major Vladimirovna Nikulina ze zvláštní útočné jednotky vztyčila rudou vlajku i nad samotným Hitlerovým hlavním štábem. zbytky obranných posádek Berlína se vzdaly téhož dne v 15:00 odpoledne.
Kruté boje o samotný Berlín od 16. dubna do 2. května měly na sovětské straně za následky 305.000 obětí.


Oběti II. Světové války - Sovětský svaz: 7 miliónů padlých v bojích, dalších 7 miliónů mrtvých civilistů
                                - Polsko: v relativním vyjádření nejhorší ztráty ze všech bojujících států: mezi vojáky a civilisty zemřelo okupace Polska 6 miliónů osob - téměř 20% předválečného polského obyvatelstva.
                                 - Francie: 200.000 mrtvých v bojích, 400.000 zemřelo při náletech nebo v koncentračních táborech.
                                 - Amerika: ztratila 292.000 členů vojenských jednotek
                                 - Německo: ztratilo 4 milióny mužů ve vojenské službě a 600.000 civilistů při bombardování.americké bombardéry při bombardování Berlína...[/center]

Západní Fronta: ode Dne D až do ZÁNIKU TŘETÍ ŘÍŠE

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #1 kdy: Červenec 30, 2008, 10:04:34 »
Bylo by dobré uvádět zdroj.
Jinak co se týče mrtvých, tak to je vždy trochu problematické. Ruská čísla se zvyšují snad každým rokem od konce 2. světové a německá mají také hodně velký rozsah. Někde narazí na 3 miliony, někde na 6.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #2 kdy: Srpen 02, 2008, 07:32:29 »
Jestli si to cele přepisoval, tak ti pišu plus.
Jinak je to dobry članek a v podstatě mu nejde co vytknout.
(osobně bych dělal i zvyrazněné Nadpisy.)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #3 kdy: Srpen 02, 2008, 07:36:13 »
No doufám, že to není přepsané slovo do slova...
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #4 kdy: Srpen 04, 2008, 08:51:41 »
Spousta statistik je tady:
http://axishistory.com/index.php?id=2838
Ale ve článku mě zaujaly ty sovětské ztráty, většinou se totiž udává dohromady 20 milionů mrtvých, tedy 7 a 13 milionů. Problém je ovšem v tom, že poměry mrtvých vojáků a civilistů se někdy zaměňují, udává se to 13 a 7 i 7 a 13. Navíc předpokládám, že do padlých vojáků jsou započteni i "štrafniki", se kterými se čistila minová pole, takže statistika to bude stejně velmi zvláštní.
A kompletní německé ztráty zaviněné válkou budou také ještě vyšší, obrovské množství lidí zahynulo v zimě 1945 při útěku civilistů před RA i po příchodu Sovětů.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Spada

 • Host
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #5 kdy: Srpen 08, 2008, 03:27:26 »
Silně pochybuji, že Němci měli na obranu Berlína 90 divizí.....Ale co zdroj to jina fakta, já se třeba dočetl, že Rusové měli 11 krát větší převahu ve vojácích..........Obrana Berlína byla na jedné divizi SS a zbytku  Dánské divize SS a Lotyšské.......zbytek byli jednotky Volksstrumu, zbytky jednotek Wermachtu........a pár tanků a v ulicicích byli protiletadlová děla.........Podle mě na tom něco musí být Německo bylo na konci války ,,vyšťavené" a vyhrabávalo na frontu invalidy a tělesně postižené..........jak by mohli mít 90 divizí???a kde by vzali obsluhu 1000. děla 1500 tanků????

Danvice

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 333
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #6 kdy: Srpen 09, 2008, 01:15:04 »
Rase: Ano přepisoval, celkem makačka :D. Jinak díky
Kageneck: Je to stručnější a trošičku zkrácené.
Spada: Jsou to pouze zbytky divizí, tedy se dá počítat zhruba 40 divizí, ale není to jenom v samotném Berlíně!počítejme i Čechy atd.... Ale nikde nenajdeš přesné statistiky.
Jinak díky všem, kterým se článek líbý.

goshawk

 • Slovenská armáda
 • Slobodník
 • Příspěvků: 27
 • ...cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami...
Re: Hitlerovy poslední dny
« Odpověď #7 kdy: Září 13, 2011, 11:16:38 »
   Pekne napísané, škoda, že už sa nedajú zistiť skutočné počty obetí. Stále sa však väčšinou píše iba o padlých, nejak sa opomínajú z vojenského hľadiska počty zranených a zvlášť zmrzačených vojakov. Z vojenského hľadiska je pre bojujúcu stranu najväčším úspechom zmrzačiť vojaka, je to väčší úspech ako ho zabiť, nakoľko zmrzačený vojak je pre nepriateľskú stranu príťažou - proviant a zamestnáva iných ľudí, ktorí by sa dali využiť ináč pri vojnovom úsilí.