Anketa

Jaká je dle vás nejlepší modelářská značka.

Revell
5 (25%)
Academy
0 (0%)
Hasegawa
0 (0%)
Italeri
1 (5%)
Zvezda
2 (10%)
Dragon
6 (30%)
Eduard
0 (0%)
Směr
1 (5%)
Matchbox
1 (5%)
Tamiya
4 (20%)

Celkem hlasů: 20

Hlasování ukončeno: Září 21, 2012, 09:36:49

Autor Téma: Jaká je dle vás nejlepší modelářská značka.  (Přečteno 22879 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

mira.ko

  • ČSR
  • Četař
  • Příspěvků: 70
Re: Jaká je dle vás nejlepší modelářská značka.
« Odpověď #30 kdy: Březen 06, 2012, 11:21:49 »
Z mého pohledu se to má tak, že určit nejlepšího výrobce plastikových stavebnic je nemožné . . .
1) spoustu modelů dělá jen jeden výrobce, takže pokud ho chci mít, tak ho musím koupit (teda pokud bych nebyl masochista a nešel do scratchbuiltu  :P)
2) každý preferuje jiné parametry stavebnice - přesnost, cenu, obtížnost sestavení, množství doplňků v ceně, materiál, dual combo . . .
3) spousta forem koluje mezi výrobci, např. Italeri-Bílek, Heller-Směr, Kovozávody Semily (ne KP!)-Revell, Revell-Airfix atd.. Existuje taky případy, kdy si jedna firma objedná u druhé výlisky, opatří je svými návody a obtisky a jde to do světa pod její značkou . . .
4) další skutečnost je to, co vlastně já sám dokážu ocenit, např. někdo vytýká modelu jedné firmy nesprávné umístění rytí. Argumentuje tím, že existuje jiný model od druhé firmy, který má rytí podle fotografií správné (nicméně to, že do jednotlivé linie rytí by ve skutečné velikosti vsunul prst už neřeší . . . ). Nebo nýty na modelu letadla, za které by se nemusel stydět ani most Golden gate, např. Douglas Invader od Airfixu
5) je spousta modelářů, které by dokonalý model moc nepobavil, jak s oblibou říkají: "Hasegawu umí postavit pěkně každý, ale postavit pěkně KP to je teprve výzva!" Zkuste mrknout na modelforum.cz, tam je část fóra jen o dokonalém stavění modelů z KP http://www.modelforum.cz/viewforum.php?f=130
6) jsou i takoví, kteří přestavují hračky a Monti systémy (ty za hračky považuju také - minimálně ty prahistorické LIAZy, Tatry, Land Rovery a Renaulty)
7) pamatuji si, když jeden "zdatný modelář" na Zlínském blembáku absolutně zkritizoval poměrně solidní stavebnici Messerschmittu od Revellu slovy: "Nejen že je ten šmejd drahej, ale nemá za ty prachy ani stojánek!"  :D

Myslím si, že stejně tak jako je nemožné vybrat nejlepší značku, je nemožné vybrat nejhorší . . .
. . . ale myslím si, že na té nejhorší by se shodlo asi více modelářů  :D :D :D - mými adepty by byl VEB Plasticard a některé kousky od FROGu - kdo nesochal, nepochopí  ;)