Autor Téma: Vickers M1927  (Přečteno 5298 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2848
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Vickers M1927
« kdy: Září 18, 2011, 03:41:13 »
Přilba Vickers model 1927

Počátky historie této přilby je třeba hledat již u Velikonoc roku 1916, kdy bylo zahájeno povstání vůči Britské vládě. Roku 1921 získalo Irsko nezávislost, ale až mezi léty 1922-1923 skončila občanská válka a došlo k rozdělení Irska. Až roku 1923 byl vyhlášen Svobodný Irský Stát, který byl přejmenován na Irskou republiku až roku 1949. Je třeba si uvědomit, že během povstání, používali povstalci nejrůznější typy zbraní, jako zastaralé italské pušky Vetterli-Vitali, německé Mauser 1871 a ruské pušky model 1891. Většina z těchto zbraní se do Irska dostala z Německa, které si od této pomoci slibovalo stažení části Britských vojáků ze Západní fronty. Co se týče uniforem povstalců, jednalo se z velké části o prosté civilní oděvy, nebo uniformy ukořistěné britské armádě.Když se situace uklidnila, začali vůdčí představitelé Irské armády hledat vzor přilby, pro Irskou armádu. Začali se tedy poohlížet po přilbách používaných na bojištích mezi léty 1914-1918. Nechuť ke všemu britskému však způsobyla, že ze seznamu byly vyškrtnuty přilby britského původu. Byly dokonce testovány i francouzské přilby typ Adrian, ale u těchto přileb byly zjištěny citelné nedostatky (především nedostatečná ochrana). Velkému zájmu se těšila německá přilba vzor 1916, zvaná "coalscuttle" uhlák. Versaillská mírová smlouva ale zakazovala Německu vyvážet vojenský materiál a tedy i přilby. Shodou okolností se v Británii právě nacházely německé stroje na výrobu přileb (jednalo se o část reparací). Došlo tedy k obchodní dohodě a výrobu nových přileb pro irskou armádu zaštítila společnost Vickers sro. Tyto přilby vyráběla Dublinská firma T. Smyth & Son. Celkem bylo vyrobeno 10.021 kusů těchto přileb a irský svobodný stát převzal rovných 10.000. Za zajímavost stojí, že tyto přilby byly vyráběny z méně kvalitních materiálů. V porovnání se standardní německou, nebo rakouskou přilbou, byly přilby model 1927 mnohem lehčí. Použitá ocel tedy byla velice nekvalitní a některé přilby také měly na přední části praskliny, což je činilo při použití v podstatě nepoužitelnými. Otázkou je jaká byla motivace, k výrobě takto nekvalitních přileb. Jasné bylo, že britští vojáci opustili Irsko teprve nedávno, ale je zarážející, že irský svobodný stát byl ochoten přvzít přilby, které byly takto fušerské. Irská armáda ale byla v této době plná sporů mezi různými frakcemi a také se vyskytly velké problémy ve financování této zakázky.
Existovaly tři různé velikosti vložky L, M a S. Kožená nebo látková vložka byla připojena ke zvonu přilby třemi 6 mm měděnými nýty s 14 mm měděnými podložkami. Podbradník byl totožný s německou přilbou M18. Původní barva byla tmavě zelená, tak jako u přileb model 1924. Časem ale barva tmavla až dočerna, díky čemuž si vysloužila přízvisko "The Black Uhlans." Našel sem i něco ke značkám, které byly na přilby raženy. Příkladem může být zkratka "VL TD H9142 H 40 / '27". Písmeno V znamená Vickers, L značí limited, H9142 znamená sériové číslo. Tedy kus vyrobený jako 9.142, celkem bylo vyrobeno 10.021 kusů. Každá z přileb take měla na čelní straně dvě drážky pro uchycení kokardy. Tyto kokardy byly používány pouze u důstojnických přileb. Kokardy nesou i náspis v Gaelštině. Na vnějším obvodu jsou slova "Oglais na hÉireann", označující irské obrané síly, který se používal u irských dobrovolníků od roku 1913. Ve střední části je kokarda ozdobena písmeny FF, což znamená "Fianna Fail", iniciály republikánského hnutí.
Oficiálně se přilby M27 používaly od roku 1927 až 1939, byly tyto helmy nahrazeny britskými přilbami model MKII. Tyto přilby ale byly během války natřeny silnou vrstvou černé barvy a předány civilní obraně. Kromě civilní obrany je používala také policie a hasiči. Takto upravené helmy jsou nejčastěj k vidění na různých aukcích, kdy je bílý nátěr přetřen černou barvou. Po válce přilby M27 neprošly potřebnými testy a roku 1970 bylo zhruba 4000 kusů těchto přileb použito k základům při stavbě nových kasáren. V současnosti jsou přeživší přilby M27 vyhledávány sběrately.

 

 

Zdroje:
http://members.fortunecity.com/milit/VickersM1927a.htm
http://www.militaryheadgear.com/items/1454
http://www.nyc-techwriters.com/militaria/irish_helmets.htm
       
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757