Autor Téma: SdKfz 173 „Jagdpanther“  (Přečteno 2140 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Filip Junek

• Čestný moderator
SdKfz 173 „Jagdpanther“
« kdy: Září 13, 2011, 08:17:49 »
RECENZE: SdKfz 173 „Jagdpanther“

Výrobce: Revell
Měřítko: 1/72

První dojem:

No, Jagdpanther mě docela delší dobu lákal. Už jen pro jeho hezký a trošku nadčasový vzhled a potom pro jeho původ odvozený od tanku Panther, který patří k jednomu z mých oblíbených kousků. Buď a nebo. Bohužel Panther zrovna nebyl skladem a už vůbec ne v „mém“ měřítku. Tak tedy jsem sáhl po Jagdpantheru. Nouzově a se slovy „Co se dá dělat,“

Model je zabalen v černé krabičce s pěknou, avšak méně akční ilustrací na čelní straně. Po vybalení všeho příslušenství uvnitř držím v ruce nezbytnou dokumentaci a pět rámečků z béžového plastu. Prolistoval jsem návod a příjemně mě překvapil fakt, že během stavby budu mít možnost volit mezi „dřívějšími“ a „pozdními“ součástmi, kterými se vyznačovaly jednotlivé série ke konci války. V průběhu stavby jsem zvolil pozdější sérii. Sehnal jsem si tedy všemožné podklady pro kamuflování. A tu se zjevil první problém. Kamuflážní schémata, především užité barvy mi kolikrát  udělaly na čele pěkné vrásky. Co schéma, to jiný vzor. Ale co vzor! Barvy! Jednou jsem viděl červenou, podruhé zase téměř růžouvou...no prostě to vypadalo na slušné malířské rodeo. A to jsem prakticky ještě nezačal stavět!

Uff, jdeme na věc!

Se všemožnými samohyby mám vůbec malé zkušenosti, vlastně jen jedinkrát jsem se do něčeho takového pustil. Šlo tenkrát o sovětský kousek ISU-152, možná o něm napíšu „zpětnou“ recenzi. Takže tentokráte se to bez návodu neobejde. Tedy aspoň od té druhé půlky, kdy budu stavět korbu.

Podvozek Jagdpantheru, jak už název napovídá, je identický s tankem PzKpfw V „Panther“. Tedy se můžete těšit na skládaná pojezdová a krycí kola. Nejsem příznivcem této konstruknčí řady pro jejich titěrnost a v návodech někdy nedokonalou prezentaci. Raději mám podvozky tanků Pz III-IV. Neměl jsem na to absolutně náladu, a tak se stavba podvozku (!!) protáhla na více, než týden. Když jsem se tím prokousal, následovalo barvení. Zvolil jsem metodu „každý pes jiná ves“ tedy každé z krycích a pojezdových kol bylo kamuflováno jinou barvou ze tří odstínů. Mě samotnému to přišlo divné, ale kamuflážní schémata jsou neúplatná. Dobře, budeme jim věřit.

Následovala bitva s pásy. Opět, jak je u Revella zvykem, následovalo moření se segmentovými pásy. A tady pozor! Pásy jsou na vnitřních stranách opatřeny...záchytnými trny, které zapadají do nichž kola zapadají. Mám pocit, že tady pánům výrobcům ujela trošku ruka, protože jich většinu v ohybu u vodicícho a napínacího kola vylámete. Prostě rozchodem nesedí, a když si toho nevšimnete na poprvé, jako já, nadělá vám to dost problémů.

Napadlo mě zkusit jednu patinovací techniku. Nevím, jestli je úplně „echt“ modelářská, ale já jsem spokojen. Vnitřní stranu pásů u pojezdových kol jsem nabarvil obyčejnou tužkou, jelikož se jedná o část vozidla, která je trvale namáhána koly a jejich pohybem. Tím pádem nemůže být barvena tou barvou, kterou jsou barveny pásy.

Stavba korby je jednoduchý počin... Není tu žádná otáčivá věž, nic. PaK 43, hlavní zbraň, je vsazena do čela korby. Modelář má možnost vybrat si z „časnější“ produkce, či z „pozdější“ produkce. Já zvolil pozdní sérii, kdy je střílna již nýtovaná, nikoli svařovaná. Poklopy na korbě nelze udělat otevřené, což je možná trošku škoda. Detaily mám rád a tady by pro to byla krásná příležitost. Následně se stavba přesouvá na záď - k chladicím výstupům z motoru a motorové části vůbec. Opět máme na výběr mezi dřívější a podzní produkcí. Ve vztahu k původnímu záměru jsem samozřejmě zvolil pozdější součást. Stejně tak to bylo s výfuky. Nakonec přijde umístění představných pancířů na boky vozidla. Tím máme hotovou hrubou stavbu.

Barvení

To se mi těžce nepovedlo. Kdybych trošku přemýšlel, stačilo udělat pouze tři příčné šikmé pruhy přes celou plochu vozidla, byl bych na tom o sto procent lépe. Já jsem zvolil klasickou „zelenou síť“. Navíc jsem vyzkoušel předepsané barvy od výrobce. Všechno špatně, kolegové! Všechno špatně... Tyto barvy nepoužívejte, akorát se dostanete do problémů. Jedná se hlavně o číslo „16“ - písek. Na místo ní určitě použijte odstín „matt 86“. Je to samozřejmě na vás, ale model pak trošku vypadá jako něco mezi indiánským totemem a africkým tankem. Mě pak po tomto chybném kroku nezbylo nic jiného, než tank velice řádně zaprášit, zabahnit a vytvořit sem tam poškození od odražené střely, či zásahu projektilu protitankové pušky. Uff, a z nejhoršího jsem byl venku. Nakonec na korbu přišly doplňky jako náhradní články pásů, nářadí a nakonec tažná ocelová lana. Obtisky jsou jednoduchým počinem. Naneseme pouze čtveřici německých křížů a na výběr máme ze dvou taktických čísel, a to „131“ a „202“

Nakonec mě ještě napadalo, že Jagdpanthery někdy mohly fungovat i jako poziční protitankové zbraně. Asi to nebyl častý jev, vzhledem k jejich minimální možnosti otáčet hlavní zbraní. Ale co kdyby přeci jen někdy posádka zastavila a musela svůj stroj na čas maskovat. A jak? No přeci maskovací sítí! Zkusil jsem štěstí a vytvořil síť z malého kousku obvazu. Nabarvil jej temperou a po oschnutí jsem síť opatrně nitkou přivázal na hlaveň. Na to, že to byl první kousek se docela povedla.

Hodnocení:

Pomineme-li moje pochybení s barvou, musím Revellu vytknout pouze ten vadný rozchod pásů, jak jsem o tom psal výše. Žádné výrazné závady jsem neshledal a stavbu si jinak moc užil. Řekl bych, že tato stavebnice si zaslouží klidně plný počet bodů, tedy 10 z 10.

Příště: Dragon wagon od "Academky" ;-)

Modelařině zdar!

Filip Junek
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
Re: SdKfz 173 „Jagdpanther“
« Odpověď #1 kdy: Září 13, 2011, 08:31:52 »
Pekná recenzia musím pochváliť dobré by bolo dať obrázok pretože Revell robí dva jagdpanthre   ;) ...

K farbám dobré je nepostupovať presne podla návodu pretože odtiene sú niekedy mimo (na púštnu kamo mi návod radil použiť revel 88 oker čož bolo úplne mimo  ::)) ) Na európsku žltú sa hodí tamiya xf-60 tá ma doteraz nezradila ale hlavne je dobré "robíť od oka"

Filip Junek

• Čestný moderator
Re: SdKfz 173 „Jagdpanther“
« Odpověď #2 kdy: Září 13, 2011, 10:23:52 »
Díky za pochvalu. No fotky dám asi na ulozto.cz, tady mi to nějak nejde... Každopádně uvidíš sám, výsledek není úplně nejhorší, ale... :-)
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands