Autor Téma: P-08 Luger/Parabellum (GER)  (Přečteno 28645 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
P-08 Luger/Parabellum (GER)
« kdy: Leden 26, 2007, 12:34:54 »

P-08 Luger/Parabellum

P-08 byla přijata do výzbroje v roce 1908 a jejím konstruktérem je Georg Luger ( odtud pochází název pistole ). Původně používala náboj 7,65mm, později byla přepracována na náboj 9 mm Parabellum. Do výzbroje byla zavedena jak v německé armádě, tak i v námořnictvu. V letech 1908-1945 bylo vyrobeno přes 2,5 milionu kusů. Objevila s ve verzích s prodlouženou i zkrácenou hlavní. Někkteré modely měly pouzdra ve formě nástavné pažby. Používaly se i speciální bubnové zásobníky na 32 nábojů ( stejný byl použitý u MP-18 ). Charakteristický kloubový mechanismus uzamčení závěru byl velice spolehlivý, ale zároveň byl zdrojem veškerých problémů. Systém fungoval dokonale, pokud byl dokonale čistý, což bylo v bojových podmínkách neuskutečnitelné! Zbraň byla velice přesná ( zvlášť pokud se použilo přídavné pažby ) Zajímavostí je, že pistole měla vysokou kvalitu výroby i u modelů vzniklých za války! P-08 byla oblíbená u spojeneckých vojáků, jako "trofej".

Technické údaje:
ráže: 7,65mm/ později 9mm
Kapacita zásobníku: 8 nábojů ( bubnový zásobník: 32 nábojů )
Délka: 222 mm
Délka hlavně: 102 mm ( "dělostřelecký" model 1908/14 měl hlaveň dlouhou 140 mm )
Hmotnost nenabité zbraně: 0,87 kg
Úsťová rychlost: 320 m/S
Účinný dostřel: 50 m
Původní výrobce: DWM, 1898

P-08 s pouzdrem

"Dělostřelecký" model s pažbou a bubnovým zásobníkem

Při hledání P-08 jsem našel i martyho, jak si hraje s Lugerem :lol:

"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Re: P-08 Luger/Parabellum (GER)
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2007, 01:03:36 »
No, spíš bych ji nazýval P 08 Parabellum, nikoli Luger. Je to běžnější...... Samozřejmě to jde, ale říkalo se jí Parabellum podle použitého náboje, protože používala náboj nejprve 7,65 Parabellum, později 9 mm Parabellum. Jenže oba náboje taky zkonstruoval Luger, takže podle současného normosloví se musí říkat 9 mm Luger, nikoli 9 mm Para jako dřív. Když se ale řekne "parabella", každý ví, o co jde.

Jinak to pochází ze rčení "Si vis pacem, para bellum." neboli "Chceš-li mír, připravuj válku."
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Black

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
« Odpověď #2 kdy: Leden 26, 2007, 01:25:57 »
Jo jo, máš pravdu! Ale abych ti řekl pravdu, tak to já osobně to znám spíše po Lugerem. Nevím proč, ale s "Parabellou" jsem měl více spojenou P-38!

Ono i ve vyhledáváčích toho o P-08 najdeš více pod Lugerem než Parabellou.

Tak jsem to upravil a v názvu užil oba termíny.

Původ názvu jsem už slyšel a děkuji za to, že jsi mi to oživil...úplně jsem na ten původ zapoměl.
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #3 kdy: Leden 26, 2007, 02:13:42 »
P 38 zkonstruoval Walther, takže já to znám spíš pod Walther P 38...... Věc názoru.....:-)

Je to o tom, že Luger zkonstruoval jak pistoli, tak náboj. Jenže je lepší nazvat pistoli podle konstruktéra a ne náboje (s výjimkou právě P 08, pač se domnívám, že ta byla první zbraní na náboj Parabellum)

Black

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #4 kdy: Leden 26, 2007, 02:41:04 »
Samozřejmě vím, že P-38 skonstruoval Walther. Jen, že jsem to měl spojený jinak, ale jak říkáš, je to věc názoru  :)

Právě, že název byl odvozován od jména konstruktéra, ale v tomto případě to mohlo být opravdu jinak kvůli náboji Parabellum. Nevím.

Ale nechci se kvůli tomu přít! Myslím si, že máme pravdu oba!

Tak a máme pravdu oba  :wink:

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
« Odpověď #5 kdy: Leden 26, 2007, 03:10:47 »
:lol:  :D  :wink:

To sem já!  8)  Njn, vidíte, krásná fotka. :wink:

Přikláním se P38 Walther, jinak si to ani neumím představit.

Pro mě je příjemnější výraz ''Parabela'' tedy psáno '' P-08 Parabellum'' než Luger.

Tady pro srovnání:

Verze P-08 Parabellum

a P38 Walther

,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Black

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #6 kdy: Leden 26, 2007, 03:31:23 »
Já vím, že P-38 je Walther a že je to úplně jiná pistole, ale pokud se nepletu, tak užívá také náboje 9mm Parabellum. Proto to mám s tím TAKÉ spojeno! ( asi také proto, že od malička jsem slyšel, že nemci měly Parabelly a já viděl P-08 i P-38 )

Jak jsem říkal víše, pro P-08 znám více označení Luger, ale je to opravdu věc vkusu a názoru!

U parabelly si představím P-08 nebo P-38!

U "para" si představím vše možné, co používá náboj 9mm Parabellum!

Ale Luger je pro mě jen jeden a to P-08! Toliko, proč jsem to nazval Lugerem!

To marty: jsem rád, že jsem tě potěšil..opravdu ti to tam sluší 8)

Smokey

• Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
« Odpověď #7 kdy: Leden 27, 2007, 06:49:07 »
:shock: S pažbou sem ji viděl už mockrát ale s bubnovým zásobníkem ne

A jinak P-08 se mi líbí,ale přednost bych dal P-38.
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Floyd

• Host
« Odpověď #8 kdy: Leden 27, 2007, 06:55:38 »
Citace: "Black"

P-08

ráže: 7,65mm/ později 9mm

Kapacita zásobníku: 8 nábojů ( bubnový zásobník: 32 nábojů )

Délka: 222 mm

Délka hlavně: 102 mm ( "dělostřelecký" model 1908/14 měl hlaveň dlouhou 140 mm )

Hmotnost nenabité zbraně: 0,87 kg

Úsťová rychlost: 320 m/S

Účinný dostřel: 50 m

Původní výrobce: DWM, 1898

"Dělostřelecký" model s pažbou a bubnovým zásobníkem

Ten bubnový zásobník vypadá celkem dobře.Spíše mi to připadá jako mini PPS-H.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #9 kdy: Leden 29, 2007, 07:55:50 »
Citace: "Manfred"
tak po dlhej dobe som opet na fore, mi to tu zacalo chybat.......a nasiel som jeden krasny obrazok kde je Parabellum tak ho sem hodim

Taky se nam styskalo :D

A hele pan Adolf za mlada.....docela fesak :lol:

Jinak ja znam tuhle zbran take spis pod nazvem Luger nez Parabella. Mam pocit, ze Lugera jsem slysel casteji.

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Manfred

• Host
« Odpověď #10 kdy: Leden 29, 2007, 01:12:55 »
dakujem za pekne privitanie Kageneck :wink: .........a väcsina z vas tu hrava hry z WW2 a tak je tiez väcsinou Luger a nie Parabellum, ja som sa s tou zbranou stretol prvy raz v hre ked som bol este mlady

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #11 kdy: Leden 29, 2007, 02:18:47 »
tak to jsem na tom líp......:-) Já střílel z P 08 rok výroby 1916.......nádhera !!!!

Manfred

• Host
« Odpověď #12 kdy: Leden 29, 2007, 02:40:48 »
Citace: "Bambi"
tak to jsem na tom líp......:-) Já střílel z P 08 rok výroby 1916.......nádhera !!!!

jak moc to kope???

Black

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #13 kdy: Leden 29, 2007, 10:18:07 »
To Manfred a Kageneck: Děkuji vám, za přitakání! Už jsem si pomalu začínal myslet, že jsem si toho "Lugera" vymyslel! :)

To Bambi: Taktéž by mne zajímalo, jak se z P-08 střilelo.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #14 kdy: Leden 30, 2007, 08:46:02 »
Moc nekope, akorát hází hlaveň nahoru, pač většina váhy je vzadu. Ale je to úplně jiný pocit, jak se to hejbe jinak než všechny ostatní pistole..... :D