Tanky a jiná obrněná technika > Československo

Hrušecký tank R70

(1/2) > >>

rase:
Hrušecký tank R70

Vyrobil jej v průběhu dvou let občan Vladimír Beneš z obce Hrušky na Břeclavsku. Jako základ je použit upravený sériový rám z Wartburgu 311. Na něm je instalována dvojice motorů, sedadlo, řídící a ovládací prvky spolu s jakýmsi improvizovaným prostorem pro posádku. Vnitřní trubková konstrukce přivařená k rámu je nosný prvek pro opancéřování tvořené čtyřmi vrstvami plechu o síle 1,2 - 1,5mm. Ve věžičce je instalován ručně ovládaný mechanismus ke zvedání improvizované hlavně. Hlaveň má pouze sloužit jako ochrana proti drátěným překážkám, nemá žádného vojenského užití. Vozidlo bylo opatřeno o kamufláží, leč zcela odlišnou od současného stavu. Jednalo se o zelený nátěr doplněný o různobarvné skvrny. Na jediné fotografii je patrné že stroj byl i označen kódem R70 (rok 1970).
Pan Beneš se s manželkou a dvěma dětmi pokusil překonat státní hranici 19.května 1970 v noci. Po ujetí necelých šesti kilometrů zanechal tančík za Břeclaví pod mostem. Příčinou byla závada na motoru nebo elektroinstalace. Pan Beneš odešel domů a na kole ujel přes hranici někde u Valtic. Nekteré zdroje tvrdí že odvezl rodinu domů, jiné tvrdí že manželka s dětmi zůstali v tanku a ráno je objevili až pracovníci ČD, kteří je vyprostili ven. Prázdný tank byl náhodou objeven občanem, který nález oznámil Břeclavské VB. Dle kvalitních svárů a pancéřování se nejprve domnívali že se jedná o vojenské vozidlo, ale po ohledání interiéru bylo velice rychle zjištěno že se jedná o domácí výrobu. Na dvoře Okresního oddělení VB v Břeclavi se podle vzpomínek stroj nacházel maximálně dva měsíce. Již 6.července 1970 je tank předán Ministerstvu Národní obrany do muzea Pohraniční stráže v Praze.
Osud rodiny Benešů byl ale po nepodařeném pokusu o únik svízelný. "Tank poté odtáhli do Břeclavi na policii, za tři dny přijeli policisti a říkali manželce, že je vdova, že ho roztrhali psi a kdoví co. Asi za deset dnů ale dostala žena zprávu, že přešel v Úvalech do Rakouska a do měsíce byl v Americe." V Rakousku prý pan Beneš ještě stihl obstarat rakouské občanství i pro zbytek své rodiny.


Současný stav který je k vidění v museu

Zdroje:
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/46984
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/73768-konference-odmita-zapomenout-na-zeleznou-oponu/
http://strangevehicles.greyfalcon.us/Benese.htm
http://www.viceland.com/blogs/cs/tag/tank/

Thor Herman:
Zajímavý článek, jen jedna malá připomínka. V té době žádné ČD neexistovaly, byly to (již od dob první republiky) ČSD. Ale to je malý a nepodstatný detail.

zelezny kriz:
Byl jsem v základní službě, když nás odvezli do Prahy do muzea ,myslím SNB, kde jsem na něho koukal a říkal si, jak ten člověk toužil dostat se na svobodu a jak byl zručný..Škoda ho, mohl vytvářet hodnoty tady v republice.


(příspěvek upraven) *T*

NotSureIfGusta:
čo to malo vôbec za zbran?

radek:

--- Citace: rase  Srpen 16, 2011, 10:36:41 ---
Ve věžičce je instalován ručně ovládaný mechanismus ke zvedání improvizované hlavně. Hlaveň má pouze sloužit jako ochrana proti drátěným překážkám, nemá žádného vojenského užití.


--- Konce citace ---

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi