Autor Téma: Sherman M4A1 1:72 Recenze  (Přečteno 3648 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Filip Junek

• Čestný moderator
Sherman M4A1 1:72 Recenze
« kdy: Srpen 11, 2011, 07:12:40 »
RECENZE SHERMAN M4A1 1/72

Slovo úvodem.

Sherman...co říct. O tanku jako takovém toho bylo napsáno dost a dost. Jen na úvod řekněme, že se jedná o nejznámější střední tank používaný ve druhé světové válce hlavně Američany, v menší míře pak i Rudou armádou. Počet mužů se ustálil na čísle „5“, hlavní zbraní byl 75mm kanón, nebo později 76mm protitankový kanón, to pak ve verzi M4A1. Sekundární zbraň tvořil jeden kulomet Browning cal. 50, tedy známá „padesátka“ a dvojice kulometů Browning M1919 cal. 30, známý též pod názvem „masomlýnek“. Kupředu tank poháněl dieselový motor vyráběný firmou General motors o výkonu 280 kW a dokázal tank rozjet až na 48 km/h a to do vzdálenosti 240 km. Samozřejmě existovala i řada dalších verzí, například s raketometem T-34 Calliope, ta je asi nejznámější.

Model.

Popravdě jsem docela váhal, jestli se do tohoto kousku od firmy Revell mám vůbec pustit, či zvolit stavebnici jiných, lepších firem. Například Shermana produkuje ještě i firma Dragon. Na straně „proti“ bylo poměrně dost argumentů, žádná kamufláž, minimum obtisků, vesměs žádná příležitost pro umístění leptů a podobně. Pro bylo vesměs jen to, že jej ve sbírce ještě nemám, a na místě vedle již recenzovaného Pz IV nebyl žádný zástupce západních Spojenců a hlavně také rozhodla otázka ceny. Takže to do jisté míry byla taková...jak to říci...nutnost.

Celkový design krabice je hezký a upoutá. V popředí valící se Sherman, za ním stoupá sloup dýmu a kus opodál příď zničeného německého tanku. Hezké.
Po vybalení z krabice se mi do ruky dostaly tři rámečky z tmavě zeleného plastu. Úhledně zabalené v plastovém pytlíčku. Vedle byl přiložen návod, samozřejmě, bez toho by to nešlo. Tedy šlo, ale stavba by byla o dost obtížnější. A nakonec obtiskový aršík s poměrně zajímavě řešenou spojeneckou hvězdou, provizorně maskovanou zelenou barvou. Pátral jsem v řadě publikací, ale nikde jsem takový způsob maskování neviděl. Nicméně, nevadí. Aspoň bude ve sbírce nějaká rarita.

Stavba.

Na krabici se píše, že stupeň obtížnosti je 3 z 5. Přátelé...já opravdu, ale opravdu netuším, kdo toto značení má u Revella na starosti, ale docela rád bych se s tím člověkem sešel. Taková osoba jedná docela záhadně totiž. Začal jsem kompletací podvozku. Jde to snadno, obě strany přilnou k trupu velice lehce. Není nutné nic začištovat, brousit, nedejbože tlemit. Promiňte, tmelit. Tohle je všechno v pořádku. Horší problém nastane při montáži přední strany korby, tady je trošku menší zádrhel. Musíte zkosenou část trošku poposunout vzhůru, to totiž má poté vliv na srpávné dosednutí vrchního segmentu korby. Já to uvádím proto, aby se případný stavitel pak vyhnul zbytečným problémům s tmelem, či broušením.

Kompletace pojezdových rolen je vysvětlena opravdu detailně, pojezdová kolečka jsou v celku, tím pádem se vyhnete opakovanému úkonu jejich lepení. Potom úplně krásně dosednou do k tomu vytvořených dírek na stranách trupu, které jsem už předtím nabarvil. Stačí jen kapička lepidla pro montáž tohoto segmentu. Následují pásy. Nebudu tu vypisovat svůj lament a filipiky proti článkovým pásům. To už jsem udělal posledně, ale neodpustím si to zase. Považuji prostě segmentové pásy za zbytečné, když se dají na modelu udělat z gumy a vypadá to lépe. Pásy jsem hned po dokončení nabarvil a napatinoval  barvou Revell „matt 83“ a patinovacím přípravkem CMK „světlá země“ Vystouplé části jsem obarvil obyčejnou tužkou, aby tak vznikl dojem opotřebování, ale zároveň bez přítomnosti bláta a se vzhledem kovu.

Stavba korby proběhla úplně bez problému. Najdříve jsem upevnil poklopy na místě řidiče a sedadla vedle něj, oba jsem nechal otevřené. Kompletace věže proběhla bez nejmenších problémů. Člověk ani nemusí postupovat podle návodu, je to vysloveně intuitivní činnost. Na věži jsou taktéž dva poklopy pro střelce a velitele tanku. I tyto dva jsem nechal otevřené, takže finální dojem byl velice hezký a dělá obraz tanku na odpočinku po bitvě.

Barvení + obtisky + patina

Blížím se ke konci. Jak jsem již říkal na začátku, americká technika nebyla na evropském válčišti kamuflována. Proto na základní nátěr vám bohatě postačí barva Revel „matt 46“. Natřete jí celý tank od hlavy až k patě. Pozor na obtisky! Na tomto modelu je použit normální obtiskový papír, ale samotné hvězdičky a malé nápisy jsou snad přilepeny a téměř se nedají sundat. Já jsem proto použil obtisky z jiné sady, kterou jsem naštěstí měl v obtiskovém vrakovišti.

Jestli barvení bylo nudné, s patinou jsem si vyhrál. Použil jsem pigmenty Agama a to „prach“ a od firmy CMK „světlou zemi“ smíchal jsem je a nanášel od spodu nahoru. Něco jsem nanesl na rolny, ale hlavně na boky korby. Ty jsou odstřiku bláta vystaveny nejvíce, takže bílá hvězda spojeneckých vojsk je stěží vidět, avšak suchým štětcem jsem ji oprášil, jako kdyby to dělala samotná posádka. Také předek je dost „zaflákaný“ blátem a prachem. Pak mě napadlo lehce celý model odstříknout lakem na vlasy. Udělá to takové ...ďupky, vypadá to pak, jako kdyby tank byl mokrý a někde nátěr omlátily kulky. Zajímavá věc.

Celkové hodnocení.

Co říct závěrem. Model je dobře zvládnutý, návod je srozumitelný. Stupeň obtížnosti bych klidně ze trojky shodil na dvojku a klidně jej doporučil začínajícím lepičům tanků. Celkové provedení je na jedničku...až na ty pásy! Když se podívám na hodnotící stupnici, tak bych tomu tak zhruba...9/10

They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
Re: Sherman M4A1 1:72 Recenze
« Odpověď #1 kdy: Listopad 12, 2011, 10:18:53 »
Dobrá  recenzia musím pochváliť mohol by si hodiť aj foto svojho diela  :)

Mal by som ešte otázku bola hlaveň "odvrtaná" ?

a ešte foto krabice:

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
Re: Sherman M4A1 1:72 Recenze
« Odpověď #2 kdy: Listopad 14, 2011, 09:24:23 »
Dobrá  recenzia musím pochváliť mohol by si hodiť aj foto svojho diela  :)
Foto doplněno (i u BF-110, Pe-2, Sherman, tahač M-25, Jagdpanther)
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!