Autor Téma: Panzer IV Ausf. H 1:72 Recenze  (Přečteno 4693 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Filip Junek

• Čestný moderator
Panzer IV Ausf. H 1:72 Recenze
« kdy: Červenec 31, 2011, 09:08:25 »
PzKpfw IV Ausf. H

První dojem.

Dostala se mi do ruky krabička s výše zmíněným tankem. Znalcům nijak nemusím nadhazovat, že jde opravdu o legendu mezi tanky druhé světové války a tankové zbraně vůbec. Ty, kteří o něm možná ví méně, poučme.
   Německý střední tank, prvotně určen k podpoře pěchoty. Vyvíjen byl od roku 1933 prakticky až po konec války ve verzích (Ausfuehrung) od A až po verzi J. Bojoval na všech frotnách evropského bojiště snad ve všech zúčastněných armádách i jako trofejní kus.
    Celkem bylo vyrobeno kolem 9000 kusů, z toho 7800 s dlouhou hlavní Posádku tvořilo pět mužů, vozidlo poháněl 12-válcový motor Maybach HL-120 o výkonu 300 hp. Hlavní zbraní byl 75mm KwK kanón a vedle toho pak ještě dvojice kulometů ráže 7,92mm. Co vás asi pak ještě bude zajímat je rychlost, ta se pohybovala okolo 42 km/h na silnici a 16 km/h v terénu. Maximální dojezd činil 200 kilometrů To by bylo pár slov úvodem, aby bylo jasné, co vám pak na poličce bude stát.

Po otevření krabičky

Firma Revell je známa velice dobrou kvalitou výlisků, srozumitelností návodů a pravděpodobně asi také bude nejrozšířenější stavebnicí mezi začínajícími modeláři. Tento model taktéž patří do produkce Revellu. Pojďme se podívat, co nám vlastně nabízí.
   Po otevření krabičky se nám dostano do ruky čtyři rámečky ze zeleného plastu. Bohužel nejsou jako u jiných stavebnic označeny písmeny, tak je možné, že některé díly nebude lehké na poprvé najít. To platí zejména pro menší a titěrnější součástky. Součástí balení je samozřejmě návod, pár slov k historii (rozhodně více, než jsem psal výše), volitelné kamuflážní schéma a nezbytný obtiskový aršík. Revell bohužel neposkytuje lepty, jako tomu je např. u firmy Dragon aj. Srovnávání se však vyhneme. Odlitky jsou kvalitní a dostatečně pevné na to, abychom se nemuseli bát, že některý z důležitých prvků nechtěně přerazíme skalpelem, či nožíkem. Stupeň obtížnosti modelu se zastavil na bodě 4 z pětibodové škály.

Vlastní stavba

Bohužel nemohu říci s přesností na minuty, kolik času vám sestavení modelu zabere. Já jsem poměrně pečlivý modelář, takže mě stavba zabrala kolem osmi hodin. Není to však nic těžkého, podle návodu se postupuje výborně. Je srozumitelný, obtížné úseky jsou případně vyznačeny zvláště a nechybí ani čas schnutí lepidla v problematických partiích. Kompletace podvozku, vodícího a napínacícho kola i přes poměrnou titěrnost posledně jmenovaného proběhla bez problémů. Překážkou je jen velké množství malých pojezdových koleček, čímž se musí jeden úkon opakovat vícekrát (nemluvě o barvení). Na první problém jsem narazil až při kompletaci pásů.
   Revell totiž stále ještě z mě nepochopitelného důvodu lpí na segmentových plastikových pásech, kde je modelář nucen zejména v oblasti napínacích kol lepit článek po článku. Na to pozor, je to zákeřné místo. Sice je několik dílků v záloze pro případ ztráty, ale i tak postupovat opatrně!    Stavba korby je koncert. Žádné problémy, segmenty umisťujete jedna báseň. Přitom třeba posloucháte muziku, nebo jako já sledujete třeba majora Zemana. Máte volbu nechat poklopy na přídi nechat otevřené, tady se hodí už troška zkušenosti, nebo je jednoduše zalepit. Trošku problém může dělat složení chlazení motoru, tam je potřeba výstupní otvory motorů správně nastavit, aby takříkajíc...zapadly.
   Opravdová ostrá zkouška přichází až při montáží tzv. „sukýnek“, přídavných pancířů na boku tanku a kolem věže. Tady nespouštět oči z návodu! Ztráta upínacího dílu = problém. To je takové místní úskalí. Stejně tak pozor u věže, stejně pečlivě sledovat návod.
   Montáž věžových segmentů je pak taky jednoduchá. Věž se sestává ze tří dílů + součásti ke kanónu a velitelské věžičky. Pokud jste dočetli až sem a nějak vás to ještě neotrávilo, pojďme s i přečíst něco o celkovém dojmu.

Slovo závěrem.

Panzer IV od Revellu bych rozhodně doporučil jako pohodovou, klidnou stavebnici na deštivý víkend. Finální výsledek stojí opravdu za to, navíc si tak doplníte sbírku o opravdu hezký kousek. Stavebnice je zdařilá, dobře technicky zvládnutá a někdy jsem si říkal, že „čtyřková“ obtížnost je možná až moc nadhozená, klidně bych to „dal za troječku“. Zároveň stavebnici hodnotím 9 body z 10. Těch devět je za ty pásy. S tím by páni designéři mohli u Revella opravdu někam hnout.

They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Panzer IV Ausf. H Recenze
« Odpověď #1 kdy: Srpen 02, 2011, 11:15:46 »
Foto foto foto. To jediné tomuto článku chýba. Inak precízna ba až priam novinárska prácička ako vystrihnutá z Modelára (neobviňujem ťa z plagiátorstva).

Inak pásy Revell. Ja som nedávno (pred 2 dňami) postavil malého brášku tohoto tvojho krásavca (Pz. III) a tam je taktiež tento typ pásov. Vcelku mám tieto pásy radšej ako gumené lebo vyzerajú modelovejšie a reálne. Je s nimi síce fuška ale ak to s nimi človek vie tak ani nemusí použiť kusy určené ako prídavné pancierovanie.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Hans Lehmann

• Luftwaffe
  • Oberjäger / Unteroffizier - četař
  • "Mier je len krátka pauza medzi vojnami"
    • "We are last gantlemen"
« Odpověď #2 kdy: Srpen 02, 2011, 06:26:39 »
Ja mám doma taktiež Pz.III od firmy Revell aj s prídavným pancierovaním... tie pásy, no, na inom modely (Jagdpanther) som namiesto lepenia pásov použil gumený, ktorý som kupoval zvlášť a aj tak poriadne nesedel... Rozhodne sa mi páči spôsob Revellu v zložení pásov, tento spôsob sa využíva aj v modeloch (tankov hlavne) mierka 1/35... ak je modelár zručný, a trúfa si, tak si tančík poupraví a jeho pásy sa budú dokonca aj točiť... myslím že model nemá byť od toho aby sa čo najskôr postavil, takže mi zložitosť pásov/celého modelu príde nepodstatná...

Panzer IV, konkrétne H-čko si chcem tiež kúpiť... to už ale nie v mierke 1/72... vzhľadom na to že sa mi dostal do ruky model tanku Merkava IV síce nie od Revell (HobbyBoss) ale v mierke 1/35, a som nadšený... takéto veľké modely sú už ale drahé, takže sa recenzie tak skoro nedočkáte... ;D
"My sme šedí vlci, my sme hrdinovia hĺbok, my sme námorníci Kriegsmarine..."

"Na hrobe námorníka ruže nekvitnú..."

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #3 kdy: Srpen 02, 2011, 06:34:45 »
Poviedkar:

Díky za uznání. Od kolegy z povídkářské sekce potěší dvojnásob :) Jinak recenze vznikla asi za půl hoďky práce. Je to přeci jen 1/72, tam se nedá dělat nijako velký elaborát.
Co se těch pásů týče...já ti nevim, ale mě prostě přijde, že ty gumový jsou lepší. Jak jsi říkal, že plastové vypadají více reálně, tak to si dovolím lehce nesouhlasit. Ono dost záleží na patinovací technice. Já postupuji takhle: pásy napřed nabarvím základní "Tankovou šedou" nebo revelláckou černou "devítkou", nebo úplně nejlépe rezavou 83kou. Pak naředím rezatý pigment a natupuji rez na celou délku pásu. A pak úplně na vrch články pásů otřu grafitovou tuhou. Setřu tím z těchto míst sice pigment, ale vypadá to vysoce realisticky. Metoda je odzkoušena na plastových i gumových pásech a je stopro. funknčí :) Můžu jenom doporučit. Jen pozor na lepení gumových pásů, mají tendenci se rozleptávat.

Hans L.

Teda kluci, řekněte mi, co na těch článkovatých pásech máte!!! :)) Nikdo, ani snad ti Rusáci ze Zvezdy to už nedělají, jenom Revell furt jo. :) K tomu přídavnému pancéřovaní, to byla docela fuška to uchytit, kupoval jsem model od kámoše jakoby v "sekáči" takže mi nedal návod :) No a jako stavět to po paměti a jen s dobovými fotografiemi bylo opravdu poučné :)

They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #4 kdy: Srpen 02, 2011, 07:59:47 »
Musím nesúhlasiť článkače sú síce náročnejšie ale mám ich račej a napr- dragon,trumpeter,ace,um.... Robia iba s článkáčmi  ;)

Filip Junek

• Čestný moderator
« Odpověď #5 kdy: Srpen 14, 2011, 01:56:06 »
Hoj kolego, :)

No o tom Dragonu s článkáčema teď slyším prvně. Pokaždé jsem natrefil na stavebnici, kde byly jen ty gumové. S trumpeterem bohužel zkušenosti nemám. Je fakt, že teď jsem dostavěl revellácký Sherman a tam ty pásy byly zase na docela dobré úrovni. Asi se to bude lišit model od modelu, horší je ten fakt, že těch náhradních dílků je docela málo, a když sem tam některý odletí,tak má člověk smůlu a musí to všemožně nastavovat.

Co se ale týče těch gumových pásů, tak na těch se nedá pracovat s grafitovou tuhou, aby se to jako...."obrousilo na železo", to mi nešlo.

-Bobby Sands

GREIF

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
« Odpověď #6 kdy: Srpen 14, 2011, 05:26:33 »
Ahoj,
Já osobně teda také preferuji článkové pásy,je tam fůra možností co s gumákem neuděláš,jako např.roztrženej pás,prověšení nebo okopírovíní terénu.
Já používám staré školní pravítko a prilepeným L profilem od Evergreen jeko léru,jako spodek poslouží páske Tamiya a na ni slkádám očištěné  a předbarvené články.hotový pás pak nazuju na model,vytvaruju a všechny spoje pásů přetřu trochou toluenu.
Za 10 je to suchý,opravím barvu a dodělám patinu a pásy jsou zlatý.
Jo a co se týče Zvezda(přebalená Italerka)tak teď stavím sturmgeschutze IV a tam jseu stejný články jako na Dragonu na Nashorn a starý Tamiye

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #7 kdy: Srpen 14, 2011, 07:42:01 »
Dragon dáva článkače k 1:35 ale k 1:72 to som si neni istý ako som už napísal mám rád článkače pretože gumáky a dosť často trhajú hoci článkače sú na nervy :D :D

GREIF

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
« Odpověď #8 kdy: Srpen 14, 2011, 07:59:10 »
Na nervy jsou,já je pro sychr svazuju měděnym 0,3 drátkem a zatím musim zaklepat to drží.To mi nějak nedošlo že se bavíte o 1/72......:-))

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
« Odpověď #9 kdy: Srpen 14, 2011, 08:13:46 »
Uvediem jeden príklad kladov a záporov článkáčov a gumeňákov.

Kedysi dávno pradávno spo staval od Tamky model tanku IS-2. (Ostatne jeho obrázky a popis stavby som sem umiestnil :D ) Na výber som mal kvalitné gumené čierne pásy a článkované pásky pri ktorých ste však mali možnosť realisticky vytvoriť podvesenie pásov. Pôvode som začal s lepením článkáčov no po niekoľkých stavebných omyloch som bol nútený to nechať tak a použiť gumenné pásy. Pre mňa to malo nečakanú výhodu ktorú som si uvedomil po niekoľkých hodinách hĺbania nad tým ako ďalej. S gumenými pásmi som dokázal celý podvozok rozpohybovať :D .Napokon sa podarilo a teraz mám krásny model ktorého pásy sa kedykoľvek môžu rozpohybovať :D

Podtrženo sečteno:

Článkáče:
Plusy - Realistický vzhľad, viacero možností úprav na modeli (vyzuté, spadnuté, podvesené a podobne).
Mínusy - Náročná stavba a častokrát žiadne náhradné diely.

Gumeňáky:
Plusy - Ľahká manipulácia, možnosť rozpohybovania podvozku.
Mínusy - Nekvalitne odstrieknuté pásy, rozleptávanie modelárskymi lepidlami, otrepy a zvyšky gumy po odlievaní.

Takže asi toľko by sa dalo povedať k obom druhom.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Hans Lehmann

• Luftwaffe
  • Oberjäger / Unteroffizier - četař
  • "Mier je len krátka pauza medzi vojnami"
    • "We are last gantlemen"
« Odpověď #10 kdy: Srpen 15, 2011, 07:40:59 »
Poviedkar, dovoľujem si jemne nesúhlasiť... ten IS-2 sa mi nezdá ako 1/72, takže to bude pravdepodobne 1/35, takú istú mierku som ja staval tank Merkava IV (obrázky čoskoro), a aj napriek tomu že pásy boli jednotlivo pospájané, celý podvozok beží jak naolejovaný stroj, a vedľa toho to vyzerá detailne... či to pôjde alebo nie je len na šikovnosti a nervoch modelára, keby si mám vybrať medzi "gumennými s pohonom" a "článkami s detailnosťou" vyberem "články s pohodom aj detailnosťou"... :D
"My sme šedí vlci, my sme hrdinovia hĺbok, my sme námorníci Kriegsmarine..."

"Na hrobe námorníka ruže nekvitnú..."