Autor Téma: Emil Uzelac (R-U)  (Přečteno 3129 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Holt

 • k.k. Landwehr
 • Infanterist
 • Příspěvků: 10
Emil Uzelac (R-U)
« kdy: Červenec 31, 2011, 02:25:35 »
Emil (Milan) Uzelac
(26.8.1867 - 7.1.1954)

Emil Uzelac, se narodil v Komárně, dětství a školní docházku však prožil v Chorvatsku, kde žila celá rodina. Jeho otec zde měl malé hospodářství a pozdější generál Uzelac, byl celý život na svůj prostý původ hrdý.

Roku 1885 nastoupil studium na Technishe Militärakademie, do Vídně.  Studium ukončil roku 1888, kdy byl vyřazen v hodnosti Leutnant. Poté vystřídal několik ženijních posádek, nejdříve K.u.K. Genieregiment No. 2,  ve městě Krems v Rakousku. Následovala Pula a Terst. Zároveň se svou službou se dál vzdělával a účastnil se technických kurzů a škol. O jeho všestrannosti hovoří i absolvování Námořní akademie, kde získal námořní důstojnickou hodnost.  Jako námořní důstojník se zúčastnil i několika obchodních plaveb.
V listopadu 1898 byl povýšen do hodnosti Hauptmann a roku 1900 byl přeřazen na Geniestab, což byl Štáb ženijních sborů. Následně se odebral na Geniedirektion do Klagenfzrtu, kde se, po 8 letech, také dočkal povýšení na Majora.

Vzhledem ke své zálibě o techniku jako takovou,bylo jen otázkou, kdy mu učaruje letectví. Nové, rozvíjející se odvětví dopravy a v budoucnu i války. V tomto oboru měl i několik významných přátel, např. leteckého konstruktéra, Slavoljuba Penkalu (mimochodem vynalezl také plnící pero a propisovací tužku). Roku 1909 byl Major Emil Uzelac převelen k Dopravnímu velitelství. Pod toto Verkehrstruppen Kommando, bylo v říjnu 1909 přiřazeno oddělení vzducholodí - K. u K. Luftschifferabteilung, jehož se E. Uzelac stal, roku 1912, velitelem. Pod toto oddělení spadala, mimo vzducholodí, také letadla. A právě u letadel si Emil Uzelac uvědomoval jejich veliký potenciál, pro službu v armádě. O tomto doposud skrytém potenciálu se snažil přesvědčit i své nadřízené.  Sám se po několik měsíců roku 1912 účastnil intenzivního kurzu pilotáže a roku 1913 získal svůj pilotní odznak, který byl vytvořen na jeho popud jako motivace stávajících i nových c. k. pilotů. Díky svému pilotnímu umění byl dokonce hodnocen jako jeden z nejlepších pilotů monarchie. V květnu 1912 byl povýšen na Oberstleutnanta. Pod jeho vedením vybudovalo Rakousko – Uhersko do konce roku 1913 5 nových letišť a v roce 1914 se mu také podařilo prosadit předpis, kterým se umožňovalo poddůstojníkům stát se pilotem. Ne tak pozorovatelem, proto i nadále zůstávali veliteli bombardovacích strojů důstojníci. 
V době, kdy začala 1. světová válka, mělo Rakousko – Uhersko celkem 85 pilotů a 12 pozorovatelů, oproti 16 pilotům z doby, kdy k Dopravnímu velitelství nastupoval. Celkem mělo Rakousko-Uhersko, v době začátku války, 8 Flegerkompanien. Každá měla 4 letouny a dalších 15 letadel bylo v rezervních skladech. Na podzim prvního roku války byl Emil Uzelac povýšen na Obersta. I nadále se snažil létat, chtěl vždy vyzkoušet nové typy letadel, zajímal se o veškeré technické novinky, které mohly být pro letectví přínosem. Byl také zakladatelem radiokomunikace mezi letadlem a zemí, když zaváděl první radiové řízení dělostřelecké palby na ruské frontě.Roku 1915 došlo k další reorganizaci K. u K. Luftschifferabteilung a 8. 7. 1915 vzniklp samostatné K. u. K. Luftfahrtruppe, jehož prvním velitelem se stal právě Oberst Emil Uzelac. Roku 1916 měl vážnou leteckou nehodu, kterou odnesl naštěstí jen bezvědomím. I dalších letech K. u. K Luftfahrtruppe procházela vývojem a tak byla roku 1917 zřízena funkce generálního inspektora letectva, kterou zastával arcivévoda Generaloberst Josef Ferdinand. Ke konci války byla tato funkce zrušena a nahrazena funkcí Náčelníka letectva – Chef des Luftfahrwessens. Ani touto funkcí ovšem nebyl, 1. května 1918 povýšený Generalmajor Emil Uzelac pověřen. Jeho nadřízeným se stal Generalmajor Otto Freiherr Ellison von Nidlef. Konec velké války byl ovšem již na dohled. A s koncem bojů došlo i k rozpadu Rakousko – Uherské monarchie.

Po válce se Emil Uzelac usadil v Chorvatsku. Roku 1920 byl povolán do armády nově vzniklého království Srbů, Chorvatů a Slovinců. V hodnosti generála zde zakládal letectvo. V roce 1922 podnikl poslední samostatný let a roku 1923 byl, jako nadbytečný, z armády propuštěn a penzionován. V období 2. sv. války se, v dubnu 1941, stal velitelem fašistického chorvatského letectva, ale už v listopadu odchází do starobního důchodu. Bylo mu 74 let. Po ukončení války byl zatčen a vězněn. Po propuštění žil střídavě v Záhřebu a Petrinje. Ve věku 87 let zemřel 7. ledna 1954.


Čerpáno ze serveru:
 http://www.valka.cz/clanek_13322.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Milan_Emil_Uzelac
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/uzelac.htm
"No ovšem!  Kdo je mrtvej, ať se přihlásí do tří dnů u korpskomanda, kvůli řádnému vysvěcení!" - Feldkurát Katz, Osudy dobrého vojáka Švejka

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Emil Uzelac (R-U)
« Odpověď #1 kdy: Červenec 31, 2011, 09:05:19 »
Zdravím novou posilu do řad "Velkoválkařů".
Uzelac byl rozhodně velice nevšedním inovátorem a dá se říci že organizačními schopnosti jasně vinikal mezi tehdejšími představiteli vojska.
Jenom bych tě chtěl upozornit že nemá smysl překopírovávat články na Panzernet z jiných fór a stránek. Nejsme žádnou knihovnou. Osobně tu máme raděj třebas kratší ale vlastní články - rozhodně z více zdrojů. Bylo by tedy dobré kdyby si článek přepracoval a vložil sem novou přepracovanou verzi (nemusí tam být všechno). Jinak bude článek odsunut do archivu - propadliště dějin, kde bude zapomenut. Z mého pohledu by bylo velkou škodou, kdybychom museli článek smazat z důvodu porušení autorských práv - děkuji a držím palce s opravou a psaní dalších článků (kdyby něco tak mi napiš zprávu a kdykoliv ti pomůžu).

moderátor sekce
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Holt

 • k.k. Landwehr
 • Infanterist
 • Příspěvků: 10
Re: Emil Uzelac (R-U)
« Odpověď #2 kdy: Červenec 31, 2011, 11:36:58 »
JJ, máš recht. Omlouvám se, upraveno.
Jen ten obrázek jsem smáznul, dá se dát zpět?
"No ovšem!  Kdo je mrtvej, ať se přihlásí do tří dnů u korpskomanda, kvůli řádnému vysvěcení!" - Feldkurát Katz, Osudy dobrého vojáka Švejka

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Emil Uzelac (R-U)
« Odpověď #3 kdy: Srpen 01, 2011, 11:49:58 »
Výborně. Sem rád za rychlou reakci. Obrázek sem ti tam opět nahrál a ať jen tak neplácám tak tady je drobná zajimavost o Uzelacovi:
V pozdějších letech své kariéry důstojníka se vždy hrdě hlásil ke svému nízkému původu. Říkalo se o něm že rád vypráví jak i přes snahu jeho otce byli tak chudí, že jedli cibuli jako ostatní jablka a pouze starý dobrý císař František Josef jemu, synovi chudého zemědělce, dal možnost získat generálskou hodnost.
Jdu taky něco přeložit

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757