Autor Téma: Charkov 1943 - vzor pro hru  (Přečteno 21652 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Charkov 1943
« Odpověď #45 kdy: Červenec 24, 2011, 07:35:20 »
168. pěší divize

,,Vojáci, kamarádi! Jistě jste slyšeli prohlášení jiných velitelů ke svým mužům - synům, o nesmyslnosti se nyní obětovat, že Kharkov bude brzy opět náš a že se opět brzy uvidíme se svými rodinami! O 168. pěší divizi to ovšem neplatí! Naším úkolem je zabezpečit koridor, aby se ostatní mohli stáhnout, přeskupit a opět ty Bolševiky z tohoto velebného městečka vykopat. Všichni Němci v kotli na vás spoléhají, že nepolevíte a vybojujete zde svoje největší vítězství!"

Jacob von Pospec,
generál Wehrmachtu
PzKpfw IV Ausf. F2 - 1
Stug III Ausf. F - 2
SdKfz 251 – 8
Wehrmacht – 186
Pak 40 - 2
opravářská rota - 1 x Bergerpanther, 2 muži
nákladní vozidla – 3


Všechny dostupné jednotky se stáhnou do koridoru, kde zaujmou na levé straně obranou pozici. Nesmíme padnout do zajetí, to se rovná v ruských zajateckých lágrech smrti. Stáhneme se s Frykem jako poslední - ač je mi to líto, bude muset Fryk dělat zadní voj, jelikož já na něj již nemám dost sil....

Přesnější rozkazy ke každému muži a stroji:
-Pz.IV a oba Stug III budou ostřelovat sovětské jednotky jako mobilní palebná stanoviště. Stáhnou se jako poslední.
-Sdkfz 251 bude v týlu připravena aby naložila zbývající pěchotu a zahájila ústup. Zároveň budou sloužit jako tahače PAK 40.
-Bergenpanther bude připraven odtáhnout koridorem jakékoliv vozidlo. Zbývajících 6 mužů bude přiřazeno k pěchotě. (2 řidiči)
-nákladní vozidla poberou zraněné a různé dokumenty a přebytečné zbraně a zahájí ústup.


Pokud nějakému vozidlu dojdou pohonné hmoty, bude zničeno.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Charkov 1943 - vzor pro hru
« Odpověď #46 kdy: Červenec 24, 2011, 07:50:38 »


Sahidko:
Elitní divize Grossdeutschland se bezpečně stáhla uvolněným koridorem a účastnila se ústupových bojů na Ukrajině. Sahidko se později vyznamenal u bojů o Kijev a byl povýšen na generála. Konec války jej zastihl v severopruském Königsbergu, kde se vzdal rudé armádě. Do Německa se vrátil až po několika letech spolu s ostatními zajatci. V roce 1963 odmítnul nabídku ke vstupu do Bundeswehru a pokračoval v civilním životě. Doma v Mnichově si založil malý obchod a žil zde až do své smrti v roce 1974.

Jugen:
Jeden z tanků Pz.III byl ve městě poškozen a osádka se jej marně snažila opravit a uposlechnout tak rozkazu aby byla zachráněna veškerá výzbroj. K osádce přispěchal osobně kapitán Jugen s druhým tankem, kterým chtěl poškozený tank odtáhnout. Při pokusu o odtažení ale byli překvapeni skupinou ruských vojáků. Než stačili němečtí tankisté zareagovat, byli překvapeni zmíněnými rudoarmějci a zajmuti. Všem zajatým vojákům se pak podařilo šťastnou náhodou utéci, ale samotný Jugen byl zasažen zbloudilou kulkou do stehna a při pokusu o útěk vykrvácel.

Bazil:
Houfnice zajišťovaly krytí ústupu od města a úspěšně se jim podařilo ustupovat od Charkova, leč při jednom z náletů byly zničeny čtyři houfnice. Šturmoviku se ale dokonce podařilo zasáhnou velitelské vozidlo SdKfz 261. Řidič sice přežil, ale plukovník Bazil zůstal zaklíněn ve vozidle, kde uhořel. In memorial byl povýšen na kapitána.

Hans Lehmann:
Jeho žádost o přezbrojení nebyly vyslyšeny a musel se tedy spokojit s tím co měl k dispozici. Jednotce se ale podařilo dostat z Charkova bez větších stát a zapojili se do ústupových bojů na Ukrajině. Krátce po opuštění Charkova byla 36. motorizovaná divize zrušena a Hans Lehmann byl přidělen k divizi SS Wiking. Dříve než se ale dokázal sžít s novou jednotkou, byl spolu s částí německých vojsk obklíčen v Čerkasské kapse. Hans Lehmann se při urputných bojích v kotli vyznamenal, ale při pokusu o únik z kotle se utopil v ledové řece. Přesněj umrzl při jejím překonání.
 
Uwe Los:
Podařilo se mu úspěšně opustit Charkovský kotel a urputně se účasnil ústupových bojů. V roce 43 byl přeložen k elitní divizi Grossdeutschland, ale od začátku roku 1944 je pohřešován a patrně padl při ústupu z Rumunska.

Fryk:
Martin Fryk byl při bojích v Charkově zraněn na hlavě a jeho pozici musel převzít jeho podřízený. Ten rozkázal okamžitý ústup a celá divize se začala okamžitě stahovat. Bývalý velitel ale fanaticky trval na setrvání ve městě a uposlechnout tak Vůdcova rozkazu. Frykovi se podařilo přemluvit dalších třináct vojáků z jednotky aby s ním zůstali ve městě. Jednotka prováděla ve městě dalších několik dní záškodnické akce, přičemž se ukrávali v místních sklepech a kanalizaci. Po dvou dnech ale dostal Fryk horečku a upadl do mdlob. Při jedné přestřelce s ruskými partyzány ale musela Frykova jednotka spěšně utéci a zanechat zraněné na místě. Mezi nimi byl i bývalý velitel divize kapitán Fryk. Od této doby je pohřešován. Je ale patrné že byl zabit partyzány.

Pospec:
168. pěší divize utrpěla při ústupu z Charkova těžké zráty ze strany ruských letounů. Zde divize přišla prakticky o veškerou techniku a papírově přestala existovat. Rychle tedy byla začleněna k jiné pěší divizi. Tato jednotka byla následně přeložena na Balkán kde bojovala se srbskými partyzány. Při jednom z bojů byl Pospec zajat partyzány a jeho znetvořené tělo bylo po třech dnech nalezeno visíce z jednoho stromu, při následném protiútoku. 
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757